Digitalizacija - prevara ili nesto drugo?

Pogledaj rezultate ankete: Sta mislite o digitalizaciji?

Glasova
11. Ne možete glasati na ovu anketu
  • Sve najbolje.

1 9,09%
  • Sve najgore.

5 45,45%
  • Dobra je, ali...

0 0%
  • Jos jedan namet penzionerima

1 9,09%
  • Digitalizacija mi je promenila zivot na bolje

0 0%
  • Vise nista nece biti isto

2 18,18%
  • Zivot mi je upropasten

2 18,18%
  • Sad necu moci da zovem komsiju da mi namesti kanale, pa da se muvamo

1 9,09%
  • Ja ne gledam TV

3 27,27%
  • Nesto drugo...

1 9,09%
Anketa sa više izbora.
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 53

Tema: Digitalizacija - prevara ili nesto drugo?

Iskusan
    Učlanjen
    15.04.2012.
    Pol
    ženski
    Novi Beograd, centar modernapevacica.wordpress.com
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    119

Podrazumevano Digitalizacija - prevara ili nesto drugo?

Za par dana cela Srbija mora biti digitalizovana. Nemamo izbora moramo da se digitalizujemo, zato i ne mogu da vas pitam da li podrzavate ili ne. Da li mislite da je digitalizacija prevara ili blagoslov? Manipulacija ili samo jedno sredstvo koje olaksava sopstveni izbor? Da li mislite da je to greska? Hoce li van nedostajati oni tanjiri ili izbuseni lavori?

Poznat Lollol (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Podrazumevano Re: Digitalizacija - prevara ili nesto drugo?

Ne znam, ali moj komsija Dragisa je pre digitalizacije imao 20 kanala, a sada jedva 6-7, ostali zamrzavaju i stucaju, sad mozda mu je STB slab, e sada koji je model dobar, koji los, ko ce ga znati.
    A i na domacoj televiziji i nema sta da se gleda posebno.
    Welcome to the Internet, I'll be your guide...

Veoma poznat
    Učlanjen
    10.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    248

ne svidja mi se sto su ugasili analogni signal i tako starcka domacinstva po zabacenim selima otsekli od televizije za navek. prica da jedan signal smeta drugom ne pije vodu posto su evo ovih meseci paralelno isla oba signala...neki interes je u pitanju npr. kako bi taj uvoznik prodao dva miliona istih set top paketica?

Buduća legenda dive (avatar)
    Učlanjen
    06.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    5180

protiv narvno
    od sada ce biti - znamo sta ste sinoc radili..veliki brat je stigao i u nas kraj
    kontola uma i totalno porobljavanje masa
    Kosmos kaze moze!

Moderator Vexy (avatar)
    Učlanjen
    23.10.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    3892

Citat Original postavio Jary Pogledaj poruku
    ne svidja mi se sto su ugasili analogni signal i tako starcka domacinstva po zabacenim selima otsekli od televizije za navek. prica da jedan signal smeta drugom ne pije vodu posto su evo ovih meseci paralelno isla oba signala...neki interes je u pitanju npr. kako bi taj uvoznik prodao dva miliona istih set top paketica?
    Navodno, oni koji su siromašniji imaju pravo na besplatni set top box

Veoma poznat
    Učlanjen
    10.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    248

Citat Original postavio Vexy Pogledaj poruku
    jeste davali su nesto ali kako ce ona baba za Stare planine da ide menja vaucer izabere set top box steluje... Kad ona samo zna da upali prekidac i pojaca

Elita mina68 (avatar)
    Učlanjen
    31.01.2012.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    876

Биће ово једна жешћа превара.

На страну то што не смем да прођем испред антене, јер се скот моментално укочи.

На страну што имам мање канала.

Тренутно је бесплатно, већ наредне године ће бити наплате некакве таксе, гарант.

И највише ме нервира што ми нису оставили могућност избора, то ме увек изведе из такта.
    Преко трња до звезда!

