Da li ateisti treba zbog svog uverenja da odbijaju pozive na slavu?

Odeš, najedeš se, napiješ, prekrstiš :zper: a onda dotrčiš na krstu da okaješ grehe napadajući religiju, što si kao ljuti ateista uradio to :zcepanje:
I vidoviti pogreše!
Ne mogu baš naročito da jedem, nikada nisam ni pio, pa bi s te strane svaka slava bila po tvom potpuni promašaj.
Nema tog jela zbog kojega bih otišao na slavu. To si već mogla da pročitaš.
A i okajanje grehova je nešto svojstveno samo vernicima.
 
pa ne vidi ni svecu ni krstace..prijatelje i rodbinu vidi..ko i vernici..sta ih boli uvo da razmislja dal ima sveca ili krtaca na stolu...e sad ce bas ateista o sveci da razmislja i da ulece u neke negativne tripove..toliko opicen nije..:D

Kako ce ko shvatati i sta ce videti, mene ne interesuje uopste. Ali smatram da je licemerno na taj nacin se odnositi prema gostu i slavi. To je kao kada Vesna Trivalic u "Ranama" dodje na groblje i kaze da iskopaju mrtvaca i doda "zumic na krstic" i idemo dalje. Sustina je da ti ne postujes tog coveka od samog starta. Mogu da razumem da neko dolazi na sahranu kod nekog vernika, a ateista je. Smrt je nesto neizbezno. Ali Slava je porodicno proslavljanje Boga, kroz odredjeni oblik. To je negde zahvalnost Bogu, jer su prisutni hleb, vino, psenica i sl. Dakle zahvalnost na plodovima Zemlje, koju je stvorio Bog i omogucio da se sve to rodi. Dakle, ceremonija je u svakom pogledu prilicno verski obojena i onda vam neko tu dolazi samo da se sto vise nakrka. Toliko o tome da zeli da vidi nekog.
 
I vidoviti pogreše!
Ne mogu baš naročito da jedem, nikada nisam ni pio, pa bi s te strane svaka slava bila po tvom potpuni promašaj.
Nema tog jela zbog kojega bih otišao na slavu. To si već mogla da pročitaš.
A i okajanje grehova je nešto svojstveno samo vernicima.

Znači ne jedeš, ne piješ ....... samo se krstiš :mrgreen:
 
Kako ce ko shvatati i sta ce videti, mene ne interesuje uopste. Ali smatram da je licemerno na taj nacin se odnositi prema gostu i slavi. To je kao kada Vesna Trivalic u "Ranama" dodje na groblje i kaze da iskopaju mrtvaca i doda "zumic na krstic" i idemo dalje. Sustina je da ti ne postujes tog coveka od samog starta. Mogu da razumem da neko dolazi na sahranu kod nekog vernika, a ateista je. Smrt je nesto neizbezno. Ali Slava je porodicno proslavljanje Boga, kroz odredjeni oblik. To je negde zahvalnost Bogu, jer su prisutni hleb, vino, psenica i sl. Dakle zahvalnost na plodovima Zemlje, koju je stvorio Bog i omogucio da se sve to rodi. Dakle, ceremonija je u svakom pogledu prilicno verski obojena i onda vam neko tu dolazi samo da se sto vise nakrka. Toliko o tome da zeli da vidi nekog.

vecina ateista potice iz religioznih porodica..ako ne veruje u boga nisu izgubili veru u radost,ljubav i porodicu..na zapadu apsolutno svi slave bozic i uskrs iako nisu bas ni malo religiozni..
ateisti ocigledno u praksi idu kod svojih bliznjih na slavu i verske praznike i kod nas i na zapadu i koga ovo moze da sad da nervira..otkri ko si..:p
 
vecina ateista potice iz religioznih porodica..ako ne veruje u boga nisu izgubili veru u radost,ljubav i porodicu..na zapadu apsolutno svi slave bozic i uskrs iako nisu bas ni malo religiozni..
ateisti ocigledno u praksi idu kod svojih bliznjih na slavu i verske praznike i kod nas i na zapadu i koga ovo moze da sad da nervira..otkri ko si..:p

