Digitalizacija - prevara ili nesto drugo?

Sta mislite o digitalizaciji?

  • Sve najbolje.

  • Sve najgore.

  • Dobra je, ali...

  • Jos jedan namet penzionerima

  • Digitalizacija mi je promenila zivot na bolje

  • Vise nista nece biti isto

  • Zivot mi je upropasten

  • Sad necu moci da zovem komsiju da mi namesti kanale, pa da se muvamo

  • Ja ne gledam TV

  • Nesto drugo...


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Vrela Cica

Iskusan
Poruka
5.579
Za par dana cela Srbija mora biti digitalizovana. Nemamo izbora moramo da se digitalizujemo, zato i ne mogu da vas pitam da li podrzavate ili ne. Da li mislite da je digitalizacija prevara ili blagoslov? Manipulacija ili samo jedno sredstvo koje olaksava sopstveni izbor? Da li mislite da je to greska? Hoce li van nedostajati oni tanjiri ili izbuseni lavori?
 
ne svidja mi se sto su ugasili analogni signal i tako starcka domacinstva po zabacenim selima otsekli od televizije za navek. prica da jedan signal smeta drugom ne pije vodu posto su evo ovih meseci paralelno isla oba signala...neki interes je u pitanju npr. kako bi taj uvoznik prodao dva miliona istih set top paketica?
 
ne svidja mi se sto su ugasili analogni signal i tako starcka domacinstva po zabacenim selima otsekli od televizije za navek. prica da jedan signal smeta drugom ne pije vodu posto su evo ovih meseci paralelno isla oba signala...neki interes je u pitanju npr. kako bi taj uvoznik prodao dva miliona istih set top paketica?

Navodno, oni koji su siromašniji imaju pravo na besplatni set top box
 
Биће ово једна жешћа превара.

На страну то што не смем да прођем испред антене, јер се скот моментално укочи.

На страну што имам мање канала.

Тренутно је бесплатно, већ наредне године ће бити наплате некакве таксе, гарант.

И највише ме нервира што ми нису оставили могућност избора, то ме увек изведе из такта.
 
Mozda kod nas. Digitalna kompresija i puštanje nekoliko ili čak po 8 programa po jednom kanalu je čista smetnja za oči i mozak. Ako bi pogledali digitalni signal sa samo jednim do dva programa po kanalu - to je već kvalitet.Prolazna zamrzavanja slika i nisu nešto što škodi zdravlju , koliko sama neprirodnost pokreta koja moze dovesti do ozbiljnih mozdanih smetnji. Da ne govorim o sličnosti same digitalne fotografije i dvb-a , koje su bez dubinske oštrine i liče kao da je sve nalepljeno jedno pored drugog na ekran nijansama neprirodnih sjajnih boja . Imao sam priliku da uporedo pratim digitalni i analogni signal sa dobrom antenom , tako da su se svi slozli da je slika na analognom prijatnija i bolja pod uslovom da analogni signal nije "namerno" ometan .I na kraju , pretpostavljam da će u pojedinim brdovitim predelima , uhf digitalni signal teško dopreti do prijemnika.
 
Ko moze, neka grabi IPTV ili SBB (mislim da SBB daje i D3i koji ide preko neta), daleko bolje resenje od ovoga. Jeste da se placa, ali bar se ima 100 i kusur kanala (od koga su 20 Pinkovi).
Jer pitanje je vremena kada ce poceti i ovo da naplacuju, a ko ne plati, skljoc i nema TV.
 
Poslednja izmena:
imao sam 10 kanala na kojima nema nista zanimljivo a sad imam 15 kanala na kojima nema nista zanimljivo.

bez sale veci izbor je uvek bio bolji , mada za sada ima nekih problema u vezi seckanja , prijema i kvalitet varira ocekujem da se to sredi i da konstantno bude dobra slika.

bolji je prijem od analogne u svakom slucaju .

jos i d prorade EPG i jos neke dodatne stvari i bice super.
 
Vidim da se pisu ovde neke stvari koje nemaju veze sa realnoscu. Sve to rezultat lose organizacije, informisanja mnjenja i stanja u nasoj zemlji. Generalno, 2006. Srbija, kao i ostale zemlje su se obavezale za prelazak na digtalno emitovanje do Jula 2015. godine. Sve zemlje su imale rok od 9 godina za ceo proces i mnoge su odavno obavile. Stvar nije o uzimanju para od naroda za STB uredjaje, vec su ciljevi drugaciji. Zbog razvoja visokopropusnog interneta je bilo potrebno osloboditi odredjeni deo spektra koji se trenutno koristi za analogne tv stanice. Sve sto je islo od 21-69 na UHF-u, od sada mora biti smesteno na opseg od 21-49. dok je od 50-69 biti iskoriscen za potrebe broadband interneta, posebno u ruralnim sredinama.

