Zaštita vere ili bogaćenje sveštenstva?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
U nekim je zemljama vera posebno zaštićena. Ne sve vere nego samo jedna određena. Uvreda vere se, sudski, veoma strogo kažnjava.

Kod nas ni jedna vera sama po sebi nije posebno zaštićena.
To znači da čovek može ne samo da kritikuje, nego i da vređa, prelazeći preko granice pristojnosti i dobrog ukusa - bez ikakvih sudskih posledica.
(Da ne bi ko tumačio pogrešno, napominjem da nikako ne odobravam prelazak granice pristojnosti i dobrog ukusa - bez obzira o čemu se radi. Samim tim ne odobravam ni vređanje religije, bez obzira što nisam religiozan. Kritika da, vređanje ne!)
Slažem se da je pomenuta granica prilično "rastegljiva" i da je svako tumači drukčije.

Istovremeno, kod nas crkva ima povlastice koje ostali građani nemaju. Koliko znam oslobođena je poreza i država daje novac za plate sveštenstva.

Iz svega toga sledi da država ne štiti veru, već samo omogućava određene povlastice sveštenstvu, odnosno olakšava njihovo bogaćenje.
 
Tema je interesantna.

Samo, neznam da li država daje plate sveštenicima.

Meni je interesantan drugi fenomen.
Stalno potezanje toga koliko vernici ostavljaju novca u crkvama.
Lično mislim de meni niko nema pravi da odredi da li ću da dajem.

Uostalom, Hram u Podgorici je drugi po veličini u pravoslavnom svetu,
a delom je izgradjen i od priloga vernika.

I sve zavisi sa koje strane gledaš.
Npr, kolektivna krštenja pod Ostrogom, slava mu i mlost,
su potpuno besplatna.

Meni za slavu dolazi moj sveštenik,
da osvešta.
Nikad je traži, častim ga 10-20€, kako kad.
Ne računajući njegovo vreme, imao je bar troškove dolaska.

I, a kraju, šta sa imovinom crkava do 2. svetskog rata,
koja je u ogromnom procentu konfiskovana.
To su uradili oni šumski, čiji potomci danad žive na Dedinju,
iako naslednici imaju tapije.

Da uopšte ne pominjemo crkvenu imovinu na
Kosovu i Metohiji.

A što se pljuvanja (uglavnom nelažnjenog) po pravoslavlju,
samo obidjite forum Pravoslavlje.

Dežurna ekipa je uvek tu.
 
Poslednja izmena:
Da,to je tacno,a jos je tacnije da se svesteici ne ponasaju onako kako bi trebalo,tj vode nas ka ekumenizmu iako je to strogo zabranjeno.Mislim,zbog toga bi i trebalo da budu oporezovani jer se ne ponasaju pravoslavno,i sto ne brinu o siromasnima nego o svojim licnim privilegijama.Nekada mi se gade,jer odvracaju ljude od prave istine,a misle da sve sto rade da su u pravu.
Vredja me kada ima dece koja su gladna,a vernici im daju pare bas zbog milostinje,i tu se ogleda dobar paradoks,umesto oni da preusmere to bogatstvo na siromasne gradjane oni se ponasaju kao faraoni.
Drski su ,i uglavnom nevaspitani.Tako se pravi hriscanin ne moze ponasati.I dokle da trpimo njihovu bahatost.Zasto crkveni sud ne reaguje kada treba da zastiti one kojima oni cine zlo.
Ima tu jos toga,ali svakako dok se ne vrate na pravi put treba ispitati svu tu pozadinu.
 
Tema je interesantna.

Samo, neznam da li država daje plate sveštenicima.

Meni je interesantan drugi fenomen.
Stalno potezanje toga koliko vernici ostavljaju novca u crkvama.
Lično mislim de meni niko nema pravi da odredi da li ću da dajem.

Uostalom, Hram u Podgorici je drugi po veličini u pravoslavnom svetu,
a delom je izgradjen i od priloga vernika.

I sve zavisi sa koje strane gledaš.
Npr, kolektivna krštenja pod Ostrogom, slava mu i mlost,
su potpuno besplatna.

Meni za slavu dolazi moj sveštenik,
da osvešta.
Nikad je traži, častim ga 10-20€, kako kad.
Ne računajući njegovo vreme, imao je bar troškove dolaska.

