Zasto ljudi preziru kapitalizam

Sukhoi t-50

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.076
http://www.slobodaiprosperitet.com/node/457

Pročitajte ovaj tekst. Da li se slažete sa tim da su ljudi koji preziru kapitalizam i pozivaju se na pravdu zapravo oni koji imaju manje sposobnosti od drugih, ali im smeta to što su u kapitalizmu njihove prave sposobnosti ogoljene, i što ne mogu da podnesu da ima uspešnijih od njih - pa onda traže žrtvenog jarca u drugima i takav poredak nazivaju nepravednim?

"Patnja zbog frustrirajućih ambicija svojestvena je ljudima koji žive u društvu jednakosti pred zakonom. Ona nije uzrokovana jednakošću pred zakonom već činjenicom da u društvu jednakosti pred zakonom nejednakost ljudi prema intelektualnim sposobnostima, snazi volje i primjene postaje vidljiva. Jaz između onoga što čovjek jest i što postiže te onoga što sam misli o vlastitim sposobnostima i postignućima nemilosrdno je otkriven. Sanjarenja o “pravednom” svijetu koji bi se prema svakom odnosio prema njihovoj “pravoj vrijednosti” sklonište je svih onih koji pate od nedostatka samospoznaje."- citat dela teksta sa linka.

P.S. Obavezno pročitajte tekst dat u linku, nije dug, a bitno ga je pročitati da bi se stekla celokupna slika o pitanju koje sam postavio.
 
Glupi ljudi koji pojasnjavaju stvari glupim ljudima, to je moje misljenje.
Glup u smislu nesvestan, a glupost je potreban zahtev jer inace bi inteligencija ubacila detalj u svest koji bi onemogucio , detonirao celu teoriju.

Necu pojasnjavati jer je glupo pokusavati pojasniti.

Svako ima svoju stvarnost.
Glupima je njihova stvarnost dalja od realnosti, zato je i nastala religija.
Animalistima odgovara kapitalizam jer je jednostavan, koliko para toliko muzike.
A brzinu napredovanja u bogacenju mozes ubrzati manjim ili vecim precicama van zakona i morala ili humanosti, zovi to kako ti volja, zavisno od sopstvene svesti.

Ako izvuces deo inforamcija iz skupa celosti, dobijas kontekst, a kontekstom je moguce sve objasniti , belo u crno , crno u belo...sve je moguce pretvoriti u sve...
Ljudi se brane od konteksta tako sto vezuju vrednost znacaja i efektnost vezanih pojava uz pracenje konteksta...Slaba uteha, ali daje mali siguricu...
Ostalo u knjizi je totalno nevredna stvar, podseca na E Fromma, kako ziveti sa nepodnosljivim...
 
Ko gubu,ima pravo da se ljuti!:mrgreen:
Ipak...Socijalizam je neuspeo pokušaj kroćenja zveri dok je kapitalizam ,naročito Nordijski (ili se to i ne može
baš kapitalizmom nazvati?) prilično uspešno ukroćena zver kojoj je dat mali prostor da divlja...I to malo- zveri
dovoljno!:evil::roll:
Međutim...Postoji jedno nerazumevanje veoma bogatih ljudi! Misli se da žive ,obavezno,luksuznim životom!
Naravno da tako skorojevići obogaćeni i žive-troše luksuz kao sumanuti...
Međutim,ne malo veoma bogatih žive veoma skromno ,a često zbog bolesti i nekvalitetno! Mnogi bogatuni bi se rado menjali sa siromašnim,a zdravim...
Ipak,zavist i zloba prenebregavaju ova ,više pravila nego izuzetke...
Valjalo bi više obraćati pažnju na svoj zdrav odnos prema sebi i drugima,graditi i negovati prijateljske odnose s ljudima,
a imovno stanje shvatiti kao sopstveni prirodni produkt svojih performansi! I ne kriviti previše društvenu zajednicu
koja je ipak koliko-toliko prepuna šansi i za takav materijalni "uspeh"...
Ipak,emotivne reakcije gubitnika su pozitivne-ima nade za one koji se baš i ne mire sa svojim slabijim "uspehom"!
A to što žene prebacuju muževima? Odgovor je:"Da si ti Margaret Tačer ili Tansu Čiler ili...i ja bih bio Vinston Čerčil-najmanje...:mrgreen::hahaha:
 
U kapitalizmu su stvari drugačije. Ovdje svačiji životni položaj zavisi od njegovog djelovanja. Svako čije ambicije nisu potpuno zadovoljene jako dobro zna da je propustio prilike, da su ga sunarodnjaci ocijenili i da nije ispunio očekivanja.

Evo zašto ljudi preziru kapitalizam. :D

Ovo jednostavno nije tačno hlol. Mislim sjajno je to u teoriji, ali kao i ostale sjajne ideje u praksi je izuzetno teško sprovesti u delo (setimo se komunizma :roll: ).

