Varijansa i standardna devijacija

User Friendly

Buduća legenda
Poruka
25.007
Ucim osiguranje i nije mi uopste jasno po kom obrascu i kako su oni izracunali u ovom slucaju da je varijansa 4 i standardna devijacija 2.
Da li neko moze da mi napise obrazac i postupak kako se ovo radi? Glup sam. :rumenka:

Godina12345
br izgorelih kuca71110913

Iz navedenih podataka moze se zakljuciti da je izgorelo 50 kuca za 5 godina ili prosecno godisnje 10 kuca. Kao pokazatelje odstupanja, tj mere disperzije od srednje vrednosti koristimo raspon od 7 do 13, varijansu koja iznosi u ovom slucaju 4 i standardnu devijaciju koja je 2.
 
Devijacija ti je srednja vrednost kvadriranih odstupanja od aritmetičke sredine.

Ti imaš 50 izgorelih kuća u roku od 5 godina. Aritmetička sredina ( prosek ) ti je 50/5 = 10

sad se vraćaš na uzorke ( broj izgorelih kuća ) i jedan po jedan upoređuješ sa prosekom
10-7 = odstupanje 3
10-11= odstupanje 1
10-10=ods 0
10 - 9 = ods 1
10-13 = odst 3

Znači dobio si vrednosti: 3, 1 , 0, 1, 3
Sada svaku od njih dižeš na kvadrat, sabiraš i podeliš sa 5 da bi dobio prosek kvadrata pojedinačnih odstupanja ( varijansa, elegantniji naziv)

Varijansa 20/5 = 4
Standardna devijacija ti je koren iz varijanse , dakle: √4 = 2


Poslužiće kao objašnjene, jer meni je statistika bila sporedan predmet a nije mi ni baš u svežem sećanju ( nisam zalivo )
 
Poslednja izmena:
Devijacija ti je srednja vrednost kvadriranih odstupanja od aritmetičke sredine.

Ti imaš 50 izgorelih kuća u roku od 5 godina. Aritmetička sredina ( prosek ) ti je 50/5 = 10

sad se vraćaš na uzorke ( broj izgorelih kuća ) i jedan po jedan upoređuješ sa prosekom
10-7 = odstupanje 3
10-11= odstupanje 1
10-10=ods 0
10 - 9 = ods 1
10-13 = odst 3

Znači dobio si vrednosti: 3, 1 , 0, 1, 3
Sada svaku od njih dižeš na kvadrat, sabiraš i podeliš sa 5 da bi dobio prosek kvadrata pojedinačnih odstupanja ( varijansa, elegantniji naziv)

Varijansa 20/5 = 4
Standardna devijacija ti je koren iz varijanse , dakle: √4 = 2


Poslužiće kao objašnjene, jer meni je statistika bila sporedan predmet a nije mi ni baš u svežem sećanju ( nisam zalivo )

:worth: :worth: :worth:

Hvala.
 

Pozdrav sa

2vnrnd3.jpg


:D
 

Back
Top