meningitis...

  • Začetnik teme xpajamacax
  • Datum pokretanja
X

xpajamacax

Gost
molim vas da mi kažete,ovaj meningitis koji se pojavio po vrtićima...
u stvari moja deca su primila onu HiB vakcinu, i zanima me da li su oni sada bezbedni od tog virusnog meningitisa, inflience ili kako već.(nisam iz struke)
hvala
 
U Nisu je bio u pitanju bakterijski meningitis izazvan bakterijom Hemofilus influence ( najcesce je u pitanju tip B ), i tvoja decica su primila HIB vakcinu radi prevencije ( sprecavanja ) ne samo meningitisa, vec i dr. bolesti koje moze izazvati ova bakterija - epiglotitis,pneumoniju, artritis, ...
( Ova bakterija je cest, skoro redovni "stanovnik" gornjih respiratornih puteva. )

Virusni meningitis izazivaju razlicite vrste virusa, a sama bolest ima blazi tok u odnosu na bakterijski i ne postoji vakcina. Kako sam cula na TV- u javio se u Kragujevcu.

Pozdrav i bez brige
 
Neki dan je bilo na tv-u da ce se te vakcine ubuduce primati po rodjenju deteta ali to tek 2006 ako bude.
Mene interesuje koliko dete treba da ima god. ili meseci pa da moze da primi tu vakcinu i da li moze da se primi ranije nego sto je to predvidjeno.
 
Problem sa ovom vakcinom je cena.Kosta negde oko 3000 dinara i nije uvrstena u kalendar obavezne vakcinacije ali veliki broj pedijatara preporucuje roditeljima da vakcinisu dete, i opet se vracamo na cenu vakcine...ko ima para vakcinise dete,ko nema...
Elem, ukoliko je dete staro izmedju 2-6 meseci vakcinise se u 3 doze, revakcinacija je u 2-oj godini zivota.
Deca od 6- 12 meseci se vakcinisu sa 2 doze u razmaku od mesec dana, revakcinisu u 2-oj godini zivota.
Deca izmedju 1-5 godina zivota ako prethodno nisu vakcinisana se vakcinisu samo sa jednom dozom.
Ova vakcina se koristi u cilju profilakse sistemskih infekcija prouzrokovanih Hemophilusom influnzae tip B(meningitis, epiglositis, sepsa, artritis) kod dece mladje od 5 godina, ne daje se deci mladjoj od 2 meseca.
Napomena da vakcina ne stiti od infekcija izazvanih drugim tipovima Hemophilusa influnzae.
 
veca11:
Moje dete ima 12.god.i bas me je uhvatio strah.Verovatno bi trebao da primi vakcinu?

Veco, hemofilus influence je glavni izazivac meningitisa kod male dece - (od 2. meseca do 4. , 5. godine). U uzrastu tvog deteta preovladavaju druge bakterije ( ako govorimo o bakterijskom meningitisu , a to su S. pneumoniae, N.meningitidis ).

Pozdrav
 
cena vakcine je oko 800 dinara.
kupuje se u 29.novembra, u gradskom zavodu,ili u "bolje snabdevenim apotekama"
ima vakcina za odrasle,koja se deli na dva deteta.
2002 je bilo priče da će biti obavezna...ali eto još uvek nije.
staija deca dobijaju samo dve doze..nešto na 3 ili 6 meseci.
neznam tačno.
izvini dr,tek sam sada videla da si sve napisala:p
 
Ja govorim o Hiberix ili Act-Hib vakcini( isti preparat od dve razlicite farmaceutske kuce) i poslednji put kad sam pitala kolege farmaceute bila je oko 2700 dinara, sad moze biti samo skuplja...ne znam na koju vakcinu ti mislis ali ova se ne daje odraslim osobama i ne deli se na dva deteta.
 
act Hib.
do duše poslednju deca primila u januaru.
možda skočila cena.
i jednu smo delili na dva deteta,jeftinije ako se kupi ta veća ampula.
a u apoteci me pitali jel za odraslog ili decu...
ma ok.
ja pričam o act Hib-u
 
To je to, kompletno vakcinisanje u 3 doze za malu decu izadje na 2500.Samo koliko sam ja upoznata, bar kako u registru lekova pise act hib se pravi u jednoj dozi, ne postoji za odrasle, vakcina za hepatitis postoji u obliku za odrasle i decu pa se ta za odrasle moze deliti na dve doze...
Nebitno, vazno je da decu treba zastiti.
 
