Da li duša postoji?

Meklaud

Iskusan
Poruka
5.244
Temu sam hteo da nazovem- Da li duša postoji i zašto ne?
Juče sam gledao dokumentarac na Nacional geografik gde su sovjetski lekari 30ih uz pomoć tada prostijih sprava za simulaciju krvotoka i rada srca da čak ožive čoveka.
Čovek koji je umro dan pre i koji je držan u hladnjači,priključili su ga na taj do tad nov tek izmišljen aparat, aparat je pumpao 15 minuta,nakon čega se čulo iskašljavanje i izbacivanje vode.Nakon toga lik je počeo da otvara oči i da trepće.I lekar i medicinska sestra su bili u šoku, a najviše zbog posledica (raznoraznih) ako čovek ''potpuno'' oživi i samostalno nastavi da živi,te su isključili aparate.
I šta sad? Kako to čoveku kome je juče duša otišla iz tela u drugi svet,da se ta ista duša vrati nakon što je priključen na aparate?
Da li je to sa dušom besmislenost? Da li je čovek gotovo živa mašina, koja eto prestane da radi i kad zamenimo neki deo ponovo počne s radom?
Naravno da je ovaj oživeo, možda bi bio moždano mrtav, ili barem dobrim delom poremećen, ali zar nemaju i moždano mrtvi ljudi ovako dušu?
 
Da li duša postoji?
Da.
Da li je to sa dušom besmislenost? Da li je čovek gotovo živa mašina, koja eto prestane da radi i kad zamenimo neki deo ponovo počne s radom?
Ne. postoji komponenta koju znanost jošte ne zamjećuje.

pitanje gde je duša i marsell mosovo pitanje imaju isti odgovor. evo još jedared marsel mossovog pitanja:
http://forum.krstarica.com/showthrea...logika/page19:

1.marsel mossovo pitanje razlikosti duša dva absolutno ista bića

ako čoveka tretiramo kao skup atoma talasa sledi mogućnost da će nauka hipotetički jednog dana ( naprimer. 3D printerom na atomskom nivou) moći napraviti u atom istog dvojnika. pa i u talas istog. apsolutno identičnu kopiju originala.
ali ta savršena kopija, i živ čovek, i dalje neće biti istovetan originalu i neće imati njegovu svest. dokaz je prost. original i klon se nalaze u različitim tačkama prostora. ne vide isto pa imaju drugu svest. dva su čoveka.

pitanje:
šta je to što čini drugačijim original i klona?


2.pitanje dvojnika i originala može i ovako.

originalnom čoveku se uzme jedan atom pa od njega počne praviti kopija. a umesto tog atoma stavi adekvatan drugi atom.
i tako atom po atom se istovremeno menjaju atomi na originalu i pravi pravi kopija.
te se na kraju ima kopija sastavljena od atoma originala, a original sa svim novim delićima.
posle postupka izgradnje kopije i original i klon su živi ljudi i svaki ima svoju svest jer zauzimaju drugi deo prostora pa vide i čuju drugačije.
niti bi original pristao a niti bi kopija pristala da umre za onog drugog jer će eto živeti kroz svog klona.
imaju se ovde dva istovetna bića i dve svesti.

pitanje:
šta je to što čini drugačijim original i klona.

3.slično ali malo drugačije - tezejev paradoks:

brodu se zameni daska po daska. i tako svaki delić do poslednjeg.
da li se brod sa sve novim delovima može zvati starim tj. smatrati istim brodom?
Plutarh pita da li Tezejev brod kome su zamenjeni svi sastavni delovi i dalje ostaje isti brod ili je to drugi brod?

pitanja:
Šta se dešava ako od tih zamenjenih delova ponovo sklopimo brod?
Da li je to onaj prvobitni brod ili neki novi?
Ili: Da li je sekira kojoj je tri puta menjana držalica a dva puta telo i dalje ista sekira?
 
Poslednja izmena:
Temu sam hteo da nazovem- Da li duša postoji i zašto ne?
Juče sam gledao dokumentarac na Nacional geografik gde su sovjetski lekari 30ih uz pomoć tada prostijih sprava za simulaciju krvotoka i rada srca da čak ožive čoveka.
Čovek koji je umro dan pre i koji je držan u hladnjači,priključili su ga na taj do tad nov tek izmišljen aparat, aparat je pumpao 15 minuta,nakon čega se čulo iskašljavanje i izbacivanje vode.Nakon toga lik je počeo da otvara oči i da trepće.I lekar i medicinska sestra su bili u šoku, a najviše zbog posledica (raznoraznih) ako čovek ''potpuno'' oživi i samostalno nastavi da živi,te su isključili aparate.
I šta sad? Kako to čoveku kome je juče duša otišla iz tela u drugi svet,da se ta ista duša vrati nakon što je priključen na aparate?
Da li je to sa dušom besmislenost? Da li je čovek gotovo živa mašina, koja eto prestane da radi i kad zamenimo neki deo ponovo počne s radom?
Naravno da je ovaj oživeo, možda bi bio moždano mrtav, ili barem dobrim delom poremećen, ali zar nemaju i moždano mrtvi ljudi ovako dušu?

