deca... odrastanje ili nevaspitanje

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
112.938
zanimljive su forumske rasprave.. na temi o DC-u od pasa dodjosmo do decice :)

neko povuce analogiju i odmah krene prica :)
ali neke stvari izrecene na toj temi su me podsetila na neka pitanja koja sam i sam sebi postavljao kad sam bio svedok neke situacije...
..da li se moze povuci paralela izmedju slobode i zloupotrebe... pustanja deteta da slobodno raste i nevaspitanja?
gde je ta crta..granica ?
sta je normalan deciji nestasluk a sta uznemiravanje okoline..da li deci treba dopustit da rade sta hoce ili ih treba vaspitno upozoravati da se neke stvari ne rade?
 
Imam ja jednu poznanicu koja ima dva sina, dve godine razlike medju njima, klinci su jos uvek. Ona je bila u fazonu Slobodne dece Samerhila (mada tu knjigu uglavnom tumace pogresno) i deca su tako rasla slobodno, bez granica... Jedan jedni put ih je dovela kod mene i slom zivaca sam dobila jer su oni uzimali sta su hteli i divljali po kuci kako su hteli na opste njeno odusevljenje i odusevljenje moje majke kako su decaci slobodnog duha... I tako... Nego, rastu njih dvojica tako slobodno i gle cuda kada su krenuli u skolu - disciplinski problemi... U principu se ne radi o deci divljacima, nisu agresivni, nisu razmazeni da kmece za svaku sitnicu, ispostuju zadatak kada im das, ali jednostavno nemaju taj osecaj da na ovom svetu postoje i neka ogranicenja... Na primer da se nesto sa police ne moze tek tako uzeti u tudjoj kuci, vec da se mora pitati... Da se ne moze tek tako uzeti tudja lopta i slicne situacije....

Tako da je granica izmedju slobodnog vaspitanja i nevaspitanja jako tanka... Neko bi za ove klince rekao da su nevaspitani, za mene su jednostavno neartikulisani. E sad, ako ih ta neartkulisanost bude drzala do puberteta, tu moze nastati problem jer jednostavno pocece fizicki da se obracunavaju ako bi neko hteo da uzme natrag svoju loptu koju su oni jednostavno prisvojili....
 
granica je- gde sta prodje
ako u drzavi precednik nema diplomu, a svi koji tranzicioni pobednisi su teske sirovine, definise pozeljne oblike ponasanja i trend u vaspitanju
danas ako ucis dete starim kulturnim obrascima, ispada da ga automatski pravis debilom i vrecom za boxanje u ovom drustvu
 
granica je- gde sta prodje
ako u drzavi precednik nema diplomu, a svi koji tranzicioni pobednisi su teske sirovine, definise pozeljne oblike ponasanja i trend u vaspitanju
danas ako ucis dete starim kulturnim obrascima, ispada da ga automatski pravis debilom i vrecom za boxanje u ovom drustvu

ovo je formula za 80% stanovništva-roditelja
ali-ne može da prodje u svetu..niti u nas...
"bez obzira na sirovinski sastav, i na trenutni trend -produkt mora da bude the best"
 
Dilema je da li od djeteta praviti osobu koja se pokorava autoritetu ili graditi taj neki slobodan nesputan duh. A opet pitanje je koliko je to zapravo u rukama roditelja jer postoje sigurno i naslijedni faktori i uticaj okoline mimo porodice.

'Градити слободан, неспутан дух' нема никакве везе са поштовањем реда и мира.

Пре ће бити да је то правдање неспособних родитеља.
 
'Градити слободан, неспутан дух' нема никакве везе са поштовањем реда и мира.

Пре ће бити да је то правдање неспособних родитеља.

:amen:

elem imam nula tolerancije za nevaspitanu derlad....roditelje motkom
to ide generaciski....nevaspitan roditelj => nevaspitano dete
 
:amen:

elem imam nula tolerancije za nevaspitanu derlad....roditelje motkom
to ide generaciski....nevaspitan roditelj => nevaspitano dete

Потврђено на примерима у пракси. Распуштено дете увек иде уз родитеља који се од критике брани тезом о слободи насупрот стеге. :lol:
 
Pa neki normalni okviri...ali ne bih stezala decu jer u okolini ima ljudi koji u osnovi mrze decu...smeta ti dete koje trcka i smeje se...za to nisam odgovorna...njegova je ulica koliko i tvoja...velika je razlika sta je to sta smeta...da li je povredilo nekog i nesto njegovo ili ljudi jednostavno zvocaju sto je dete uopste prisutno.
 