Elita hypnotoad (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    418

Ma prevara, kao i sve u ovoj propaloj drzavi.. neko je uzeo repa za digitalizaciju

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.05.2014.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Mozda kod nas. Digitalna kompresija i puštanje nekoliko ili čak po 8 programa po jednom kanalu je čista smetnja za oči i mozak. Ako bi pogledali digitalni signal sa samo jednim do dva programa po kanalu - to je već kvalitet.Prolazna zamrzavanja slika i nisu nešto što škodi zdravlju , koliko sama neprirodnost pokreta koja moze dovesti do ozbiljnih mozdanih smetnji. Da ne govorim o sličnosti same digitalne fotografije i dvb-a , koje su bez dubinske oštrine i liče kao da je sve nalepljeno jedno pored drugog na ekran nijansama neprirodnih sjajnih boja . Imao sam priliku da uporedo pratim digitalni i analogni signal sa dobrom antenom , tako da su se svi slozli da je slika na analognom prijatnija i bolja pod uslovom da analogni signal nije "namerno" ometan .I na kraju , pretpostavljam da će u pojedinim brdovitim predelima , uhf digitalni signal teško dopreti do prijemnika.

Obećava RUIZ (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    12

Citat Original postavio Vexy Pogledaj poruku
    bravo, tako je... a ovi bogati sa penzijom od 20000 ce kupiti sami uredjaje posto imaju kesa na pretek

Poznat Lollol (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    313

Ko moze, neka grabi IPTV ili SBB (mislim da SBB daje i D3i koji ide preko neta), daleko bolje resenje od ovoga. Jeste da se placa, ali bar se ima 100 i kusur kanala (od koga su 20 Pinkovi).
    Jer pitanje je vremena kada ce poceti i ovo da naplacuju, a ko ne plati, skljoc i nema TV.
    Poslednji put ažurirao/la Lollol : 11.06.2015. u 10:37
    Welcome to the Internet, I'll be your guide...

Veoma poznat sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    249

imao sam 10 kanala na kojima nema nista zanimljivo a sad imam 15 kanala na kojima nema nista zanimljivo.

bez sale veci izbor je uvek bio bolji , mada za sada ima nekih problema u vezi seckanja , prijema i kvalitet varira ocekujem da se to sredi i da konstantno bude dobra slika.

bolji je prijem od analogne u svakom slucaju .

jos i d prorade EPG i jos neke dodatne stvari i bice super.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.05.2014.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Lollol Pogledaj poruku
    Ko moze, neka grabi IPTV ili SBB (mislim da SBB daje i D3i koji ide preko neta), daleko bolje resenje od ovoga. Jeste da se placa, ali bar se ima 100 i kusur kanala (od koga su 20 Pinkovi).
    Jer pitanje je vremena kada ce poceti i ovo da naplacuju, a ko ne plati, skljoc i nema TV.
    Ne treba mi nijedan kanal a pogotovo boldovani .

Buduća legenda Regina Mills (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1632

Ja sam uzela D3i i skroz sam zadovoljna.

Primećen član Aleksandar_M (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Vidim da se pisu ovde neke stvari koje nemaju veze sa realnoscu. Sve to rezultat lose organizacije, informisanja mnjenja i stanja u nasoj zemlji. Generalno, 2006. Srbija, kao i ostale zemlje su se obavezale za prelazak na digtalno emitovanje do Jula 2015. godine. Sve zemlje su imale rok od 9 godina za ceo proces i mnoge su odavno obavile. Stvar nije o uzimanju para od naroda za STB uredjaje, vec su ciljevi drugaciji. Zbog razvoja visokopropusnog interneta je bilo potrebno osloboditi odredjeni deo spektra koji se trenutno koristi za analogne tv stanice. Sve sto je islo od 21-69 na UHF-u, od sada mora biti smesteno na opseg od 21-49. dok je od 50-69 biti iskoriscen za potrebe broadband interneta, posebno u ruralnim sredinama.