I, a kraju, šta sa imovinom crkava do 2. svetskog rata,
koja je u ogromnom procentu konfiskovana.
To su uradili oni šumski, čiji potomci danad žive na Dedinju,
iako naslednici imaju tapije.

Da uopšte ne pominjemo crkvenu imovinu na
Kosovu i Metohiji.

A što se pljuvanja (uglavnom nelažnjenog) po pravoslavlju,
samo obidjite forum Pravoslavlje.

Dežurna ekipa je uvek tu.
Srceparajuce. Prolivam krokodilske suze. Sva tri posta su raznezila moje, inace, ogavno, kameno, ateisticko srce. Oplakujem zlu sudbinu vernika, a posebno njihovih jadnih i do krajnjih granica iscrpljenih i izmucenih pastira. Posebno sam se posramio citajuci Ribvarevu kritiku nas bezboznika i do krajnih granica nevaspitanih i idiotskih ateista, koji nemaju ni trunke obraza prema tim napacenim mucenim i vredjanim vernicima. Vidim, Ribar je to dobro procenio da su religiozni ljudi preplavljeni neznim osecanjima za svoje nevernicke sujgradjane, a oni, bratija nezahvalna im uzvraca stostruko gore i crnje. I to tako traje od pametiveka, od onog dana kada su hriscani postali hriscani i proglasili svoju cudesnu knjigu za svetom i bozijom. Oni su do te mere privrzeni Bibliji i njenom ucenju, da svaki put kada prodju pore mrskog ateiste mole ga da im opali samarcinu, kako bi mogli da okrenu i drugi i time dokazu svoje hricansku ljubav, samilost i spremnost da za odbranu i opstanak svojih komsija i zivot svoj zrtvuju.. I kad hriscanin izadje na ulicu, strogo vodi racuna da ne zgazi ni mrava, komarca, buba svabu ili buvu. A tek prema coveku, za dobrobit svoga suseda, sugradjanima spreman je i platu da sa njima podeli. Oni, hriscani, ne razlikuju obicnog gradjanina od popa ili ateiste, oni jednostavno obozavaju sve ljude, pocev od katolika pa sve do nevernika.

Hvala Ribaru sto je na tako taktican i fin nacin uspeo da raznezi moju dusu ogrezlu u vredjanju i mrznji crkve i vernika. Nadam se, uvazeni Ribaru, da cu bar donekle da se otkupim za svoje smrtne grehove i naneto zlo svim vernicima. Ko zna, mozda sam i tebi naneo teske uvrede. Ako jesam, veoma, veoma ti se izvinjavam.
 
Da,to je tacno,a jos je tacnije da se svesteici ne ponasaju onako kako bi trebalo,tj vode nas ka ekumenizmu iako je to strogo zabranjeno.Mislim,zbog toga bi i trebalo da budu oporezovani jer se ne ponasaju pravoslavno,i sto ne brinu o siromasnima nego o svojim licnim privilegijama.Nekada mi se gade,jer odvracaju ljude od prave istine,a misle da sve sto rade da su u pravu.
Vredja me kada ima dece koja su gladna,a vernici im daju pare bas zbog milostinje,i tu se ogleda dobar paradoks,umesto oni da preusmere to bogatstvo na siromasne gradjane oni se ponasaju kao faraoni.
Drski su ,i uglavnom nevaspitani.Tako se pravi hriscanin ne moze ponasati.I dokle da trpimo njihovu bahatost.Zasto crkveni sud ne reaguje kada treba da zastiti one kojima oni cine zlo.
Ima tu jos toga,ali svakako dok se ne vrate na pravi put treba ispitati svu tu pozadinu.
Pokaj se, pokaj, Bankai. To jednostavno nije istina, to je vredjanje najcestitijih ljudi u Srbiji. Ako ne verujes, pitaj Ribara i Skuru i oni ce ti sve natanane reci da jako gresis i da ces biti bacena u kazance sa Kacevendom.
 
U nekim je zemljama vera posebno zaštićena. Ne sve vere nego samo jedna određena. Uvreda vere se, sudski, veoma strogo kažnjava.

