Festival "Mesec dana Prištine u Beogradu"

b@ćkø

Poznat
Poruka
8.204
Upoznajte kulturu Prištine: Festival "Mesec dana Prištine u Beogradu" počinje 1. juna






Festival "Mesec dana Prištine u Beogradu" počinje 1. juna filmskom projekcijom i tribinom u Centru za kulturnu dekontaminaciju, a trajaće do 26. juna, u organizaciji Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji u saradnji sa Liberalno demokratskim centrom iz Prištine.
Na programu u ponedeljak uveče je kratkometražni film iz 2013. godine "Balkon" u režiji Lendite Zekiraj.



Ostvarenje u trajanju od 20 minuta dobitnik je 21 nagrade i učesnik na 112 festivala širom sveta.


Film na satiričan način prikazuje kosovsko društvo i njegov razvoj 14 godina nakon rata, pod budnim okom međunarodne zajednice.


Kako je saopštio CZKD, autorka Zekiraj je višestruko nagrađivana kosovska slikarka, scenaristkinja i režiserka.



"Balkon" je, kao jedan od najboljih od 20 filmskih scenarija, finansirao Kosovski centar za kinematografiju.


Posle projekcije biće održana tribina na temu "Kinematografije Kosova i Srbije: paralele i potencijali", a učestvuju filmski umetnici iz Srbije i sa Kosova, najavio je CZKD.


Program finansira EU u okviru programa "Podrška civilnom društvu za Republiku Srbiju 2013".


Tokom festivala mladi filmski i pozorišni umetnici, književnici, slikari, muzičari i drugi umetnici i aktivisti sa Kosova imaće priliku da predstave svoje radove publici i kolegama u Srbiji.


Festival se organizuje u okviru programa "Srbija i Kosovo: kultura bez granica" sa željom da doprinese obnavljanju ranije uspostavljenih odnosa i stvaranju novih mreža mladih ljudi, akademskih i umetničkih grupa, medija i civilnog društva iz Beograda i Prištine.



Fino, nema šta. Dok u Prištini u kojoj je pre 1999. živelo preko 40.000 Srba a danas se njihov broj može izbrojati na prste, u isto vreme će pogane ponovo da nam se rugaju i da nas ponižavaju u sred Beograda. :evil: Ne znam samo kakvu "kulturu" će šiptari da nam predstave,
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jos malo o "kulturi" siptara: :thumbdown:


http://www.rastko.rs/kosovo/istorija/stradanje_srba/atanasije_1deo.html

Pomenućemo ovde provalu, skrnavljenje i oštećenje fresaka u istorijskoj srpskoj crkvi Samodreži na Kosovu (1981), pa zatim isto zlodelo u crkvi u Donjem Nerodimlju (1982), pa u Štimlju (1983), pa u Dolcu kod Kline (1984), pa u Đakovici i Kosovskoj Kamenici (1985), pa u selu Perkovcu i Boljetinu i u Mitrovici (1986), pa u manastiru Sokolici (1986), pa zagađivanje i skrnavljenje ljudskim izmetom ulaznih vrata Saborne crkve u Prizrenu (sedište episkopa), pa napad na sveštenika i crkvu u samoj Prištini (1987. i 1988) i tako redom.

024.jpg

Vrata Saborne crkve u Prizrenu: krstovi namazani ljudskim izmetom od obesnih Šiptara-muslimana.


015.jpg

Oštećena od Šiptara freska (XIV vek) jednog Svetitelja u Sv. Petru Koriškom kod Prizrena


010.jpg

Oskrnavljen grob Sime Igumanova u manastiru Sv. Marka u Koriši, a na zidu crkve ispisane reči "Umri(te) popovi".


009.jpg

Spaljeni konak Pećke Patrijašije (16. marta 1981.)


033.jpg

Manastir Sv. Trojice kod Mušutišta: igumanija Ilarija brani manastir!