Pa, da li si na Zapadu nereligiozni ili ne? Ja sam odrasla na Zapadu i tamo sam obrazovana. Rimokatolicka crkva je shvatila da ce izgubiti veliku masu ljudi, ako bi u 21. veku vrtela price, koje se "drze Srednjeg veka". Zbog toga imas cesto neka revidirana ucenja i jedan od rimskih djavola je skoro prihvatio i evoluciju, a pocinje polako i da se prihvata homoseksusalnost (uostalom kod njih je pedofilija kao "dobar dan", pisala sam svoja iskustva iz Nemacke, Italije i Svajcarske), onda od svake odluke se napravi kao neki sou program, gde je papa/djavo nesto rekao epohalno i bombasticno. Nemoj da se zavravas da tamo neko nije upoznat sa religijom ili Biblijom. I nije tamo religijski zivot i slavljenje Bozica i Uskrsa nesto sto ti gledas u sitkomima, pa se svi smeju, jer neko otkriva da je gej ili da je povredio nekog pre par dana, pa se tu nesto kaje i kukmavci. Rimokatolicka crkva je i izmislila verovanja u radost, ljubav, porodicu i sl. jer taj njen sou mora nekako da se finansira. Ovo sto pricam nije teorija zavere, vec jedan normalan sled dogadjaja, koji nas ceka po Bibliji. Radi se o tome da ako je neko ateista, on ne negira postojanje Boga, samo ga ne zove tako nego mu daje imena energije, Univerzuma, pravde, ili tih gluposti sreca, sreca, radost. Ja nikome ne zabranjujem da ide na Slave kod svojih, nego me interesuje kako to gleda jedan ateista, odn. pre svega anti-teista, jer on bi trebalo da nema verovanje Boga uopste.
Kao sto sam rekla, ja svoje prijatelje ateiste, posto nisu antiteisti, odn. ne znaju ni sta je ateizam, ali se tako busaju ne pozivam, jer smatram da sami oni sebe ne mogu da nadju u nekoj religioznoj proslavi, posto je za mene Slava to.
 
Ja idem na slave kod dobrih prijatelja i familije...A agnostik sam ...otprilike...:mrgreen:(To je posebna filozofija i sistem mog mišljenja...)
I slavim i šokačke i racke verske praznike,a i dan Pashe-Izlaska,ali slavim i 1 maj ,8 mart i još poneki praznik...
To su sve društveni praznici-izgubili su versku ideologiju i zadobili društvenu!
Pošto mi "ozbilji" ljudi ređe izlazimo,društveni događaji su naš izlazak-uglavnom.A oko krkanja,cuganja,muzikice i sl...to koliko ko i kako može...
Niko to ne zamera...
Recimo,meni je Đurđev dan najlepša slava,jer pada u najlepšem mesecu i tu se da baš da se raspištoljimo!
Popa brzo ispratimo i onda se mi družimo! Ima i muzika,a domaćin ne mora da ima ni dinara-solidarni smo i unapred se to rešava!
Da može i Bog bi s nama zaseo i zapevao! Od Varadara pa do Triglavaaaaaa!:lol:;)
 
