Iracionalno razmišljanje

Dragoljub69

Buduća legenda
Poruka
26.825
Poznato je u matematici sve o iracionalnim brojevima,a naročito da su neprebrojivi kao skup i da se takvim i ne mogu
iskazati (skupom) .
http://sr.wikipedia.org/sr/Ирационалан_број
Ako zamislimo,analogno iracionalnim brojevima,takvu logiku i misli i reči-prvo što o iracionalnoj logici možemo zaključiti
je da ona podrazumeva neprebrojiv skup pojmova,noumena,transcedetalnih noumena,naziva,atributa i sl.misli i reči koji
nisu svojim osobinama (volumen,sadržaj,kvalitet,težnja,dejstvo,rad...) striktno određeni i često ista reč i misao se koristi i za
manje i za više i za bolje i za slabije...
Takođe pravila racionalnosti podležu reviziji u "upotrebi" iracionalnih misli i reči i to najmanje iziskuju proveru funkcionalne
njihove upotrebe...
Filozof ne može da se složi s psihologom da je iracionalnost štetna-racionalnost čuva superegom usvojene matrice
(realni,prirodni,racionalni izrazi) te da je iracionalni otklon raspad umne celine!
Naprotiv,filkozof bez iracionalnosti,baš kao i istraživač-ne bi ništa novo pronašao ni shvatio!
Recimo:lucidna ideja nije racionalna ideja i na startu izgleda kao suluda!
Tek kad se osmisli put do realizacije te lucidne ideje ili se shvati na čemu se gradi,tada se ta ideja usvaja !
Recimo,pre dva veka je Žil Vern opisao put na Mesec kao iracionalnu ideju! Put koji je pređen od tada do
provere te ideje u praksi je usvajanje te iracionalne ideje.
Pri tome,možemo zapaziti da je svet oko nas prepun tih iracionalnosti,te da je iracionalan,a da smo samo mi u tom svetu racionalni s našim zaokruživanjem pojmova u jedinstvene celine!:lol:
Ovakav zaključak se neće svideti psiholozima,a još manje psihijatrima,ali,svakako opravdava famu da smo mi
filozofi pomalo ili poviše opičeni!
Još kad počnemo da im mašemo ispred nosa transcedentalnim pojmovima,brojevima i izrazima-ona jošulja bez
rukava nam ne gine!:mrgreen:
Ipak...Šta mislite o iracionalnosti u filozofiji: DA ili NE?
 
(Bilo je primedbi o nedovoljnoj stručnosti ovog pdf filozofija,a evo teme koju do sada ni ovde,a slobodno mogu reči
ni u bivšoj državi ,niko nije pokretao...Moguće da su učesnici susjeda nešto kompetentniji,ali njihova dosadašnja nekompetentnost
i jeste u nepokretanju ovakve teme...Moram napomenuti da ni filozofi sveta se baš nisu "pretrgli"oko iracionalne logike -svakako se
čini teškim nemogućnost razmatranja iste i tek je u postmodernim dekonstrukcijama prećutno rabljena! Čak ni B.Russell nije oko nje
mnogo petljao iako je kao matematičar i lingvista svakako morao dati svoj doprinos,makar na polju analogije transcedentalnih brojeva
i transcedentnih pojmova! Kako to nije bio slučaj-evo nas pionira u, bar,sagledavanju problematike iracionalnosti! Malo li je ako kažem da je
"kriomićna" upotreba iracionalne logike i postupaka alfa i omega svakog napretka ljudske civilizacije? A otvoreno -niko da se uhvati "u kosti" s njom!)
 
Sa Zakonom postojanja filozofija počinje i završava. Tu ništa iracionalno nema. Sva dosadašnja svetska filozofija mahom je iracionalna i zbog toga nikada nije imala nikakvu praktičnu vrednost. A neće ni ubuduće i slobodno možeš odmah da zatvoriš ovu temu.
 