023.jpg

Srpska majka s puškom brani svoju decu i imovinu u selu Prekale kod Istoka. (snimio Mioljub Jelesijević)
 
u Novom Sadu, na Exit festivalu vec par godina ide neka Kosovo2.0 manifestacija, gde albanci sa kosova prezentuju nesto svoje.. Niko ih ne dira.. neki pogledaju sta ima, neki porazgovaraju a ostatak su nadrogirani stranci koji nemaju pojma sta se desava i gde se nalaze :lol:
Poenta je da ne treba dizati frku oko toga. Ako vam smeta, nemojte pogledati tu izlozbu. Mesec dana Beograda u Pristini nikada ne bi proslo, pa zato pokazimo da smo ipak iznad nivoa siptara
 
Upoznajte kulturu Prištine: Festival "Mesec dana Prištine u Beogradu" počinje 1. juna

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/56...Mesec-dana-Pristine-u-Beogradu-pocinje-1-juna


Fino, nema šta. Dok u Prištini u kojoj je pre 1999. živelo preko 40.000 Srba a danas se njihov broj može izbrojati na prste, u isto vreme će pogane licemerne šćipanze ponovo da nam se rugaju i da nas ponižavaju u sred Beograda. :evil: Ne znam samo kakvu "kulturu" će šiptari da nam predstave, da li možda kako se crkva pretvara u nužnik ili kako se devastira groblje itd.? :thumbdown:

]


Okupacija u 26 slika...:fdlan:
 
u Novom Sadu, na Exit festivalu vec par godina ide neka Kosovo2.0 manifestacija, gde albanci sa kosova prezentuju nesto svoje.. Niko ih ne dira.. neki pogledaju sta ima, neki porazgovaraju a ostatak su nadrogirani stranci koji nemaju pojma sta se desava i gde se nalaze :lol:
Poenta je da ne treba dizati frku oko toga. Ako vam smeta, nemojte pogledati tu izlozbu. Mesec dana Beograda u Pristini nikada ne bi proslo, pa zato pokazimo da smo ipak iznad nivoa siptara

jesi siguran da to tako izgleda kako ti zamisljas ?Obrati paznju na naslov
Upoznajte kulturu Prištine: Festival "Mesec dana Prištine u Beogradu" počinje 1. jun
Ovo je kao da je dosla grupa umetnika iz Zanzibara i otvore manifestaciju "Upoznajte,...".Kao stranci ,Srbi upoznajte razlicite kulture
evo u cijoj reziji se to radi
u organizaciji Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji u saradnji sa Liberalno demokratskim centrom iz Prištine.
Kapiras ?
 
1. ako oce u EU nek organizuju gay paradu u pristini
2. albanizovace CELU Srbiju (ovo sto je ostalo) - sto sa natalitetom, sto vojno (uz pomoc USA), sto finansijski (uostalom sve zivo su pokupovali od Nisa do Kraljeva)
3.
ima vic
pricaju siptar i Srbin u Severnoj Kos.Mitrovici
ajde Srbine da mi prodas kucu
ocu daj mi 1 kg zlata da kupim stan u Beogradu
evo da ti odma dam 2kg zlata da lepo kupis kolibu u Moskvi da ne mora 2 x da se selis
 
u Novom Sadu, na Exit festivalu vec par godina ide neka Kosovo2.0 manifestacija, gde albanci sa kosova prezentuju nesto svoje.. Niko ih ne dira.. neki pogledaju sta ima, neki porazgovaraju a ostatak su nadrogirani stranci koji nemaju pojma sta se desava i gde se nalaze :lol:
Poenta je da ne treba dizati frku oko toga. Ako vam smeta, nemojte pogledati tu izlozbu. Mesec dana Beograda u Pristini nikada ne bi proslo, pa zato pokazimo da smo ipak iznad nivoa siptara
Koliko znam bio je neki DJ siptar sa Kosova pre par godina ,al je pustao elektronsku muziku koja nema etnicki karakter pa niko nije ni primetio .
 
jesi siguran da to tako izgleda kako ti zamisljas ?Obrati paznju na naslov
Upoznajte kulturu Prištine: Festival "Mesec dana Prištine u Beogradu" počinje 1. jun
Ovo je kao da je dosla grupa umetnika iz Zanzibara i otvore manifestaciju "Upoznajte,...".Kao stranci ,Srbi upoznajte razlicite kulture
evo u cijoj reziji se to radi
u organizaciji Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji u saradnji sa Liberalno demokratskim centrom iz Prištine.
Kapiras ?

