Muhamed je sumnjao u svoje poslanstvo?

RickRoss

Buduća legenda
Poruka
31.892
ajet 10:94 kaze - Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one koji čitaju Knjigu, prije tebe objavljenu. Tebi Istina od Gospodara tvoga dolazi, i nikako ne budi od onih koji su u sumnji...

ako pogledamo pravi redosled objavljivanja sura, videcemo da je deseta sura po redu objave na 51 mestu od 114 sura
http://www.missionislam.com/quran/revealationorder.htm

dakle negde na sredini svog poslanstva Muhamed je poceo da sumnja da je Boziji poslanik

takodje piše - 5:67 O Poslaniče, kazuj ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga, ako ne učiniš, onda nisi dostavio poslanicu Njegovu...

peta sura je 112 po redosledu objave, sto znaci da je Muhamed pred kraj objave Kur'ana opet bio u nedoumici i razmisljao je da li uopste i da otkriva objave koje je primao ljudima

ubedjivao je druge da je Boziji poslanik, a on sam u to nije bio siguran... zar ga to ne cini lazovom, prevarantom i licemerom?
 
Hm, Isus place i sumnja u boga u trenutku likvidacije, u psalmu 22 vernici se izvode na livadu da pasu travuljinu

Псалам 22
Псалам Давидов

Предстојећи псалам поје у име обрадованих што их напаса Господ, а такође описује и трпезу коју им је понудио управо Онај који их напаса.

(1) Господ ме напаса. Због Господа се величају и они које Он напаса.
(2) На месту зеленом, тамо ме настаниo, тј. настанио ме је на зеленом пашњаку
 
ajet 10:94 kaze - Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one koji čitaju Knjigu, prije tebe objavljenu. Tebi Istina od Gospodara tvoga dolazi, i nikako ne budi od onih koji su u sumnji...

ako pogledamo pravi redosled objavljivanja sura, videcemo da je deseta sura po redu objave na 51 mestu od 114 sura
http://www.missionislam.com/quran/revealationorder.htm

dakle negde na sredini svog poslanstva Muhamed je poceo da sumnja da je Boziji poslanik

Brate odi na google i kucaj Tefsir ibn Kesir download, skini njega i tamo ti je dato tumačenje i objašnjenje Kur'anskih ajeta, pošto ne vjerujem da ćeš to uraditi evo ti odma iz tefsira što se tiče tog ajeta:

Katade ibn Di´ame kaže da je Allahov Poslanik,
s.a.v.s, rekao: (574) "...ne sumnjam i ne pitam." To
također, potvrđuju Ibn-Abbas i Seid ibn Džubejr i
Hasan el-Basri.
 
Hm, Isus place i sumnja u boga u trenutku likvidacije, u psalmu 22 vernici se izvode na livadu da pasu travuljinu

Псалам 22
Псалам Давидов

Предстојећи псалам поје у име обрадованих што их напаса Господ, а такође описује и трпезу коју им је понудио управо Онај који их напаса.

(1) Господ ме напаса. Због Господа се величају и они које Он напаса.
(2) На месту зеленом, тамо ме настаниo, тј. настанио ме је на зеленом пашњаку

My God, my God, why have you forsaken me?
Why are you so far from saving me,
so far from my cries of anguish?
2 My God, I cry out by day, but you do not answer,
by night, but I find no rest.

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalm+22
http://www.biblestudytools.com/psalms/22.html
http://www.usccb.org/bible/psalms/22

http://www.hbk.hr/biblija/sz/ps.htm

Psalam. Davidov.

(2) Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? Daleko si od ridanja moga. (3) Bože moj, vičem danju, al'ne odvraćaš; noću vapijem i nema mi počinka. (4) A ipak, ti u Svetištu prebivaš, Nado Izraelova!
 
Hm, Isus place i sumnja u boga u trenutku likvidacije, u psalmu 22 vernici se izvode na livadu da pasu travuljinu

Псалам 22
Псалам Давидов

Предстојећи псалам поје у име обрадованих што их напаса Господ, а такође описује и трпезу коју им је понудио управо Онај који их напаса.

