Mobing

Violetna

Elita
Poruka
22.085
Ne znam da li ima vec tema... ali je sa krizom mobing sve veci, jer misle da im se može, bez obzira na tobožnje apele i brige raznih, kako se odbraniti kad si svestan da ces ako malo vise zatalasas dobiti otkaz, a dobro ti ide, volis svoj posao, samo ne i nadredjenog:worth:

Neka ovo bude tema za iskustva i primere....

Dajem primer za stranu firmu gde se direktor izdire, urla na koleginicu do te mere da mu krece pljuvacka iz usta:lol: naravno bez realnog razloga:)

Naravno, mobing moze da bude i od strane kolega/ koleginica
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li ima vec tema... ali je sa krizom mobing sve veci, jer misle da im se može, bez obzira na tobožnje apele i brige raznih, kako se odbraniti kad si svestan da ces ako malo vise zatalasas dobiti otkaz, a dobro ti ide, volis svoj posao, samo ne i nadredjenog:worth:

Neka ovo bude tema za iskustva i primere....

Dajem primer za stranu firmu gde se direktor izdire, urla na koleginicu do te mere da mu krece pljuvacka iz usta:lol: naravno bez realnog razloga:)

Naravno, mobing moze da bude i od strane kolega/ koleginica

Posmatraj to kao Karmu.
 
Posmatraj to kao Karmu.

Kakvu Karmu? :/

Da odgovorim na temu: mobing je produkt objektivnog i subjektivnog. Objektivno je produkt kapitalizma, gde čovek mora da bude rob da bi radio. Subjektivno - on je produkt lošeg vaspitanja roditelja, gde se deca uče da bespogovorno poštuju autoritete, da je pošten rad sve u životu, i da je rad sam po sebi najviša vrednost. To su robovske linije razmišljanja, ti roditelji ne shvataju da neki kriminalac koji je poživeo 40 godina i radio šta je hteo vredi mnogo više nego njihov sin/kćerka koji su ceo rmbačili za nekom fabričkom trakom i u sedamdesetoj otišli u penziju. Ljudima je ispran mozak, intertni su i servilni, pa i zaslužuju sve što im se dešava. Tako se i dolazi do toga - do mobinga, jer ti ljudi sami puštaju da se mobing dešava. Ja znam za primer jednog lika prema kom je nadredjeni u firmi tako postupao, jednom ga čak i gurnuo. Ovaj je uzeo neku vazu sa poda i slomio je dotičnom (nadredjenom) o glavu. Bio je izbačen sa posla, imao je jedno vreme problema da se zaposli, ali kad se zaposlio ponovo nije više bilo takvih situacija, odnos je bio korektan. A i on sam je pažljivije birao itd.
 
Kao Karmu, kako cinis tako ti se vraca. Treba zakociti divljanje sopstvenog ega i sagledati sebe u pravom svetlu, vrline i mane, u jednu ruku i onako kako nas vide drugi pa onda reci da li je to sto se trenutno desava zasluzeno ili ne.

Mozda joj jednostavno nije mesto tu. Ima jedan film, normalan zaglavio u ludaru i pacijenti imali ritual u kojem hodali u krug u jednom smeru svakodnevno. On krenuo u kontra pravcu, oni poceli da ga guraju, jedni na unutra drugi ka spolja, ispustajuci neartikulisane krike. Drugim recima, ne postuje pravila koje trazi kolektiv.
 
Ne. Mobing je zakonom zabranjen. Zakoj je propisao jos neke podzakonske propise i treba ih koristiti.
To znaci moze da se urade druge stvari. Da se anonimno obavesti nadredjeni, nadredjenog da postoji mobing i to sacuvati.
Da neko neutralan skrene paznju nadredjenom da je u prekrsaju. Sve su to posredni nacini da im se zapreti da smanje tenziju.
 
Kao Karmu, kako cinis tako ti se vraca. Treba zakociti divljanje sopstvenog ega i sagledati sebe u pravom svetlu, vrline i mane, u jednu ruku i onako kako nas vide drugi pa onda reci da li je to sto se trenutno desava zasluzeno ili ne.

Mobing nikako ne može da bude zaslužen, to je zakonom nedozvoljena radnja nad zaposlenim ljudima, a karma priču mogu da progutaju samo oni koji su navikli da budu šikanirani, ili neobavešteni bez radnog staža.
 