Srbija je sama usvojila akcioni plan za prelazk na digitalno emitovanje do 2012 godine. Napominjem, da je digitalno emitovanje u kod nas pocelo mislim te 2006 godine kada i u Hrvatskoj. Hrvatska je iako u isto vreme pocela sa prvim eksperimentalnim emitovanjem digitalizaciju zavrsila 2010. godine, a mi tek sada. Kod nas jednostavno, sve do prethodne godine nije bilo skoro ni pomena o tome.

2012. godine umesto potpunog gasenja je pustena inicijalna mreza, dakle skoro 80% teritorije je vec tada bilo pokriveno T2 signalom. Zavinicni simulkast ili rok za celokupni prelazak je poceo u septembru 2014. Istim uredbama je definisano da

MUX1 sadrzi nacionalne i pokrajinske javne servise
    MUX2 lokalne i regionalne servise
    MUX3 paytv programe (dokumentarne, sportske, itd).

MUX3 ili paytv nije jos uvek pokrenut i tek treba biti.

Prema sporazumu iz 2006. izmedju zemalja i Srbije postoji koordinacija zauzetih kanala i po tom planu, Srbija je morala da ugasi sve sto je u pomenutom opsegu, plus da pogasi sve analogne emitere koji se poklapaju sa frekvencijama digitalnih emitera. Prema tome, Srbija bi morala 17. juna da ugasi ili celu svoju mrezu da svede na 3 analogna kanala u UHF-u na terotoriji cele zemlje, jer ju je to bila medjunarodna obaveza.

Gde je zapelo. Prva stvar jeste u dome da je citav birokratski sistem u Srbiji kocio proces, sto zbog monopola kablovskih / iptv operatera, sto zbog drugih stvari. Kao npr. neizdavanje gradjevinskih dozvola za obnovu stubova. Mnogi antenski stubovi su posle bombardovanja tek sada obnovljeni (Jastrebac, Crni Vrh (jagodina), ...) http://www.dodaj.rs/f/3a/Qv/4vuvxgWh/112338031020457678967490.jpg i to sve u minut do 12 pred gasenje. Majstori nisu uspleni ni da nameste predajnike i testiraju ih, pa otuda problema jer su politicari pritisli da se sve gasi.

U cemu je stvar, samo od prodaje dela licenci, Srbija moze da prihoduje sto miliona evra, a da ni prsom mrdne. Nazalost, to su neki tek u poslednjem tretnutku shvatili.

Teorije zavere, tipa Veliko brata su gluposti. Digitalna terestrijalna mreza je jednosmerni vid komunikacije, te niko ne moze znati sta vi tacno gledate. Takodje u vezi sa kodiranjem, te naplatom na osnovu broja aparata u kuci su gluposti.

Na kraju, nedostatak informisanosti, cekanje poslednjeg trenutka kao i politicka umesanost pokazuje da ceo proces ima negativnu konotaciju i da je rec o prevari. Imali smo 9 godina da predjemo na ovaj sistem, cekali poslednji trenutak, dobro da je i ovako proslo.

Učlanjen
    16.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Nacionalni i regionalni kanali ce ostati besplatni kao i dosada. Ukoliko se uvede taksa za RTS, placace je i oni sa IPTV/Kablovskim kao dodatnu na vec placenu uslugu, kao i oni sa zemaljskim prijemom

Citat Original postavio Fandango Pogledaj poruku
    Mozda kod nas. Digitalna kompresija i puštanje nekoliko ili čak po 8 programa po jednom kanalu je čista smetnja za oči i mozak. Ako bi pogledali digitalni signal sa samo jednim do dva programa po kanalu - to je već kvalitet.Prolazna zamrzavanja slika i nisu nešto što škodi zdravlju , koliko sama neprirodnost pokreta koja moze dovesti do ozbiljnih mozdanih smetnji. Da ne govorim o sličnosti same digitalne fotografije i dvb-a , koje su bez dubinske oštrine i liče kao da je sve nalepljeno jedno pored drugog na ekran nijansama neprirodnih sjajnih boja . Imao sam priliku da uporedo pratim digitalni i analogni signal sa dobrom antenom , tako da su se svi slozli da je slika na analognom prijatnija i bolja pod uslovom da analogni signal nije "namerno" ometan .I na kraju , pretpostavljam da će u pojedinim brdovitim predelima , uhf digitalni signal teško dopreti do prijemnika.