(1) Господ ме напаса. Због Господа се величају и они које Он напаса.
(2) На месту зеленом, тамо ме настаниo, тј. настанио ме је на зеленом пашњаку

http://wwwyu.com/biblija/19psa022.htm
 
Brate odi na google i kucaj Tefsir ibn Kesir download, skini njega i tamo ti je dato tumačenje i objašnjenje Kur'anskih ajeta, pošto ne vjerujem da ćeš to uraditi evo ti odma iz tefsira što se tiče tog ajeta:

Katade ibn Di´ame kaže da je Allahov Poslanik,
s.a.v.s, rekao: (574) "...ne sumnjam i ne pitam." To
također, potvrđuju Ibn-Abbas i Seid ibn Džubejr i
Hasan el-Basri.

to ne znaci da nije sumnjao pre toga... mozda je prestao da sumnja posle tih Allahovih reci... koji je razlog da Allah posle pola Kur'ana prica o Muhamedovoj sumnji ukoliko za tim nema potrebe?

i zasto u petoj suri, odnosno 112 po redu objave (dakle pred sam kraj Kur'ana), Allah govori Muhamedu da je u obavezi da ljudima dostavi ono sto mu Allah objavi?

zar se tako nesto ne govori odmah na pocetku? ili se mozda pred sam kraj Kur'ana Muhamed dvoumio da nastavi sa objavama, pa mu se Allah obratio tim recima?
 
to ne znaci da nije sumnjao pre toga... mozda je prestao da sumnja posle tih Allahovih reci... koji je razlog da Allah posle pola Kur'ana prica o Muhamedovoj sumnji ukoliko za tim nema potrebe?

i zasto u petoj suri, odnosno 112 po redu objave (dakle pred sam kraj Kur'ana), Allah govori Muhamedu da je u obavezi da ljudima dostavi ono sto mu Allah objavi?

zar se tako nesto ne govori odmah na pocetku? ili se mozda pred sam kraj Kur'ana Muhamed dvoumio da nastavi sa objavama, pa mu se Allah obratio tim recima?

A da sljedbenici Knjige vjeruju i grijeha se čuvaju, Mi bismo prešli preko ružnih postupaka njihovih i uveli bismo ih, sigurno, u džennetske bašče uživanja.

Da se oni pridržavaju Tevrata i Indžila i onoga što im objavljuje Gospodar njihov, imali bi šta jesti, i od onoga što je iznad njih i od onoga što je ispod nogu njihovih. Ima ih i umjerenih, ali ružno je ono što radi većina njih.

O Poslaniče, kazuj ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga, ako ne učiniš, onda nisi dostavio poslanicu Njegovu - a Allah će te od ljudi štititi. Allah doista neće ukazati na Pravi put narodu koji neće da vjeruje.

Reci: "O sljedbenici Knjige, vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridržavali Tevrata i Indžila, i onoga što vam objavljuje Gospodar vaš." A to što ti objavljuje Gospodar tvoj pojačaće, uistinu, kod mnogih od njih nepokornost i nevjerovanje, ali, ti ne izgaraj zbog naroda koji neće da vjeruje.
Po cemu ti ovdje zakljucujes da je Muhamed sumnjao
 
My God, my God, why have you forsaken me?
Why are you so far from saving me,
so far from my cries of anguish?
2 My God, I cry out by day, but you do not answer,
by night, but I find no rest.

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalm+22
http://www.biblestudytools.com/psalms/22.html
http://www.usccb.org/bible/psalms/22

http://www.hbk.hr/biblija/sz/ps.htm

Psalam. Davidov.

(2) Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? Daleko si od ridanja moga. (3) Bože moj, vičem danju, al'ne odvraćaš; noću vapijem i nema mi počinka. (4) A ipak, ti u Svetištu prebivaš, Nado Izraelova!