To ce biti neko smaranje cim traje mesec dana ,al je svakako originalno i novo da je Ivana Zigon dobila konkurenciju u predstavljanju Kosova u Beogradu .
 
Koliko znam bio je neki DJ siptar sa Kosova pre par godina ,al je pustao elektronsku muziku koja nema etnicki karakter pa niko nije ni primetio .

То је неки џанки, све их је више међу Шиптарима, само се дрогирају, слушају техно, блајхају се и неће да се жене и праве децу.
 
КМ Новине: Од данас афирмација злочина над Србима – у Београду
1.јун 2015.
Фестивал „Месец дана Приштине у Београду“ почиње данас у главном граду Србије и трајаће до 26. јуна, саопштили су организатори.
staro-gracko-km-novine.jpg
Окупација Косова и Метохије значила је период невиђеног страдања за Србе у тој покрајини. Данас се у Београду на то афирмативно гледа. Фото: КМ Новине
Током фестивала млади филмски и позоришни уметници, књижевници, сликари, музичари и други уметници и активисти са Косова имаће прилику да представе своје радове публици и „колегама“ у Србији.


Током овог, пре свега фашистичког и политичког фестивала, инсистираће се на „независном“ Косову, промовисаће злочини, прогон и суровост над Србима као афирмативне и пожељне појаве, пре свега апсолутним негирањем истих и приказивањем развоја шиптарске заједнице од „репресивног“ (времена када су као терористи некажњиво убијали, силовали и палили све српско на КиМ) па до данас када више нема Срба у готово ни једној урбаној средини осим северног дела Косовске Митровице. Афирмација прогона Срба на најсуровије начине представља изворне фашистичке вредности и потврђивање неопходности злочина и тероризма баш у граду у коме је министар полиције јуче изјавио да ће српски народ бити заштићен од тероризма.


predstava01a.jpg
Из представе „Ромео и Јулија“. Централни део сценографије представља изломљени крст, као и на логоу Хелсиншког одбора где је чак приказано распеће. Нека све то буде „случајно“ али када знамо да и они активно учествују у „међуверском“ дијалогу кога промовише узурпирана епархија рашко – призренска, на чијем је челу незаконито Теодосије који такође ради на формирању „независног“ Косова, онда је јасно да о случајности нема говора.


Шиптарска ликовна сцена несрећно се назива „приштинском“ иако ни један српски уметник неће бити заступљен и поред тога што већ дуже од 70 година у том граду функционише Факултет уметности који је због животне угрожености студената и запослених, као и све друге институције по окупацији Косова и Метохије, измештен.


У Галерији 12 Хаб биће одржан и већи део дебатног програма, па ће тако 10. јуна бити одржана трибина О чему пишу код вас? Колико познајемо књижевност и културу суседа, 19. јуна тема је “Друштвено одговорно позориште на Косову и у Србији”, а 25. јуна биће речи о положају жена и патријархалним вредностима у култури и уметности.


ho.jpg



Фестивал организује Хелсиншки одбор за људска права у Србији у сарадњи са Либерално демократским центром из Приштине а финансијски потпуно подржан од Европске Уније.
Наравно, догађај се поклапа са датумом повлачења српске војске са Косова и Метохије и периодом најстрашнијих злочина над Србима са Косова и Метохије. За те злочине нико никада није одговарао иако су починиоци познати а догађајима попут овог фестивала такве појаве се афирмативно представљају као изузетно пожељне.


