Filozofija sužava um i ubija moć erekcije?!

Prezlamen

Zainteresovan član
Poruka
127
Nakon naslova u maniru domaće žute štampe, želim da vas pitam ozbiljnu stvar.

Da li ste ikada iskusili mračnu stranu bavljenja filozofijom, da li ste nekada toliko čitali filozofsku (pogotovu novovekovnu) literaturu da je misao počela da vam se kreće po šinama, i izgubila svaku autentičnost?

Da li STE imali fazu (ili ste još u njoj :roll: ) da ste konto intelekta zapostavili svoje telo?

Generalno da li ste iskusili neku od zamki koju nosi bavljenje filozofijom i kako ste se vadili iz nje? Da li ste se nekada Novalisom lečili od Kanta?
 
Meni se lično desilo da nakon par sati dnevno seciranja nečijih misli, odmeravanja, upoređivanja, vaganja, kasnije kad izađem u dgra ne mogu da se otkačim od te forme razmišljanja i nastavim da vagam, seciram, upoređujem šta priča ekipa ispred zadruge. Takođe usled konstantne pažnje da pažljivo izrazim misao i pažljivo shvatim misao ubio sam spontanost u govoru, srozao smisao za humor, jer humor je u tajmingu.

Doživljavam te stvari kao nešto što je opasnost profesije koja može da se izbegne. Kao što šoferi imaju velike podlaktice, ili programeri krive kičme, ili novinari dva lica.
 
Ti si svesno ili nesvesno postavio pitanje da li student filozofije moze da bude filozof?
Ako vec fax trazi toliki forsaz, onda ispada da ne moze, ali moze biti dobar istoricar filozofije...
Tek ako dva ili tri puta bude zavrsavao isti smer isti fakultet , onda mozda bude i filozof...

Amateri imaju mogucnost da sporije zvacu neko filozofsko delo , i to na pet i vise nacina...
-Omiljeni srpski nacin je kao da su oni otac, a autor dela njihovo dete, pa ga razumeju i kad unjka da hoce da kaki...
-Drugi nacin je traganje za sopstvenim misljenjima i potvrdama u procitanom....egovizija na kvadrat....
-treci omiljeni nacin je pracenje doktrina, znaci nesto kao sto stranacki piuni sve gledaju preko parola partijskih celnika
-cetvrti se kao zove naucni sistem pracenja, pa se sve oslanja na sistematizovan i argumentovan i rasclanjen nacin
-Peti nacin uopste nije popularan, a to je "nista ga ne razumem,sta je hteo da kaze ako je vec poceo da prica ovo i ovo"
-Sesti je gledanje biografskog filma, pa ga vise psihoterapijski analiziraju i iz toga vade kontekst koji u samom delu ne postoji

Itd....

Same tehnike kako da citalac ne upadne u trik prozivljavanja, i da prestane da bude filozof nego kupac u supermarketu su tajna.
Ali lose posledice nisu...Pogledajte svakog medicinara koji je na forsaz ucio medicinu, osetio milion bolesti na sebi, pomisljao da ima bar njih 7, 8 i shvatio da je on pa i svako hipohondar , a kako ce onda sutra da saradjuje sa pacijentom ....nece...jer ce bar u zrnu misliti da je pacijent hipohondricno deluzivan..

Deluzija je vrlo moguca i kod filozofije...Svidi se coveku jedan ugao teze, a on ostale ugradi kao slona u ficu...i eto ti deluzije...
 
Meni se lično desilo da nakon par sati dnevno seciranja nečijih misli, odmeravanja, upoređivanja, vaganja, kasnije kad izađem u dgra ne mogu da se otkačim od te forme razmišljanja i nastavim da vagam, seciram, upoređujem šta priča ekipa ispred zadruge. Takođe usled konstantne pažnje da pažljivo izrazim misao i pažljivo shvatim misao ubio sam spontanost u govoru, srozao smisao za humor, jer humor je u tajmingu.

Doživljavam te stvari kao nešto što je opasnost profesije koja može da se izbegne. Kao što šoferi imaju velike podlaktice, ili programeri krive kičme, ili novinari dva lica.

Postoji duboko misaona tvrdnja naroda. " Zasviraj i za pojas zadeni. " Ima perioda kada mozes da udjes u kanal iz koga ne mozes da izadjes, ako je to tvoje opredeljenje nema razloga ni da izlazis, jer ce to stanje proci, a ti ces izaci sa smislom koji te je vukao kroz kanal. Iako neki ljudi mogu da postanu ovisnici u bilo kojoj oblasti, postoji zasicenje koje ne treba zanemariti, vec zadenuti za pojas.
 