Self help i busines literatura su nam isprale mozak da svako može sve, i da je sudbina potpuno u našim rukama. I u velikoj meri i jeste, nu u određenoj meri i nije šjebiga. I ponekad faktor sreće igra veliku ulogu ČAK i u kapitalističkim uređenjima.

Zamislimo sportistu koji ispokida prednje ukrštene ligamente na usponu karijere. Uložio je npr 10 god. u sport i bio sjajan u njemu, ali sada doviđenja ćao pozz. To je tzv. tragedija, kad najbolje namere donesu loše ishode. I to je nešto što se dešava češće nego što možemo da vidimo u medijima i po knjigama. A takav će čovek da bude daleko manje cenjen nego neko kome se jednostavno nisu pokidali ligamenti.

Sledeći primer:

maxresdefault.jpg


Na slici je Lil Vejn. Njegovo bogatstvo se procenjuje na 140 miliona.

Evo deo njegove random pesme:

Gangstas and pimps
Love lobsters and shrimps
Kool-Aid and chicken
Flashy things and women
All I need
Is Remy and weed
Somebody not afraid
To go some for my Escalade


Da li on zaslužuje da bude DRASTIČNO bogatiji od violiniste koji je potrošio godine i godine da postane virtuoz, ili od naučnika, ili dopiši...

Vejnovu vrednost je društvo odnosno "sunarodnjaci" iz citata gore procenilo kao veću nego violiniste, naučnika, etc... Nu da li je to ujedno i pravedno.




Može o ovome da se razglaba još dosta. Ja ću samo još neke stvari da pomenem. Kako je Alan De Boton primetio danas su u kapitalističkim zemljama podjednako male šanse da postaneš poznat i bogat kao Bil Gejts koliko su male šanse bile da u 14om veku postaneš deo Francuske aristokratije.

U kapitalističkim zemljama vlada najveća anksioznost po pitanju karijere i odluka, takođe i najveći snobizam po pitanju istih stvari.

Naravno možemo da kažemo da sve ovo nije kapitalizam nego loše sproveden kapitalizam, ali to možemo da kažemo i za komunizam, fažizam i ostale izme, jer svi zvuče sjajno u praksi.

Nemam ništa protiv kapitalizma, samo želim da ukažem da su stvari postavljene na način na koji su postavljene u ovom tekstu jednostavno netačne. Kapitalizam ima svojih vrlina i mana kao i sve ostale stvari.
 
http://www.slobodaiprosperitet.com/node/457

Pročitajte ovaj tekst. Da li se slažete sa tim da su ljudi koji preziru kapitalizam i pozivaju se na pravdu zapravo oni koji imaju manje sposobnosti od drugih, ali im smeta to što su u kapitalizmu njihove prave sposobnosti ogoljene, i što ne mogu da podnesu da ima uspešnijih od njih - pa onda traže žrtvenog jarca u drugima i takav poredak nazivaju nepravednim?

"Patnja zbog frustrirajućih ambicija svojestvena je ljudima koji žive u društvu jednakosti pred zakonom. Ona nije uzrokovana jednakošću pred zakonom već činjenicom da u društvu jednakosti pred zakonom nejednakost ljudi prema intelektualnim sposobnostima, snazi volje i primjene postaje vidljiva. Jaz između onoga što čovjek jest i što postiže te onoga što sam misli o vlastitim sposobnostima i postignućima nemilosrdno je otkriven. Sanjarenja o “pravednom” svijetu koji bi se prema svakom odnosio prema njihovoj “pravoj vrijednosti” sklonište je svih onih koji pate od nedostatka samospoznaje."- citat dela teksta sa linka.

P.S. Obavezno pročitajte tekst dat u linku, nije dug, a bitno ga je pročitati da bi se stekla celokupna slika o pitanju koje sam postavio.

Ne samo da se slazem, nego ja mislim da je kapitalizam najbolje uredjenje, ma cega drzave ili drustva ili ekonomije, posto se sve to vec sada prilicno ispovezivalo. Kapitalizam je veoma humana ekonomska ideja, koja je ljudima omogucila da svojim radom i sposobnostima se otrgnu feudalizma i nazadne privrede i drustvenog poretka. Kapitalizam je upravo omogucio da se ljudi konacno oslobode, a socijalizam i te gluposti oko drustvene pravde su omogucile mediokritetima i neradnicima da sede na necijoj grbaci i da imaju vise nego sto zasluzuju. U ovom drustvu neradnika, koje ocekuje da mu drzava resava sve moguce probleme socijalizam je idealno uredjenje, jer svom robu/ podaniku drzava daje privid slobode i pun stomak, a u kapitalizmu ne bi bio rob, neog bi bio partner i morao bi za svoju sudbinu da se bori.
Ja jesam za socijalnu pravdu u kojoj svako ima po svojoj zasluzi.
 
