Problem sa osiguracem za bojler

Rough Collie

Primećen član
Poruka
915
imam staro kuciste za osigurace i stari tip osiguraca, na zavrtanje. prekidac za bojler se pokvario. hteli smo da ga zamenimo. izvadili smo osigurac. medjutim struja je i dalje bila u zici. to nas je veoma veoma cudilo. u ovom stanu zivimo 50 godina, ispod osiguraca ima plocica na kojoj pise "bojler", koja je verovatnoca da to nije osigurac za bojler? realno mala. elem, posto je struje bilo u zici odlucili smo da iskljucimo nase osigurace u hodniku zgrade i tako zamenimo prekidac za bojler. tako smo i uradili. prekidac pali i gasi bojler. medjutim BOJLER RADI A DA NEMA OSIGURACA! opet nam nije bilo jasno kako to moze. pokusali smo da stavimo osigurac i puklo je.

Posto je nemoguce da ista radi bez osiguraca zdrava logika kaze da je problem u tom kucistu od osiguraca. bila je oluja, nije bilo struje neko vreme, da li je nesto zbog toga sjebano stvarno ne znam. u svakom slucaju po dolasku struje kao sto je to normalno malo sacekas pre nego sto popalis aparate.

Da li se nesto istopilo pa prespojilo u tom kucistu osiguraca za bojler, to mi pada na pamet.
 
Treba izmjeriti napon i pregledati ostale žice.
Neko je nešto naopako vezao.
To da bojler radi bez osigurača znači da je faza na njemu dovedena preko nekoga drugoga osigurača.
Zovi električara nešto je naopako vezano.
Ovako napamet je nemoguće reći šta je.

A ako si hrabar borac sa strujom probaj ovo:
Jednom rukom drži česmu za vodu a drugom se dotakni bojlera;
Ako ostaneš živ zovi električara a ako te ubije onda ga ne treba zvati.
Piši propalo.
 
Poslednja izmena:
Nisam električar , ali imam hobi "uradi sam" .
Prvo tzv fazomr moze da pokaze i napon koji dolazi putem indukcije ako se dotični kabal nalazi u blizini drugog kabela pod naponom , pogotovo u starim instalacijama . Merodavnije bi bilo tom prilikom koristiti onu neku zujalicu sa pokazivačem napona koju koriste električari.Ko zna kakvih sve prevezivanja ima u razvodnim kutijama u stanovima , a postoji i mogućnost ako se istim kabelom napaja još neki potrošač i da preko njega vraća napon. Treba redom odvrtati svaki pojedinačni osigurač da bi se videlo da li postoji mogućnost da je bojler na nekom drugom osiguraču . I pod pretpostavkom da pronađeš grešku , veoma je bitno da se faza koja prvo ide na zaštitni termostat dalje proprati i odvede na radni termolegurator a ne direktno na grejač . U većini slučajeva " dunđeri" majstori uopšte ne gledaju gde će dovesti fazu ( bilo na termo-regulator ili grejač ) tako da se dešava da iako je bojler isključen , grejač je i dalje pod naponom i predstavlja veliki rizik . Pritom tu postoji i opasnost da grejač "probije" pa iako lampica ne svetli , on posredno preko vode konsantno zagreva vodu i tako moze da dovede pregrevanja i pucanja cevi ili bojlera , ili kratkog spoja sa pločom grejača.
 
Poslednja izmena:
Treba izmjeriti napon i pregledati ostale žice.
Neko je nešto naopako vezao.
To da bojler radi bez osigurača znači da je faza na njemu dovedena preko nekoga drugoga osigurača.
Zovi električara nešto je naopako vezano.
Ovako napamet je nemoguće reći šta je.

A ako si hrabar borac sa strujom probaj ovo:
Jednom rukom drži česmu za vodu a drugom se dotakni bojlera;
Ako ostaneš živ zovi električara a ako te ubije onda ga ne treba zvati.

Piši propalo.

hahahahaha
 
Uradi sledece: ukljuci bojler i posmatraj kontrolnu sijalicu na prekidacu ili na samom bojleru ako nemas na prekidacu. Onda odvrci jedan po jedan osigurac i kada ti se ugasi kontrolna sijalica, znaci da si nasao osigurac na koji je vezan. Obelezi ga i resio si problem.
Najcesce se zamene mesta grejalice u kupatilu i bojlera zbog nekog razloga ako imas grejalicu u kupatilu pa dodje do ovakve situacije. .
 