Ovo isto nema veze s vezom Prvo, jedan digitalni mulitplex obezbedjuje neto 36Mbps, za 6 nacionalnih kanala se moze dobiti 6Mbps po kanalu u H264 (MPEG4) to je dovoljno i za HD kanal! Dakle u 1 mux je moguce ubaciti i vise od 6 HD kanala, a kamoli 6 SD kakva je trenutna situacija.

Problem sa kvalitetom slike je u primaru problem samih tv stanica koje nemaju celokupni lanac proizvodnje u digitalnoj tehnologiji, vec se analogna pretvara u digitalnu, cime se gubi na kvalitetu. Kada TV stanice budu ulozile novac u svoju opremu, tek onda mozemo govoriti o ovom cilju, za sada proces digitalizacije zemaljske mreze se odnosi samo na distributivnu mrezu od izlaza tv stanice do kranjih korisnika, sta je na ulasku, to je vec druga stvar.

Elita mina68 (avatar)
    Učlanjen
    31.01.2012.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    876

Прексиноћ око поноћи нестало, нема, а и шта ће нам у то доба, мисле људи на наш сан...

Сачекала десетак минута, па отишла на спавање.

Само за викенд могу да останем дуже без гриже савести и они сецну дигиталну, дигиталне им га мајке...

Зато сам и кабловску искључила пре 9 година, а види сад.
    Преко трња до звезда!

Domaćin
    Učlanjen
    19.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Debela prevara

Učlanjen
    16.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

U Rumuniji danas gasenje analogije, sto je najjgore digitalni predajnici nisu ni instalirani, a po svemu sudeci nece ni biti skoro, jer su tek sada raspisali tender.

Oni koji su pratili rumunske kanale analogno sada su ostali bez alternative. Njihove tv stanice obavestavaju korisnike da sto pre predju na IPTV, kablovsku ili satelitsku. Mi smo mnogo bolje prosli!

Učlanjen
    16.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Evo za one koji neveruju da se predajnici moraju gasiti, iz BiH koja je zakasnila

(Al Jazeera Balkans) Digitalizacija u BiH zakasnila, gase se predajnici

Prateći video:

BHT1 je morao ugasiti neke analogne predajnike, jer smetaju Srbiji.

BHRT prisiljen da ugasi predajnik Veliki Žep

Naime, po rješenju i nalogu Regulatorne agencije za komunikacije BiH (RAK BiH), a na osnovu žalbe Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge Republike Srbije (RATEL), BHRT je s električnog napajanja isključila TV predajnik na lokaciji Veliki Žep, s kojeg se na 24. kanalu emitirao signal BHT1. -Vise na : http://www.avaz.ba/clanak/183118/bhr....PjMfPDQq.dpuf
    Isto bi se i sa nama dogodilo da nismo iskljucili analogne, tj. aktivirali digitalne predajnike. Trenutno bez BHT1 u BiH kao i TVR2 i TVR1 u Rumuniji je ostao deo gledaoca.
    Poslednji put ažurirao/la Aleksandar_M : 18.06.2015. u 14:08

Aktivan član markocheda (avatar)
    Učlanjen
    08.11.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Ja ne gledam TV tako cesto,tek ponekad. Uzeo sam ga zbog drugih..sad svaki put kad kanal seca ili nestaje iz meni sasvim nepoznatog razloga,meni deda skace na grbacu,ocekuje da ucinim neko cudo da bi se kanal vratio,ne mogu ja da radjam majmune pobogu Na analognom signalu,kanal kakav da je,bio je stabilan..digitalan signal ili ga ima odlican ili ga nema uopste,a kad ga nema,ja mu bukvalno ne mogu nista,sto je najgore.

Početnik
    Učlanjen
    17.02.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ne razumem zasto je uveden DVB-T2 standard kad gomila ljudi poseduje LCD i LED televizore u koje je ugradjen DVB-T standard. Oni bar ne bi morali kupovati STB da je uveden DVB-T. Koliki je to trosak!

