Norveški jezik

Dusko Cakovic

Početnik
Poruka
2
Da li je tezak za ucenje, i koliko vremena ucenja je potrebno da bi se otislo sa realnim sansama u Norveskoj u potraznji posao? Pitanje se ne odnosi na teskocu pronalazenja posla i slicno, vec samo jezik me interesuje. Takodje me interesuje da li je Norveski slican nasem, da se cita kako pise ili engleskom sto pise the a cita se D, nidje veze :lol:
 
Uf, puno pitanja..norveski prvo nije jedan jezik nego dva sluzbena bokmal i nynorsk, ovaj bokmal je u siroj upotrebi, ali zavisi u koji dio Norveske zelis da ides. Pored toga svaki od sluzbenih jezika ima dijalekte. Izgovor im je tezak, postoji "gutanje" i "spajanje" glasova..Nije slican ni po pitanju pisanja nasem jeziku jer npr skj je jedan glas, rs je jedan glas prilikom izgovora...da bi mogao da se sluzis norveskim za posao, npr bokmal iz Osla, mislim da ti treba bar 2 godine intenzivnog ucenja, krace vremena ti treba ako poznajes neke vec germanske jezike dobro tipa njemacki, engleski, ili provodis vrijeme u konverzaciji na norveskom npr preko interneta. Ako imas dodatnih pitanja slobodno pitaj
 
Da li je tezak za ucenje, i koliko vremena ucenja je potrebno da bi se otislo sa realnim sansama u Norveskoj u potraznji posao? Pitanje se ne odnosi na teskocu pronalazenja posla i slicno, vec samo jezik me interesuje. Takodje me interesuje da li je Norveski slican nasem, da se cita kako pise ili engleskom sto pise the a cita se D, nidje veze :lol:


Norveski je prilicno zeznut i komplikovan ( uglavnom zbog izgovora), ako ne znas nijedan germanski jezik ( engleski ovde ne racunam jer engleski nije nikakav germanski jezik),
onda ti zaista sleduje nekoliko godina krvi, znoja i suza.
 
Norveski je prilicno zeznut i komplikovan ( uglavnom zbog izgovora), ako ne znas nijedan germanski jezik ( engleski ovde ne racunam jer engleski nije nikakav germanski jezik),
onda ti zaista sleduje nekoliko godina krvi, znoja i suza.

Nije bas da nije, nemoj tako, ako zna engleski, olaksat ce mu bar prihvatanje jednog djela vokabulara, nece puno ali hoce jednim malim dijelom, njemacki ce pomoci vise, ali opet nista spektakularno..uostalom kako rece prilicno zeznut, slozen i komplikovan jezik, odnosno jezici jer jasno je da norveski nije jedan jezik
 
Ja sam počeo da ga učim. Gramatika je izuzetno laka. Problem je lom fraza koje moraju da bubaju i lom dijalekata koji čak i kad naučiš npr. Bokmal, književni jezik, ima da stvara problem da razgovaraš sa lokalnim stanovništvom.

Nije toliko težak.
 
Uf, puno pitanja..norveski prvo nije jedan jezik nego dva sluzbena bokmal i nynorsk, ovaj bokmal je u siroj upotrebi, ali zavisi u koji dio Norveske zelis da ides. Pored toga svaki od sluzbenih jezika ima dijalekte. Izgovor im je tezak, postoji "gutanje" i "spajanje" glasova..Nije slican ni po pitanju pisanja nasem jeziku jer npr skj je jedan glas, rs je jedan glas prilikom izgovora...da bi mogao da se sluzis norveskim za posao, npr bokmal iz Osla, mislim da ti treba bar 2 godine intenzivnog ucenja, krace vremena ti treba ako poznajes neke vec germanske jezike dobro tipa njemacki, engleski, ili provodis vrijeme u konverzaciji na norveskom npr preko interneta. Ako imas dodatnih pitanja slobodno pitaj

Što mu komplikuješ kad mu nisu potrebni ni dijalekti niti ninoršk?

- - - - - - - - - -

 
Što mu komplikuješ kad mu nisu potrebni ni dijalekti niti ninoršk?

- - - - - - - - - -


Nisu mu potrebni u zavisnosti gdje ce zivjeti, ako je recimo siguran da ce radni vijek ili boravak u Norveskoj provest u Oslu, onda nije mu potrebno nista osim norveskog koji se govori u Oslu, medjutim, ako ce mu posao biti mobilan u Norveskoj itekako mu trebaju i osnove nekih drugih dijalekata..ko je bio u Hamerfestu, Trondheimu, Narviku i Oslu zna o cemu govorim
 
Htela bih da ucim norveski jer planiram da zivim u Trondhajmu, da li se tamo prica Bokmal ili Nynorsk? Kojim dijalektom pricaju i da li se na netu moze pronaci besplatno ucenje ali sa trondhajmskim izgovorom. Kakav predlog imate za ucenje? Da li prvo ponavljati reci i uciti ih napamet ili imate neki drugi predlog. Za placanje casova nemam novca a imacu priliku da idem u Trondhajm za 2 godine a onda da pokusam da ostanem.
Hvala unapred
 
Bokmål, a što se tiče učenja probaj Duolingo za početak, super je sajt, motiviše te da učiš svaki dan, besplatan je, imaš i Norvežane koje možeš da pitaš za pomoć ako ti nešto nije jasno itd.

Posle 4 meseca. :zcepanje: Ni ne gledam kad je ko pisao...
 

Back
Top