Bilo koji sistem ili organizaciju ljudi uglavnom posmatraju kroz ljude koji ih personifikuju. Zato bi odgovor na pitanje zasto ljudi preziru kapitalizam bio da je to zbog toga sto su kapitalisti (narocito u zemljama kao sto je nasa) najcesce osobe koje su spremne da bez razmisljanja zbog svojih ciljeva zrtvuju sudbine drugih ljudi ili narodski receno gaze preko leseva. Ovo narocito vazi za one najkrupnije. Nisu svi takvi, ali opisani su nesumnjivo najupadljiviji. Ukratko - ljudi preziru kapitalizam zato sto je vecina kapitalista dostojna prezira.
 
Evo zašto ljudi preziru kapitalizam. :D

Ovo jednostavno nije tačno hlol. Mislim sjajno je to u teoriji, ali kao i ostale sjajne ideje u praksi je izuzetno teško sprovesti u delo (setimo se komunizma :roll: ).

Self help i busines literatura su nam isprale mozak da svako može sve, i da je sudbina potpuno u našim rukama. I u velikoj meri i jeste, nu u određenoj meri i nije šjebiga. I ponekad faktor sreće igra veliku ulogu ČAK i u kapitalističkim uređenjima.

Zamislimo sportistu koji ispokida prednje ukrštene ligamente na usponu karijere. Uložio je npr 10 god. u sport i bio sjajan u njemu, ali sada doviđenja ćao pozz. To je tzv. tragedija, kad najbolje namere donesu loše ishode. I to je nešto što se dešava češće nego što možemo da vidimo u medijima i po knjigama. A takav će čovek da bude daleko manje cenjen nego neko kome se jednostavno nisu pokidali ligamenti.

Sledeći primer:

Pogledajte prilog 352999

Na slici je Lil Vejn. Njegovo bogatstvo se procenjuje na 140 miliona.

Evo deo njegove random pesme:

Gangstas and pimps
Love lobsters and shrimps
Kool-Aid and chicken
Flashy things and women
All I need
Is Remy and weed
Somebody not afraid
To go some for my Escalade


Da li on zaslužuje da bude DRASTIČNO bogatiji od violiniste koji je potrošio godine i godine da postane virtuoz, ili od naučnika, ili dopiši...

Vejnovu vrednost je društvo odnosno "sunarodnjaci" iz citata gore procenilo kao veću nego violiniste, naučnika, etc... Nu da li je to ujedno i pravedno.




Može o ovome da se razglaba još dosta. Ja ću samo još neke stvari da pomenem. Kako je Alan De Boton primetio danas su u kapitalističkim zemljama podjednako male šanse da postaneš poznat i bogat kao Bil Gejts koliko su male šanse bile da u 14om veku postaneš deo Francuske aristokratije.

U kapitalističkim zemljama vlada najveća anksioznost po pitanju karijere i odluka, takođe i najveći snobizam po pitanju istih stvari.

Naravno možemo da kažemo da sve ovo nije kapitalizam nego loše sproveden kapitalizam, ali to možemo da kažemo i za komunizam, fažizam i ostale izme, jer svi zvuče sjajno u praksi.

Nemam ništa protiv kapitalizma, samo želim da ukažem da su stvari postavljene na način na koji su postavljene u ovom tekstu jednostavno netačne. Kapitalizam ima svojih vrlina i mana kao i sve ostale stvari.

Covek treba da svoj zivot organizuje u skladu sa samim sobom. To nije problem kapitalizma. Anksioznost s ejavlja i u socijalizmu i u drugim sistemima. Ne mozemo svi biti super menidjeri, neko mora da radi i u fabrici. Zasto taj sportista nije uzeo i radio nesto drugo profitabilnije? Zasto taj violinista ne svira nesto sto ce se dopasti vecini? Moja pitanja su bez veze, jer je ovde vecini ispran mozak i ocekuje zasluge ni za sta.
Ja znam jednog momka, koji radi 20 sati dnevno, jer je on tako zeleo. Ne zaradjuje koliko bi trebalo, jer na njegovom mestu sede nestrucni ljudi, koji su dobili posao preko veza i sl. sto ne moze dugo da se odrzi u kapitalizmu. U socijalzimu/komunizmu, kao najgorem sistemu na svetu postoji elita, koju niko ne vidi, a bahatije se ponasa od bilo kog kapitaliste samo na racun naroda, koji gleda u svoje skromne vodje i veruje da njemu to sve u cemu neki Milosevic, Vucic, Putin, Kim il Djong, Mao Ce Tung i sl. ne treba.