Ovakav zaključak se neće svideti psiholozima,a još manje psihijatrima,ali,svakako opravdava famu da smo mi
filozofi
pomalo ili poviše opičeni!
Još kad počnemo da im mašemo ispred nosa transcedentalnim pojmovima,brojevima i izrazima-ona jošulja bez
rukava nam ne gine!:mrgreen:
Ipak...Šta mislite o iracionalnosti u filozofiji: DA ili NE?
Kad neko na krsti napiše "mi filozofi" :hahaha: on već u startu upada u iracionalni svet, a to nije ništa drugo nego laganje sebe da su filozofi po nečemu posebni.
Ja bih iracionalnost ostavio umetnosti jer je u toj oblasti iracionalnost najpoželjnija.
Filozofija nije iracionalna jer zahteva logiku, a logika je ograničena čulnim percepcijama uma i samim tim nije iracionalna.
Um nam kaže da je racionalno ono što nam serviraju čula, a iracionalno je prepušteno mašti i nema logična ograničenja.
 
Sa Zakonom postojanja filozofija počinje i završava. Tu ništa iracionalno nema. Sva dosadašnja svetska filozofija mahom je iracionalna i zbog toga nikada nije imala nikakvu praktičnu vrednost. A neće ni ubuduće i slobodno možeš odmah da zatvoriš ovu temu.
Evo ti nešto iracionalno u vezi tvojih sposobnosti : naprezanje kao iracionalni naponi tela:
http://sr.wikipedia.org/sr/Напон_(механика)
Ako iole znaš mehaniku jasno ti mora biti da ovde nema ni r od racionalnosti!
Ili još gore po racionalnost naprezanja:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Moment_inercije
Gde je moment inercije iskazan u m4 (površina puta površina!) te je tako transcedentalan-ljudskom umu nesaznajan u
nekoj od racionalnih formi ili zaključaka...

"Malecki" problem tvoj "Zakon postojanja" ima što je nastao nakon nastanka postojanja,tako da tvoj zakon ne važi za zakone mehanike-nego
obrnuto!:mrgreen:
 
Kad neko na krsti napiše "mi filozofi" :hahaha: on već u startu upada u iracionalni svet, a to nije ništa drugo nego laganje sebe da su filozofi po nečemu posebni.
Ja bih iracionalnost ostavio umetnosti jer je u toj oblasti iracionalnost najpoželjnija.
Filozofija nije iracionalna jer zahteva logiku, a logika je ograničena čulnim percepcijama uma i samim tim nije iracionalna.
Um nam kaže da je racionalno ono što nam serviraju čula, a iracionalno je prepušteno mašti i nema logična ograničenja.

Ni ovo sporenje nije racionalno! Emotivno je ,a pokušava biti racionalno!;)
A da nije umetnost prisutna u filozofiji i taj lucidni način obraćanja nepoznatom-sigurno da filozofija ne bi makla ni pedalj od
Parmenidovog jednog koje je racionalno do kraja!
Već Sokrat,a sledeći ga i Platon i Aristotel su đinovske korake napravili baš iracionalnim sadržajima!
Aristotel,uplašen strahotom ogromnosti i disperzije iracionalnih svetova,brže bolje je od primitivnih rezona sazdao Organon
sa silogizmima i tom prvom racionalnom logikom koja je još samo u aritmetici do njega postojala! Naravno od Pitagorejaca
je svoje silogizme saznavao kao dobru sirovinu za silogistićke figure...
Pošto slediš Istočnjačke filozofije,hajde samo jedan primer njihove racionalne primene...Neku zen pričicu...Racionalnu...:mrgreen:
 
Pošto slediš Istočnjačke filozofije,hajde samo jedan primer njihove racionalne primene...Neku zen pričicu...Racionalnu...

Evo, recimo, "šolja čaja".

Nan-ina, japanskog učitelja zena u periodu Meiđi, posetio je jednog dana neki profesor univerziteta koji je želeo da se kod njega raspita o zenu.

Nan-in je poslužio čaj. Napunivši šolju svom gostu, nastavio je da sipa.
Profesor je posmatrao kako se čaj preliva, ali kad više nije mogao da se suzdrži reče:

"Puna je. Više ne može da stane."

"Kao i ova šolja", reče Nan-in, "pun si svojih ubeđenja i pretpostavki. Kako mogu da ti objasnim zen ako prethodno nisi ispraznio svoju šolju?"
 