6451738_orig.gif
 
A da sljedbenici Knjige vjeruju i grijeha se čuvaju, Mi bismo prešli preko ružnih postupaka njihovih i uveli bismo ih, sigurno, u džennetske bašče uživanja.

Da se oni pridržavaju Tevrata i Indžila i onoga što im objavljuje Gospodar njihov, imali bi šta jesti, i od onoga što je iznad njih i od onoga što je ispod nogu njihovih. Ima ih i umjerenih, ali ružno je ono što radi većina njih.

O Poslaniče, kazuj ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga, ako ne učiniš, onda nisi dostavio poslanicu Njegovu - a Allah će te od ljudi štititi. Allah doista neće ukazati na Pravi put narodu koji neće da vjeruje.

Reci: "O sljedbenici Knjige, vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridržavali Tevrata i Indžila, i onoga što vam objavljuje Gospodar vaš." A to što ti objavljuje Gospodar tvoj pojačaće, uistinu, kod mnogih od njih nepokornost i nevjerovanje, ali, ti ne izgaraj zbog naroda koji neće da vjeruje.
Po cemu ti ovdje zakljucujes da je Muhamed sumnjao

O Poslaniče, kazuj ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga, ako ne učiniš, onda nisi dostavio poslanicu Njegovu

ova sura je 112 po redu objave od 114... zasto je Allah odlucio da pred sam kraj Kurana kaze Muhamedu da je u obavezi da svima iznese objave koje primi? mozda zato sto je Muhamed bio u dvojbi da li da nastavi sa objavama ili ne
 
Kur'an nije objavljivan po tom redosljedu po kojem je zapisan. Ajeti dok su objavljivani vec je tad biljezeno gdje koji ajet treba da stoji i u kojoj suri. Tako sure iznad kojih pise da su mekkanske sure, su objavljivane u prvih deset godina prije hidzre, a medinske sure su objavljivane nakon hidzre. Medjutim neke sure su objavljivane dio njih prije hidzre, a dio poslje hidzre. Tako npr, vec prva sura Bekareh je vecina nje objavljena nakon hidzre, tj nakon deset godina objave, medjutim postavljena je vec na pcetku Kur'ana. Tako da neznaci na osnovu toga sto je neki ajet u 112 suri ili 110oj da je to bilo pri kraju objave.
Isto tako, ako je Allah poslaniku rekao (ako sumnjas) to ne znaci da je Poslanik doista posumnjao. I to se nama svakodnevno desava u zivotu da nekom kazemo ako sumnjas da je tako i tako, pa tako i tako. Iako ta osoba uopste nije ni sumnjala.
 
Kur'an nije objavljivan po tom redosljedu po kojem je zapisan. Ajeti dok su objavljivani vec je tad biljezeno gdje koji ajet treba da stoji i u kojoj suri. Tako sure iznad kojih pise da su mekkanske sure, su objavljivane u prvih deset godina prije hidzre, a medinske sure su objavljivane nakon hidzre. Medjutim neke sure su objavljivane dio njih prije hidzre, a dio poslje hidzre. Tako npr, vec prva sura Bekareh je vecina nje objavljena nakon hidzre, tj nakon deset godina objave, medjutim postavljena je vec na pcetku Kur'ana. Tako da neznaci na osnovu toga sto je neki ajet u 112 suri ili 110oj da je to bilo pri kraju objave.
Isto tako, ako je Allah poslaniku rekao (ako sumnjas) to ne znaci da je Poslanik doista posumnjao. I to se nama svakodnevno desava u zivotu da nekom kazemo ako sumnjas da je tako i tako, pa tako i tako. Iako ta osoba uopste nije ni sumnjala.