- - - - - - - - - -

Bilo koji sistem ili organizaciju ljudi uglavnom posmatraju kroz ljude koji ih personifikuju. Zato bi odgovor na pitanje zasto ljudi preziru kapitalizam bio da je to zbog toga sto su kapitalisti (narocito u zemljama kao sto je nasa) najcesce osobe koje su spremne da bez razmisljanja zbog svojih ciljeva zrtvuju sudbine drugih ljudi ili narodski receno gaze preko leseva. Ovo narocito vazi za one najkrupnije. Nisu svi takvi, ali opisani su nesumnjivo najupadljiviji. Ukratko - ljudi preziru kapitalizam zato sto je vecina kapitalista dostojna prezira.

To nije tacno. Ovde postoji kult, jos od posle II sv. rata da su privatnici losi i gramzivi. Svako ko ima vise oznacen je kao osoba, koja ne preza ni od cega. KAda odete u neku privatnu firmu radnici se zale, a niko od njih nema petlju da zapocne svoj biznis. I on tako pljuje i iskaljuje svoj neradnicki i nesposobnjakovicki bes, a plata redovno stize. Ima onih i kojima ne stize, a oni neka lepo daju otkaz, pa neka sebi obezbede sredstva za zivot.
 
Covek treba da svoj zivot organizuje u skladu sa samim sobom. To nije problem kapitalizma. Anksioznost s ejavlja i u socijalizmu i u drugim sistemima. Ne mozemo svi biti super menidjeri, neko mora da radi i u fabrici. Zasto taj sportista nije uzeo i radio nesto drugo profitabilnije? Zasto taj violinista ne svira nesto sto ce se dopasti vecini? Moja pitanja su bez veze, jer je ovde vecini ispran mozak i ocekuje zasluge ni za sta.
Ja znam jednog momka, koji radi 20 sati dnevno, jer je on tako zeleo. Ne zaradjuje koliko bi trebalo, jer na njegovom mestu sede nestrucni ljudi, koji su dobili posao preko veza i sl. sto ne moze dugo da se odrzi u kapitalizmu. U socijalzimu/komunizmu, kao najgorem sistemu na svetu postoji elita, koju niko ne vidi, a bahatije se ponasa od bilo kog kapitaliste samo na racun naroda, koji gleda u svoje skromne vodje i veruje da njemu to sve u cemu neki Milosevic, Vucic, Putin, Kim il Djong, Mao Ce Tung i sl. ne treba.


- - - - - - - - - -



To nije tacno. Ovde postoji kult, jos od posle II sv. rata da su privatnici losi i gramzivi. Svako ko ima vise oznacen je kao osoba, koja ne preza ni od cega. KAda odete u neku privatnu firmu radnici se zale, a niko od njih nema petlju da zapocne svoj biznis. I on tako pljuje i iskaljuje svoj neradnicki i nesposobnjakovicki bes, a plata redovno stize. Ima onih i kojima ne stize, a oni neka lepo daju otkaz, pa neka sebi obezbede sredstva za zivot.
Ti bi bila u pravu da su 2+2 uvek 4,ali nisu...:mrgreen:
U međuljudskim odnosima postoje iracionalna dejstva koja lucidni i hrabri primenjuju ne samo na poteze u finansijskim plasmanima iu biznisu,već
i na ljudima! Zloupotreba čoveka i manipulacija ljudima je sve češća i Dlugomir je u pravu,samo što je to uprošćeno i previše sažeto
izrekao!
Naime,mnogi bogat biznismen,i ne samo kod nas (recimo za Rusiju je to tipičnije,ali i za Kinu!) tako kvarno postupa i sa svojim menađerima i
ostalim zaposlenima da se normalnom čoveku prevrče utroba od toga! Zloupotreba ljudi i manipulacija te mobuing su već uobičajena
pojava u privatnim firmama zemalja gde su sindikati slabi i korumpirani...
 
mnoga ustrojstva ljudskih zajednica su za prezir. zašto ovako generalno možemo suditi?

-zato što su privilegisana kreacija jedne grupe ljudi a ne neprivilegovano i najbolje rešenje za te zajednice i pojedince u tom vremenu.

loše rešenje ustrojstva zajednice.?..to vam je kao parking servis ili kazna za žutu traku... svi plaćaju pogrešno rešenje a niko nije zadovoljan. još gore... a kada se pravednik pobuni biva kažnjen. loše rešenje se ipak dosetilo kako da opstane.i da pije krv svima zarad uske interesne grupe.
 
Ti bi bila u pravu da su 2+2 uvek 4,ali nisu...:mrgreen:
U međuljudskim odnosima postoje iracionalna dejstva koja lucidni i hrabri primenjuju ne samo na poteze u finansijskim plasmanima iu biznisu,već
i na ljudima! Zloupotreba čoveka i manipulacija ljudima je sve češća i Dlugomir je u pravu,samo što je to uprošćeno i previše sažeto
izrekao!
Naime,mnogi bogat biznismen,i ne samo kod nas (recimo za Rusiju je to tipičnije,ali i za Kinu!) tako kvarno postupa i sa svojim menađerima i
ostalim zaposlenima da se normalnom čoveku prevrče utroba od toga! Zloupotreba ljudi i manipulacija te mobuing su već uobičajena
pojava u privatnim firmama zemalja gde su sindikati slabi i korumpirani...