Robovski uslovi rada u „Juri“ devojku umalo koštali života

Vesna Veizović / Vaseljenska TV | 10.06.2015. 23:00t
Nakon priče očajnog radnika „Jure“ koji je posvedočio o neprestanom maltretiranju menadžmenta firme i robovskih uslova koje su uspostavili korejski vlasnici kompanije većinski finansirane od strane Vlade Srbije, redakciji Vaseljenske TV javila se jedna bivša radnica sa molbom da objavimo i njemu priču.

Robovski uslovi rada u „Juri“ devojku umalo koštali života
M. K. sa svojih dvadeset pet godina života i tri godine rada u ovoj kompaniji, sem što je trpela svakodnevna poniženja, ucene i iživljavanje nerovoznih menadžera izgubila je i svoje zdravlje.

„Posao u „Juri“ dobila sam preko biroa u maju 2011. godine sa rešenjem na kom piše da sam na radnom mestu kontrolora kvaliteta, međutim moj posao bio je rad na traci sa žicama“, počinje M.K. svoju potresnu priču.

„Lider, odnosno šef (I. J.) kako ga zovu od samog početka bio je strog, imao je sva prava. Par puta sam imala problema sa ciklusom i obilnim krvarenjem, sem što mi nije dozvoljavao da odem do toaleta, nalazio je dodatni način da mi još više oteža posao, naredi da se ubrza rad trake kako bih zbog svog nemoćnog stanja pala sa pozicije i on iskoristio svoje pravo da me kazni.“

„Jura“ bolesnom ne veruje

Agonija ove devojke tu se nije završila, na žalost to je bio tek početak:

„Kada sam nakon jedanaest meseci rada trebala da dobijem produžetak ugovora doktori su mi otkrili rak dojke. Srećom sve se dobro završilo, ali sam nakon operacije morala da mirujem bar mesec dana, ne dižem ništa teško i ne zamaram se previše. Međutim nakon nepunih mesec dana zvali su me sa posla i rekli da se moram vratiti na posao ako želim da produžim ugovor. Na sopstvenu odgovornost prekinula sam bolovanje i vratila se na posao.“

Nakon povratka i umesto da je dočeka i trunka ljudskosti M. K. je čekalo novo iznenađenje, još neprijatnije od prethodnih.

„Kada sam se vratila sa bolovanja, niko nije hteo da mi produži ugovor. Morala sam da obećam lideru (I. J. ) da ću ga „častiti u kafani“, produžio mi je ugovor ali od „kafane“ naravno nije bilo ništa i tada su počeli još veći problemi sa njim“, priča nam ova devojka koja tri godine koja je provela u ovom korejskom logoru u Srbiji nikada neće zaboraviti.

„Nakon produžetka stavlja me na jedno od najtežih mesta, gde se bandažira veliki broj žica, odnosno na mesto sa najviše fizičkog rada, teglenja i nošenja što je meni bilo zabranjeno. Nakon suza i suza, ni sama ne znam koliko sam ih prolila i pomoć jednog kolege dobila sam malo lakše radno mesto na traci.“

„Maltretiranje i iživljavanje ne prekida, šta god da uradim ne valja, stalno je vikao na mene, ponižavao me na svakom koraku, to je bilo neizdrživo. Nakon svih tih stresova otkrili su mi tumor na desnima. I jednom trenutku nakon što mi nije dozvolio da odem do toaleta nisam mogla više da izdržim i posvađala sam se sa njim.“

Nakon raka dojke, na desnima i svakodnevnim iživljavanjem nadređenih, posebno lidera (I. J. ) nad M. K. se nadvila još jedna nevolja. Nakon jednog pregleda doktor joj je konstatovao promenu na grliću materice i preporučio hitnu intervenciju, uprkos dostavljenim izveštajima lekara lider nije hteo ni da čuje.

„Po cenu otkaza otišla sam na operaciju, uzela mesec dana bolovanja a nakon toga tražila produžetak na još mesec dana zbog preporuke komisije i lekara. Ali kako sam ja slala doznake u Juru tako su ih oni vraćali tvrdeći da nisu u redu. Na kraju se i moj doktor zapisao šta nije u redu, jer su ih samo u socijalnom ispravili pet puta. Na kraju sam napismeno tražila da mi kažu šta nije u redu sa doznakama,međutim ništa nisu odgovorili. Zbog toga tri meseca nisam imala primanja“, vidno uznemirana nastavlja M. K.

„Od svog tog stresa prokrvarim opet, i stanje mi se pogorša“, umesto da pokažu i trunku čovečnosti prema koleginici koja je imala tešku operaciju rukovodstvo je od nje tražilo da dolazi svaki treći dan na posao.