ja sam to upravo i napisao - 10 sura je 51. po redosledu objave, a 5 sura je 112. po redosledu objave od mogucih 114

dakle Muhamed je i pred sam kraj objave Kur'ana bio u nedoumici da li je zaista Boziji poslanik, sto ga cini veoma nepouzdanom osobom
 
nisam te detalje primjetila koje si pisao, nisam tim brojevima obracala toliku paznju. U svakom slucaju, bilo na pocetku objave ili na kraju Poslanik nije posumnjao u svoje poslanstvo ni na pocetku ni na kraju. Znaci, da je taj ajet bio u prvoj suri, opet nebismo rekli da je posumnjao.
Poslanik s.a.w.s. je rekao da ni ne sumnja i ne pita. Rekao si da je to bilo nakon objavljenog ajeta sto neusporava mogucnost da je prije toga sumnjao.
Medjutim, nije sumnjao ni prije ni poslije, i taj odgovor vazi kao opcenit odgovor. Znam stil arapskog govora i znam da taj odgovor vazi kao opcenit odgovor. Jer, da je htjeo reci da ne sumnja nakon tog objavljenog ajeta, logicno je a kaze "ne sumnjam vise" ili "necu sumnjati" ili "sad sam ubjedjen" i sl. tome. To bi glasilo na arapskom " lem eud eshukk" ili " len eshukk" ili lekad iktene't" .....
Medjutim, kad kaze ba eshukk to znaci " ne sumnjam" we la esel " niti pitam, ove rijeci obuhvataju opcenit odgovor koji znaci: nisam sumnjao i ne sumnjam.
Zatim, ajeti koji su objavljeni licno Poslaniku, objavljeni su i nama, nemoj zaboraviti da i mi citamo redovno Kur'an. Kur'an nije samo Muhammedova knjiga i njemu samo objavljena. Jeste, Poslanik je nama prenio tu objavu, ali Allah se u kuranu obraca i nami.
Allah se nije tu obratio samo Poslaniku, jer da je obracanje licno samo njemu, bilo bi ovako : O Poslanice, ako sumnjas...." Medjutim, u ajetu nema to "o poslanice". Tako da ajeti u kojima se Allah direktno obraca, mi ih citamo kao da se nama obraca. Znaci, ako ja citam taj ajet "ako sumnjas" znaci ti mualima ako sumnjas.... Ako ti citas taj ajet, onda se Allah obraca tebi itd itd. Onda nas Allahov poslanik s.a.w.s. poucava kako trebamo postupiti kada ucimo takve ajete. Pa kada procitamo rijeci "ako sumnjas" trebamo prije svega srcem reci "ne sumnjam i nepitam". A ako ti sumnjas, koji nisi musliman, onda pogledaj u prijasnjim knjigama, koje potvrdjuju poslanstvo Muhammeda s.a.v.s. Znaci muslimani ne sumnjaju, a nemuslimani ce traziti o Muhammedovom poslanstvu u ranijim knjigama. Eto to je to prosto tako.
 
O Poslaniče, kazuj ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga, ako ne učiniš, onda nisi dostavio poslanicu Njegovu

ova sura je 112 po redu objave od 114... zasto je Allah odlucio da pred sam kraj Kurana kaze Muhamedu da je u obavezi da svima iznese objave koje primi? mozda zato sto je Muhamed bio u dvojbi da li da nastavi sa objavama ili ne

To znači da kada bi izostavio samo 1 ajet ne bi dostavo poslanicu Njegovu, i da je bio u dvojbi zašto bi on to sam napisao, jer po vama je on pisao Kur'an a ne Bog?
 
Brate odi na google i kucaj Tefsir ibn Kesir download, skini njega i tamo ti je dato tumačenje i objašnjenje Kur'anskih ajeta, pošto ne vjerujem da ćeš to uraditi evo ti odma iz tefsira što se tiče tog ajeta:

Katade ibn Di´ame kaže da je Allahov Poslanik,
s.a.v.s, rekao: (574) "...ne sumnjam i ne pitam." To
također, potvrđuju Ibn-Abbas i Seid ibn Džubejr i
Hasan el-Basri.

Sura 16:89..... Mi tebi objavljujemo Knjigu kao objašnjenje za sve.....

Znaci Kuran ipak nije objasnjenje za SVE, kad vam treba : >>>tumačenje i objašnjenje<<
 

Back
Top