Neka ti izmanipulisani i mobirani daju otkaz. Neka oni postanu svoje gazde.
 
Sukhoi t-50:

Da li se slažete sa tim da su ljudi koji preziru kapitalizam i pozivaju se na pravdu zapravo oni koji imaju manje sposobnosti od drugih, ali im smeta to što su u kapitalizmu njihove prave sposobnosti ogoljene, i što ne mogu da podnesu da ima uspešnijih od njih - pa onda traže žrtvenog jarca u drugima i takav poredak nazivaju nepravednim?

Veliš, kapitalizam je poredak u kojem su «uspešniji» judi sa većim «sposonmpostima» od ljudi sa manjim «sposobnostima» i smatraš da je to razumljivo, opravdano i pravedno.

Ja sam to razumeo ovako: da su, po tebi, u kapitalizmu uspešniji ljudi koji imaju veće lopovske sposobnosti da na razne, lopovske načine kradu i prisvajaju za sebe najveći deo društvenih materijanih dobara, koje su drugi ljudi svojim radom i znojem proizveli.

A mogu to da shvatim i ovako: da si želeo da kažeš da su u kapitalizmu manje uspešni pošteni i vredni ljudi, koji nemaju lopovske sposobnosti i ambicije i ne žele da žive od tuđeg rada, već samo od vlastitog.

Jer činjenica je da se niko ne može obogatiti svojim vlastitim i poštenim radom, tj. ako nema lopovske «sposobnosti» i ambicije, i ako ne živi u kapitalističkom, tj, lopovsakom društvenom poretku, kojeg su lopovi za sebe, po svojom meri i želji skrojili.
 
Poslednja izmena:
Ja sam to razumeo ovako: da su, po tebi, u kapitalizmu uspešniji ljudi koji imaju veće lopovske sposobnosti da na razne, lopovske načine kradu i prisvajaju za sebe najveći deo društvenih materijanih dobara, koje su drugi ljudi svojim radom i znojem proizveli.
dabome. medju najuspešnije kapitaliste svih vremena spadaju svakako bankari i zelenaši.
a veličina bogastva jednog uspešnog kapitaliste je ništa drugo do javno priznanje kolika je lopurda.
 
Neka ti izmanipulisani i mobirani daju otkaz. Neka oni postanu svoje gazde.
A neka neki Hofa sindikalac malo gazdama keve poređa?
Znaš,Cico,nama i nema napretka privrede dok su nam sindikati ovako kilavi-gazdama dobre i niske cene od malih plata
nastale i nizak nivo tehnologije dok lapaju profit!
Ali ti ovo kao ni Vučić ne razumete...Malo ko u Srbiji to razume;Recimo Dragaš i Radulović,pa iz vlasti Zec,Bajec...
Ali kad su političari slušali pametne?
Tito je imao sluha...ponekad...:mrgreen:
 
DRAGOLJUB:

nema napretka privrede dok su nam sindikati ovako kilavi

Kad to i u kojoj kapitalističkoj zemlji sindikati nisu bili "kilavi"? Kad sindikati postanu opasni za kapitaliste, kapitalisti ih odmah zabrane ili potamane - metak u čelo. Svi dosadašnji društveni i ekonomski poreci, podrazumevajući i komunizam, bili su samo različite varijante robovlasništva - nekad blaže, nekad surovije. Ne verujem da se tu pomoću sindikata može išta promeniti.
 
DRAGOLJUB:



Kad to i u kojoj kapitalističkoj zemlji sindikati nisu bili "kilavi"? Kad sindikati postanu opasni za kapitaliste, kapitalisti ih odmah zabrane ili potamane - metak u čelo. Svi dosadašnji društveni i ekonomski poreci, podrazumevajući i komunizam, bili su samo različite varijante robovlasništva - nekad blaže, nekad surovije. Ne verujem da se tu pomoću sindikata može išta promeniti.
Nordijske zemlje,Kanada pa i sve zapadne zemlje druge "priče pričaju"...Kad se u Švedskoj ili Norveškoj povredi radnik-jao gazdi!
Sindikati ga "pojedu"!Koliko ih samo godišnje bankrotira sa sindikatima " za vratom"...Imaš i kod tebe ,koliko znam,jedan izuzetno jak
sindikat-lučkih radnika...Raspitaj se malo...:bye:
 
DRAGOLJUB:

Imaš i kod tebe ,koliko znam,jedan izuzetno jak sindikat-lučkih radnika...Raspitaj se malo..