Kod nas ni jedna vera sama po sebi nije posebno zaštićena.
To znači da čovek može ne samo da kritikuje, nego i da vređa, prelazeći preko granice pristojnosti i dobrog ukusa - bez ikakvih sudskih posledica.
(Da ne bi ko tumačio pogrešno, napominjem da nikako ne odobravam prelazak granice pristojnosti i dobrog ukusa - bez obzira o čemu se radi. Samim tim ne odobravam ni vređanje religije, bez obzira što nisam religiozan. Kritika da, vređanje ne!)
Slažem se da je pomenuta granica prilično "rastegljiva" i da je svako tumači drukčije.

Istovremeno, kod nas crkva ima povlastice koje ostali građani nemaju. Koliko znam oslobođena je poreza i država daje novac za plate sveštenstva.

Iz svega toga sledi da država ne štiti veru, već samo omogućava određene povlastice sveštenstvu, odnosno olakšava njihovo bogaćenje.
i zasluzila da ima sve povlastice..da nije bilo crkve i svetog nam save koji je presaltao cara alekseja ne bi bilo ni drzave srbije..:D
 
Nek se bogate, kud ce sa novcem?
Ako je vrh jos uvek duhovan, sve je to sitno odstupanje, a ako nije, onda je sve na svestenstvu nizeg ranga.
Crkva ima neke odnose kao ideologija pa se tako moze i rusiti po principima odstupanja od ideologije...
trenutno zastita se uzima zbog hijararhije, ali to cak nije ni osnova u pravoslavlju, koje je neminovno u nestajanju zbog kapitalizma, to nema veze sa trenutnim odstupanjem...

Sama ideja da moze postojati pravoslavlje u kapitalistickoj zemlji je smesna i utopijska....Znaci ili ce Crkva biti pravoslavna i samim tim aktivno socijalisticka ili ce se zvati pravoslavna a biti katolicka u svim oblicima pojavljivanja ......Grci i grcka crkva vam tu mogu biti primer.
 
Ako si ikada čitao šta pišem znaš da sam ateist i kritikujem religiju.
To ne znači da pljujem po njoj, a ne bi trebalo da pljuju ni ostali ateisti.

i zasluzila da ima sve povlastice..da nije bilo crkve i svetog nam save koji je presaltao cara alekseja ne bi bilo ni drzave srbije..:D
Ti si zaista veoma zahvalan vernik za popove.
 
i zasluzila da ima sve povlastice..da nije bilo crkve i svetog nam save koji je presaltao cara alekseja ne bi bilo ni drzave srbije..:D

Malo si pobrkala lončiće. Aleksije nema veze sa srpskom državom, već sa davanjem dozvole za podizanje srpskog manastira na Svetoj gori. A srpske države ne bi bilo da Stefan Prvovenčani nije zatražio i dobio krunu od Pape Honorija Trećeg, koji je davanjem kraljevske krune Stefanu državu Srbiju međunarodno pravno priznao. Dakle, za uspostavljanje i pravno priznavanje Srbije kao nezavisne države pravoslavci imaju da zahvale Papi.

Zanimljivo je da Nikolaj Velimirović u svom žitiju Stefana Prvovenčanog uopšte ne pominje da je isti dobio krunu od pape, a prestanak građanskog rata između Stefana i brata mu Vukašina tumači pomiriteljskom ulogom Savinom i, samim tim, čudom Božijim, potpuno zanemarujući činjenicu da je građanski rat prestao tako što je Stefan vojno porazio Vukašina tako što se protiv njega, dakle rođenog brata, Srbina i pravoslavca, udružio sa kraljem Mađarske, katolikom, a brata proterao u Bugarsku. Bar ga nije oslepeo.
 
i zasluzila da ima sve povlastice..da nije bilo crkve i svetog nam save koji je presaltao cara alekseja ne bi bilo ni drzave srbije..:D
Kako da ne, zasluzili su oni sve to i jos mnogo sto sta, ali ovaj narod je nezahvalan, pa jadne i izmucene popove i dalje kinji. I sto je od neprocenjive vaznosti da Srba i Srbije ne bi bilo da nemadosmo grcku crkvu i grcke popove. Sta vise, da ne bese muslimanskog velikiog vezira Mehmed pase Sokolovica, koji obnovi Pecku patrijarsiju i postavi svoga bliskog rodjaka Makarija Sokolovica za patrijarha, sada Srba ne bi bilo nigde na vidiku. A ti bi se, zamisli, zvala Emina, ili Fatma, mozda Hatidze, a tek Bankai, ona bi bila mocna sultanija Hurem. Vilika, posebna nam je prica sveti Sava, da njega ne beze ti bi, a i Bankai, sada bila nepismena. Toliko skole i univerzitete je osnovao sirom Srpskog carstva, da mu se srpstvo ne moze oduziti ni u nardnom veku iliti stolecu.
 
