strah starijih od tehnologije?

gost 189815

Iskusan
Poruka
5.826
dobro ne bas svih... ali vecina starijih(preko 50) kad im objasnjavam nesto imaju konstantan strah da ce neko sranje da se desi ako kliknu nesto sto ne treba..npr nalog na fejsu i dr,ja deset puta objasnim nesto,ili kazem sve sto napises ili uradis nije nepovratno i moze da se sanira,izbrise..al opet sa osetljivoscu i strepnjom pristupaju finalnom kliku....
da ne pricam o tome da stalno neke radnje iste objasnjavam pa cak i napisem ,nacrtam,opet me cimaju,mada za to mislim da je stvar j lenjosti tipa lakse mu da mu ja to uradim....
primeri:konvertovanje pesma sa jutuba sam crtalaa sa sve strelicama i kutijama i opisima :lol:c r t a l a :lol:

e sad ako izuzmemo ono lakse mi je ti to da uradis,u dr slucajevima kad im vidis strepnju u ocima sta da pomislis?:)zasto to tako dozivljavaju,a isti i rade na poslu na kompovima nije da su im sad to neke strane sci fi masine:)
i jel imate vi tako neka iskustva,i jel uvek ovo nanovo objasnjavate ili iskulirate dozivanja
za ispomoc?:lol:
 
dobro ne bas svih... ali vecina starijih(preko 50) kad im objasnjavam nesto imaju konstantan strah da ce neko sranje da se desi ako kliknu nesto sto ne treba..npr nalog na fejsu i dr,ja deset puta objasnim nesto,ili kazem sve sto napises ili uradis nije nepovratno i moze da se sanira,izbrise..al opet sa osetljivoscu i strepnjom pristupaju finalnom kliku....
da ne pricam o tome da stalno neke radnje iste objasnjavam pa cak i napisem ,nacrtam,opet me cimaju,mada za to mislim da je stvar j lenjosti tipa lakse mu da mu ja to uradim....
primeri:konvertovanje pesma sa jutuba sam crtalaa sa sve strelicama i kutijama i opisima :lol:c r t a l a :lol:

e sad ako izuzmemo ono lakse mi je ti to da uradis,u dr slucajevima kad im vidis strepnju u ocima sta da pomislis?:)zasto to tako dozivljavaju,a isti i rade na poslu na kompovima nije da su im sad to neke strane sci fi masine:)
i jel imate vi tako neka iskustva,i jel uvek ovo nanovo objasnjavate ili iskulirate dozivanja
za ispomoc?:lol:

Strah od novog i nepoznatog

Vecina ljudi nikad ne odmakne dalje od onog sto su naucili na nekom kursu. Nikad se ne zapitaju moze li to drugacije, jednostavnije ima li tu jos neceg... Neki su ljudi jednostavno inertni kada je u pitanju radoznalost, ucenje... naucili su zato sto su morali a ne zato sto to sami zele.
 
Strah od novog i nepoznatog

Vecina ljudi nikad ne odmakne dalje od onog sto su naucili na nekom kursu. Nikad se ne zapitaju moze li to drugacije, jednostavnije ima li tu jos neceg... Neki su ljudi jednostavno inertni kada je u pitanju radoznalost, ucenje... naucili su zato sto su morali a ne zato sto to sami zele.

da ali zar ponawljanjem nekih radnji(tj ako ih wise puta pokazem) i objasnjenja da nije bauk ne bi trebali da dodju u stadijum opustenosti i sigurnosti?zar iskustwo ne deluje tako?

- - - - - - - - - -

Ja sam kao strucnjak za elektronsko poslovanje,a isti sam takav kad treba da platim karticom nesto na netu.
swi su takwi u pocetku ali zar wreme i iskustwo ne oslobadja?
 