Konačno nakon isteka bolovanja koje je u slučaju M.K zbog zdravstvenog stanja trebalo po preporuci lekara da traje najmanje tri do šest meseci ona se nakon dva meseca vraća na posao.

„Kada mi je isteklo bolovanje iz kadrovske službe su mi rekli da imam pet dana odmora koji nisam iskoristila. Dobijem od lidera dozvolu za odmor i zatim petog dana od istog sms na kom piše da mi menadžer ipak nije potpisao rešenje za tih pet dana, iako sam iz pouzdanih izvora saznala da rešenje potpisano postoji ali mu se izgubio svaki trag,“ završava M. K. Svoju priču i dodaje da je nakon par dana na kućnu adresu stigao i zvanično potpisan otkaz.

Svi pokušaji obraćanja nadležnima zbog kršenja osnovnih ljudskih prava završavali su se rečima : Ne igrajte se sa vatrom.

Tako i dalje stoji otvoreno pitanje zbog čega ova korejska firma u koji je Srbija uložila dve trećine novca od ukupne vrednosti ima povlašćen položaj i pravo da se prema radnicima u Srbiji odnosima prema korejskom Ustavu, obespravljujući ih i ponižavajući ?!

http://niskevesti.rs/index.php/drus...lovi-rada-u-juri-devojku-umalo-kostali-zivota
 
Odlična tema.

Treba da postoji pinovana tema na kojoj ljudi mogu da posle iskustva sa drugima o tome gde ih je i ko maltretirao.

Neretka je praksa da poslodavac zlostavljanjem otera radnika a sledeći koji dolazi na njegovo mesto nema pojma šta ga čeka.

Zato bi bilo korisno da ljudi mogu negde da se obaveste o tome kada recimo konkurisšu za neki posao.

Nedavno sam čuo priću od prijatelja da se prijavio na konkurs i da je primljen ali da je tek nakon prijema saznao da je osoba koja je radila pre njega na istom mestu dugo vodila spor jer je gazda psovao i urlao na nju.

Veoma brzo je i sam iskusio slično iskustvo sa vlasnikom koji ima 70 i kusur godina, senilan je i sklon raznim iživljavanjima.

Zato je baš doboro imati temu na kojoj mogu da se iznesu posredna ili neposredna iskustva sa mobingom.

Momak sa mog avatara izgubio je život jer ga je gazda digao u pola noći da šlepa kolege na autoputu.
 
Baš čitam temu,

radio sam kod jednog privatnika, čovek pun para ali nemam pojma zašto maltretira radnike?? maltretirao sve oko mene ali došo red i na mene.. kakav odvratan čovek, bljak!!

Da postoji zakon.. sve je to lepo smišljeno ali u praksi ništa!!
...I tako ja jednog jutra ustao, seo na autobus, otišao do Nikole Tesle i odleteo :) .... rešio mobing, korupciju, visinu plate, sigurnost na poslu, nenormalan komšiluk, budale pijane za volanom.. i još mnogo toga
 
Poslednja izmena:
Ma, das otkaz odmah, odes na selo, kupis kozu, muzes, pravis kefir, pijes ga i razmisljas o smislu zivota. Ja nisam tako uradio jer sam nezaposlen, ali mi se javlja da je to pravi put. Sto rece neko mudar, ako vec moram da se borim protiv Tajsona i Kasparova, igracu sah protiv Tajsona, a Kasparova cu nokautirati. Bezite iz te njihove masine.
 
Mobing nikako ne može da bude zaslužen, to je zakonom nedozvoljena radnja nad zaposlenim ljudima, a karma priču mogu da progutaju samo oni koji su navikli da budu šikanirani, ili neobavešteni bez radnog staža.

Bravo, bravo
clapping-smiley-emoticon.gif
 
Ne znam da li ima vec tema... ali je sa krizom mobing sve veci, jer misle da im se može, bez obzira na tobožnje apele i brige raznih, kako se odbraniti kad si svestan da ces ako malo vise zatalasas dobiti otkaz, a dobro ti ide, volis svoj posao, samo ne i nadredjenog:worth:

Neka ovo bude tema za iskustva i primere....