Poslednja izmena:
Malo si pobrkala lončiće. Aleksije nema veze sa srpskom državom, već sa davanjem dozvole za podizanje srpskog manastira na Svetoj gori. A srpske države ne bi bilo da Stefan Prvovenčani nije zatražio i dobio krunu od Pape Honorija Trećeg, koji je davanjem kraljevske krune Stefanu državu Srbiju međunarodno pravno priznao. Dakle, za uspostavljanje i pravno priznavanje Srbije kao nezavisne države pravoslavci imaju da zahvale Papi.

Zanimljivo je da Nikolaj Velimirović u svom žitiju Stefana Prvovenčanog uopšte ne pominje da je isti dobio krunu od pape, a prestanak građanskog rata između Stefana i brata mu Vukašina tumači pomiriteljskom ulogom Savinom i, samim tim, čudom Božijim, potpuno zanemarujući činjenicu da je građanski rat prestao tako što je Stefan vojno porazio Vukašina tako što se protiv njega, dakle rođenog brata, Srbina i pravoslavca, udružio sa kraljem Mađarske, katolikom, a brata proterao u Bugarsku. Bar ga nije oslepeo.

bez kamena temeljca nista od drzave..prvo priznavanje hilandara i dobijanje zlatne povelje i zezla pa onda idu sledeci stepovi..dok su dobili crkvu a potom i slobodno srpsko kravljevstvo mecku su rodili.. i tog papu opet je uradio sveti sava..on posla svog ucenika metodija po blagoslov za krunisanje i ovaj dade ..dug je to put bio ali uspesno se sve zavrsilo..sveti sava svetski diplomata a rezultat te diplomatije i crkva i drzava..:D

- - - - - - - - - -

samo citaj ovaj sajt..paranoja ti ne gine..:D

- - - - - - - - - -

Ako si ikada čitao šta pišem znaš da sam ateist i kritikujem religiju.
To ne znači da pljujem po njoj, a ne bi trebalo da pljuju ni ostali ateisti.

Ti si zaista veoma zahvalan vernik za popove.
to je manje vazno dal sam zahvalna ili nisam...istinu ti je to a ti mozes da se ljutis kolko hoces a ne znam zasto covek ima na istinu da se ljuti to ne razumem..mozes da je ne volis a da je porices malo je glupo..:D
 
i zasluzila da ima sve povlastice..da nije bilo crkve i svetog nam save koji je presaltao cara alekseja ne bi bilo ni drzave srbije..:D

koliko covek moze biti siguran da bi ziveo gore da se rodio kao bugarin.

da je ovde bugarska i da smo u evropskoj uniji.

postojala je nekad i vizantija , sada je nema , mozda bi ljudi koji zive na zemlji gde je bila vizantija ziveli gore da su u vizantiji.

sve se to uci odrastanjem . i to da si srbin , stices zivotna iskustva polazeci od toga i cine te onim sto jesi.

ali isto tako i bugari , imaju svoju sustinu, svoja iskustva i oni su takodje ono sto jesu .

i stizemo do najvaznijeg , nije bitno koje si nacionalnosti i vere nego kako ces odrastati , kako ces negovati potomstvo ili skraceno kako ces proziveti svoj zivot .
 
koliko covek moze biti siguran da bi ziveo gore da se rodio kao bugarin.

da je ovde bugarska i da smo u evropskoj uniji.

postojala je nekad i vizantija , sada je nema , mozda bi ljudi koji zive na zemlji gde je bila vizantija ziveli gore da su u vizantiji.

sve se to uci odrastanjem . i to da si srbin , stices zivotna iskustva polazeci od toga i cine te onim sto jesi.