Nego, DragČe, ako već nisi, možeš svoju iracionalnost iskazati na najnovijoj proznoj temi "ispod kože" ili "koža", koja završava danas.
Tema se ubila za iracionalnu priču, mada se može na tu temu i sasvim racionalna priča napisati.
 
Evo, recimo, "šolja čaja".

Nan-ina, japanskog učitelja zena u periodu Meiđi, posetio je jednog dana neki profesor univerziteta koji je želeo da se kod njega raspita o zenu.

Nan-in je poslužio čaj. Napunivši šolju svom gostu, nastavio je da sipa.
Profesor je posmatrao kako se čaj preliva, ali kad više nije mogao da se suzdrži reče:

"Puna je. Više ne može da stane."

"Kao i ova šolja", reče Nan-in, "pun si svojih ubeđenja i pretpostavki. Kako mogu da ti objasnim zen ako prethodno nisi ispraznio svoju šolju?"
zen koji treba da puni praznu šolju je racionalan?
Daj Bili,budi ozbiljan...:lol:

- - - - - - - - - -

[
 
Poslednja izmena:
DragČe, nemoj biti bukvalista, zen pričice zahtevaju malo razumevanja, a kad ih shvatiš uvidiš da su potpuno racionalne.

To su ti dve strane jednačine...Na jednoj strani šolja u kojoj svakakva znanja,a na drugoj šolja sa zen znanjima...
Ne samo da se radi o iracionalnoj metafori,već i sadržaji šolja su na obe strane iracionalni i veoma je upitno kako to može biti
u ravnoteži jer je i jedno i drugo znanje nemerljivo!Tj.iracionalno!
Osim naših pangli od profa koji su umislili da znaju pa dele od 5-10...
U nižim razredima idu opisne ocene! Šta misliš zašto?
(Hajd se neko opametio bar što se najmlađih tiče...)
 
To su ti dve strane jednačine...Na jednoj strani šolja u kojoj svakakva znanja,a na drugoj šolja sa zen znanjima...
Ne samo da se radi o iracionalnoj metafori,već i sadržaji šolja su na obe strane iracionalni i veoma je upitno kako to može biti
u ravnoteži jer je i jedno i drugo znanje nemerljivo!Tj.iracionalno!
Osim naših pangli od profa koji su umislili da znaju pa dele od 5-10...
U nižim razredima idu opisne ocene! Šta misliš zašto?
(Hajd se neko opametio bar što se najmlađih tiče...)

Čaj je metaforičko znanje koje treba da se unese u nas.
Međutim ako mi već imamo neko znanje (šolja je puna predrasuda da nešto znamo), onda više nema mesta za novo znanje.
Zato zen majstor kaže da treba da se oslobodi predrasuda o svom znanju, kako bi mogao primiti novu vrstu znanja.
Dokle god misliš da već nešto znaš, to "znanje" će blokirati priliv novog znanja.
Šolja, dakle, treba da se isprazni. To pražnjenje šolje je uslov za zen.
 