To je jer je prekomplikovano i onda imaju trip da ako urade pogrešnu stvar, neće znati da vrate to u normalu
Moja baba ima neki zaeban phillips fiksni i zna samo broj da okrene, a taj telefon funkcija ima, samo veš ne pere fazon
Fora je i u tome što oni obično nikad u mladosti nisu imali nijednu od tih funkcija i onda im ni ne trebaju, naučili su na jedan način i to je to, šta sad da menjamo, eto ona npr ima imenik na tom telefonu, al i dalje fura neku malu svesku, ne bi u ovo ukucavala ni luda iako je 100x lakše baratati time. Nije uopšte u tome poenta kod njih.
Kapiram i mi kad omatorimo i kad budu lebdeli neki hologrami oko nas da ćemo znati samo da drndamo ovaj forum i da pustimo yt na njima jer će nas boleti uvo za sve one ostale funkcije što će ta gomna imati. Sad ne deluje tako al kad imaš 60...
 
Pa nije to samo strah, vec polako rade jer nisu maheri i pazljivo rade plus ima i malo straha da ne zabrljaju.
Kada koristis peglu ako ne znas dobro da je koristis sigurno ces polako da radis.

Lepe su ti teme Wico, da te pohvalim, oslikava se neka sreca u njima.
 
Pa nije to samo strah, vec polako rade jer nisu maheri i pazljivo rade plus ima i malo straha da ne zabrljaju.
Kada koristis peglu ako ne znas dobro da je koristis sigurno ces polako da radis.

Lepe su ti teme Wico, da te pohvalim, oslikava se neka sreca u njima.

ti to mene zezas?:lol:samo se nerwiram...
moj brat swe iskulira nece ni da dolazi na tatin poziw a ja ko malom detetu ajmo,gde pise owo,sta sam rekla za ono,gde je posalji...
al dobro celici se karakter:lol:
 
ti to mene zezas?:lol:samo se nerwiram...
moj brat swe iskulira nece ni da dolazi na tatin poziw a ja ko malom detetu ajmo,gde pise owo,sta sam rekla za ono,gde je posalji...
al dobro celici se karakter:lol:

Oko toga da se nerviras?! Uzivaj u tome.:)

Mojoj dobroj drugarici majka dosla u stanje pred mozdani udar, jer je dosta gojazna, a otac ima tezak gastritis i solidnu sansu da dobije cir na zelucu.

- - - - - - - - - -

To je razlog za nerviranje.
 
ti to mene zezas?:lol:samo se nerwiram...
moj brat swe iskulira nece ni da dolazi na tatin poziw a ja ko malom detetu ajmo,gde pise owo,sta sam rekla za ono,gde je posalji...
al dobro celici se karakter:lol:

Ona moja gorepomenuta baba ima i onu kablovsku preko mtsovog modema, pa malo malo, kad god nestane struje, ili kad ona istakne to zbog nekog čišćenja ili slučajno ispadne, mora da se kuca password
naravno, kucanje passworda je atomska fizika i ja moram da se zajebavam do nje da idem svakih 10 dana već par godina
 
malo smo mi precenjivali te starije misleci da su pametniji nego sto jesu . godine donose manju zainteresovanost za nove stvari a slabije pamcenje.

skrati objasnjenje na najneophodnije i nek zapise to ako treba i to je to.

skoro sam tetki spojio dvb t2 , stalno je pricala da joj je komsija rekao da je mnogo komplikovano i sto kazes kao da se plasi.

zato sam joj pokazao dugmice za paljenje , kanal gore , dole ton gore , dole i dosta joj je.

pitam je par dana kasnije je li se navikla i jel tesko , kaze navikla se nije tolko opasno.
 
Imam iskustva, mada ljudi se samo plase da ne zeznu nesto.
Lupam sada, ja da uzmem da povezujem struju, i ja bih se plasio da ne zeznem nesto, da ne napravim kratak spoj.

Kod kompa toga nema, ali njima je kraj sveta ako minimiziraju prozor ili zatvore slucajno. Jednostavno, nisu informaticki pismeni, kao sto ja nisam ni elektricarski pismen, i kako je meni frka kada vidim varnicu i pitam se sta sam pogresio, tako i njima kada im izadje pop-up prozor.