Imam ja jednu poznanicu koja ima dva sina, dve godine razlike medju njima, klinci su jos uvek. Ona je bila u fazonu Slobodne dece Samerhila (mada tu knjigu uglavnom tumace pogresno) i deca su tako rasla slobodno, bez granica... Jedan jedni put ih je dovela kod mene i slom zivaca sam dobila jer su oni uzimali sta su hteli i divljali po kuci kako su hteli na opste njeno odusevljenje i odusevljenje moje majke kako su decaci slobodnog duha... I tako... Nego, rastu njih dvojica tako slobodno i gle cuda kada su krenuli u skolu - disciplinski problemi... U principu se ne radi o deci divljacima, nisu agresivni, nisu razmazeni da kmece za svaku sitnicu, ispostuju zadatak kada im das, ali jednostavno nemaju taj osecaj da na ovom svetu postoje i neka ogranicenja... Na primer da se nesto sa police ne moze tek tako uzeti u tudjoj kuci, vec da se mora pitati... Da se ne moze tek tako uzeti tudja lopta i slicne situacije....

Tako da je granica izmedju slobodnog vaspitanja i nevaspitanja jako tanka... Neko bi za ove klince rekao da su nevaspitani, za mene su jednostavno neartikulisani. E sad, ako ih ta neartkulisanost bude drzala do puberteta, tu moze nastati problem jer jednostavno pocece fizicki da se obracunavaju ako bi neko hteo da uzme natrag svoju loptu koju su oni jednostavno prisvojili....

na osnovu licnog iskustva kao deteta i roditelja - hoce li se dete razviti u afirmativni produkt summerhill-a il ne, ako se vec gaji dete slobodnog duha,a sto da ne :D zavisi iskljucivo od angazovanosti i iskrene zainteresovanosti roditelja.
 
na osnovu licnog iskustva kao deteta i roditelja - hoce li se dete razviti u afirmativni produkt summerhill-a il ne, ako se vec gaji dete slobodnog duha,a sto da ne :D zavisi iskljucivo od angazovanosti i iskrene zainteresovanosti roditelja.

Слободан дух се развија полемикама а не отварањем сваког шампона у ДМ-у/Лилију. :)
 
Pa neki normalni okviri...ali ne bih stezala decu jer u okolini ima ljudi koji u osnovi mrze decu...smeta ti dete koje trcka i smeje se...za to nisam odgovorna...njegova je ulica koliko i tvoja...velika je razlika sta je to sta smeta...da li je povredilo nekog i nesto njegovo ili ljudi jednostavno zvocaju sto je dete uopste prisutno.
Pa to nije nevaspitanje. A i ne mislim da ima nesto mnogo ljudi koji mrze decu.
 
na osnovu licnog iskustva kao deteta i roditelja - hoce li se dete razviti u afirmativni produkt summerhill-a il ne, ako se vec gaji dete slobodnog duha,a sto da ne :D zavisi iskljucivo od angazovanosti i iskrene zainteresovanosti roditelja.

...svako slovo je na svom mestu, moram se složiti...
...ali u praksi, kod angažovanog i zainteresovanog roditelja nema prostora za slobodan duh... nažalost...:cry:
 
Слободан дух се развија полемикама а не отварањем сваког шампона у ДМ-у/Лилију. :)

da, polemika zahteva angazovanost energiju, a ovo drugo i varicije na temu produkt su lenjosto roditeljske. i ta lenjost bogme ima epidemiske razmere, pogotovu u srbiji. oko beba komada jedan agituje se pola familije, npr, a toga bas i nema po svetu. zasto?

...svako slovo je na svom mestu, moram se složiti...
...ali u praksi, kod angažovanog i zainteresovanog roditelja nema prostora za slobodan duh... nažalost...:cry:
ako angazovan zainteresovan roditelj nije autoritativan, kako onda nema?
 

Back
Top