Pa, da li si na Zapadu nereligiozni ili ne? Ja sam odrasla na Zapadu i tamo sam obrazovana. Rimokatolicka crkva je shvatila da ce izgubiti veliku masu ljudi, ako bi u 21. veku vrtela price, koje se "drze Srednjeg veka". Zbog toga imas cesto neka revidirana ucenja i jedan od rimskih djavola je skoro prihvatio i evoluciju, a pocinje polako i da se prihvata homoseksusalnost (uostalom kod njih je pedofilija kao "dobar dan", pisala sam svoja iskustva iz Nemacke, Italije i Svajcarske), onda od svake odluke se napravi kao neki sou program, gde je papa/djavo nesto rekao epohalno i bombasticno. Nemoj da se zavravas da tamo neko nije upoznat sa religijom ili Biblijom. I nije tamo religijski zivot i slavljenje Bozica i Uskrsa nesto sto ti gledas u sitkomima, pa se svi smeju, jer neko otkriva da je gej ili da je povredio nekog pre par dana, pa se tu nesto kaje i kukmavci. Rimokatolicka crkva je i izmislila verovanja u radost, ljubav, porodicu i sl. jer taj njen sou mora nekako da se finansira. Ovo sto pricam nije teorija zavere, vec jedan normalan sled dogadjaja, koji nas ceka po Bibliji. Radi se o tome da ako je neko ateista, on ne negira postojanje Boga, samo ga ne zove tako nego mu daje imena energije, Univerzuma, pravde, ili tih gluposti sreca, sreca, radost. Ja nikome ne zabranjujem da ide na Slave kod svojih, nego me interesuje kako to gleda jedan ateista, odn. pre svega anti-teista, jer on bi trebalo da nema verovanje Boga uopste.
Kao sto sam rekla, ja svoje prijatelje ateiste, posto nisu antiteisti, odn. ne znaju ni sta je ateizam, ali se tako busaju ne pozivam, jer smatram da sami oni sebe ne mogu da nadju u nekoj religioznoj proslavi, posto je za mene Slava to.
e taj koji se ne raduje porodici i prijateljima verovatno nece doci na slavu a ni na rodjendan...antisocijalan totale i sta da mu radis..nek cami sam u cetiri zida niko mu ne brani..:D
 
e taj koji se ne raduje porodici i prijateljima verovatno nece doci na slavu a ni na rodjendan...antisocijalan totale i sta da mu radis..nek cami sam u cetiri zida niko mu ne brani..:D

Mislim da postoje i neke bezboznicke proslave, tako da moze da ide tamo. Dakle, ponavljam, svako neka radi prema svojoj savesti, a moji prijatelji se ne osecaju zapostavljeni.
 
Mislim da postoje i neke bezboznicke proslave, tako da moze da ide tamo. Dakle, ponavljam, svako neka radi prema svojoj savesti, a moji prijatelji se ne osecaju zapostavljeni.

ti znas kako ti se osecaju prijatelji ako ih ne pozoves na neku proslavu..dal ce on doci ili nece to je njegova volja ali tvoje je da ih pozoves..u srbiji na takve ovako samo uradis bljak
 
ti znas kako ti se osecaju prijatelji ako ih ne pozoves na neku proslavu..dal ce on doci ili nece to je njegova volja ali tvoje je da ih pozoves..u srbiji na takve ovako samo uradis bljak

Sa prijateljima imam otvoren odnos i nemam tajni, zato su prijatelji. Ja cesto priredjujem razna okupljanja i proslave, tako da su ponekad svi pozvani, a nekima nije tu mesto, jer bi se osecali neprijatno. Ja ne zelim da se bilo ko oseti neprijatno.
 
Sa prijateljima imam otvoren odnos i nemam tajni, zato su prijatelji. Ja cesto priredjujem razna okupljanja i proslave, tako da su ponekad svi pozvani, a nekima nije tu mesto, jer bi se osecali neprijatno. Ja ne zelim da se bilo ko oseti neprijatno.

jes ti znas kome ce da bude neprijatno a kome nece..to ti cicika samo izgovor..
ovo o cemu ti pises toga nema u stvarnosti..izmisljas krive gliste cicika..
covek koji slavi slavu on stvarno slavi. bez motanja po glavi dal je neko ovo ili ono...ko god dodje dobro doso..
vidi se da nisi nikad slavila slavu i da nikad nisi ni bila na slavi..:D
 
slava se od bilo koje druge proslave razlikuje samo po tome sto gori sveca .nisam bio na slavi gde se jos nesto razlikuje tako da slavu posmatram kao proslavu te kuce a ne nesto posebno versko .

Slava je narodno crkveni obicaj. Pop baja molitvama na pocetku, kasnije se okupljaju na gozbi za trpezom. Posvecena je hriscanskom svecu, zastitniku doma.
 
Slava je narodno crkveni obicaj. Pop baja molitvama na pocetku, kasnije se okupljaju na gozbi za trpezom. Posvecena je hriscanskom svecu, zastitniku doma.

nema popa , kakav pop kad ima parohiju gde mu recimo 200 vernika slavi svetog nikolu ili djurdjev dan .kako ce on stici na svih 200 mesta istovremeno.

mozda i ode kod jednog ili dvoje najblizih ili najprobranijih.

koja je druga zapovest .