Ljudi se plase nepoznatog i stranog, a tehnologija je to, posebno za starije. Zamislimo vreme za jedno 50 godina, kada budu ugradjivali cipove u mozak ili sta znam, zar necemo biti onda tehnofobicni?

asuna-gif.gif


Skoro pa kao prava.
 
evo vam odgovora iz prve ruke: trošite svoje nurone utaman.

to što vi nazivate tehnologijom je izmišljotina tamo nekih ljudi. igrarija. taman će te oblikovati svoj um prem tudjoj izmišljotini a kad ono čuda.... dolazi druga. pa vi ponovo spuckate u nepovrat deo sinapsi i neurona...i tako sve dokle pratitie "tehnologiju".... jel vam sad jasno ovo za starije?

e sad....barem zamislite da ste svoj um oblikovali prema neprolaznim vrednostima,
 
Pre par godina radila sam u firmi gde sam za radnike dobila ljude koji su imali više staža nego ja godina.
Svi su oni radili administraciju godinama na nekim DOS programima ... ali nikako nisu mogli da se "uklope" u novi sistem (progame i mrežu). U početku mi nije bilo jasno kako je moguće da ne kapiraju nešto tako prosto (novi programi su prilično prosti za rad), a godinama su vodili administraciju perfektno, prvo ručno, zatim preko askota i robotrona, a zatim i kompjuterski. Posmatrajući ih, shvatila sam da je njima uvođenje novih programa u vezi sa privatizacijom, gledanjem kako njihove dotadašnje kolege gube posao kao "tehnološki višak", omalovažavanje od nadobudnih "menadžera" nove vrste, novih gazda domaćih i stranih (uglavnom profitera zadnje kategorije), itd. Sve je to u njima, podsvesno, izazvalo otpor prema novinama. Podsvest je moćna sila, koja zna da blokira i najsposobnije i najinteligentnije.
Ako izuzmemo likove koji ništa nisu u stanju da ukapiraju (ima ih i među starim i među mladim radnicima uvek i podjednako), a promenimo pristup prema starim radnicima (ljudski pristup, ali ne udžbeničkog tipa :) ) može se dobiti veoma jak radni tim, jer oni imaju ogromno iskustvo u svim administrativnim zavrzlamama, koje nijedan program i kompjuter ne može zameniti. To što oni malo sporije rade, normalno je, jer već im je počelo okoštavanje u rukama, vid im je slabiji nego nama, leđa ih više bole od sedenja, itd.
Sada imam svoju firmu i zapošljavam isključivo dobro iskusne radnike, bez obzira na to što im do penzije fali 10-tak godina, i bez obzira na to što nisu baš vešti u kompjuterskom radu, ... to se lako nauči, a najteže je naći nekog ko razume to što radi, umesto da samo unosi podatke bez kapiranja šta od toga treba da nastane. Ljudski razum i znanje ne zavisi od kompjuterskog, ali kompjutersko zavisi od ljudskog.
 
Boje se ljudi da ne pokvare.

Kada sam se zapslio u jednom marketu kao radnik obezbedjenja, padne meni nocna smena za novu godinu, priprem ja grickalice picence gledam tv, igram soni ps i pustam muziku na nekom laptopu koji je osoblje koristilo... ne secam se sta sam pritiskao ali sam se istripovao da sam izbrisao sve pesme i zeznuo jos neke stvari.... ja se nacisto istraumirao, mislim se reci ce novi radnik a vec pravi stetu :rida: nisam provalio da pucaju petarde i da je 00:00h dok poruke i pozivi nisu poceli da stizu, na kraju je sve bilo ok:super:
 
Ne bih se bas slozio da je podela na mlade i stare, ucio sam i jedne i druge i ako je tehnologija prikljucenje racunara, koriscenje telefona ili upotreba interfona onda je stvar obrnuta. Masinu za ves lakse ukljuce stariji, sijalicu brze zamene stariji, mladji lakse razbiju mobilni kad ne radi nego sto nauce da rade na njemu. E, ako je do upotrebe kartice na netu to lakse rade mladji, ali ako je kartica dedina.
Skoro sam ucio zenu od 70 godina da radi u Photoshopu, nepotrebno, ali su je ubedili da se tu najbolje obradjuju slike, pre toga sam pokazivao mladicu od 19 godina isto to brzo je savladao osnove i alate, ali nikad nije naucio da koristi trimer za kosenje oko cveca, da zameni gumicu na cesmi je mislena imenica, dok antena za UKT talase sluzi za zastitu od groma kod mladjih punoletnika.