U principu da, na zalost infekcije bakterijama ne ostavljaju trajan imunitet, i postoji veci broj uzrocnika meningitisa.
Jedna stvar je vrlo bitna, deca su najugrozenija jer su mala, nije im razvijen imuni sistem...medjutim nece svako dete dobiti meningitis.
Postoji nesto sto se zove hematoencefalna barijera, opna koja stiti mozak od prodora mikroorganizama.Ukoliko je ta opna ima neki defekt na sebi a dete dodje u kontakt sa mikroorganizmom postoji otvoren put za prolaz mikrorganizma do mozga i nastanka meningitisa.Defekt moze biti urodjen, moze biti posledica udarca, povrede...i ne moze se znati da li je neko ima.
http://www.medicina.hr/clanci/meningitisi.htm

Ovaj oblik meningitisa je cesci kod dece starijeg uzrasta http://www.medicina.hr/clanci/meningokokne_bolesti.htm
 
mislim da ne može hany...
ali ja nisam doktkor.
dr. upravu si sada sam se setila da su oni primili i protiv hepatitisa.i tu smo delili 100%
ma nemam pojma,idem i tako u dz zbog nekih drugih stavri, pa ću da vidim u kartonu.
 
veca11:
Jutros uz kaficu na poslu razgovarali smo o meningitisu,pa jedan kolega rece da je on bolovao od virusnog meningitisa kada je imao 16.god.

Ne razumem sta je tu cudno ( ako je cudno) ?
H. influence je bakterija.Za virusne meningitise ne postoji vakcina, vec je napisano.
 
copy/paste
12. oktobar 2005.

Meningitis
Gost: dr Predrag Kon, epidemiolog
Novinar: Danica Vučenić

B92: Hajde da krenemo od ovog meningitisa, mada ste Vi juče na konferenciji za novinare delimično objašnjavali razloge, uzroke i izlečenje i virusnog i bakterijskog meningitisa. Da razjasnimo još jednom, postoje virusni i postoje bakterijski meningitisi.

Kon: Da, postoje meningitisi, to su upale moždane ovojnice koje mogu biti izazvane bilo bakterijama, to su tri najpoznatije bakterije – meningokok, pneumokok i taj hemofilus influence B, koji se dogodio u Nišu, i deset posto sve ostale bakterije takođe mogu biti.

B92: Izvinite što Vas prekidam, znači to je taj opasniji meningitis, taj bakterijski.

Kon: To je meningitis koji izaziva gnojne upale tih moždanica, pa posle toga ostavlja i određene posledice, a nažalost može dovesti do tragičnog smrtnog slučaja.

B92: Kod nas postoji vakcina na jednu od tih bakterija, ona nije obavezna.

Kon: Kod nas postoje vakcine za sve tri bakterije, samo što nažalost... Znači, postoji i za meningokok, i za pneumokok, i za hemofilus influence B. Međutim, vakcina protiv hemofilusa influence B je savremenije tehnologije, to je tzv. konjugovana vakcina koja se može davati deci već i u uzrastu od dva meseca života, kada je dete zaista i najviše ugroženo. Deca su najviše ugrožena u prve dve godine života. Dok pneumokokna i meningokokna vakcina postoji, ali je ona polisaharidna i daje se tek kada dete navrši dve godine i kad je starije od dve godine.

B92: Ali, koliko ja znam iz sopstvenog iskustva i iz iskustva mojih kolega koji imaju decu, preporučuje se vakcina, u Domu zdravlja uvek kažu na tu jednu... Sad ću ja da Vam pročitam.

Kon: ACT HIB, to je ta...

B92: Tako je. Koji je taj?

Kon: To je ta hemofilus influenca B, koja se daje u uzrastu već kad dete ima dva meseca, znači kad počne redovnu imunizaciju, paralelno sa tim ide imunizacija...

B92: A zašto nam ne preporučuju ove druge dve? U čemu je tu problem?

Kon: Pa, postoji razlika... Najveći rizik od obolevanja od meningite je upravo u te prve dve godine života. Nažalost, ove vakcine koje imamo ne mogu se dati jer ne izazivaju stvaranje imuniteta, bila bi greška umeća davati te vakcine. Ne mogu da škode, ali ne mogu ni da pomognu. Govorim za meningokoknu i polisaharidnu pneumokoknu. Te vakcine ne postoje...

B92: Čemu služe onda?

Kon: One služe za putnike koji idu u meningitična područja Afrike, za one koji su imali povredu slezine pa je operisana slezina, planira se koštana transplantacija. Znači, za jačanje imuniteta služi normalno i kod dece starije od dve godine koje često imaju upale disajnih puteva, pa i donjih disajnih puteva, a posebno za starije, to bih posebno naglasio, za dijabetičare i za hronične plućne bolesnike, kojima po najnovijim ispitivanjima znatno produžuje život ukoliko se kombinuje sa vakcinom protiv gripa.
 
B92: Virusni meningitis. Imamo nekoliko slučajeva u Kragujevcu obolele dece, ima i u Beogradu takođe, koliko znam, nekoliko.