*Не прави себи идола нити каква лика; немој им се клањати нити им служити.*

slava pravi idola od jednog sveca , molis se i zahvaljujes ikoni
 
nema popa , kakav pop kad ima parohiju gde mu recimo 200 vernika slavi svetog nikolu ili djurdjev dan .kako ce on stici na svih 200 mesta istovremeno.

mozda i ode kod jednog ili dvoje najblizih ili najprobranijih.

koja je druga zapovest .

*Не прави себи идола нити каква лика; немој им се клањати нити им служити.*

slava pravi idola od jednog sveca , molis se i zahvaljujes ikoni

ako nema svetitelja bog je dzabe sve stvarao..oni otkrivaju da je hristos bog zivota i da ima takve plodove..kljucna tacka pravoslvlja su svetitelji..
to je konkretizacija onoga sto verujemo..bog je spasitelj ljudi a svetitelji su plodovi celokupnog domostroja spasenja..kapis?
 
Veoma dobro znam, sta Biblija uci, ali ovde sam htela da se stavim u poziciju ateistkinje, a ne prosecnog srpskog ateistickog nabiguza, koji samo ide po Slavama, a okolo prica o tome da je ateista, a slavi Slavu, jer to tako treba. Inace, "biti ateista" je veoma moderno danas. Religija je tako out.
Imam dve zamerke – kada se stavljas u poziciju ateistkinje, kakva je ona ako vec nije na nivou prosecnog srpskog ateistickog nabiguza… Zasto ti je potebno to stavljanje u bilo kakvu poziciju i sta ti smeta ako prosecan srpski atest neku zensku osobu pravoslavnog opredeljenja “nabiguzava”. Da li time hoces da kazes da svetosavski pravoslavci ne nabiguzavaju, ili sta ….?
Sada cu ispasti pametnija, nego sto jesam. Dakle, moramo se staviti u poziciju Srednjeg veka na Zapadu i nacina razmisljanja ljudi tada. Djordano Bruno je veliki um toga vremena, jer ne znas za neke druge umove. Sta je on tada ucio? Da li je on nasao neku epohalno novu teoriju tada? Pa, nije. Sve sto je on pricao je vec otkriveno u Antici, a ljudi nisu imali pristup informacijama. Vec godinama slusam da je taj Djordano Bruno nesto otkrio. On je samo bio slobodni mislilac, koji se oslanjao ne na neka druga, vec postojeca otkrica. Samo heliocentricni sistem je dokazan u Antici. Njegov atomizam je vec otkriven za vreme Prvih filozofa, kao i panteizam. Ok, neka on nastavi da ima svoj znacaj, koji mu je pripisan.
Ne znam da li si ovim tekstom htela da omalovazis Djordana Bruna i time dokazes da si od njega znatno pametnija i kao filozof i kao naucnica. Ipak, mora se shvatiti da je on usao u Istoriju na velika vrata i o njegovim filozofskim i nacunim stavovima i ucenjem se nasiroko i nadugacko raspravlja. Jos uvek nisam procitao da je Vrela Cica spaljena zbog njenog ucenja ili sam taj podatak nesmotreno propustio.
Ipak, Slava je pravoslavni obicaj, pa mislim da bi se trebalo vratiti na njega. Od pocetka Pravoslavlja nauka se nikada nije nailazila u koliziji sa verom. Jedan jedini prost razlog, da se izrazim ateisticki, religija je eticki sistem. U Novom Zavetu se Isus ne bavi stvaranjem sveta, nego pojedincem i zajednicom, ali njihovom etikom. Na Istoku je prica o Zemlji zavrsena vec u Bibliji, kada kaze Isaija 40: 22 - 22. "On sjedi nad krugom zemaljskim, i njezini su mu stanovnici kao skakavci; on je razastro nebesa kao platno i razapeo ih kao šator za stan." i Jov 26:7 "7. On je razastro i sjever nad prazninom, i zemlju objesio ni o čem. "
Uostalom, koliko je bilo kome ovde bitno da li je Zemlja okrugla, kada se lose oseca, jer je povredio nekoga ili ga je neko povredio? Pa, nikome
.
Pre svega, prvoslavlje nije nista ni gore ni bolje od ucenja Rimokatolicke crkve. Negativni stav prema Vatikanu je sistematski nametan jos u feudalnom periodu, kombinovan sa prisilom i teskim telesnim i smrtnim kaznama sistemom urezan je u svest i podsvest lakovernoj i neukoj masi seljastva. Mora se priznati da je katiolicka crkva organizovana i znatno sofisticiranija od pravoslavne u kojoj jos zivi duh istocnog feudalizma.
Dakle, niti ja ovde nekog nekog zelim da sablaznjavam, samo mi nije jasno kako moze neko da dodje kod nekog u goste i ispostuje nekog, time sto ce sve vreme misliti da taj neko radi neke gluposti. U krajnoj liniji, kao sto je neko rekao za da je Slava ista kao rodjendan, vencanje i sl. samo sa svecom, kako taj ateista dozivljava tu svecu, koja mu gori za tim stolom, ako zna da je upaljena kao obicaj, koji je usmeren kao Bogu ili kako mu uopste ne smeta takva sveca. Sta on misli u toj glavi? Vidi li je on uopste?
Kao sto se pravoslavlje jos uvek nije oslobodilo feudalnog nacina delovanja i razmisljanja, tako se i mnogi ateisti jos uvek nisu sasvim oslobodili paganskih obicaja i rituala koje su primenjivali nasi preci jos pre dolaska na Balkan. Ima vremena, mnogi ateisti su jos uvek pod utiskom da je tradicija nesto sto je uzviseno neshvatajuci da je to veoma snazna kocnica svakom progresu.