1. 06. 2015. КМ Новине
 
То је неки џанки, све их је више међу Шиптарима, само се дрогирају, слушају техно, блајхају се и неће да се жене и праве децу.
Takvi nam sipatri trebaju, a ne oni ratoborni , treba da u Pristini organizujemo Exit,pa sve da gi navucemo na mokar spid i eksere ,
 
jesi siguran da to tako izgleda kako ti zamisljas ?Obrati paznju na naslov
Upoznajte kulturu Prištine: Festival "Mesec dana Prištine u Beogradu" počinje 1. jun
Ovo je kao da je dosla grupa umetnika iz Zanzibara i otvore manifestaciju "Upoznajte,...".Kao stranci ,Srbi upoznajte razlicite kulture
evo u cijoj reziji se to radi
u organizaciji Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji u saradnji sa Liberalno demokratskim centrom iz Prištine.
Kapiras ?

ebiga... Kosovo je Srbija... onda je i BG glavni grad ...!!! malo jeste zeznuto i nategnuto.... nisam pametan... inače podržavam da svako živi svoj život, bez ikakvih vidova spajanja i mešanja po bilo kom osnovu...
 
У Галерији 12 Хаб биће одржан и већи део дебатног програма, па ће тако 10. јуна бити одржана трибина О чему пишу код вас? Колико познајемо књижевност и културу суседа, 19. јуна тема је “Друштвено одговорно позориште на Косову и у Србији”, а 25. јуна биће речи о положају жена и патријархалним вредностима у култури и уметности.


Kad smo vec kod ove teme, evo sta pise akademik Dragan Nedeljkovic o svojim iskustvima siptarima na Kosmetu:

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...08-KOSOVSKI-NEZABORAV-Dockan-smo-se-probudili

KOSOVSKI NEZABORAV: Dockan smo se probudili
Dragan NEDELJKOVIĆ | 01. mart 2008. 19:06 | Komentara: 1

Privlačio me je carski grad Prizren: u Bogorodicu Ljevišku odlazio sam kao na uzvišene ljubavne sastanke. Dugo bih razmišljao pred njom, ozračen njenom lepotom

NA Kosovu i u Metohiji vrlo često sam boravio, osobito otkako je u Prištini stvoren Univerzitet. Moj učitelj Radovan Lalić zamolio me je da učestvujem u osnivanju Slavističke katedre, da svakih petnaestak dana držim predavanja iz ruske književnosti i na kraju semestara obavljam ispite. Nastavu ruskog jezika preuzeo je sjajni stručnjak, prof. Bogdan Terzić. Osnivači Univerziteta su verovali da su stvorili srpski univerzitet. Jedva da su slutili da krče put albanskom sveučilištu. I dok smo mi radili iz čistog i naivnog idealizma, nezainteresovani za skromne honorare, iz Tirane su dolazili dobro plaćeni i vazda svečano dočekivani albanski profesori. S druge strane, naši mladi Šiptari su odlazili na studije u Zagreb, koji im je izdašno davao doktorate. Među našim studentima, pored Srba sa Kosmeta, najviše je bilo Topličana i Srba iz Crne Gore, a tek poneki Šiptar. Nismo pravili razlike: sa svima smo negovali lepe odnose. Ponekad je bilo problema. Sećam se, na primer, jedne smerne Šiptarke, koja nikako nije mogla da položi ispit iz ruske književnosti. Kad se pojavila posle tri-četiri pada, izvukla je pitanja - prvo je bilo Tolstojeva "Ana Karenjina". Studentkinja je ćutala, kao da baš ništa ne zna; a delovala je sasvim pristojno. Bila je i lepo odevena, očigledno iz dosta imućne porodice. Ni na potpitanja nije davala odgovor. Ja sam joj, onda šapatom rekao: "Možda vam smeta moje prisustvo?" Odmahnula je glavom i tiho izustila: "Vi ste prema meni dobri..." "Pa u čemu je stvar? Da li ste čitali 'Karenjinu'?" Klimnula je potvrdno glavom. "Pa, zašto ne govorite o njoj? Šapnite samo da ja čujem - zašto?" Jedva čujno mi je odgovorila: "Ona je *****, nemam drugo da kažem." Preda mnom kao da se otvorila provalija. Shvatio sam koliko su duboke naše civilizacijske razlike. Bilo mi je žao male Šiptarke... Zamenili smo pitanje i nekako našli zajednički jezik. Shvatio sam koja minska polja treba izbegavati. :eek:

Tih godina u Prištini je još bilo skoro pedeset odsto Srba, pa su postojala i dva suprotna večernja šetališta: s jedne strane je bilo albansko korzo, a sa druge - srpsko, jednako gusto. Mene je zabrinjavalo stanje srpske nacionalne i verske svesti. Otvoreno sam o tome govorio. Mnogi su to žedno, a neki sa strahom, slušali.
Privlačio me je carski grad Prizren: u Bogorodicu Ljevišku odlazio sam kao na uzvišene ljubavne sastanke. Dugo bih razmišljao pred njom, ozračen njenom lepotom. A u priprati me je dirnuo zapis nekog plemenitog derviša: "Zenica oka moga gnezdo je lepote Tvoje."

Najčešće smo pohodili Gračanicu, gde je igumanija bila dosta neobična mati Tatjana. Ispite sam zakazivao baš pred Vidovdan: da bismo otišli na Gazimestan i u Gračanicu, na za upokojenu liturgiju, parastos kosovskim junacima. Malo je ko tih godina tamo odlazio. Da li su Srbi tada bili zaboravni ili uplašeni? Tek, Gračanica je bila prazna - sem mene, mojih asistenata i ruskog lektora, nikog više nije bilo. Pored starog sveštenika, samo dve monahinje za pevnicom... Tako tada beše: zabrinjavajuća duhovna pustoš i tragična zaboravnost. A onda je došlo do eksplozije rodoljublja, do milionskog okupljanja kasno rasanjenih Srba na Gazimestanu. Pošto sam na to sveto mesto odlazio, ne jednom, ranije, 1989. nisam bio na Gazimestanu. U Francuskoj sam čuo govor Slobodana Miloševića, onaj "nacionalistički" govor za koji mu je, u Hagu, suđeno. Za mene taj govor nije bio dovoljno nacionalan. Očekivao sam drugi ton, bogatije rodoljubive registre, veću istorijsku dubinu. Sećao sam se, sad zaboravljene, pesme prerano preminulog Vladimira Vasića, koju je za hor komponovao Davorin Jenko, a znala su je nekad i deca: "Šta ćutiš, ćutiš Srbine tužni? Protrljaj oči, slava te zove, Slava te zove na crno groblje: Na ono tužno Kosovo polje..."
Kasno smo se proželi kosovskom brigom, dockan probudili, a Šiptari su u međuvremenu obavljali svoje poslove, ostvarujući zamisli Prizrenske lige. Kasno? No, bolje je ikad nego nikad. Pravda zna da kasni - ona je spora, ali, nadajmo se, dostižna. Duboki su naši koreni na Kosovu i Metohiji, dragoceni su dokazi naše raskošne kulture u toj svetoj zemlji, u koju su Šiptari došli kao siledžije. Poređenje je nemoguće: oni jesu brojni, ali su plićak. :lol: Njih tek čeka kazna sudbine, jer su izgubili onu vrednost koju su imali, a više nemaju: patrijarhalni moral, koji je nosila duboko u sebi i moja, ovde pomenuta, studentkinja.
Njihov moral je nestao u vihoru zloćudne istorije.
 
Poslednja izmena:
То је неки џанки, све их је више међу Шиптарима, само се дрогирају, слушају техно, блајхају се и неће да се жене и праве децу.

to je maximalno 0.01% populacije
ostali su disciplinovani 5-12 dece albanizacija kako u Srbiji tako i po Nemackoj,Svajcarskoj,Norveskoj ( u norveskoj gde su siptari po naseljima koncentrisani imaju lokalnu samoupravu,dzamiju,obrazovanje i predsednika opstine (siptara - naravno))
 
To ce biti neko smaranje cim traje mesec dana ,al je svakako originalno i novo da je Ivana Zigon dobila konkurenciju u predstavljanju Kosova u Beogradu .

Брате докле више са том Жигоновом? Како вам не досади да стално проваљујете исту фору. Замисли срећеш човека дваест година и сваки пут ти исприча исти виц.
 

Back
Top