Usvajanje novog Ustava krajem 2017.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
45.850
http://www.danas.rs/danasrs/politika/usvajanje_novog_ustava_krajem_2017.56.html?news_id=302663
Novi Ustav Srbije biće usvojen tokom poslednja tri meseca 2017. i za to će iz budžeta biti izdvojeno 560.543 evra uz dodatne troškove referenduma koji sada nisu poznati, saznaje Danas. Prema našim saznanjima, u poslednja tri meseca ove godine najmanje trećina poslanika iniciraće promene Ustava i usvajanje predloga za promenu najvišeg državnog akta, a javna rasprava bi trebalo da bude gotova do septembra 2016, navodi se u Akcionom planu Srbije za Poglavlje 23 (Pravosuđe i osnovna prava).

U trećem Nacrtu akcionog plana za Poglavlje 23, napisanom posle okončanog konsultativnog procesa sa Evropskom komisijom, koji je postavljen na sajtu Ministarstva pravde, navode se svi koraci koje Srbija treba da preduzme oko usvajanja novog Ustava.
Tako je predviđeno da u četvrtom kvartalu 2017, odnosno u poslednja tri meseca te godine, Narodna skupština usvoji novi Ustav nakon sprovedenog referenduma. Pre usvajanja tog akta, kako je navedeno, u četvrtom kvartalu ove godine Komisija za reformu pravosuđa, odnosno Radna grupa za izradu analize izmene ustavnog okvira, treba da uradi analizu postojećih odredbi Ustava i predloži moguće izmene u svetlu mišljenja Venecijanske komisije i u skladu sa evropskim standardima. Ta analiza treba da bude predata Vladi i Narodnoj skupštini. U Akcionom planu se navodi da je ovo već delimično urađeno. Kako piše, "prva faza u vezi sa načelnim pitanjima je završena i do kraja godine sledi njeno okončanje sa konkretnim predlozima u pogledu izmene pojedinačnih članova".
Sledeći korak je iniciranje promene Ustava i usvajanje predloga za njegovu promenu u Narodnoj skupštini. Ovlašćeni predlagač biće u skladu sa članom 203 Ustava, a to je najmanje jedna trećina narodnih poslanika. Rok za ovu aktivnost je četvrti kvartal 2015.
Nakon ovoga, sledi izrada radnog teksta Ustava i javna rasprava. Zatim Vlada predlog Ustava upućuje na mišljenje Venecijanskoj komisiji. Predviđeni rok za ovu aktivnost je treći kvartal 2016. Posle usvajanja Ustava u Skupštini Srbije sledi donošenje Ustavnog zakona.
Zanimljivo je da u prve dve verzije akcionog plana za ovo poglavlje, koje je EK vraćala, nisu navedeni tačni rokovi aktivnosti oko usvajanja novog Ustava Srbije.

Kakvo je vase misljenje? Hocemo li zaista promeniti ustav za oko 2 godine od sada? Da li ce vlast uspeti u nameri (znamo da je referendum obavezan)?
 
Smešno je da nešto planiraju kroz 2 i po godine, a odredili budžet koji je precizan u "3 evra."


Prošli put 2006. su uspeli da izvedu glasače jer su im napunili uši da se tim glasanjem preuzima Kosmet od albanaca.

A sada bi morali da isti broj glasača izvedu sa suprotnom misijom: Izbacivanje klauzule o neotuđivosti Kosmeta.
 
Ја мислим да Влада намерава да легализује и да сада ствара робне резерве, зато нема. После кад крену да продају, нећемо да питамо за цену.
А тамјан? Није то за нас, ми смо озбиљни људи и сладокусци. То је за клинце, да им припадне мука, па да се сутра хвале ортацима како су повраћали к'о никад.
Koja to vlada?
 
Ја мислим да Влада намерава да легализује и да сада ствара робне резерве, зато нема. После кад крену да продају, нећемо да питамо за цену.
А тамјан? Није то за нас, ми смо озбиљни људи и сладокусци. То је за клинце, да им припадне мука, па да се сутра хвале ортацима како су повраћали к'о никад.

Ја имам информације да ће стално бити овако. То је то. Што си варијо варијо си, нема више. Али добро, можда Вожд жели да више РАДИМО, а вутра ствара лењост. После кад постигнемо одређене резултате можда Вожд пусти и неку буксну више и јефтиније.
 

Ова, актуелна, због својих резултата позната као Влада Народног Спасења.

- - - - - - - - - -

Ја имам информације да ће стално бити овако. То је то. Што си варијо варијо си, нема више. Али добро, можда Вожд жели да више РАДИМО, а вутра ствара лењост. После кад постигнемо одређене резултате можда Вожд пусти и неку буксну више и јефтиније.

Време је да почнемо да се бавимо баштованством.
 
Треба нам нови устав, увек је добро кад је нешто ново.

Ново ауто је увек боље од половног, нове ципеле су боље од пахабаних, нови и свежсендвич је укуснији од бајатог,посебно по овој врућинчини.
 
http://www.danas.rs/danasrs/politika/usvajanje_novog_ustava_krajem_2017.56.html?news_id=302663


Kakvo je vase misljenje? Hocemo li zaista promeniti ustav za oko 2 godine od sada? Da li ce vlast uspeti u nameri (znamo da je referendum obavezan)?

Какво је моје мишљење о намери да се промени Устав или ово друго - да ли ће Устав бити промењен ?
Ако питаш о намери, онда би мој одговор био такав да би ти био у обавези да га обришеш јер бих вероватно користио превише бираних речи. Што се тиче питања да ли ће Устав бити промењен, бојим се да хоће. Наиме, имам утисак да већина народа верује како је улазак у ЕУ реална могућност. Док неки можда и не верују да би улазак у ЕУ донео побољшање услова живота у Србији, оно свакако сви они мисле да ће зато бити олакшан одлазак, ако не њих самих, а оно њихове деце у развијене земље ЕУ.

Уз пропагандну машинерију, нови Устав ће проћи на референдуму глатко. Српски националисти ће доживети пораз и осећати неизмеран стид пред славним прецима. Ако се икада деси да Србија заиста и уђе у ЕУ, они што су се надали да ће тиме отворити врата својој деци да лако емигрирају, доживеће одвратно разочарање, јер до тог момента нико у тој ЕУ неће бити спреман да прими изгладнелу и измучену гологузију и заштитиће се већ постојећим механизмима. Још црње разочарање ће доживети ако се, што је врло реално, догоди да се Србија у ЕУ прима у истом пакету са КиМ и Албанијом, уз обавезу слободе кретања, запошљавања и томе слично.

Дакле, промена Устава ће вероватно успети,каснија туга је загарантована.
 
Ako uzmemo da je, samo posle 1945. godine, Srbija dobijala ustave 1947, 1964, 1974, 1990 i 2006. godine dolazimo do zakljucka da ustav Srbije u proseku traje u proseku 14 godina (ako bude izmena 2017.). Jos jedna statisticka zanimljivost je da se ustavi menjaju ili posle 11 ili posle 16 godina.
 

Back
Top