Imao bih i za tebe pitanje, ali si nesto zabrljala, pa te izbacili. Recimo, koju vodu treba sipati u peglu ili zasto bicikl ima dva tocka.
 
Poslednja izmena:
Evo vam primer:
Dve žene zaposlene u administraciji, preko 50 godina, zadesila ih "tranzicija" i došao novi gazda u firmu. Doneta je "nova" oprema i "novi" programi, ... naravno, one blagog pojma nemaju o tome, jer im niko nije ni pokazao kao programi funkcionišu, čemu služi nova oprema (da olakša posao), čak nisu dobile ni uputstvo. Uvedeno je i novo radno vreme 09-17h.
Jedna od njih je pitala "šta sa ovim..." i objašnjeno joj je, zatim je ukapirala da može i na Internetu skinuti demo verziju programa, pa probati kući, ... obnovila je davno zaboravljeni engleski, vremenom ga i usavršila, ... dočekala penziju, a zatim otvorila svoju firmu (kao penzioner).
Druga je pala u depresiju zbog odlaska predhodne "uprave", smatrala da "ako ništa ne promeni u kancelariji" - vratiće se sve na staro. U svemu tome ostala je sva zbunjena i počela da umišlja koješta (da će joj kolege "dati otkaz", da samo ona radi, a ostali se zezaju na kompjuteru, ...) i proglašena je tehnološkim viškom. Umesto nje primljena je mlada žena, koja ima sve papire i znanje uredno, ali nema nikakve radne navike, a ne želi ni da ih stekne. Ta nova je dobila otkaz. Zatim je prmljena žena od preko 45 godina, koja je tražila da sve nauči, pitala, savladala što sama a nešto uz pomoć kolega ..., i ona radi.
Sve ove četiri žene su bile moje radnice.

Godine nemaju nikakve veze. Potrebno je da direktori i šefovi poznaju psihologiju rada, pa će im većina radnika (stari ili mladi) biti korisni. Dodatni problem je što su plate, u većini slučajeva, veoma male, pa nema nekog efikasnog načina da se podigne motivacija i produktivnost.

I ne zaboravite nikada, kompjuter i standardni programi su tako koncipirani da ih može savladati čak i osoba sa nižom inteligencijom. Bitno je biti inteligentan i savladati suštinu posla, a programi i kompjuter služe samo da olakšaju sve ono što se vekovima radilo ručno (papir i olovka). Zbog toga što kompjuter i mašina brže rade od olovke, papira i ručnog alata, smanjen je broj potrebnih radnika, i ništa više.
 
Poslednja izmena:
Plaše se velikih promena, novih stvari...život se konstanto menja, juče nije isto što i danas, tako je neminovno.Njihovo ''zlatno'' doba je prošlo, nestalo je buntovništva, revolucije i poleta iz mladosti i sada su samo uvele kruške koje će uskoro umreti.
Možda i zato što su naučeni da misle u okviru jednog starijeg vremena...kada su se propagirale drugačije vrednosti nego danas...i zato što ne mogu da gledaju ispred svog vremena...to mogu samo retki...
 
A ima i ono da ljudski mozak lakse uci sa 5-10 godina nego sa 40-50.
Opet, cast izuzecima, ali oko kompa cu u 95% slucajeva nesto nauciti nekog od 10-15 godina, jer oni zive u tom vremenu, nego nekog od 40-50.

Mene neko da uci kako da povezem razvodnu kutiju, i meni bi bio problem jer bih se plasio da nesto ne zeznem, unistim i sl. Tako da i strah od nepoznatog igra tu ulogu.
 