Ćelije mozga su mrtve posle nekoliko minuta bez kiseonika. Nešto kasnije i ostalo organi. I da su ga oživeli, samo bi trokirao neko vreme u prazno i opet bi umro.

- - - - - - - - - -

Da.

ne. postoji komponenta koju znanost jošte ne zamjećuje. pitanje gde je duša i marsellmosovo pitanje imaju isti odgovor. evo još jedared marsel mossovog pitanja:

http://forum.krstarica.com/showthrea...logika/page19:


-----------------------------------------------

1.marsel mossovo pitanje duše dva absolutno ista tela

ako čoveka tretiramo kao skup atoma talasa sledi mogućnost da će nauka hipotetički jednog dana ( naprimer. 3D printerom na atomskom nivou) moći napraviti u atom istog dvojnika. pa i u talas istog. apsolutno identičnu kopiju originala.
ali ta savršena kopija, i živ čovek, i dalje neće biti istovetan originalu i neće imati njegovu svest. dokaz je prost. original i klon se nalaze u različitim tačkama prostora. ne vide isto pa imaju drugu svest. dva su čoveka.


pitanje glasi: šta je to što čini drugačijim original i klona?

2.pitanje dvojnika i originala može i ovako.

originalnom čoveku se uzme jedan atom pa od njega počne praviti kopija. a umesto tog atoma stavi adekvatan drugi atom.
i tako atom po atom se istovremeno menjaju atomi na originalu i pravi pravi kopija.
te se na kraju ima kopija sastavljena od atoma originala, a original sa svim novim delićima.
posle postupka izgradnje kopije i original i klon su živi ljudi i svaki ima svoju svest jer zauzimaju drugi deo prostora pa vide i čuju drugačije.
niti bi original pristao a niti bi kopija pristala da umre za onog drugog jer će eto živeti kroz svog klona.
imaju se ovde dva istovetna bića i dve svesti.

pitanje: šta je to što čini drugačijim original i klona.

3.slično ali malo drugačije. tezejev paradoks:


brodu se zameni daska po daska. i tako svaki delić do poslednjeg.
da li se brod sa sve novim delovima može zvati starim tj. smatrati istim brodom?
Plutarh pita da li Tezejev brod kome su zamenjeni svi sastavni delovi i dalje ostaje isti brod ili je to drugi brod?

Šta se dešava ako od tih zamenjenih delova ponovo sklopimo brod? Da li je to onaj prvobitni brod ili neki novi?

Ili: Da li je sekira kojoj je tri puta menjana držalica a dva puta telo i dalje ista sekira?

Naravno da nije ista sekira. Ali ne vidim vezu sa dušom. Duša je razum. Kad se aktivira hemija u mozgu, počne elektricitet da radi svoje, i čovek postane svestan sebe, života, smrti, uzroka i posledice, onda ima i dušu. Duša je kraći naziv za sve to.
 
Duša je razum. Kad se aktivira hemija u mozgu, počne elektricitet da radi svoje, i čovek postane svestan sebe, života, smrti, uzroka i posledice, onda ima i dušu. Duša je kraći naziv za sve to.
kada bi tako bilo onda bi dvojnik i original imali istu dušu. ali nemaju, dokaz je to što ne percipiraju isto.ne vide i ne čuju isto pa imaju drugu svest.
Naravno da nije ista sekira. Ali ne vidim vezu sa dušom.
i u jednom i u drugom slučaju se traži logičko objašnjenje s pojmovima današnje nauke.

čovek pojede jednu šargarepu i promeni 0.2% svojih atoma. ali je i dalje isti.
brodu promeniš dva eksera. je li i dalje isti ili drugi brod? ako jest gde je tu tačka preseka.
 
Vera u postojanje duše je nelogična, i to stoga što je prirodno da nas je Bog odmah Stvorio onakvima kakvi trebamo da budemo (te će nas takve i vratiti u život):

1. Mojsijeva:

2:7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

Luka 24:

24:33 I ustavši onaj čas, vratiše se u Jerusalim, i nađoše u skupu jedanaestoricu i koji behu s njima,
24:34 Koji govorahu: Zaista ustade Gospod, i javi se Simonu.
24:35 I oni kazaše šta bi na putu, i kako Ga poznaše kad prelomi hleb.
24:36 A kad oni ovo govorahu, i sam Isus stade među njima, i reče im: Mir vam.
24:37 A oni se uplašiše, i poplašeni budući, mišljahu da vide duha.
24:38 I reče im: Šta se plašite? I zašto takve misli ulaze u srca vaša?
24:39 Vidite ruke moje i noge moje: ja sam glavom; opipajte me i vidite; jer duh tela i kostiju nema kao što vidite da ja imam.

Jovan 5:

5:28 Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,
5:29 I izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda.

Jovan 6:

6:39 A ovo je volja Oca koji me posla da od onog što mi dade ništa ne izgubim, nego da ga vaskrsnem u poslednji dan.