Srbija je sama usvojila akcioni plan za prelazk na digitalno emitovanje do 2012 godine. Napominjem, da je digitalno emitovanje u kod nas pocelo mislim te 2006 godine kada i u Hrvatskoj. Hrvatska je iako u isto vreme pocela sa prvim eksperimentalnim emitovanjem digitalizaciju zavrsila 2010. godine, a mi tek sada. Kod nas jednostavno, sve do prethodne godine nije bilo skoro ni pomena o tome.

2012. godine umesto potpunog gasenja je pustena inicijalna mreza, dakle skoro 80% teritorije je vec tada bilo pokriveno T2 signalom. Zavinicni simulkast ili rok za celokupni prelazak je poceo u septembru 2014. Istim uredbama je definisano da

MUX1 sadrzi nacionalne i pokrajinske javne servise
MUX2 lokalne i regionalne servise
MUX3 paytv programe (dokumentarne, sportske, itd).

MUX3 ili paytv nije jos uvek pokrenut i tek treba biti.

Prema sporazumu iz 2006. izmedju zemalja i Srbije postoji koordinacija zauzetih kanala i po tom planu, Srbija je morala da ugasi sve sto je u pomenutom opsegu, plus da pogasi sve analogne emitere koji se poklapaju sa frekvencijama digitalnih emitera. Prema tome, Srbija bi morala 17. juna da ugasi ili celu svoju mrezu da svede na 3 analogna kanala u UHF-u na terotoriji cele zemlje, jer ju je to bila medjunarodna obaveza.

Gde je zapelo. Prva stvar jeste u dome da je citav birokratski sistem u Srbiji kocio proces, sto zbog monopola kablovskih / iptv operatera, sto zbog drugih stvari. Kao npr. neizdavanje gradjevinskih dozvola za obnovu stubova. Mnogi antenski stubovi su posle bombardovanja tek sada obnovljeni (Jastrebac, Crni Vrh (jagodina), ...) http://www.dodaj.rs/f/3a/Qv/4vuvxgWh/112338031020457678967490.jpg i to sve u minut do 12 pred gasenje. Majstori nisu uspleni ni da nameste predajnike i testiraju ih, pa otuda problema jer su politicari pritisli da se sve gasi.

U cemu je stvar, samo od prodaje dela licenci, Srbija moze da prihoduje sto miliona evra, a da ni prsom mrdne. Nazalost, to su neki tek u poslednjem tretnutku shvatili.


Teorije zavere, tipa Veliko brata su gluposti. Digitalna terestrijalna mreza je jednosmerni vid komunikacije, te niko ne moze znati sta vi tacno gledate. Takodje u vezi sa kodiranjem, te naplatom na osnovu broja aparata u kuci su gluposti.

Na kraju, nedostatak informisanosti, cekanje poslednjeg trenutka kao i politicka umesanost pokazuje da ceo proces ima negativnu konotaciju i da je rec o prevari. Imali smo 9 godina da predjemo na ovaj sistem, cekali poslednji trenutak, dobro da je i ovako proslo.
 
Jer pitanje je vremena kada ce poceti i ovo da naplacuju, a ko ne plati, skljoc i nema TV.

Nacionalni i regionalni kanali ce ostati besplatni kao i dosada. Ukoliko se uvede taksa za RTS, placace je i oni sa IPTV/Kablovskim kao dodatnu na vec placenu uslugu, kao i oni sa zemaljskim prijemom

Mozda kod nas. Digitalna kompresija i puštanje nekoliko ili čak po 8 programa po jednom kanalu je čista smetnja za oči i mozak. Ako bi pogledali digitalni signal sa samo jednim do dva programa po kanalu - to je već kvalitet.Prolazna zamrzavanja slika i nisu nešto što škodi zdravlju , koliko sama neprirodnost pokreta koja moze dovesti do ozbiljnih mozdanih smetnji. Da ne govorim o sličnosti same digitalne fotografije i dvb-a , koje su bez dubinske oštrine i liče kao da je sve nalepljeno jedno pored drugog na ekran nijansama neprirodnih sjajnih boja . Imao sam priliku da uporedo pratim digitalni i analogni signal sa dobrom antenom , tako da su se svi slozli da je slika na analognom prijatnija i bolja pod uslovom da analogni signal nije "namerno" ometan .I na kraju , pretpostavljam da će u pojedinim brdovitim predelima , uhf digitalni signal teško dopreti do prijemnika.


Ovo isto nema veze s vezom :) Prvo, jedan digitalni mulitplex obezbedjuje neto 36Mbps, za 6 nacionalnih kanala se moze dobiti 6Mbps po kanalu u H264 (MPEG4) to je dovoljno i za HD kanal! Dakle u 1 mux je moguce ubaciti i vise od 6 HD kanala, a kamoli 6 SD kakva je trenutna situacija.