Poslednja izmena:
na osiguracu "grejalica" je kod mene ves masina. mi zivimo u ovom stanu od kako su zgradu sagradili, x puta smo menjali osigurace ukljucujuci i za bojler tako da je to 100% osigurac za bojler. ispod osiguraca stoji plocica sa natpisom "bojler". dakle nemamo sumnju da je to osigurac za bojler, ali da li postoji mogucnost da nas bojler zapravo ima 2 osiguraca to stvarno ne znam?

moja logika je sledeca. prekidac za bojler pali i gasi bojler, dakle od prekidaca je sve ok. znaci problem je pre prekidaca za bojler. sumnjamo da je do kucista za osigurac.
 
na osiguracu "grejalica" je kod mene ves masina. mi zivimo u ovom stanu od kako su zgradu sagradili, x puta smo menjali osigurace ukljucujuci i za bojler tako da je to 100% osigurac za bojler. ispod osiguraca stoji plocica sa natpisom "bojler". dakle nemamo sumnju da je to osigurac za bojler, ali da li postoji mogucnost da nas bojler zapravo ima 2 osiguraca to stvarno ne znam?

moja logika je sledeca. prekidac za bojler pali i gasi bojler, dakle od prekidaca je sve ok. znaci problem je pre prekidaca za bojler. sumnjamo da je do kucista za osigurac.

Da li si ustanovio koji osigurac ti iskljucuje bojler (kada ga odvrnes)? Dok to ne utvrdis, sve je nagadjanje. Osigurac i prekidac za bojler su na istoj zici (fazi) i lako ces utvrditi u cemu je problem.
Imas samo problem sa pogresnim obelezavanjem, cini mi se posto ti i masina ukljucena preko osiguraca koji je obelezen kao grejalica. Samo je problem u obelezavanju i uradi ovo sto sam ti napisao, obelezi ono sto ti se pokaze i uzivaj.
 
Poslednja izmena:
na osiguracu "grejalica" je kod mene ves masina. mi zivimo u ovom stanu od kako su zgradu sagradili, x puta smo menjali osigurace ukljucujuci i za bojler tako da je to 100% osigurac za bojler. ispod osiguraca stoji plocica sa natpisom "bojler". dakle nemamo sumnju da je to osigurac za bojler, ali da li postoji mogucnost da nas bojler zapravo ima 2 osiguraca to stvarno ne znam?

moja logika je sledeca. prekidac za bojler pali i gasi bojler, dakle od prekidaca je sve ok. znaci problem je pre prekidaca za bojler. sumnjamo da je do kucista za osigurac.

1. Moguće da je neki "stručnjak" vezao prekidač na nulu a fazu direktno na bojler.
I pri tome nije ništa uzemljio.
Zato prekidač prekida a na bojleru struja i kad si prekidač dao na O..
ZOVI ELEKTRIČARA i ne igraj se.

2. Ako bojler radi bez osigurača, znači da ide još jedna faza preko drugog osigurača.
Ako si u tom slučaju dao osigurač i spojio i drugu fazu dolazi do kuršlusa i zato je puklo.

Ako nije ništa pod tč.1 i 2, onda su sigurno neki teroristi ubacili struju kroz prozor.
 
Nisam električar , ali imam hobi "uradi sam" . Prvo tzv fazomr moze da pokaze i napon koji dolazi putem indukcije ako se dotični kabal nalazi u blizini drugog kabela pod naponom , pogotovo u starim instalacijama . Merodavnije bi bilo tom prilikom koristiti onu neku zujalicu sa pokazivačem napona koju koriste električari.Ko zna kakvih sve prevezivanja ima u razvodnim kutijama u stanovima , a postoji i mogućnost ako se istim kabelom napaja još neki potrošač i da preko njega vraća napon. Treba redom odvrtati svaki pojedinačni osigurač da bi se videlo da li postoji mogućnost da je bojler na nekom drugom osiguraču . I pod pretpostavkom da pronađeš grešku , veoma je bitno da se faza koja prvo ide na zaštitni termostat dalje proprati i odvede na radni termolegurator a ne direktno na grejač . U većini slučajeva " dunđeri" majstori uopšte ne gledaju gde će dovesti fazu ( bilo na termo-regulator ili grejač ) tako da se dešava da iako je bojler isključen , grejač je i dalje pod naponom i predstavlja veliki rizik . Pritom tu postoji i opasnost da grejač "probije" pa iako lampica ne svetli , on posredno preko vode konsantno zagreva vodu i tako moze da dovede pregrevanja i pucanja cevi ili bojlera , ili kratkog spoja sa pločom grejača.