Dajem primer za stranu firmu gde se direktor izdire, urla na koleginicu do te mere da mu krece pljuvacka iz usta:lol: naravno bez realnog razloga:)

Naravno, mobing moze da bude i od strane kolega/ koleginica

Ako je neko posten, pravedan i sposoban, vrlo je verovatno da ce nekad doziveti mobing. On se ne dozivljava samo na poslu, moze se dogoditi sikaniranje i u privatnom zivotu od ljudi kojima si okruzen. Negde na ovom forumu sam procitao mudre reci koje su isle otprilike ovako: "Otvoreno odbijanje talasanja sa gomilom moze imati za posledicu bilo sta u rasponu od direktnog napada do perfidnijih metoda - izolacija, organizovano vredjanje, ponizavanje, ometanje normalne egzistencije itd." Dakle, ako jedinka odstupa od uobicajene strukture okruzenja (pogotovo u pozitivnom smislu) i ne pristaje na medjusobno uslovljavanje, ostatak ekipe ce se skupiti s vilama da je oteraju iz okruzenja, jer im remeti "pravila" na kojima je dato okruzenje zasnovano. Mobing je upravo zbog toga tesko i dokazati, jer se radi o organizovanom sikaniranju i psihickom maltretiranju, n na jednoga, gde n tezi beskonacno. Jedinka u datim okolnostima nema apsolutno nikakve sanse da se odbrani, ili ostane imuna na takvo maltretiranje. Jedino sto moze da se uradi je da se na vreme prepozna ekipa kojom smo okruzeni i da se na vreme planira odstupnica ako procenimo da mentalni sklop ekipe odstupa od naseg.
 
Ako je neko posten, pravedan i sposoban, vrlo je verovatno da ce nekad doziveti mobing. On se ne dozivljava samo na poslu, moze se dogoditi sikaniranje i u privatnom zivotu od ljudi kojima si okruzen. Negde na ovom forumu sam procitao mudre reci koje su isle otprilike ovako: "Otvoreno odbijanje talasanja sa gomilom moze imati za posledicu bilo sta u rasponu od direktnog napada do perfidnijih metoda - izolacija, organizovano vredjanje, ponizavanje, ometanje normalne egzistencije itd." Dakle, ako jedinka odstupa od uobicajene strukture okruzenja (pogotovo u pozitivnom smislu) i ne pristaje na medjusobno uslovljavanje, ostatak ekipe ce se skupiti s vilama da je oteraju iz okruzenja, jer im remeti "pravila" na kojima je dato okruzenje zasnovano. Mobing je upravo zbog toga tesko i dokazati, jer se radi o organizovanom sikaniranju i psihickom maltretiranju, n na jednoga, gde n tezi beskonacno. Jedinka u datim okolnostima nema apsolutno nikakve sanse da se odbrani, ili ostane imuna na takvo maltretiranje. Jedino sto moze da se uradi je da se na vreme prepozna ekipa kojom smo okruzeni i da se na vreme planira odstupnica ako procenimo da mentalni sklop ekipe odstupa od naseg.

Или.. ако си некад био део њиховог блата, и сад желиш да будеш бољи човек, да се исправиш, одеш из њиховог друштва, гомила блата ће те покушати повући за рукав да се вратиш код њих. Ако ипак истрајеш и не покориш се, они ће и даље нападати чак ти пребацивати осећај кривице. Хоћу јавно да се захвалим члану "Реалистик" на дивним текстовима.
 
Или.. ако си некад био део њиховог блата, и сад желиш да будеш бољи човек, да се исправиш, одеш из њиховог друштва, гомила блата ће те покушати повући за рукав да се вратиш код њих. Ако ипак истрајеш и не покориш се, они ће и даље нападати чак ти пребацивати осећај кривице. Хоћу јавно да се захвалим члану "Реалистик" на дивним текстовима.

Samo onaj ko je to doziveo moze razumeti kako to izgleda.
 
Bio sam žrtva mobinga. Trpio, trudio se, smirivao se, izbegavao nevolje. Nije išlo, dobio sam otkaz i završio na sudu.
Moje iskustvo: - mobing se jako teško dokazuje, i ako je na prvi pogled očit
- ne vredi vremena, prolazno je. Dok se na nađe bolje, treba se strpiti. Nasilnica ( u mom slučaju bila ona) jednako može da ode,
niste samo vi ti na koje je nasilna
- nikako i s nikim ko poznaje nasilnika ne komenatarišite. Abrovi se brzo šire.
 