Ja bih zaista volela da upoznam neke prave ateiste, koji nece biti ateisti, vec anti-teisti, a pored toga, spomenuti ime Bozije uzalud, a ako ste ateista ne bi trebalo da ga spomenete ni u psovci, a ni kao postapalicu. Nazalost, ono sto je Vatikan zeleo uspeo je. Najpre je uveo Pravoslavnima komunizam, pa ih je obezbozio, posto ih sprema za svoju stanisticku veru. Sada je na celu djavo, kojeg smatraju obicnim covekom, a taj obican covek, kao i srpski ateisti pljuje po onome sto je njegova crkva radila vekovima.
Prvo, ni ti ne mozes da se oslobodis laznog gradiranja ateista na prave i neprave, na anti teiste i ateiste. Sve su to cake naucene od popova koji nisu nista pametniji i uceniji od prosecnog srednjoskolca. Sta vise, njihov sistem obrazovanja je znatno uzi nego klasicno obrazovanje. Drugo, zasto jedan ateista koji je ubedjen da bog ne postoji ne bi trebalo da njegovo ime pominje. Psovati boga je u nasem narodu urodjena navika, pocev od pslovanja “slavca”, svece, pa Hrista i njegove majke. To psovanje je veoma neutralno dok je mnogo gore i opasnije nekom opsovati majku, sestru ili oca. I na kraju, kao i masa drugih vernika, nisi odolela izazovu da se bacis kamenom ili na komunizam ili na katolicizam, a posebno na islam i Turke. Pratim seriju Sulejman Velicanstveni, pa se divim bogatstvu, velicini, snazi i mudrosti sultanaovoj. U toj Imperiji je cak i sin jednog svinjara iz Dalmacije dosao na celu Otomanske vlade (veliki vezur – pandan danasnjem predsedniku vlade), a posle njega tu duznost je preuzeo sin bosanskiog seljaka.