Vidim da se odlicno razumes i imas iskustva sa strujom pa te molim da mi kazes, ako si imao takav slucaj, zasto mi kontrolne sijalice na sporetu svetle cim ubacim utikac u uticnicu. Isto je i ako okrenem kontakte u uticnici (monofazna prikljucnica). Kada merim sa instrumentom otpor na ulazu kabla sve je normalno (nema nikakvog otpora dok ne ukljucim neki od prekidaca ringli ili rerne osim na mega skali nesto malo.) Sporet je u vikendici i retko se koristi. U stanu je radio na trofazni prikljucak i nije bilo ovog efekta. Stari sporet je bio ukljucen na istu prikljucnicu monofazno i nije bilo ovog efekta. Nisam pametan u cemu je caka.
Hvala unapred!

ps: mozes mi poslati na pp da ne opterecujemo temu
 
imam staro kuciste za osigurace i stari tip osiguraca, na zavrtanje. prekidac za bojler se pokvario. hteli smo da ga zamenimo. izvadili smo osigurac. medjutim struja je i dalje bila u zici. to nas je veoma veoma cudilo. u ovom stanu zivimo 50 godina, ispod osiguraca ima plocica na kojoj pise "bojler", koja je verovatnoca da to nije osigurac za bojler? realno mala. elem, posto je struje bilo u zici odlucili smo da iskljucimo nase osigurace u hodniku zgrade i tako zamenimo prekidac za bojler. tako smo i uradili. prekidac pali i gasi bojler. medjutim BOJLER RADI A DA NEMA OSIGURACA! opet nam nije bilo jasno kako to moze. pokusali smo da stavimo osigurac i puklo je.

Posto je nemoguce da ista radi bez osiguraca zdrava logika kaze da je problem u tom kucistu od osiguraca. bila je oluja, nije bilo struje neko vreme, da li je nesto zbog toga sjebano stvarno ne znam. u svakom slucaju po dolasku struje kao sto je to normalno malo sacekas pre nego sto popalis aparate.

Da li se nesto istopilo pa prespojilo u tom kucistu osiguraca za bojler, to mi pada na pamet.

Потрошач као што је бојлер би морао да иде преко осигурача у стану, ако сте извукли све осигураче у стану, а бојлер добија напон, значи да је превезан тако да не иде преко осигурачке табле. Ако сте извукли сва три осигурача за све три фазе у ходнику зграде (изнад бројила), а бојлер и даље добија напон, значи да крадете струју однекуд.

Могуће да је на неки начин дошло до додира неких жица, али је то свакако крајње нерегуларна ситуација, кад извучете сва три осигурача у ходнику зграде бројило би морало да вам стоји у месту јер нема потрошње струје. Видите са комшијама, пробајте да искључите њихове осигураче, да би се видело да ли се ваш бојлер напаја од њих.

- - - - - - - - - -

Vidim da se odlicno razumes i imas iskustva sa strujom pa te molim da mi kazes, ako si imao takav slucaj, zasto mi kontrolne sijalice na sporetu svetle cim ubacim utikac u uticnicu. Isto je i ako okrenem kontakte u uticnici (monofazna prikljucnica). Kada merim sa instrumentom otpor na ulazu kabla sve je normalno (nema nikakvog otpora dok ne ukljucim neki od prekidaca ringli ili rerne osim na mega skali nesto malo.) Sporet je u vikendici i retko se koristi. U stanu je radio na trofazni prikljucak i nije bilo ovog efekta. Stari sporet je bio ukljucen na istu prikljucnicu monofazno i nije bilo ovog efekta. Nisam pametan u cemu je caka.
Hvala unapred!