Čaj je metaforičko znanje koje treba da se unese u nas.
Međutim ako mi već imamo neko znanje (šolja je puna predrasuda da nešto znamo), onda više nema mesta za novo znanje.
Zato zen majstor kaže da treba da se oslobodi predrasuda o svom znanju, kako bi mogao primiti novu vrstu znanja.
Dokle god misliš da već nešto znaš, to "znanje" će blokirati priliv novog znanja.
Šolja, dakle, treba da se isprazni. To pražnjenje šolje je uslov za zen.
Jedno iracionalno znanje menjaš drugim...Slobodno ih možeš nazvati neznanjem i to veoma nestabilnim i promenljivim...
Jer "znanje" je sazdano od senzacija ( i prenos znanja "ide" senzacijama-slušaš zen učitelja ili čitaš šta je napisao-slušaš ili
gledaš) koje su kognicijom složene u memoriju u neke od matrica superega...) tj od sećanja koja nisu stabilna i na koja deluju,
kao ekstro,tako i intro uticaji...Uz to lepše stvari u svesti ostaju,a nepoželjne i ružne se potiskuju u nesvesno...Itd...:whistling:
Vremenom naša raspoloženja,a i nova saznanja menjaju ta sećanja i čak i matrice u koje se "uklapaju":mrgreen:
Malo sam uprostio-ovo je daleko složenije,ali sam principe ispoštovao...
I vidi...Niđe celog sećanja! Sve nešto prilagođeno i nedorečeno,tek retorika upotpunjuje kad treba prezentirati memorisano...
Seti se nekih ispita...
(Pošto sam samo preleteo knjižicu iz marksizma koju nadobudni profa pisao i morao još tada kupiti,moji odgovori su bili iz
Das Kapital direktno-bez polupanog prevoda profe i bilo je povuci potegni dok nisam priznao da nisam njegovu knjigu čitao,ali
Kapital mi u malom prstu...Jedva sam se izvukao s osmicom,a zašto nije bila desetka kad sam bolje znao od profe teoriju
vrednosti-reči će mi Boža kad odem na istinu kod njega...)
Takođe je poznato da "istoriju pišu pobednici" ,a postoje i "aktuelna sećanja"...Tako da i "aktuelno znanje " postoji zavisno
Od paradigme koja se sledi i od matrica superega koji su takođe razvojni i promenljivi...
(Bio sam malo opširniji nego je bilo nužno,ali više i zbog drugih koji ovo čitaju-da bi svi lakše razumeli,bez naprezanja sinapsi...)
 
DRAGOLJUB

Evo ti nešto iracionalno u vezi tvojih sposobnosti : naprezanje kao iracionalni naponi tela: http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9D%D0...D0%BA%D0%B0%29

Uzrok svih napona, svih materijalnih tela, živih ili neživih, je psihičke prirode i svi se mogu podvesti pod pojam «volja». Tu nema ništa iracionalno, jer osnovni faktori «volje su informacija (znanje), koje se u subjektu manifestuje kao misao. Zatim ta misao prerasta u potrebu, odnosno u osećanje želje da se po informaciji (znanju) deluje i to sve skupa zovemo imenom «volja». Zatim ta «volja» kao unutrašnja, psihička sila i snaga, delujući iz nutrine tela, napregne telo sa ciljem da ga pokrene i to onda zovemo «naponom» ili «napregnutošću» tela. To ne važi samo za organsku prirodu, već i anorgansku, za sve materijale, jer sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti nisu svojstvo materijalnih formi – ni živih, ni neživih – već materije koja ih gradi. Koja ne bi mogla da postoji kad ne bi raspolagala sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. U svetskoj nauci se to još uvek ne zna, jer nauka još uvek nije rešila problem postojanja, ni materije, ni svesti, pa je zbog toga i cela svetska nauka iracionalna. Isto kao i cela svestka filozofija i kao sve svetske religije i ideologioje. Svi izmišljaju razne iracionalne pojmove i objašnjenja i još uvek niko ništa ne ume do kraja da objasni. I tek kad svi budu shvatili da su svest i materija jedna i ista prirodna sila i pojava i kad uz pomoć logike njenih sedam fizizičkih i psihičkih sposobnosti, po kojoj ona postoji i sve čini, počenemo da objašnjavamo sve, bez potrebe da išta izmišljamo, tek tada ćemo moći sve do kraja da razumemo i ništa više neće da bude iracionalčno.

Ako iole znaš mehaniku jasno ti mora biti da ovde nema ni r od racionalnosti!
Ili još gore po racionalnost naprezanja: http://hr.wikipedia.org/wiki/Moment_inercije

Kad bi ti iole razumeo mehaniku, kao i sveukupne prirodne nauke, razumeo bi i to da su sve one krajnje iracionalne. One samo registruju i opisuju različite pojave , kretanja i stanja u prirodi, a nesposobne su da bilo šta racionalno objasne. Zato jer ne poznaju logiku sedam sposobnosti materije, po kojoj se u prirodi sve dešava.

"Malecki" problem tvoj "Zakon postojanja" ima što je nastao nakon nastanka postojanja, tako da tvoj zakon ne važi za zakone mehanike-nego obrnuto!

