Univerzitet u Beogradu: Manje mesta na master i doktorskim studijama

Prezlamen

Zainteresovan član
Poruka
127
Univerzitet u Beogradu, odlukom Vlade Srbije, imaće u školskoj 2015/16. godini isti broj budžetskih mesta na osnovim studijama kao i lane, ali će upisati manje studenata na master i doktorskim studijama, rečeno je danas na sednici Senata Univerziteta u Beogradu (UB).


Na osnovnim studijama ima mesta za oko 15.000 budžetskih i samofinansirajućih studenata, međutim, broj mesta na master akademskim studijama manji je za oko 600, rečeno je na sednici.

Posebno je drastično smanjenje na Filozofskom fakultetu koji je uskraćen za 250 mesta, i na Učiteljskom, gde je 100 mastar mesta manje. To su, inače, fakulteti koji školuju nastavnička zvanja za rad u osnovnim i srednjim školama gde je potreban master nivo.

Takođe, manje je mesta i za doktorske studije, rečeno je na sednici. Traženo je 712 a dobijena 524 mesta.

Na sednici je rečeno da će Filološki fakultet prvi put ove godine moći da upiše studente na dva akreditovana programa master akademskih studija, Kultura u dijalogu (100 studenata) i programu Konferencijsko, stručno i audiovizuelno prevođenje (30 studenata).

Na sednici je izabrano pet profesora emeritusa, Dušan Ivanić (Filološki fakultet), Atanasije Jevtić (Pravoslavni bogoslovski fakultet), Aleksandar Ivić (Rudarsko-geološki) Branislav Mitrović (Arhitektonski) i Miljenko Perić (Fakultet za fizičku hemiju).
Izvor: Blic

Briljanta odluka da se smanji broj mesta za master zanimanjima koja ne mogu da se praktikuju bez mastera.

Ovo će bukvalno da onemogući studentima bez vrhunskog proseka da im diploma znači bilo šta osim ako nemaju da iskeširaju pare za školarinu, a u većini slučajeva ni tad. Dakle kad upisujete faks, znajte da bez proseka 8.5 nećete moći da se bavite onim što studirate.
 
Treba smanjiti i broj budzetskih studenata za filozofski i uciteljski i na osnovnim studijama. Tog kadra ima kao pleve,a sanse da nadju posao posle fakulteta su skoro pa nikakve.
NIsta strasno, i ja sam placao 4 godine studije, neka placaju i drugi. Niko te ne bije po usima da ides na master,a mozes i da odes na drugi fakultet i upises master.
Ljudi koji su zavrsili spanski jezik na osnovnim studijama mogu da upisu marketing master na ekonomskom, sigurno mogu upisati neki drugi fakultet gde ima vise mesta za master.
 
Treba smanjiti i broj budzetskih studenata za filozofski i uciteljski i na osnovnim studijama.
Slažem se sa ovim. Ali ima više smisla da se smanje na osnovnim, nego na masteru. Jer sad postoji lom studenata uštinutih u međuprostor koji zakonski neće moći da nađu poso u struci.

NIsta strasno, i ja sam placao 4 godine studije, neka placaju i drugi.
Ovo je jednostavno glupo.
 
Slažem se sa ovim. Ali ima više smisla da se smanje na osnovnim, nego na masteru. Jer sad postoji lom studenata uštinutih u međuprostor koji zakonski neće moći da nađu poso u struci.


Ovo je jednostavno glupo.

Verovatno bi onda bio problem u finansiranju fakulteta, sigurno ima neki razlog zasto su procenili da je bolje skinuti sa mastera nego sa osnovnih.
Verovatno je zato sto bi onda bila veca navala na druge fakultete i neki bi morali da ispuse i nista ne upisu,zato su isli na master jer ti mozes da zavrsis master na nekom drugom fakultetu. Kao, nije ti hitno.
Nije glupo, to je realno. Ako si talenat i vredan, onda i zasluzujes da budes sponzorisan,a ako nisi pa ko te ****. Sto nisi ucio vise?
Druga stvar, tebi kao akademskom gradjaninu treba da bude drugacija svest. Ako nesto nece da ide na jedan nacin onda probaj da uradis to na drugi nacin ili nadji neku alternativu.
Ima i drugih univerzitetskih centara u Srbiji, nije samo Beograd jedini. Imas uciteljski u Uzicu, Somboru... Idi tamo ako ti je toliko bitno da zavrsis uciteljski ili filozofski master da bi radio kao kasirka.
 
Nije glupo, to je realno. Ako si talenat i vredan, onda i zasluzujes da budes sponzorisan,a ako nisi pa ko te ****. Sto nisi ucio vise?
Druga stvar, tebi kao akademskom gradjaninu treba da bude drugacija svest. Ako nesto nece da ide na jedan nacin onda probaj da uradis to na drugi nacin ili nadji neku alternativu.
Upravo ovaj stil razmišljanja omogućuje malverzacije i vršljanja koja se već godinama odvijaju u "akademskom" svetu.