Toliko za sada.
 
ako nema svetitelja bog je dzabe sve stvarao..oni otkrivaju da je hristos bog zivota i da ima takve plodove..kljucna tacka pravoslvlja su svetitelji..
to je konkretizacija onoga sto verujemo..bog je spasitelj ljudi a svetitelji su plodovi celokupnog domostroja spasenja..kapis?

svetitelji bi trebali biti ljudi koji su se vise priblizili idealu savrsenstva.

i trebaju biti uzor a ne onaj kome se molis .

mada kad vidimo kako se kanonizuju zapitas se .
 
jes ti znas kome ce da bude neprijatno a kome nece..to ti cicika samo izgovor..
ovo o cemu ti pises toga nema u stvarnosti..izmisljas krive gliste cicika..
covek koji slavi slavu on stvarno slavi. bez motanja po glavi dal je neko ovo ili ono...ko god dodje dobro doso..
vidi se da nisi nikad slavila slavu i da nikad nisi ni bila na slavi..:D

Za razliku od vasih Slava, koje sluze da se sto vise natrpa mesine, moje Slave su veoma elegantne. Trudim se da ispostujem obicaje i ne zovem vise od 150 ljudi. Ujutru upalim svecu, pomolim se sa ukucanima, zatim odnesem kolac, vino i psenicu u crkvu. Ponekad sama, ponekad sa Milankom. Posle toga primam goste od 2 posle podne.Vecina se skuplja od 5, tako da tada i pocinjemo. Ranije sam pravila klasican srpski nacin iznosenja jela: meze, supa, sarma, kolaci, a sada praktikujem svedski sto.Mislim da nije potrebno da napomenem da je sve posno i da se meso ne sluzi, tako da moji prijatelji to znaju i ne zanovetaju, ali im se ipak dopada i ostanemo do kasno u noc. Samo da te obavestim, slavim Svetog Jovana Krstitelja 20. januara.
Kada slavim rodjendan, Novu godinu, itd. onda moji prijatelji svih veroispovesti dolaze.
Jednostavno, kao sto ti neces staviti da sede jedan do drugih tvoji prijatelji, koji ne govore, tako i ja ne zovem one, kojima je Slava bez veze. Postujem sebe, postujem svoje goste, a postujem i njih, jer mozda neko od njih i ne zna kako da se ponasa, pa se oseti neprijatno.


- - - - - - - - - -

Kada vise ljudi slave istog dana pop baje dan pre slave kod jednih, za samu slavu kod drugih.

Pop ne baje, nego cita.

- - - - - - - - - -

Kada vise ljudi slave istog dana pop baje dan pre slave kod jednih, za samu slavu kod drugih.

Pop ne baje, nego cita.

- - - - - - - - - -

nema popa , kakav pop kad ima parohiju gde mu recimo 200 vernika slavi svetog nikolu ili djurdjev dan .kako ce on stici na svih 200 mesta istovremeno.

mozda i ode kod jednog ili dvoje najblizih ili najprobranijih.

koja je druga zapovest .

*Не прави себи идола нити каква лика; немој им се клањати нити им служити.*

slava pravi idola od jednog sveca , molis se i zahvaljujes ikoni

To bi moglo da se kaze, ako neko slavi Svete casne verige ili Pokrov Bogorodice, a i ja se slazem da je tu negde idolopoklonstvo. Slaveci sveca, slavis delovanja Boga. Svetac je zastupnik kod Boga, jer u Pravoslavlju se prihvata zivot posle smrti, tako da te oni sa tvojim grehovima zastupaju kod Boga i Isusa.
 