Zakoni mehanike su zakoni sedam sposobnosti svesti i tih sedam sposobnosti su Zakon postojanja. Bez materije i tih njenih sedam sposobnosti, nikakve mehanike ne može da bude. Dakle, prvo ide svest i njenih sedam sposobnosti sa značenjem Zakona postojanja, uzroka i «oca», pa tek onda dolazi mehanika, sa znbačenjem posledice i «sina». Mehanika nije nikakav zakon, već samo mogućnost koja bazira na tih sedam sposobnosti. I nikako ne može da bude obrnuto. "Sin" nikako ne može da bude stariji i da ide ispred "oca".
 
Bolje bi bilo da slušaš i razumeš moja objašnjenja, nego da ti meni objašnjavaš, jer ti, pozivajući se na nauku, filozofiju u teologiju ne možeš objasniti apsolutno ništa. U svakom slučaju, u nauci se zna da je energija/materija nestvoriva i neuniištiva, što podrazumeva da postoji sama po sebi i zna se da je njeno kretanje, samokretanje. Ali ako želiš da znaš šta je suština njenog postojanja i samokretanja, to treba da pitaš Ljubu - ako ne želiš da se baviš iracionalnim naučnim, filozofskim i teološkim objašnjenjima, kojima ključni faktor svih mogućih objašnjenja, zvani "volja" (= "sedam sposobnbosti") , nedostaje.
 
Bolje bi bilo da slušaš i razumeš moja objašnjenja, nego da ti meni objašnjavaš, jer ti, pozivajući se na nauku, filozofiju u teologiju ne možeš objasniti apsolutno ništa. U svakom slučaju, u nauci se zna da je energija/materija nestvoriva i neuniištiva, što podrazumeva da postoji sama po sebi i zna se da je njeno kretanje, samokretanje. Ali ako želiš da znaš šta je suština njenog postojanja i samokretanja, to treba da pitaš Ljubu - ako ne želiš da se baviš iracionalnim naučnim, filozofskim i teološkim objašnjenjima, kojima ključni faktor svih mogućih objašnjenja, zvani "volja" (= "sedam sposobnbosti") , nedostaje.
To si od Ozija Šopijev i Ničeov vitalizam uzeo...
A šta ti je ta reč volja?
Za šta se koristi?
Za subjekat koji voljno nešto čini ili za objekte koji imaju volje za kretanjem,postojanjem?
Za subjekte je donekle jasno,ali za objekte reči da imaju volju...Hm...
To neki unutrašnji motor zvani libido kvanta?
Kvanti koji tutnje na testosteron i progesteron! Neverovatno otkriće...:mrgreen:
 
DRAGOLJUB;

Za subjekte je donekle jasno,ali za objekte reči da imaju volju...Hm...
To neki unutrašnji motor zvani libido kvanta?
Kvanti koji tutnje na testosteron i progesteron! Neverovatno otkrić

Pomiri se stim da nikakvi objekti ne postoje. Postoji samo svesna i živa materija/energija koja ih svojom voljom gradi.

A šta je "volja"?

Pa, to su onih sedam sposobnosti žive i svesne energije/materije pomoću kojih ona postoji sama po sebi, u svojstvu jedino postojeće prirodne sile i pojave zvane "nagon samoodržanja".

Dakle, nije živa i svesna samo ona energija/ materija koja gradi ljude i nema samo na volju, već je živa i svesna i ona materija koja gradi i životinje i biljke i takođe i ona ima volju. Takođe i ona materija energija/materija koja gradi celu anorgansku prirodu i sve materijalne objekte u njoj. Zahvaljujući tim životnim i svesnim sposobnostima i osobinama energije/materije, svi objekti (organski i neorganski) u svemiru, su za sebe i u sebi istovremeno i subjekti, što znači da svi i postoje i naprežu se i kreću po svojojm volji.