Verovatno si u pravu i ne bih se raspitivao o tome jer to i nije mnogo značajno, pošto postojanje sindikata, ma koliko oni bili jaki, ne može opravdadi postojanje svetskog kapitalističkog, nepravednog, eksploatatorskog društvenog i ekonomskog poretka. Koji ni jednom čoveku na planeti - bilo siromahu radniku ili kapitalisti - ne može osigurati miran i spokojan život trajno, bez straha šta će da bude sutra.
 
Poslednja izmena:
Sukhoi t-50:



Veliš, kapitalizam je poredak u kojem su «uspešniji» judi sa većim «sposonmpostima» od ljudi sa manjim «sposobnostima» i smatraš da je to razumljivo, opravdano i pravedno.

Ja sam to razumeo ovako: da su, po tebi, u kapitalizmu uspešniji ljudi koji imaju veće lopovske sposobnosti da na razne, lopovske načine kradu i prisvajaju za sebe najveći deo društvenih materijanih dobara, koje su drugi ljudi svojim radom i znojem proizveli.

A mogu to da shvatim i ovako: da si želeo da kažeš da su u kapitalizmu manje uspešni pošteni i vredni ljudi, koji nemaju lopovske sposobnosti i ambicije i ne žele da žive od tuđeg rada, već samo od vlastitog.

Jer činjenica je da se niko ne može obogatiti svojim vlastitim i poštenim radom, tj. ako nema lopovske «sposobnosti» i ambicije, i ako ne živi u kapitalističkom, tj, lopovsakom društvenom poretku, kojeg su lopovi za sebe, po svojom meri i želji skrojili.

Citat koji si naveo kao 'moj' je zapravo odlomak sa ovog linka koji sam stavio, što sam i naveo ispod, uz napomenu da se obavezno pročita ceo tekst, a ne samo taj odlomak. Medjutim, ovde je nešto drugo interesantno - činjenica da si ti samo pročitao odlomak, zanemario ostalo, i svojim tiradama o 'lopovskim sposobnostima' sebe prikazao kao prototip čoveka koji je opisan u tekstu i odlomku. :lol: Pritom ja nisam ništa rekao - samo sam pitao forumaše šta misle o tome i da daju svoj sud.
 
Od prvih postova na temi se provlaci jednakost: uspeh=novac. To je razlog sto jedan deo ljudi prezire kapitalizam. Ostali ga preziru jer u kapitalizmu lose zive, pa misle da bi u drugacijem uredjenju bilo bolje za njih.
Kao sto napisa Prezlamen, sve je to fino zamisljeno u teoriji. U sprovodjenju kapitalizma ispoljavaju se i dobre i lose strane koncepta.

Da se konkretno osvrnem na uvodni post- ne vidim da kapitalizam nagradjuje sve "kvalitetne" ljude. Pruza, istina, sansu nekima koji tu sansu inace ne bi imali, ali do kapitalistickog uspeha se moze doci i sa skromnim intelektualnim, obrazovnim, moralnim, ljudskim osobinama. Hocu reci- novcem se (ipak) ne moze izmeriti ljudska vrednost.
 
Sukhoi t-50 :

Citat koji si naveo kao 'moj' je zapravo odlomak sa ovog linka koji sam stavio, što sam i naveo ispod, uz napomenu da se obavezno pročita ceo tekst, a ne samo taj odlomak. Medjutim, ovde je nešto drugo interesantno - činjenica da si ti samo pročitao odlomak, zanemario ostalo, i svojim tiradama o 'lopovskim sposobnostima' sebe prikazao kao prototip čoveka koji je opisan u tekstu i odlomku. Pritom ja nisam ništa rekao - samo sam pitao forumaše šta misle o tome i da daju svoj sud.

Evo, poslušah te i pročitah ceo tekst sa priloženog linka. I nije se promenilo ništa. Moj negativan stav prema kapitalizmu je ostao isti. Tekst sa linka je pisao neko od pristalica i branitelja idelogije kapitalizma kao nepravednog društvenog i ekonomskog poretka, sa pokušajem da se istaknu njegove prednosti u odnosu na zagovaranja i pokušaje uspostavljanja komunizma kao pravednog društvenog i ekonomskog poretka. Međutim, ovoj obrani kapitalizma nedostaje elaborat o prednostima i kvalitetima komunističkog društvenog poretka, potrebnog da bi mogli izvršiti usporedbu između ova dva različita društvena i ekonomska poretka, da bi tako mogli lakše da procenimo koji je za veliku većinu jednog društva bolji - a ne samo za manjinu onih najambicioznijih pojedinaca koji su na razne načine, često ne birajući sredstva, uspeli većinu društva da stave pod noge, da bi ga eksploatisali i njime manipulisali. Mada, ta usporedba radi procene, elaborirana kao teorija na papiru, ljudima malo staririjim koji danas žive na prostorima bivše YU nije ni potrebna jer su praktično živeli i lično iskusili prednosti i mane oba poretka i sada mogu iz iskustva da kažu koji je od ova dva poretka bolji.