Amateri imaju mogucnost da sporije zvacu neko filozofsko delo , i to na pet i vise nacina...
-Omiljeni srpski nacin je kao da su oni otac, a autor dela njihovo dete, pa ga razumeju i kad unjka da hoce da kaki...
-Drugi nacin je traganje za sopstvenim misljenjima i potvrdama u procitanom....egovizija na kvadrat....
-treci omiljeni nacin je pracenje doktrina, znaci nesto kao sto stranacki piuni sve gledaju preko parola partijskih celnika
-cetvrti se kao zove naucni sistem pracenja, pa se sve oslanja na sistematizovan i argumentovan i rasclanjen nacin
-Peti nacin uopste nije popularan, a to je "nista ga ne razumem,sta je hteo da kaze ako je vec poceo da prica ovo i ovo"
-Sesti je gledanje biografskog filma, pa ga vise psihoterapijski analiziraju i iz toga vade kontekst koji u samom delu ne postoji

VOUVOUVOU POLAKO POLAKO, ovde imamo ozbiljnu tipologiju. Ja mislim da su ovo neki standardni modeli ne samo za amatere, nego generalno.

-treci omiljeni nacin je pracenje doktrina, znaci nesto kao sto stranacki piuni sve gledaju preko parola partijskih celnika

Ovo sam hteo da pomenem kao jedan od problema. Neki odu toliko daleko da im doktrina baci senku na sve aspekte života. Znam neke marksiste sa kojima je razgovor toliko prokleto predvidiv da mislim da bi mogo da isprogramiram program za čet koji bi verno simulirao standardnog marksistu. Znači kad čujem da je neko marksista, u 90% slučajeva je vegetarijanac, sluša EKV, nosi cipele od izvrnute kože, etc (mislim lupam i preterujem radi veće vidljivosti poente, ali nije daleko od istine).


Postoji duboko misaona tvrdnja naroda. " Zasviraj i za pojas zadeni. " Ima perioda kada mozes da udjes u kanal iz koga ne mozes da izadjes, ako je to tvoje opredeljenje nema razloga ni da izlazis, jer ce to stanje proci, a ti ces izaci sa smislom koji te je vukao kroz kanal. Iako neki ljudi mogu da postanu ovisnici u bilo kojoj oblasti, postoji zasicenje koje ne treba zanemariti, vec zadenuti za pojas.

Ovo ima smisla. Ja mislim da sam i izašo sa smislim i zadenuo za pojas.
 
Poslednja izmena:
Moje iskustvo nije takvo.:think:
Bavila se ili ne bavila filozofijom, nemam erekciju.

Što će tebi erekcija ?
Dovoljno je što imaš dražu !


- - - - - - - - - -

Ja nisam ni primetio kad mi je otpao...I dalje filozofiram i ponekad pogledam i ...i dalje ne mogu
da verujem...:sad2:

A, jesmo li te lepo savetovali da ga omotaš oko noge kad trčiš za autobusom !?
 
Toliko nade da su filozofi....uuuuu, kuku lele,

Jedini problem filozofa moze biti sukob sa okolinom, sto znaci problem resen ako imas skup vise filozofa na kontakt prostoru.
E sad, to niste vi, ali se desi ponekad da se skupe potencijali koji mogu biti filozofi na kontakt prostoru...I onda zacudo nista ne otpada, nista ne opada, naprotvi, sinergija stvori mistiku oko njih, jer ih ostali ne razumeju, narocito zene, a lepe se kao lude za takav tim , koji cak i ne moraju da budu ista struka...

A da. Nisu u Srbiji. Neki su poreklom Srbi, ali svi zajedno nisu u Srbiji....Jasno i zasto....Jer onda ne bi bili patriote ako ne mere duzinu, koji je veci i hijararhijski bitniji...
A onda ne bi mogli da budu jedno drugom slusaoci, kreativisticki zahtev.
Zato u Srbiji svi sto se ovde glasaju nisu filozofi. Mogucnost postoji ako su u kontaktu sa osobama filozofskog opredeljenja na drugim kontinentima, a to sa ovima na forumu nije slucaj...
Ovima je omiljena tema ko je koga ebao...ili vazno da je neko ebao...
 
Toliko nade da su filozofi....uuuuu, kuku lele,

Jedini problem filozofa moze biti sukob sa okolinom, sto znaci problem resen ako imas skup vise filozofa na kontakt prostoru.
E sad, to niste vi, ali se desi ponekad da se skupe potencijali koji mogu biti filozofi na kontakt prostoru...I onda zacudo nista ne otpada, nista ne opada, naprotvi, sinergija stvori mistiku oko njih, jer ih ostali ne razumeju, narocito zene, a lepe se kao lude za takav tim , koji cak i ne moraju da budu ista struka...

A da. Nisu u Srbiji. Neki su poreklom Srbi, ali svi zajedno nisu u Srbiji....Jasno i zasto....Jer onda ne bi bili patriote ako ne mere duzinu, koji je veci i hijararhijski bitniji...
A onda ne bi mogli da budu jedno drugom slusaoci, kreativisticki zahtev.
Zato u Srbiji svi sto se ovde glasaju nisu filozofi. Mogucnost postoji ako su u kontaktu sa osobama filozofskog opredeljenja na drugim kontinentima, a to sa ovima na forumu nije slucaj...
Ovima je omiljena tema ko je koga ebao...ili vazno da je neko ebao...
Sve si nas iskvario Patak!:mrgreen::manikir:
 

Back
Top