A ima i ono da ljudski mozak lakse uci sa 5-10 godina nego sa 40-50.
Opet, cast izuzecima, ali oko kompa cu u 95% slucajeva nesto nauciti nekog od 10-15 godina, jer oni zive u tom vremenu, nego nekog od 40-50.

Mene neko da uci kako da povezem razvodnu kutiju, i meni bi bio problem jer bih se plasio da nesto ne zeznem, unistim i sl. Tako da i strah od nepoznatog igra tu ulogu.

Nemoj uzimati u obzir ljude kojima ništa u životu nije vezano za kompjuter, a ponajmanje posao.
Uzmi u obzir prosečnog službenika od 50 godina sa završenom srednjom ekonomskom ili nekom drugom administrativnom strukom. Ne možeš ga porediti sa čovekom od 25 godina iste stručne spreme. Naprosto, ovaj prvi će savladati komp. za par dana, a posao već zna. Ovaj drugi komp. kapira, ali treba vremena da skapira posao, da bi skapirao suštinu programa koji koristi.
Isto tako, iskusni inžinjer i početnik, koji treba da koriste CAD. Prvi ima sliku u glavi svega što radi, ovaj drugi nije čak ni siguran na šta će izaći to što radi, jer ima samo orijentir u teoriji (što nije dovoljno).
Službenik u banci, od oko 50 god. bi umro od srama da ne zna procentni račun (da sračuna kamate bez programa). Retko sretnem službenika u banci ispod 35 da zna procentni račun bez programa, niti su u stanju da skapiraju gde je greška, ako program izbaci nelogičan rezultat, naprosto ne kapiraju tu nelogičnost.

Dobra mi je ideja uparivati iskusne radnike sa početnicima. U praksi to često daje kontraefekat, jer stari se boje da će ih mladi izgurati (jer su agresivniji, mlađi, više energije, lakše potpisuju gluposti koje im poslodavac naredi, nisu oprezni što mnogi poslodavci vole, ...), dok se maldi obično bahate. To opet nije do sposobnosti kapiranja, nego strah od egzistencije i osnovno (ne) vaspitanje.
Kod normalnog (retki su ...), gde ne bacaju početnike i iskusne jedne na druge, kao gladijatore u arenu (kad oni uđu u "borbu" poslodavac može čuda od uslova postavljati za radno mesto), nego spremaju novog, koji će bez trzavica, preuzeti posao iskusnog kad ode ovaj u penziju, to funkcioniše. Ali pre svega, to funkcioniše u kompanijama koje su razvijen sistem i imaju nameru dugoročnog poslovanja, a ne ovi koji kod nas gledaju da zarade za godinu dana ono što će im trebati za tri naredne generacije (kriminalni profiteri i amateri).
 
dobro ne bas svih... ali vecina starijih(preko 50) kad im objasnjavam nesto imaju konstantan strah da ce neko sranje da se desi ako kliknu nesto sto ne treba..npr nalog na fejsu i dr,ja deset puta objasnim nesto,ili kazem sve sto napises ili uradis nije nepovratno i moze da se sanira,izbrise..al opet sa osetljivoscu i strepnjom pristupaju finalnom kliku....
da ne pricam o tome da stalno neke radnje iste objasnjavam pa cak i napisem ,nacrtam,opet me cimaju,mada za to mislim da je stvar j lenjosti tipa lakse mu da mu ja to uradim....
primeri:konvertovanje pesma sa jutuba sam crtalaa sa sve strelicama i kutijama i opisima :lol:c r t a l a :lol:

e sad ako izuzmemo ono lakse mi je ti to da uradis,u dr slucajevima kad im vidis strepnju u ocima sta da pomislis?:)zasto to tako dozivljavaju,a isti i rade na poslu na kompovima nije da su im sad to neke strane sci fi masine:)
i jel imate vi tako neka iskustva,i jel uvek ovo nanovo objasnjavate ili iskulirate dozivanja
za ispomoc?:lol:

Aww, skroz su mi slatki takvi.:zaljubljena: Ne volim totalno moderne matorce.
 

Back
Top