Evia

Bio sam nekoliko puta na ostrvu Euvoia(evia) a svaki dan izlazeci iz dvorista vidim njegove vrhove pod snegom.Pefki je nekada imao brodsku (lokalnog karaktera) liniju za skiathos,ali zbog neisplativosti je ukinuta.Inace mestani se bave vise ribarstvom i drugim delatnostima,nego turizmom,sto ne znaci da nema turista,samo je turizam nerazvijen,a da je lepo- jeste-nevina priroda.I sama rec Peffki-borovi,govori ze sebe....
 
Da li postoji neka mogucnost da se sa Skiathosa ode do Evie u obilazak?Znam da tamo negde postoji crkva sv.Jovana Rusa,dobila sam jednu ikonu otuda...Inace mislim ono-da se ode tamo vodenim putem,pa iznajmi auto i obidje se koliko moze za 1 dan....
 
Ako je neko moj gost,onda sve moze,jer sam pomalo i duzan.Mada se postavlja pitanje teh.izvodljivosti,jer nema redovne ili izletnicke linije.Postoje desetine grka koji ce vas odvoziti na Eviiu,a mozete i sami iznajmiti camac(ne trebaju dozvole do 25ks).Ja ipak preporucujem pored obilaska skopelosa,alonisosa i morskog parka sa delfinima i fokama,odlazak u volos.U stvari ranim jutarnjim "delfinom" za volos, a zatim ili gradskim ili rentom otici "ispod Pilio".Pilio je planinski vrh-ski-centar,iznad volosa,a sa druge su turisticka mesta sa prelepim plazama,gde inace dobrostojeci "voliotes"imaju vile.Na pocetku sezone moze se desiti da se kupate u moru i gledate vrhove Pilia pod snegom.Odlazak na jedan dan u eviu, mi lici na odlazak u selo PLatania(preko puta kukunariesa) koje je najblize skiatosu,sto se tice kopna.Nekoliko radnjica,taverni,plaza i to je to.Oni koji odu, ili su bili na skopelosu,videce samo na tom primeru koliko su obliznja tur. mesta u podredjenom polozaju zbog skiatosa,gde pocetkom juna izgleda kao negde avgust,dok na skopelosu tu i tamo vidite turiste i to uglavnom izletnike sa skiatosa.Ipak mi ovde i drugacije gledamo na sve to,a ako pitate grke kako da odete tamo,90% ce vas pitati"da radite sta?"
 
" Pa da vidimo,kako sta?"odgovorili bi mi...lepo je videti i ta mesta sa manje razvijenim turizmom...sve u svemu,ovako cemo lepo napraviti plan sta cemo obici,i vidim da ce nam opet trebati banja da se odmorimo od odmora ;) Inace,vidim da treba prepakovati finansijski plan da se ostane koji dan duze...sve vise iz glave izbijam bazen (mozda bi ove godine mogla da izbegnem "ozelenjavanje"kose grckim hemikalijama iz bazena)i blizinu plaze,smestam porodicu u jeftiniji smestaj i ostajemo koji dan duze(kao sto si ti,Mobilni,na pocetku predlagao,ali treba vremena da se sve smesti u mozak... :D )
 
"Da radite sta?".Napomenuo sam da mestani skiatosa drugacije gledaju na takve stvari.Pored stvarnog bisera kakv je skiatos,imate skopelos,alonisos pa i volos za izlet.Dok ovde izlet na eviu, izgleda kao cudan izbor.
 
HA HA, ovo ti je dobro !

Pokušavam već sat vremena da se setim plaže sa prirodnom hladovinom...NEMA !

Ima jedno malo mesto na Halkidikiju, zove se Kriopigi ( u prevodu - izvor hladne vode )
Tu ima hladovine, ali rano ujutro.

Evo i jednog SJAJNOG hotela na potezu Kriopigi-Kalithea, zove se Alexander the Great, ali samo za one koji imaju para. Prelep park. Ali na samoj plaži samo suncobrani.

new_alex2.jpg



Zanimljivo, nijedna naša agencija ne radi to mesto, svi rade izvikani Hanioti, bezvezni Pefkohori, i selendru Polihrono. Od tih mesta je mnogo lepša i Kalithea ( znači : lep pogled ) ,
ali NE VREDI, naši se uhvate jednog mesta i neće da eksperimentišu. Šteta !!!