ali isto tako i bugari , imaju svoju sustinu, svoja iskustva i oni su takodje ono sto jesu .

i stizemo do najvaznijeg , nije bitno koje si nacionalnosti i vere nego kako ces odrastati , kako ces negovati potomstvo ili skraceno kako ces proziveti svoj zivot .

e kad dodje ono nebesko carstvo to ce da bude kako ti kazes..i oni koji stvarno nisu mrzitelji drugih naroda zbog vere i boje koze prolaze...to je prvi uslov za ulazak u eu nebesku zonu..:D
 
Srceparajuce. Prolivam krokodilske suze. Sva tri posta su raznezila moje, inace, ogavno, kameno, ateisticko srce. Oplakujem zlu sudbinu vernika, a posebno njihovih jadnih i do krajnjih granica iscrpljenih i izmucenih pastira. Posebno sam se posramio citajuci Ribvarevu kritiku nas bezboznika i do krajnih granica nevaspitanih i idiotskih ateista, koji nemaju ni trunke obraza prema tim napacenim mucenim i vredjanim vernicima. Vidim, Ribar je to dobro procenio da su religiozni ljudi preplavljeni neznim osecanjima za svoje nevernicke sujgradjane, a oni, bratija nezahvalna im uzvraca stostruko gore i crnje. I to tako traje od pametiveka, od onog dana kada su hriscani postali hriscani i proglasili svoju cudesnu knjigu za svetom i bozijom. Oni su do te mere privrzeni Bibliji i njenom ucenju, da svaki put kada prodju pore mrskog ateiste mole ga da im opali samarcinu, kako bi mogli da okrenu i drugi i time dokazu svoje hricansku ljubav, samilost i spremnost da za odbranu i opstanak svojih komsija i zivot svoj zrtvuju.. I kad hriscanin izadje na ulicu, strogo vodi racuna da ne zgazi ni mrava, komarca, buba svabu ili buvu. A tek prema coveku, za dobrobit svoga suseda, sugradjanima spreman je i platu da sa njima podeli. Oni, hriscani, ne razlikuju obicnog gradjanina od popa ili ateiste, oni jednostavno obozavaju sve ljude, pocev od katolika pa sve do nevernika.

Hvala Ribaru sto je na tako taktican i fin nacin uspeo da raznezi moju dusu ogrezlu u vredjanju i mrznji crkve i vernika. Nadam se, uvazeni Ribaru, da cu bar donekle da se otkupim za svoje smrtne grehove i naneto zlo svim vernicima. Ko zna, mozda sam i tebi naneo teske uvrede. Ako jesam, veoma, veoma ti se izvinjavam.

Kako bi izgleda ti voleo da uradiš tako nešto :)
Pričaš o mržnji vernika prema ateistima a ti si ogrezao u toj mržnji, da je to strašno.
Razorićeš dušu svoju tako.
 
U nekim je zemljama vera posebno zaštićena. Ne sve vere nego samo jedna određena. Uvreda vere se, sudski, veoma strogo kažnjava.

Kod nas ni jedna vera sama po sebi nije posebno zaštićena.
To znači da čovek može ne samo da kritikuje, nego i da vređa, prelazeći preko granice pristojnosti i dobrog ukusa - bez ikakvih sudskih posledica.
(Da ne bi ko tumačio pogrešno, napominjem da nikako ne odobravam prelazak granice pristojnosti i dobrog ukusa - bez obzira o čemu se radi. Samim tim ne odobravam ni vređanje religije, bez obzira što nisam religiozan. Kritika da, vređanje ne!)
Slažem se da je pomenuta granica prilično "rastegljiva" i da je svako tumači drukčije.

Istovremeno, kod nas crkva ima povlastice koje ostali građani nemaju. Koliko znam oslobođena je poreza i država daje novac za plate sveštenstva.

Iz svega toga sledi da država ne štiti veru, već samo omogućava određene povlastice sveštenstvu, odnosno olakšava njihovo bogaćenje.

Bog je rekao da se Radi,a svestenstvo Uziva u raznoraznim zadovoljstvima, pa jos i narod cerupa, i uzima mu pare za sve sto su Izmislili.Pa kjos i drzava im daje penziu, pa gde ces vise Licemerja i Izvestacenosti, nego sto ga sada ima.
 

Back
Top