Učlanjen
    16.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Zbog spektralne efikasnosti i poboljsanja u tom standardu. Mnoge zemlje sada imaju strategije prelaska, konkretno Austrija ce uskoro poceti gasiti DVB-T1 mrezu i pokretati DVB-T2 mrezu.

DVB-T wird Ende 2016 in Österreich abgeschaltet
    http://futurezone.at/produkte/dvb-t-wird-ende-2016-in-oesterreich-abgeschaltet/87.553.236

Suludo je uvoditi T1 u 2015 a onda za par godina opet prelaziti na T2, zar ne?

Citat Original postavio markocheda Pogledaj poruku
    Ja ne gledam TV tako cesto,tek ponekad. Uzeo sam ga zbog drugih..sad svaki put kad kanal seca ili nestaje iz meni sasvim nepoznatog razloga,meni deda skace na grbacu,ocekuje da ucinim neko cudo da bi se kanal vratio,ne mogu ja da radjam majmune pobogu Na analognom signalu,kanal kakav da je,bio je stabilan..digitalan signal ili ga ima odlican ili ga nema uopste,a kad ga nema,ja mu bukvalno ne mogu nista,sto je najgore.
    Signal secka ako signal nije dovoljno dobar. Kakva je antena? Koja je lokacija? Da li antena ima pojacalo? Pokrivenost T2 signalom je bolja nego analognim, samo je problem u tome da mnogi imaju neadekvatne antene sa visokosumnim pojacalima. Seckanje slike nije problem do predajnika, nego do mesta prijemna.

btw.

RTS3 pusten u muksu1

Elita mina68 (avatar)
    Učlanjen
    31.01.2012.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    876

Месец дана са истом антеном није сецкало, али сад сецка па убија.

Неће бити да је до антене.

И то сецка само Прва, понекад Б92.

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio whim Pogledaj poruku
    Ne razumem zasto je uveden DVB-T2 standard kad gomila ljudi poseduje LCD i LED televizore u koje je ugradjen DVB-T standard. Oni bar ne bi morali kupovati STB da je uveden DVB-T. Koliki je to trosak!
    И ја се понадала да нећу морати да купујем СТБ, али 'оћеш, решили они да уводе ДВБ Т-2
    Преко трња до звезда!

Učlanjen
    16.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Citat Original postavio mina68 Pogledaj poruku
    Месец дана са истом антеном није сецкало, али сад сецка па убија.

Неће бити да је до антене.

И то сецка само Прва, понекад Б92.
    Koja antena je u pitanju je jako bitno. Fluktuacije signala zavise od vremenskih prilika, cesto kada su dobri uslovi susedni kanali ometaju nase, zbog toga je bitno kakva antena se koristi. Prostiranje talasa nije isto kada je napolju 40 stepeni i 10 stepeni, zatim, uzrok seckanja moze biti neki od kucnih uredjaja, mlin za kafu, busilica, blizina GSM i CDMA (orion telekom) bazne stanice. Risiver je isto bitan, jer vecina koji se prodaju nemaju potrebne filtere koji eliminisu ove problem. Takodje, problem seckanja se moze javiti i kada je signal veoma jak!

Jacinu signala je moguce proveriti na samom urejdaju, te ako secka B92 ili Prva, moraju seckati i RTS1,2,3,Happy i Pink, jer to isti multiplex. Ako zelis da ti pomognem, moras reci koju i kakvu antenu koristis, koji risiver i koji grad je u pitanju.

Slične teme

1. PREVARA-da li je strasna ako niko ne sazna za nju?
    Autor DARK EYE u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 130
    Poslednja poruka: 25.05.2016., 23:03
  2. Odgovora: 92
    Poslednja poruka: 10.07.2012., 01:20
  3. Opsesija ili nesto drugo...???
    Autor Gost118 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 106
    Poslednja poruka: 01.03.2006., 19:14
  4. NEW AGE--prevara ili...
    Autor Alan Ford u forumu Muzika
    Odgovora: 3