A što se tiče samog teksta sa prilošenog linka, vrlo je neubedljiv. Pokušaću ukratko da komentarišem nekoliko stavova iz tog teksta.

«U kapitalizmu su stvari drugačije. Ovdje svačiji životni položaj zavisi od njegovog djelovanja».

Ovo je obična laž koju sam autor teksta demantuje sledećim stavom kada kaže: «Ono što mnoge čini nesretnima u kapitalizmu jest činjenica da kapitalizam svima pruža priliku za postizanje najpoželjnije pozicije, koju, naravno, može postići samo nekolicina.» Što će reći, da autor time priznaje da je kapitalizam dobar samo za «nekolicinu» , a nikako i za celo društo. A ta «uspešna nekolicina» je, naravno, uvek onaj najpokvareniji i najkriminalniji deo društva koji ne preza od upotrebe svih mogućih sredstava da se dokopa društvenih materijalnih blaga. I posle taj društveni ološ, iz straha, svi poštuju i smatraju najuspešnijom društvenom elitom , jer ta elita sada ima novac, vlast i moć da zgazi svakoga ko joj se suprostavi. Ovu činjenicu je autor teksta zaboravio da navede.

Često razglabana strogost kapitalizma ogleda se u činjenici da se svakome pristupa prema njegovom doprinusu «dobrobiti sunarodnjaka».

Ovo je takođe obična laž. Baš bih voleo da vidim makar jednog kapitalistu koji je društveno vlasništvo pretočio u svoje privatno, radi «dobrobiti svojih sunarodnjaka»

Kapitalistički sistem cijena i tržišta jest društvo u kojem zasluge i postignuća određuju čovjekov uspjeh ili neuspjeh.

Da, to je tačno – do novca, bogatstva i moći u kapitalizmu se može doći samo veštom manipulacijom »kapitalističkog sistema novca, cena i tržišta», a nikako ako čovek radi kao ponizna sluga u službi na dvorcu nekog obesnog debelog kapitaliste.

Sanjarenja o “pravednom” svijetu koji bi se prema svakom odnosio prema njihovoj “pravoj vrijednosti” sklonište je svih onih koji pate od nedostatka samopouzdanja.

A koji su to koji pate od »nedostatka samopouzdanja»? To je ona ogromna neuspešna većina društva koja nije umela da se snađe i obogati u uslovima kapitalističkog sistema novca, cena i tržišta To je ona ogromna neuspešna većina koja je, da bi preživela, morala da zasuče rukave i svojim radom i znojem proizvede sva ona materijalna dobra koja postaju glavmim predmetom kapitalističkog sistema tržišta rada, cena i novca. i glavnim sredstvom bogaćenja uspešnih, malobrojnih pojedinaca, kapitalista.
 
Od prvih postova na temi se provlaci jednakost: uspeh=novac. To je razlog sto jedan deo ljudi prezire kapitalizam. Ostali ga preziru jer u kapitalizmu lose zive, pa misle da bi u drugacijem uredjenju bilo bolje za njih.
Kao sto napisa Prezlamen, sve je to fino zamisljeno u teoriji. U sprovodjenju kapitalizma ispoljavaju se i dobre i lose strane koncepta.

Da se konkretno osvrnem na uvodni post- ne vidim da kapitalizam nagradjuje sve "kvalitetne" ljude. Pruza, istina, sansu nekima koji tu sansu inace ne bi imali, ali do kapitalistickog uspeha se moze doci i sa skromnim intelektualnim, obrazovnim, moralnim, ljudskim osobinama. Hocu reci- novcem se (ipak) ne moze izmeriti ljudska vrednost.
A ljudska vrednost bi bila? ? ?:mrgreen:
I ako je definišeš nekim relativnim ,ljudskim etalonima-čemu to služi i kuda to stremi? Msm,to kao vrednost?
Za čega ,sem da skrati strah egzistencijalni može "vredeti"?
 
Dragi moj neuki i naivni narode hteli ste (neo)liberalni kapitalizam - eto vam ga na :D

Vole, vole, a ne znaju ...