Sećam se i na Krfu, hotela Dassia Chandris, ima park veličine dva fudbalska igrališta, ali na plaži, opet NIŠTA !

corfu%20chandris%20hotel.JPG
 
Pa ne bih se slozila sa vama ...
Neos Marmaras ima plazu sa obiljem hladovine, naravno prirodne, svaki turista ima svoje drvo....Nea Anhialos takodje...ali je ova destinacija nepoznata nasim turistima. Na Krfu u Dasiji plaza kod hotela Chandris ima predivan park sa jako puno zelenila....
Cinjenica je da ovakvih plaza nema puno...ali posto je meni imperativ da plaza ima prirodnu hladovinu, samo takve trazim i na moju srecu uspesno pronalazim :lol: .

Evo par slicica iz Dasije.

plaza10gd.jpg


plaza29es.jpg


plaza34xb.jpg


plaza47hw.jpg


plaza51cy.jpg


plaza66hq.jpg
 
I ja trazim samo mesta gde ima prirodne hladovine. Lagomandra je kao stvorena za mene . Ona je blizu Marmarasa to verovatno znas . Ali posto vec dve godine letujem u Marmarasu sada sam na nevidjeno uplatila aranzman u Dasiji . Hvala za slike , sada mi je malo lakse kad vidim da ima hladovine .
 
Nista ne brini...bice ti super na Krfu. Za vise informacija imas moju temu
http://forum.krstarica.com/threads/102653

Inace zastranili smo posto je ovde tema Evia. Dakle bilo bi lepo kad bi se pojavio neko sa informacijama o ovom ostrvu, ako takvih uopste ima. Mene ineteresuju nove destinacije gde nema mnogo turista, ali opet niko se pozitivno ne izrazava o Evii.
 
Kad vec pominjete nea anghelo(ziveo sam dve godine tamo) treba da znate da je vikendom uzas od "turista" iz trikale i kardice kojima je to najbliza obala.Medjutim, 5 km pre anghela na auto putu gde se iskljucujete desno je grad almiro (slano) a u nastavku se nizu sela :krokio.aidini,sourpi i euxenoupoli i svuda usput imate plaze sa hladovinom(nema suncobrana).Ovo zadnje selo je inace omiljena destinacija dobrostojecih grka iz volosa,gde dolaze gliserima u taverne na rucak.U jednoj od taverni je gazdarica iz srbije.Inace selo euxenoupoli je privuklo paz\nju grcke javnosti po kolicini pomoci koju su slali u srbiju u "crnim vremenima",mada su im neke nase agencije za uslugu trazile " po kilu",dok je grcki "alamanis-tours" vozio dzabe.OD anghela prema volosu samo vredi selo mamidaki,sve ostalo je prljavo jer okolina anghela je zagadjena od Nato-baze,koja ima ogromna skladista kerozina.Takodjwe "iza ledja" volosa ima zaista predivnih plaza,ali su vec "otkrivene",narocito od nemackih turista.
 
Ziveo si tamo 2 godine? Bas interesantno. Mi smo bili tamo pre 10 godina, uputili se sami u Grcku i posto nam se nista nije svidelo na severu mi produzimo do Volosa i pronadjemo ovaj biser. Bili smo u kuci Elizabet na samoj plazi, to je bila jedina kuca za izdavanje. Tu smo upoznali nekoliko porodica iz Nisa koje su svake godine dolazile u ovu kucu. Bili smo i u Almirosu. Vikendom su zaiste bile guzve na plazi kada domaci sidju. Mi smo zato vikendom isli u Larisu i obilazak. Odakle ti naziv Nea Anghelo, ja ga znam kao Nea Anchialos?
 