Matej 16:

16:27 Jer će doći Sin čovečiji u slavi Oca svog s anđelima svojim, i tada će se vratiti svakome po delima njegovim.

1. Solunjanima:

4:16 Jer će sam Gospod sa zapovešću, sa glasom Arhanđelovim, i s trubom Božjom sići s neba; i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre;
4:17 A potom mi živi koji smo ostali, zajedno s njima bićemo uzeti u oblake na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.
 
Наравно да душа постоји то је телесна енергија и сама суштина твога бића.

- - - - - - - - - -

Vera u postojanje duše je nelogična, i to stoga što je prirodno da nas je Bog odmah Stvorio onakvima kakvi trebamo da budemo (te će nas takve i vratiti u život):

1. Mojsijeva:

2:7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

Luka 24:

24:33 I ustavši onaj čas, vratiše se u Jerusalim, i nađoše u skupu jedanaestoricu i koji behu s njima,
24:34 Koji govorahu: Zaista ustade Gospod, i javi se Simonu.
24:35 I oni kazaše šta bi na putu, i kako Ga poznaše kad prelomi hleb.
24:36 A kad oni ovo govorahu, i sam Isus stade među njima, i reče im: Mir vam.
24:37 A oni se uplašiše, i poplašeni budući, mišljahu da vide duha.
24:38 I reče im: Šta se plašite? I zašto takve misli ulaze u srca vaša?
24:39 Vidite ruke moje i noge moje: ja sam glavom; opipajte me i vidite; jer duh tela i kostiju nema kao što vidite da ja imam.

Jovan 5:

5:28 Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg,
5:29 I izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda.

Jovan 6:

6:39 A ovo je volja Oca koji me posla da od onog što mi dade ništa ne izgubim, nego da ga vaskrsnem u poslednji dan.

Matej 16:

16:27 Jer će doći Sin čovečiji u slavi Oca svog s anđelima svojim, i tada će se vratiti svakome po delima njegovim.

1. Solunjanima:

4:16 Jer će sam Gospod sa zapovešću, sa glasom Arhanđelovim, i s trubom Božjom sići s neba; i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre;
4:17 A potom mi živi koji smo ostali, zajedno s njima bićemo uzeti u oblake na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.

Које баљезгање.
 
Ima. Dusa ide Bogu. Samo sto dusa nije zivo bice. To je zivotna energija. Spoj duse i materije daju zivo bice. Jedno bez drugog ne daju nista. Kao Tv i struja sto daju sliku. Jedno bez drugog ne daju nista. Ili sijalica i struja daju svetlost. Jedno bez drugog ne daju svetlost.
 
Poslednja izmena:
Ima. Dusa ide Bogu. Samo sto dusa nije zivo bice. To je zivotna energija. Spoj duse i materije daju zivo bice. Jedno bez drugog ne daju nista. Kao Tv i struja sto daju sliku. Jedno bez drugog ne daju nista. Ili sijalica i struja daju svetlost. Jedno bez drugog ne daju svetlost.

Kako objasniti ljude koji su usled nesrece doziveli mozdanu smrt, da li ih je dusa napustila?
Ili hendikepiranu decu,koja parazitiraju (tipa: http://en.wikipedia.org/wiki/Anencephaly)
 
Temu sam hteo da nazovem- Da li duša postoji i zašto ne?
Juče sam gledao dokumentarac na Nacional geografik gde su sovjetski lekari 30ih uz pomoć tada prostijih sprava za simulaciju krvotoka i rada srca da čak ožive čoveka.
Čovek koji je umro dan pre i koji je držan u hladnjači,priključili su ga na taj do tad nov tek izmišljen aparat, aparat je pumpao 15 minuta,nakon čega se čulo iskašljavanje i izbacivanje vode.Nakon toga lik je počeo da otvara oči i da trepće.I lekar i medicinska sestra su bili u šoku, a najviše zbog posledica (raznoraznih) ako čovek ''potpuno'' oživi i samostalno nastavi da živi,te su isključili aparate.
I šta sad? Kako to čoveku kome je juče duša otišla iz tela u drugi svet,da se ta ista duša vrati nakon što je priključen na aparate?
Da li je to sa dušom besmislenost? Da li je čovek gotovo živa mašina, koja eto prestane da radi i kad zamenimo neki deo ponovo počne s radom?
Naravno da je ovaj oživeo, možda bi bio moždano mrtav, ili barem dobrim delom poremećen, ali zar nemaju i moždano mrtvi ljudi ovako dušu?

Postoji dusha, covek je dusha...

celo bice.
 
Kako objasniti ljude koji su usled nesrece doziveli mozdanu smrt, da li ih je dusa napustila?
Ili hendikepiranu decu,koja parazitiraju (tipa: http://en.wikipedia.org/wiki/Anencephaly)

To je vec odavno objasnjeno.
Kada covek dodje u takvom stanju, desava mu se slicno kazu naucnici kao kada uzima drogu.
Mozak dozivljava neke situacije koje nisu realne, vec se desavaju samo u glavi.
 

Back
Top