- - - - - - - - - -


~~~~~
Iz moje knjige ...
~~~~~

(3.б) Зашто су богати још богатији, а
сиромашни још сиромашнији
Геоекономија означава скуп мера које државе предузимају ради
повећања конкурентске моћи сопствене привреде на светском
тржишту. Она је у трајном динамичком односу са геополити-
ком. Заједничко обележје геополитике и геоекономије је што су
обе методе анализе и тумачења односа снага на међународној
равни (да кажемо условно, при чему геоекономија се обезбеђује
у равноправности утакмице до одређеног нивоа). Геоеконо-
мија је истовремено и сврха и средство геополитичке праксе.
Политичка моћ се од памтивека користила ради остваривања
економских циљева. Другим речима, геоекономија је „новија
игра“ међу државама које су искључиле класичне међусобне
ратове (уз невероватна и непојмљива сплеткарења и интрига-
рења мултилатералних организација – види пример ММФ-а и
Доминик Строс-Кан (фр. Dominique Strauss-Kahn) француског
економисте, правника и политичара, члана Социјалистичке
партије). На главном попришту светске политике (је трилатерала),
где Американци, Европљани и Јапанци сарађују и надмећу се
(„међусобно, а не против остатка Света“ – пракса је другачија).
Противнички ставови могу се испољавати само економским
средствима. Наивне су тврдње модерних пророка да ће у „златном
добу“ геоекономије и разлози и средства супарништва бити
искључиво економски. Те жеље и тежње да се у Свету успостави
само економско супарништво, јесте управо задатак НАТО-а при
чему се труде да искључе друге војне силе, стим што би савез имао
39
још једну функцију коју смо ми овде у Србији осетили 1999. г.,
а то је компаративна предност и условљеност у стандардима,
квотама, царинама и обимима (не)пожељне производње, након
војног пустошења по индустрији земље која се ломи и приморава
у империју. О компаративној предности чланица и чланица
оснивача, коју предводи трилатерала нећемо говорити, јер је
више него једноставна – „Моја банда, моје правило“. Управо док
пишем овај текст, други пут се у Влади РС поставља министарка
која је замрзла чланство у трилатерали.

(Говорећи недавно (http://pescanik. net/2014/05/o-ekonomiji)
о својој новој књизи Economics: The User’s Guide – Еконо-
мија упутство за употребу, 2014. професор Ха-Џун Чанг каже:
У недавним вестима о кризи, многи су, нарочито Немци,
критиковали Грке зато што су лењи. Ако погледате радне
сате, Грци раде 30% више него Немци. Ко је ту онда лењ?
Ствар је у (ефективној) продуктивности. Грци су непро-
дуктивни, а нису лењи. Затим се постављају многа питања
где онда одлази њихов рад. Индивидуална продуктивност
није одређена једноставно тиме колико је неко паметан или
вешт, него има ли везе са инфраструктуром, институцијама,
друштвеним поверењем и низом других ствари над којима
појединци немају контролу, које су колективна одговорност
празног хода и штете. Ако је неко за то крив, крива је грч-
ка елита, а не грчки народ. Ја бих додао да је крива и Немач-
ка елита (може и ЕУ суперкласа Франкфуртера: http://www.
theguardian.com/business/economics-blog/2011/nov/08/europapandreou-
berlusconi-bailout-debt), која је притиском путем
ЕУ механизама на Грчку Владу вршила експеримент над Гр-
чком економијом и државом.)

(Једна од економских књига која је у последње време у свету
имала изузетан одјек јесте Капитал у XXI веку чији је аутор
Томас Пикети (Thomas Piketty), професор Париске школе
економије, а која је посвећена питањима неједнакости, од-
носно прерасподели доходака и богатства у капитализму. У
овој књизи од скоро 700 страница аутор користи статистич-
40
ке податке које је целу деценију прикупљао и обрађивао са
својим сарадницима Емануелом Саезом (Emmanuel Saez)
из Оксфорда и Ентонијем Аткинсоном (Anthony Atkinson)
са Берклија како би могао да прати прерасподелу и концен-
трацију доходака и богатства на примеру великог броја зе-
маља (20-ак) у дугом временском периоду (три века уназад)
и утврди одређене законитости...Нобеловац П. Кругман је
у New York Times објавио колумну под симболичним нази-
вом Паника због Пикетија (The Piketty Panic) у којој пише о
ужасу који је захватио многе због чињенице када је он аргу-
ментовано разрушио мит о томе како су огромна богатства
„заслужено“ стечена. П. Кругман подсећа да је, историјски
гледано, било неколико линија одбране да се озбиљно рас-
правља о проблему огромног богаћења уског слоја друштва.
Прво се негирало да долази до све веће концентрације до-
ходака и богатства, па када ови покушаји нису крунисани
успехом тврди се како је то оправдано – повећани дохоци
на врху социјалне пирамиде су заслужена награда за пру-
жене услуге и због тога богате не треба називати олигар-
сима него ствараоци радних места. Сада када се показало
да извор великих богатстава није предузетништво него на-
следство, у немогућности да Пикетија аргументовано опо-
вргну његови опоненти, истиче П. Кругман, иду на његову
идеолошку дисквалификацију називајући га марксистом. –
Јован Душанић)
 
Poslednja izmena:

Back
Top