Putnica!:
Ziveo si tamo 2 godine? Bas interesantno. Mi smo bili tamo pre 10 godina, uputili se sami u Grcku i posto nam se nista nije svidelo na severu mi produzimo do Volosa i pronadjemo ovaj biser. Bili smo u kuci Elizabet na samoj plazi, to je bila jedina kuca za izdavanje. Tu smo upoznali nekoliko porodica iz Nisa koje su svake godine dolazile u ovu kucu. Bili smo i u Almirosu. Vikendom su zaiste bile guzve na plazi kada domaci sidju. Mi smo zato vikendom isli u Larisu i obilazak. Odakle ti naziv Nea Anghelo, ja ga znam kao Nea Anchialos?
Upoznao sam neke grke 1994 u bg i dosao kod njih u volos u posetu.Ponudili mi posao i da usput naucim grcki,jer mi je cilj bio turizam-Xios.posto su imali firmu u almiros,ja se odlucim za anhelo,ljudi su zaista predivni i sve mi je bilo blizu.Uslov za posao je bio da ostanem dve godine,kada sam i upoznavao nase (retke) turiste,mozda i vas.Ali ja sam uvek "naletao" na pedijatre i slusao neku pricu,da je pesak u anhelu radioaktivan (pozitivno) za disajne organe.Ostali su mi u secanju 3-4 gospodina koji su na plazi svaki dan igrali...sah.Inace ime grada na grckom je N.Aghialos a izgovara se samo Anhelo.Steta sto niste produzili dalje od almirosa,prema Evksenoupolis.....
 
verbena27:
Da li neko zna koliko se putuje od Beograda do Pefkija?[/QUOTVerbena,pitanje je relativno.Igra ulogu auto,jedan ili dva vozaca,granice.Inace do Tive imate oko 1100-1150 km,dok putnu mrezu na evii ne poznajem,ali racunaj i tamo na par sati.Na brodskoj karti ima i nekih linija iz kavale i volosa,ali do pocetka sezone to nista nije sigurno.Samo ako postoji interes....
 
Eto kako je svet mali, ali mi se nismo upoznali. Nama je to mesto ostalo u jako lepoj uspomeni, plaza sa onim cudnim crnim sljunkom, drvece koje pravi obilatu hladovinu....i nigde u Grckoj nisam videla manje mesto i vise parkova za decu. Na svakih 20 metara je bio prelep parkic za decu sa svim onim zezalicama. Mesto cisto, uredjeno i bas ljupko.
Nego mobilni, posto si ti dobro potkovan, da nemas neke veze sa Lefkadom. Ja bezuspesno trazim aranzman, nase agencije skoro da i ne rade, u stvari radi jedna ali avionom, a ja bih svojim kolima. Pisala sam mailove direktno Grcima na Lefkadi ali mi niko ne odgovara. Da ne znas ti slucajno nekog tamo?
 
Na zalost,ne poznajem nikoga.Ali u poredjenju sa kerkira(krf),zakintos i kefalonja koji su sa "druge" strane,lefkada mi je nekako "u drugom planu",mislim na grcke turiste i komentare.A to sto se niko ne javlja.....pa ovo je grcka "ima sutra,ima boga,polako..." to su inm omiljeni izrazi.pokusaj na site:www.lefkas-familyhotels.gr
 
Hvala mobilni, na Krfu sam bila 2 puta. Rado bih ja dosla kod tebe na Skiatos ali mrzim guzvu i navalu nasih na neku destinaciju ( da me neko pogresno ne shvati, kad idem u inostranstvo necu da srecem kolege s posla na ulici ). A kako mi se cini ovog leta ce biti opsada Skijatosa. Ja cu nekom drugom prilikom kad se rascisti guzva :lol: .
 
A i cene trajekta su maloo.... :roll: . Ali ajde i da predjem preko tih cena, nego sto je guzva pa moras da rezervises trajekt, a kod nas se nikad ne zna kakva ce biti guzva na granici....a moras da stignes na trajekt. To je malo opterecujuce, a ja volim da putujem bez stresa, pa kad stignem stigla sam :wink: .
 
Preko Spirittravela, jedino oni rade tj. zajedno sa Fudeksom. Tada kada oni idu je 50E po osobi(dvokrevetan app.), ali posto im je sve rasprodato za neke termine, rekli su nam da sad ocekuju prosirenje ponude.Inace, ako se uplati do 31.3. imas popust 1000 din. po osobi.Dobili smo i CD, bas lepo izgleda, nekako prirodno.
 

Back
Top