Problem sa kvalitetom slike je u primaru problem samih tv stanica koje nemaju celokupni lanac proizvodnje u digitalnoj tehnologiji, vec se analogna pretvara u digitalnu, cime se gubi na kvalitetu. Kada TV stanice budu ulozile novac u svoju opremu, tek onda mozemo govoriti o ovom cilju, za sada proces digitalizacije zemaljske mreze se odnosi samo na distributivnu mrezu od izlaza tv stanice do kranjih korisnika, sta je na ulasku, to je vec druga stvar.
 
Прексиноћ око поноћи нестало, нема, а и шта ће нам у то доба, мисле људи на наш сан...

Сачекала десетак минута, па отишла на спавање.

Само за викенд могу да останем дуже без гриже савести и они сецну дигиталну, дигиталне им га мајке...

Зато сам и кабловску искључила пре 9 година, а види сад.
 
U Rumuniji danas gasenje analogije, sto je najjgore digitalni predajnici nisu ni instalirani, a po svemu sudeci nece ni biti skoro, jer su tek sada raspisali tender.

Oni koji su pratili rumunske kanale analogno sada su ostali bez alternative. Njihove tv stanice obavestavaju korisnike da sto pre predju na IPTV, kablovsku ili satelitsku. Mi smo mnogo bolje prosli!
 
Ja ne gledam TV tako cesto,tek ponekad. Uzeo sam ga zbog drugih..sad svaki put kad kanal seca ili nestaje iz meni sasvim nepoznatog razloga,meni deda skace na grbacu,ocekuje da ucinim neko cudo da bi se kanal vratio,ne mogu ja da radjam majmune pobogu :confused: Na analognom signalu,kanal kakav da je,bio je stabilan..digitalan signal ili ga ima odlican ili ga nema uopste,a kad ga nema,ja mu bukvalno ne mogu nista,sto je najgore.
 
Zbog spektralne efikasnosti i poboljsanja u tom standardu. Mnoge zemlje sada imaju strategije prelaska, konkretno Austrija ce uskoro poceti gasiti DVB-T1 mrezu i pokretati DVB-T2 mrezu.

DVB-T wird Ende 2016 in Österreich abgeschaltet
http://futurezone.at/produkte/dvb-t-wird-ende-2016-in-oesterreich-abgeschaltet/87.553.236

Suludo je uvoditi T1 u 2015 a onda za par godina opet prelaziti na T2, zar ne?

Ja ne gledam TV tako cesto,tek ponekad. Uzeo sam ga zbog drugih..sad svaki put kad kanal seca ili nestaje iz meni sasvim nepoznatog razloga,meni deda skace na grbacu,ocekuje da ucinim neko cudo da bi se kanal vratio,ne mogu ja da radjam majmune pobogu :confused: Na analognom signalu,kanal kakav da je,bio je stabilan..digitalan signal ili ga ima odlican ili ga nema uopste,a kad ga nema,ja mu bukvalno ne mogu nista,sto je najgore.

Signal secka ako signal nije dovoljno dobar. Kakva je antena? Koja je lokacija? Da li antena ima pojacalo? Pokrivenost T2 signalom je bolja nego analognim, samo je problem u tome da mnogi imaju neadekvatne antene sa visokosumnim pojacalima. Seckanje slike nije problem do predajnika, nego do mesta prijemna.

btw.

RTS3 pusten u muksu1
 
Месец дана са истом антеном није сецкало, али сад сецка па убија.

Неће бити да је до антене.

И то сецка само Прва, понекад Б92.

- - - - - - - - - -

Ne razumem zasto je uveden DVB-T2 standard kad gomila ljudi poseduje LCD i LED televizore u koje je ugradjen DVB-T standard. Oni bar ne bi morali kupovati STB da je uveden DVB-T. Koliki je to trosak!

И ја се понадала да нећу морати да купујем СТБ, али 'оћеш, решили они да уводе ДВБ Т-2 :evil:
 
Месец дана са истом антеном није сецкало, али сад сецка па убија.

Неће бити да је до антене.

И то сецка само Прва, понекад Б92.

Koja antena je u pitanju je jako bitno. Fluktuacije signala zavise od vremenskih prilika, cesto kada su dobri uslovi susedni kanali ometaju nase, zbog toga je bitno kakva antena se koristi. Prostiranje talasa nije isto kada je napolju 40 stepeni i 10 stepeni, zatim, uzrok seckanja moze biti neki od kucnih uredjaja, mlin za kafu, busilica, blizina GSM i CDMA (orion telekom) bazne stanice. Risiver je isto bitan, jer vecina koji se prodaju nemaju potrebne filtere koji eliminisu ove problem. Takodje, problem seckanja se moze javiti i kada je signal veoma jak!

Jacinu signala je moguce proveriti na samom urejdaju, te ako secka B92 ili Prva, moraju seckati i RTS1,2,3,Happy i Pink, jer to isti multiplex. Ako zelis da ti pomognem, moras reci koju i kakvu antenu koristis, koji risiver i koji grad je u pitanju.
 

Back
Top