Kon: U Beogradu svake godine registrujemo između 50 i sto, nekad taj broj ide i nešto malo više ili nešto malo niže, ali se održava. Nismo imali do sada neko grupisanje i pojave nekih malih epidemija. U principu, virusni meningitisi se i javljaju tako sporadično ili u vrlo malim epidemijama.

B92: A kako da ih prepoznamo? Kako roditelji mogu da prepoznaju?

Kon: Teško mogu da se razlikuju, uključujući tu i vrlo stručna lica, pa i infektologa, možda eventualno kod onih koji imaju jako puno iskustva da mogu odmah da prepoznaju. Ali, uglavnom sve to počinje naglim glavoboljama, povraćanjem, da svetlost smeta, ukočenošću vrata, počinje i kod jednog i kod drugog. Kod virusnog ide ipak blaže i sporije, dok kod bakterijskog ide daleko naglije. S druge strane, razvoj te kliničke slike je vrlo nagao kod bakterijskih, dok znatno usporeniji kod virusnih. Ono što je najosnovnije prilikom pregleda likvora, znači kada već dođe osoba u bolnicu, vrlo jasno se na osnovu nalaza likvora konstatuje da li jeste bakterijski ili je virusni meningitis.

B92: Kako se prenose, recimo u obdaništu?

Kon: Da vam kažem, skoro da ne postoji virus koji ne može da prođe hemeto-encefalnu barijeru i da izazove, uključujući tu čak evo sad i...

B92: A šta je ta barijera?

Kon: Ta barijera podrazumeva da postoji nešto što prirodno zaštićuje mozak i moždanice od infekta. Tako postoji i placentalna barijera koja štiti plod. I postoje mikroorganizmi virusi recimo, uključujući čak i influencu koja zna da probije i da izazove i meningitis i encefalitis, ali je to izuzetno retko, uključujući i morbile. Ali, najčešći uzrokovači virusnih meningita su enterovirusi. To je čitava jedna grupa crevnih virusa, ima ih oko stotinak, nešto manje, tu su i ehovirusi, pa i rotavirusi. Znači, postoji jedan...

B92: Kako ih deca dobiju?

Kon: Šta to znači enteralno? To znači da je moralo kroz usta da uđe u organizam, da li prljavim rukama, teoretski može i namirnicama, teoretski može i vodom. Ali, do kraja i vrlo retko su enterovirusni meningiti potpuno objašnjeni, koji su bili putevi širenja, nego se uglavnom tačkastim pojavama na jednom određenom području gde vidite da ih ima više nego što ih uobičajeno ima, onda se kaže da se pojavila epidemija na tom području. To se dešava, činjenica, u zemljama i na područjima gde je sanitacija slabija, znači gde komunalni uslovi, gde je uklanjanje i tečnih, i čvrstih i otpadnih materija slabije rešeno, tada na tim područjima se češće dešavaju i virusni meningiti.

B92: Kod nas se to pojavilo u obdaništima, dakle u ustanovama sa decom. Te ustanove kada ovako pogledate one su očišćene, tetkice očiste i podove i WC-e itd. Kakvi su sad to uslovi u kojima mi treba da živimo?

Kon: Ja kao epidemiolog nikad ne bih smeo sebi da dozvolim taj luksuz da kažem da su se oni pojavili u obdaništima. Oni su u obdaništima uočeni, zato što deca dolaze u obdaništa, tu borave i onda se uoči. A da li je baš izvor infekcije bio u samom tom obdaništu, pravo da vam kažem, vrlo sumnjam u to. Ali, s druge strane, obdaništa jesu mesta kolektiva, gde je jako bitno zato što postoji uzajamno komuniciranje i kontakti. Kad su deca sasvim mala ona imaju vrlo bliske kontakte u igri, pa je moguće na taj način da dođe do prenosa ako je neko dete već obolelo. Kod virusnih meningita mora da postoji opet neki period inkubacije, pa da vi vidite da je od jednog deteta to prešlo na drugo itd, što se uglavnom, sad govorim za Beograd, u Beogradu mi to nismo imali, bar ovih poslednjih deset godina što ja to intenzivno pratim, a mislim da ni ranije nije bilo registrovanih epidemija virusnih meningita kod dece.

B92: Normalno je da se preporučuje pranje ruku ali da li su dobri antibakterijski sapuni. Da li treba samo te sapune da kupujemo da bismo se zaštitili, ne samo od virusa meningitisa?

Kon: Mnogo je lakše nabaviti antibakterijski sapun koji će stajati neupotrebljen nego ’naterati’, naučiti, možda bolje rečeno, to je ono što sam zaista mislio, naučiti da se sapun koristi. Antibakterijski tečni sapuni, sve je to tačno. Način na koji se može koristiti, tečni sapuni su svakako bolji, papirnati ubrusi takođe su bolji.
 

Back
Top