U ovoj zemlji su navikli ljude na toliko nizak standard, da svako ko zahteva iole normalan standard deluje kao da je razmažen i da traži mnogo.

Ukoliko upišeš studije pod određenim uslovima, treba nastojati da se ti uslovi ne remete bez preke potrebe.

Ako si talenat i vredan, onda i zasluzujes da budes sponzorisan,a ako nisi pa ko te ****. Sto nisi ucio vise?

Ovo stoji. Ali ako ti se promeni na sred studiranja kriterijum talenta i vrednosti onda te je neko jednostavno zajebo. Jedini pravedan način da se sprovede rezanje master mesta je da se od ove godine studentima koji upisuju osnovne studije najavi da će njihova generacija da ima manje mesta na masteru, pa ko voli - nek izvoli. Ovako postoji gomila studenata koji su u vidu imali jedne uslove a završili sa potpuno drugim uslovima. I to su samo ovde uspeli da ubede ljude da je normalno da upišeš fakulet sa jednim zakonom, a onda ti tresnu na pola godine potpuno druge uslove, povećaju školarinu, šta god. Isti princip postoji u još mnogim aspektima, ovde je normalno da digneš stambeni kredit pod jednim uslovima, a onda okončaš sa potpuno drugim.


ALI ono što je posebno gadno u celoj priči jesta da prva generacija ljudi koje uspeju da zajebu sa ovim prljavim trikovima daje sve od sebe da povuče za sobom ostale ljude. U jeku demonstracija protiv mastera koji je debilan per se, i koji mnogima nije bio najavljen, pojavio se lom ljudi koji su bili u fazonu "ej mi smo već platili, sad moraju svi da plate", je%ite se gospodo, ne moraju sad svi da plate.
 
Zivot nije fer, to moras da prihvatis. To nije jedina i nije poslednja nepravda koju ces doziveti. :)
Srbija nije normalna drzava i mi svi zivimo prakticno od danas do sutra, bukvalno se nista ne zna. Moras da prihvatis takvu realnost i da se adaptiras novim okolnostima.
Da sam ja zavrsio filozofski fakultet, isao bih ili na fon da masteriram odnose sa javnoscu ili bih isao na fakultet politickih nauka gde bih iskoristio moj obogaceni vokabular.
Od kukanja bukvalno nema nista.
Ako posmatras evoluciju mozes videti da zivotnje koje su znale da se adaptiraju na nove situacije i promene u klimi su prezivele i evoluirale u nesto novo,a one koje to nisu znale danas gledamo u muzejima ili u fosilima.

Zakljucak:

Life is a bitch and then you die. :lol:
 
Kada je Verbic ministar upitan da prokomentarise sledece- Zasto toliko lekara hoce da ode iz Srbije (valjda 10.000),on je reko,bar da je lupio neku laz,nego ovo,jos gore- to je problem, jer je drzava skolovala vise lekara nego sto je potrebno trzistu,poradicemo na tome- sto u prevodu znaci da na svim drzavnim faxevima smanji kvote za upis drasticno,a neke faxove i da ugasi, pa ako nisi wunderkinder ili dete budzovana,sakupi parice pa plati privatni...
 
Zivot nije fer, to moras da prihvatis. To nije jedina i nije poslednja nepravda koju ces doziveti. :)
Lel, mene konkretno ovo ni na koji način ne kači. Samo ne dozvoljavam sebi da budem ravnodušan prema ovakvim glupostima.

Kada je Verbic ministar upitan da prokomentarise sledece- Zasto toliko lekara hoce da ode iz Srbije (valjda 10.000),on je reko,bar da je lupio neku laz,nego ovo,jos gore- to je problem, jer je drzava skolovala vise lekara nego sto je potrebno trzistu,poradicemo na tome- sto u prevodu znaci da na svim drzavnim faxevima smanji kvote za upis drasticno,a neke faxove i da ugasi, pa ako nisi wunderkinder ili dete budzovana,sakupi parice pa plati privatni...

A pritom imamo najmanji procenat visokoobrazovanih ljudi u regionu, a i na teritoriji Evrope smo generalno pri dnu liste.
 
Poslednja izmena:
Treba smanjiti i broj budzetskih studenata za filozofski i uciteljski i na osnovnim studijama. Tog kadra ima kao pleve,a sanse da nadju posao posle fakulteta su skoro pa nikakve.
NIsta strasno, i ja sam placao 4 godine studije, neka placaju i drugi. Niko te ne bije po usima da ides na master,a mozes i da odes na drugi fakultet i upises master.
Ljudi koji su zavrsili spanski jezik na osnovnim studijama mogu da upisu marketing master na ekonomskom, sigurno mogu upisati neki drugi fakultet gde ima vise mesta za master.

И јеси ли ти нашао посао у струци после те 4 године ? :lol:
 

Back
Top