Tamo gde se zna red, gde postoje tačno ustanovljene procedure i gde rade ljudi koji zaslužuju da budu na odredjenim pozicijama mobing je neznatan.Jer svako ko dobro poznaje posao koji radi, tačno zna gde može nastati problem , zašto je došlo do nekog propusta i kako isti bezbolno prevazići . Samo kod nas je to izuzetak, a ne pravilo. Ceo svoj radni vek živim sa mobingom, što na svojoj koži, što svedok mobinga nad drugima jer prosto radiš sa ljudima koji su voljni da budu šefovi a sem poltronstva i skupljanja jeftinih poena, te dokazujući svoju sposobnost time što druge žele da naprave nesposobnima skupljaji poene kod istih takvih vlasnika ili nadredjenih. Sa ljudima koji imaju znanje , ili znaju koliko ne znaju nikada problem. No takvih je sve manje, uglavnom vrlo brzo odu iz zemlje.
 
Ma, das otkaz odmah, odes na selo, kupis kozu, muzes, pravis kefir, pijes ga i razmisljas o smislu zivota. Ja nisam tako uradio jer sam nezaposlen, ali mi se javlja da je to pravi put. Sto rece neko mudar, ako vec moram da se borim protiv Tajsona i Kasparova, igracu sah protiv Tajsona, a Kasparova cu nokautirati. Bezite iz te njihove masine.

Da, da, evo ga još jedan pametan iz kategorije "napred braćo!".

Samo napred, pokaži ti ličnim primerom kako to super i lako ide sa "odeš na selo, kupiš kozu, praviš kefir", (dakle, vikni "za mnom, braćo!"), pa će i drugi doći za tobom.
 
A čemu ti mobilni telefon služi?
Ako znaš da je direktor takav ili da je neko od kolega do te mere nepristojan i bezobrazan, onda vrebaš i ti. Svaki put kada trebaš da se suočiš sa njima, upališ kameru na mobilnom telefonu i snimaš. :mrgreen:
Bitno je da imaš neoboriv dokazni materijal.
 
Tamo gde se zna red, gde postoje tačno ustanovljene procedure i gde rade ljudi koji zaslužuju da budu na odredjenim pozicijama mobing je neznatan.Jer svako ko dobro poznaje posao koji radi, tačno zna gde može nastati problem , zašto je došlo do nekog propusta i kako isti bezbolno prevazići . Samo kod nas je to izuzetak, a ne pravilo. Ceo svoj radni vek živim sa mobingom, što na svojoj koži, što svedok mobinga nad drugima jer prosto radiš sa ljudima koji su voljni da budu šefovi a sem poltronstva i skupljanja jeftinih poena, te dokazujući svoju sposobnost time što druge žele da naprave nesposobnima skupljaji poene kod istih takvih vlasnika ili nadredjenih. Sa ljudima koji imaju znanje , ili znaju koliko ne znaju nikada problem. No takvih je sve manje, uglavnom vrlo brzo odu iz zemlje.

Lepo si objasnila problematiku. Ljudi odlaze upravo zbog toga sto ne mogu ostvariti svoja prava na miran nacin i sto na svakom koraku postoje elementi sistema obrnutih vrednosti.
 
Mobing je cesta pojava u Srbiji od kako je krenula privatizacija i svodjenje ljudi na klase. Osoba koja dozivi i prezivi mobing postaje zrtva i krivac za sve. Obicno se zaposljavanje vrsilo ranije a i sada rodbinskim vezama i politickim knjizicama. A smetaju samo oni koji vide celu rodbinu u jednoj firmi ili skoli. U skolama u jednoj kancelariji rade dva rodjaka. U firmama u kancelariji, dva rodjaka ili tri rodjaka. Sto je i normalno da kao jato ptica cuvaju svoje gnjezdo, ili kao ribe u vodi cuvaju svoje jato riba sto je i opravdano jer nemaju drugog izbora. Mobing dozive samo oni koji nemaju mogucnosti da se ostvare na bilo kojim zivotnim poljima. Posledice mobinga su velike.
 
Ne znam da li ima vec tema... ali je sa krizom mobing sve veci, jer misle da im se može, bez obzira na tobožnje apele i brige raznih, kako se odbraniti kad si svestan da ces ako malo vise zatalasas dobiti otkaz, a dobro ti ide, volis svoj posao, samo ne i nadredjenog:worth:

Neka ovo bude tema za iskustva i primere....

Dajem primer za stranu firmu gde se direktor izdire, urla na koleginicu do te mere da mu krece pljuvacka iz usta:lol: naravno bez realnog razloga:)

Naravno, mobing moze da bude i od strane kolega/ koleginica

Postoje nacini i nacini da se dobije velika suma novca ako dobijes na sudu za mobing, naravno treba da imas svedoka, snimljen materijal - da mobinger zna da ga snimas, pa nek vice ako sme ...itd..
 

Back
Top