Imam dve zamerke – kada se stavljas u poziciju ateistkinje, kakva je ona ako vec nije na nivou prosecnog srpskog ateistickog nabiguza… Zasto ti je potebno to stavljanje u bilo kakvu poziciju i sta ti smeta ako prosecan srpski atest neku zensku osobu pravoslavnog opredeljenja “nabiguzava”. Da li time hoces da kazes da svetosavski pravoslavci ne nabiguzavaju, ili sta ….?
Ne znam da li si ovim tekstom htela da omalovazis Djordana Bruna i time dokazes da si od njega znatno pametnija i kao filozof i kao naucnica. Ipak, mora se shvatiti da je on usao u Istoriju na velika vrata i o njegovim filozofskim i nacunim stavovima i ucenjem se nasiroko i nadugacko raspravlja. Jos uvek nisam procitao da je Vrela Cica spaljena zbog njenog ucenja ili sam taj podatak nesmotreno propustio.
Pre svega, prvoslavlje nije nista ni gore ni bolje od ucenja Rimokatolicke crkve. Negativni stav prema Vatikanu je sistematski nametan jos u feudalnom periodu, kombinovan sa prisilom i teskim telesnim i smrtnim kaznama sistemom urezan je u svest i podsvest lakovernoj i neukoj masi seljastva. Mora se priznati da je katiolicka crkva organizovana i znatno sofisticiranija od pravoslavne u kojoj jos zivi duh istocnog feudalizma.
Kao sto se pravoslavlje jos uvek nije oslobodilo feudalnog nacina delovanja i razmisljanja, tako se i mnogi ateisti jos uvek nisu sasvim oslobodili paganskih obicaja i rituala koje su primenjivali nasi preci jos pre dolaska na Balkan. Ima vremena, mnogi ateisti su jos uvek pod utiskom da je tradicija nesto sto je uzviseno neshvatajuci da je to veoma snazna kocnica svakom progresu.

Prvo, ni ti ne mozes da se oslobodis laznog gradiranja ateista na prave i neprave, na anti teiste i ateiste. Sve su to cake naucene od popova koji nisu nista pametniji i uceniji od prosecnog srednjoskolca. Sta vise, njihov sistem obrazovanja je znatno uzi nego klasicno obrazovanje. Drugo, zasto jedan ateista koji je ubedjen da bog ne postoji ne bi trebalo da njegovo ime pominje. Psovati boga je u nasem narodu urodjena navika, pocev od pslovanja “slavca”, svece, pa Hrista i njegove majke. To psovanje je veoma neutralno dok je mnogo gore i opasnije nekom opsovati majku, sestru ili oca. I na kraju, kao i masa drugih vernika, nisi odolela izazovu da se bacis kamenom ili na komunizam ili na katolicizam, a posebno na islam i Turke. Pratim seriju Sulejman Velicanstveni, pa se divim bogatstvu, velicini, snazi i mudrosti sultanaovoj. U toj Imperiji je cak i sin jednog svinjara iz Dalmacije dosao na celu Otomanske vlade (veliki vezur – pandan danasnjem predsedniku vlade), a posle njega tu duznost je preuzeo sin bosanskiog seljaka.

Toliko za sada.

Mrzi me da ti odgovaram na sve, pa cu na ponesto. Mene niko nije spalio, jer se danas to ne radi, osim na teritoriji te bivse "velicanstvene" imperije i miroljubivog islama. A toj Rimokatolickoj crkvi ne prilic bas da se tako ophodi prema nekome, posebno ne prema nekoj dami, koja je tako nezna i krhka poput mene. Ti pratis seriju, ali ne znas istoriju, a generalno u Srbiji ljudi i ne znaju nista posebno. Dovoljno je da neko spali Djordana Bruna i da se o njemu pise naveliko i nasiroko, a niko da ne spomene Antiku, kao sto sam ja iznela. Zbog razvoja Rimokatolicke crkve Pravoslavlje se nije mnogo mrdalo tokom istoirje. Jednostavno, ona ga je gusila. Zasto se Protestantizam toliko menjao? Nije imao Turke, a ostro su se otkacili djavola, jer je imao ko da stane iza njih,a to su bili knezevi po Nemackoj, engl. kralj.
Sto se tice tog napretka u Turskoj, da je taj svinjar mogao da napreduje kao hriscanin, rekla bih: Svaka cast! Danas ljudi dizu frku zbog stranackog zapiosljavanja, kao da je to izmisljotina u 21. veku. Evo ga primer. Uclanis se u islamsku stranku i napredujes.
Nbiguzi - pravi hriscanin ce biti umeren u jelu i pic'u, a danas imate pomodare na sve strane u svakom polju. Da li je uopste jedan svetosavski pravoslavac - pravoslavac? To zavisi od njega. Pitanje je da li je uopste hriscanin?
 
Isto pitanje mozes postaviti vernicima, tj dal treba da idu na casove biologije, fizike, astronomije jer njihova vera kaze da su to gluposti ( Evolucija ) pa samim tim nema smisla da uce te stvari....