Zato, ako želimo racionalno da objasnimo bilo šta, da može da se razume, koristimo se logikom sedam sposobnosti, tj. logikom nagona samoodržanja, po kojoj energija materija postoji sama po sebi, kreće se sama po sebi i sve u svemiru radi sama po sebi. Sve što pokušavamo objasniti i razumeti mimo te logike, iracionalno je

Imajući na umu da se u okviru prirodnih nauka, filozofije i teologije nije došlo do racionalnog rešenja i objašnjenja postojanja svesti i materije i da naučna, filozofska i teološka rešenja i pokušaji objašnjenavanja i razumevanja postojanja materije, svesti i prirode, ne baziraju na njihovih sedam sposobnosti, razumljivo je da su sva ta naučna, filozofska i teološka objašnjenja još uvek IRACIONALNA:

Dragoljupče, moraćeš jednog dana da se pomiriš s činjenicom da nije samo čovek živ i svestan, i da postoji po svojoj volji, već i životinje i biljke. I ne samo oni, već i sva anorganska priroda, svo kamenje, svi metali i sva hemija celog svemira.

Znam, malo je to teško da se shvati, zbog silnih naučnih, filozofskih i teoloških dogmi i predrasuda kojima su ljudski umovi izmanipulisani i zagađeni. Ne tako davno , u robovlasničkoj Americi, "učeni" ljudi su se pitali "da li crnci imaju dušu"? Mi danas znamo i navikli smo se na činnjenicu da i crnci imaju dušu. Kad sam ja bio mali, čudio sam se kad sam prvi put čuo da su i biljke žive. A danas već, to svi znamo, niko se tome ne čudi. Sada je došlo vreme da saznamo i to da je i kamenje živo i na svoj način svesno, da i ono ima dušu i svoju volju po kojoj postoji i po kojoj je takvo kakvo jeste. I na tu činjenicu, po malo, treba da počnemo da se navikavamo, ako želimo da naša znanja i mišljenja budu racionalna.
 
Poslednja izmena:
Nisi pratio moja pisanja na Krsti,ali nisu ona važna...Važnije je ono šta su Spinoza i Toma objavili.
To su fundamentalna zapažanja,ali i primedbe na nedostajuće kamene temeljce tih fundamenata...
Od tih shvatanja i nastaje moj agnosticizam i skepticizam...
Tvojih sedam sposobnosti su tvoje reči,tvoje misli...Zar zaista misliš da atom vodonika hoda okolo
skupljajući neke sposobnosti da bi postao i ponašao se kako se ponaša? I da dok ih ne nađe-nema
šanse da bude vodonik?
Neozbiljno...
Nisi proučavao upotrebu reči, očigledno...Da jesi,ne bi bio tako striktan.:manikir:
 
Jedno drugo,važnije ,pitanje ,poodavno sam hteo da postavim,ali nisam jer oko tog pitanja teško da će se naći sagovornici ovde...
Takva smo nacija izgleda...Afilozofićna...:mrgreen:
Naime,radi se o istraživanju sredstava usmerenja iracionalne logike (lucidnosti,imaginacije,intuicije,instikta,emocije) u razmišljanjima
o fundamentalnim,ali i novim ,kreativnim,pitanjima...
To pitanje usmerenja se odnosi na racionalne parametre alogićnih funkcija koji bi se pridodavali kao predmet mišljenja!
Na primer:prevozno sredstvo budućnosti...Recimo za 200 godina!
Dakle,iracionalni zadatak nam je da zamislimo u mašti takvo prevozno sredstvo nakon još sile raznih otkrića i patenata!
Prvo,šta se meni nameče je misao o "čvrstom gasu"! Od kog bi se u polju sila oformio oblik prema onom šta se prevozi!
Drugo,primenilo bi se i na pogonsku jedinicu.preusmerivač gravitacije koji kontrasile gravitacije krivi i čini premeštanje
u prostoru...Itd...
Svestan sam da se ovi postupci koriste u kreiranju novih proizvoda,ali ovo filozofsko pitanje treba da bude preteča
tehnološkom metodu kreiranja tehnoloških rešenja!
 
Dragoljube, nema ništa iracionalnog u iracionalnim brojevima, analogija 'iracionalni brojevi => iracionalno razmišljanje' je nevaljala, iracionalni brojevi su plod racionalnog razmišljanja, i nemaju veze s iracionalnim razmišljanjem.

Ista je stvar i s 'iracionalnom logikom', logika ne može biti iracionalna, jer onda nije logika, nego nešto drugo, pojam 'iracionalna logika' je zapravo oksimoron.
 

Back
Top