Pitanje u vezi potraznje i zarade 3d animacijom

Tracer

Zainteresovan član
Poruka
294
Pozdrav, na faxu sam radio u autocadu, pro engineru, solid edge, cam softveru, i moje shvatanje prostora se poboljsalo od kad sam na masinstvu:mrgreen: al za to ne verujem da se moze naci freelance posao.
Zajedno sa jednim drugarom, internet programerom, planiram da radimo neki mali sajt, gde ce postojati i neka 3d animacija, pa mi je on predlozo da naucim da radim u Maya.
Sad se je pitam da li postoji neki freelance posao za 3d animaciju, i kako to ide ako da, jel ima neko iskustva da mi nesto napise.
Npr ranije sam probao da radim u corel draw, na nakom nasem sajtu dizajnzona cini mi se, i par stranih, i tu se otvori konkurs gde poslodavci objave sta im treba, onda mi radimo i uvek se vrti pobeda oko par likova koji su dugo u tome:mrgreen: da li je i sa ovm slicno
 
Pozdrav Tracer ,


Naravno da postoji , 3D je veoma popularan pogotovo za americko podrucje. Iznenadio bi se za koje sve sitnice ljudi angazuju 3D dizajnere .

Licno nisam upoznat ni sa kakvim konkursima , princip je prost , postavis se za pocetak na neki freelance sajt , u kratkim crtama i radovima pokazes sta umes i klijent na osnovu tvog portfolija i napisanih kvalifikacija dodje i kaze sta treba i pita koliko kosta :p (naravno da i za to mora da prodje odredjeni period , nije bas sve tako idealno ali je to u sustini to ) Svaki sledeci klijent ti zavisi od toga koliko je ovaj prosli bio zadovoljan tvojom uslugom . Kasnije kako vreme prolazi a i kako su apetiti sve veci , postajes sve manje zavistan od tih sajtova i generalno se dobar deo svodi na osnovu preporuka .

Zarada varira naravno od toga koliko se dugo bavis tim poslom i koliko si dobar u njemu, takodje i koliko si spreman da radis , zato je tvoj portfolio tvoja licna karta . . Sto se tice konkretno 3D animacija , najvise je zastupljeno rigovanje , jer spada u zahtevnije tehnike i veoma se ceni u game industriji . Ali najpopularnija tehnika jeste generalno modeliranje jer da bi neko uradio animaciju potreban mu je model , logicno :) Opet svaki klijent trazi 3D dizajnera o jednom trosku koji bi mu uradio i modeling i teksture i animaciju , i render tzv. Generalist. Ako je osoba koja mu je uradila model specijalizovana samo za tu jednu oblast (klasicni 3D Modelar) , klijent predaje model animatoru ili generalistu kako bi mu ovaj zavrsio ostatak posla .

Predznanje u 2D softveru kao sto su Corel, photoshop,After effect ... i sl . Moze biti veliki bonus u zavisnosti sta konkretno radis .


ps.

Inace postoje i Auto-Cad freelancer-i , naravno , samo opet nisu toliko trazeni kao 3D artisti. Stavise I Auto Cad , i pro eng i sav taj parametarski 2D/3D softver koji si naveo ima udela i ovde . Npr , milion puta mi se desavalo da uvozim u Max model koji je radjen u pro Engineer-u kako bih uradio 3d prezentaciju sa kvalitetnijim renderom .
 
Poslednja izmena:

Back
Top