Pravo pitanje je sto ateisti veruju u sve sto im neko govori na tim casovima,i zasto ne postoji sloboda a ne da svi ucimo,tj da nas primoravaju da ucimo razne lazi a sto mi ne zelimo,zasto mi vama ne bi onda mogli da odredimo da vi morate da idete na casove verovauke,i da verujete u Boga,e pa vidis u tome je i razlika izmedju vernika i ateista,jer ti vera daje pravo na slobodu izbora a ateizam ne.Ateizam je sekta.
 
Za razliku od vasih Slava, koje sluze da se sto vise natrpa mesine, moje Slave su veoma elegantne. Trudim se da ispostujem obicaje i ne zovem vise od 150 ljudi. Ujutru upalim svecu, pomolim se sa ukucanima, zatim odnesem kolac, vino i psenicu u crkvu. Ponekad sama, ponekad sa Milankom. Posle toga primam goste od 2 posle podne.Vecina se skuplja od 5, tako da tada i pocinjemo. Ranije sam pravila klasican srpski nacin iznosenja jela: meze, supa, sarma, kolaci, a sada praktikujem svedski sto.Mislim da nije potrebno da napomenem da je sve posno i da se meso ne sluzi, tako da moji prijatelji to znaju i ne zanovetaju, ali im se ipak dopada i ostanemo do kasno u noc. Samo da te obavestim, slavim Svetog Jovana Krstitelja 20. januara.
Kada slavim rodjendan, Novu godinu, itd. onda moji prijatelji svih veroispovesti dolaze.
Jednostavno, kao sto ti neces staviti da sede jedan do drugih tvoji prijatelji, koji ne govore, tako i ja ne zovem one, kojima je Slava bez veze. Postujem sebe, postujem svoje goste, a postujem i njih, jer mozda neko od njih i ne zna kako da se ponasa, pa se oseti neprijatno.


- - - - - - - - - -



Pop ne baje, nego cita.

- - - - - - - - - -



Pop ne baje, nego cita.

- - - - - - - - - -



To bi moglo da se kaze, ako neko slavi Svete casne verige ili Pokrov Bogorodice, a i ja se slazem da je tu negde idolopoklonstvo. Slaveci sveca, slavis delovanja Boga. Svetac je zastupnik kod Boga, jer u Pravoslavlju se prihvata zivot posle smrti, tako da te oni sa tvojim grehovima zastupaju kod Boga i Isusa.
More biti da se salis. Gde se to sveci smestaju kao zastupnici kod boga. U kojoj to svetoj knjizi pise da su sveci zastupnici i kako oni zastupaju gresnike. Svetosavsko, tj. srpsko pravoslavlje je samo jedna od brojnih hriscanskih sekti poteklih iz judaizma. Prica o svecima je izmisljena, bas kao sto je i sam bog.
 
Vidim da se tema proširila pa ću postaviti pitanje: koliko je pravoslavlje jedinstveno ako slava postoji samo ovde?
Da li ostali pravoslavci imaju drugog Boga?


Znači ne jedeš, ne piješ ....... samo se krstiš :mrgreen:
Ti pokazuješ koliko su hrišćani privrženi svom osnovnom učenju i kako ga se u stvarnosti pridržavaju.
Da, kada vidim tako zlonamerne hrišćane kao ti, trebalo bi da se prekrstim.
 
Poslednja izmena:
Ne idem na slave. Većina mojih prijatelja ne slavi, a oni koji slave poštuju moje opredeljenje pa me ni ne zovu. Nema ljutnje ni sa njihove, ni sa moje strane. Razumemo se.
Ranije sam redovno išla kod jednog druga (on je insistirao, objašnjavajući da - ako smo pravi prijatelji - treba da budem prisutna na njemu tako značajan dan). A onda se desilo da mi je majka umrla baš na njegovu slavu, muž zvao da ga obavesti, a "prijatelj" počeo da se duri što mu niko iz moje porodice (ako već ja ne mogu) neće doći na slavu. Tada sam ga amputirala iz spiska pravih prijatelja.
 

Back
Top