ps: mozes mi poslati na pp da ne opterecujemo temu

Уштекај кабл наопачке, да тамо где је фаза сада дође нула и обрнуто, па пробај.
 
imam staro kuciste za osigurace i stari tip osiguraca, na zavrtanje. prekidac za bojler se pokvario. hteli smo da ga zamenimo. izvadili smo osigurac. medjutim struja je i dalje bila u zici. to nas je veoma veoma cudilo. u ovom stanu zivimo 50 godina, ispod osiguraca ima plocica na kojoj pise "bojler", koja je verovatnoca da to nije osigurac za bojler? realno mala. elem, posto je struje bilo u zici odlucili smo da iskljucimo nase osigurace u hodniku zgrade i tako zamenimo prekidac za bojler. tako smo i uradili. prekidac pali i gasi bojler. medjutim BOJLER RADI A DA NEMA OSIGURACA! opet nam nije bilo jasno kako to moze. pokusali smo da stavimo osigurac i puklo je.

Posto je nemoguce da ista radi bez osiguraca zdrava logika kaze da je problem u tom kucistu od osiguraca. bila je oluja, nije bilo struje neko vreme, da li je nesto zbog toga sjebano stvarno ne znam. u svakom slucaju po dolasku struje kao sto je to normalno malo sacekas pre nego sto popalis aparate.

Da li se nesto istopilo pa prespojilo u tom kucistu osiguraca za bojler, to mi pada na pamet.

Ако ти је бојлер уземљен, а пробио је грејач на бојлеру, онда ти фаза даје напон преко уземљења. Зато бојлер "ради". Не верујем да је дошло до промене водова за нулу и фазу, једино је могуће да је то тако било увек у кући а да нисте примећивали. Рецимо, пробај да окренеш утикач шпорета наопако (ако је монофазан) и види да ли ће да упали контролну лампицу, као да је нека од рингли укључена. Ако јесте, имаш проблем са нулом негде.
Друга варијанта је да је у табли дошло до топљења изолације на одводном воду према бојлеру и да се укрстио са "живом" струјом.
У сваком случају, ако хоћеш сам да радиш, буди ИЗУЗЕТНО пажљив! Једино адекватно и веродостојно је провера напона инструментом, све остало је приручно и несигурно. Неко је већ поменуо да глимерица може да слаже због индукције. Сијалица или зујалица ће да реагују и на 150В а то није прави напон а и треба ти искуство да утврдиш да ли је прави на овај начин.
ВЕрујем да ће ти бити најпаметније да позовеш стручно лице које ће испратити проблем до узрока.
 
Kad bi bilo samo dve zice. to bi bilo tako, ali nije.
problema ima dva. Neispravan provodnik za nulu u tabli i grejac.

- - - - - - - - - -

tako je zskar. Osim ispitivanja napona.
Najverodostojnija je sto veca sijalica.
Prvo povadi sve glavne osigurace. Pa izmeri napon na bojleru sijalicom, ali i izmedju nule i metala.
Kao i izmedju nule i faze.
 
Poslednja izmena:
Ампери зависе од отпора јер је напон константан.

Zato se ne koristi instrument za proveru napona u kolima jake struje, nego jak potrosac kao sto je sijalica od 60 i vise w, da povuce struju i ponisti prelazne otpore koji mogu da drze napon na sebi. Pa imas napon i gde ga nema. Zato postoji podela na jake i slabe struje, jer kod slabih struja svaki otpor je bitan, kod jakih struja prelazni otpori su beznacajni, ako ne postanu znacajni, a to kod prekidaca ne moze da se desi.
 
Zato se ne koristi instrument za proveru napona u kolima jake struje, nego jak potrosac kao sto je sijalica od 60 i vise w, da povuce struju i ponisti prelazne otpore koji mogu da drze napon na sebi. Pa imas napon i gde ga nema. Zato postoji podela na jake i slabe struje, jer kod slabih struja svaki otpor je bitan, kod jakih struja prelazni otpori su beznacajni, ako ne postanu znacajni, a to kod prekidaca ne moze da se desi.

Пријатеље, кад лампица шкиљи то је очигледан знак да се ради о цуркању струјед, а струја цурка или јер пробија због обрнуте нуле и фазе ако је лампица таква, или због тога што је негде неки отпор коначан..
 

Back
Top