Psi pripitomljeni pre 27.000 godina

Vesti Krstarice

Domaćin
Poruka
3.276
Pripitomljavanje pasa počelo je mnogo ranije nego što se do sada verovalo, još pre oko 27.000 godina, ukazuju rezultati genetičke analize fragmenta čeljusti sibirskog psa vuka koju su sproveli švedski naučnici.

Prema toj studiji objavljenoj u časopisu "Karent bajolodži" (Current Biology), ljudi su pripitomili pse još u periodu pre 27.000 do 40.000 godina. Studiju je vodio doktor Love Dalen iz švedskog prirodnjačkog muzeja.

Otkriće švedskih naučnika dovodi u pitanje dosadašnje uverenje da su psi pripitomljeni mnogo skorije, pre oko 15.000 godina kada su ljudi prestajali da se bave lovom i počinjali da obrađuju zemlju.

Nova studija može da objasni duboku povezanost između pasa i ljudi, piše BBC.

Analiza genoma dela čeljusti pokazuje da pas vuk iz Tajmira predstavlja najstarijeg zajedničkog pretka vukova i modernih pasa.

Naučnici su analizirali DNK iz male kosti vuka koju je doktor Dalen našao na Tajmirskom poluostrvu u severnom Sibiru za koju je utvrđeno da je stara 35.000 godina.

Doktor Dalen i njegov tim uspeli su da identifikuju grubi genetski kod te životinje i na njihovo iznenađenje otkrili da je taj DNK na pola puta između psa i vuka. Taj rezultat ukazuje da se podela na vukove i pse dogodila nekoliko hiljada godina kasnije.

Prema Dalenu psi su tada ili pripitomljeni ili se populacija podelila na savremene vukove i divljeg pretka savremenog psa koji je kasnije izumro.

"Mi verujemo da je najjednostavnije objašnjenje da su psi pripitomljeni u to vreme", rekao je on i dodao da je prema tome moguće da su psi pripitomljeni mnogo ranije nego što se verovalo.

Ranija genetska studija nekoliko različitih vrsti savremenih pasa i vukova procenjivala je da su se psi i vukovi razdvojili pre između 10.000 i 15.000 godina.

Ova nova studija je preciznija jer je koristila DNK vuka kao osnovu.

Izgleda skoro definitivno da se podela između pasa i vukova dogodila pre oko 30.000 godina, rekao je doktor Dalen.

DNK analize takođe pokazuju da haskiji koji se danas koriste u Sibiu i na Grenlandu imaju neuobičajeno visok nivo zajedničkih gena sa starim psom vukom iz Tajmira od pre 35.000 godina.
 
Juče u parkiću nesto mi ker pod jako teškom terapijom i sa slomljenim kukovima i ne vidi dobro.
Možete ga zvati Leo koliko god hoćete jer ne čuje uopšte.
Nebojte se da ga uzmete slomljeni mu zubi.
Problemi počeli nakon kastracije, koj će mi štenci.
Nalazaču nagrda jer ko ne voli kerove ne voli ni ljude.

p.s. kako li pobeže ker u ovakvom stanju?
 
I još uvek je privržen čoveku ?
Ovo me uverilo da nisu baš toliko inteligentni kao što sam mislio !
Da ne shvate koliko je čovek kvaran ?

Afganistanski hrt još uvek ne može da prihvati da nisu svi ljudi kao u islamskom afganistanu
naviklo na pokvaren život dje religija bitnija od mozga
Teško se ispravlja taj strah kod njih po uzgajivačnicama daleko od Afganistana

afghan.jpg


a ni fenseri ga ne vole jer je "težak karakter", što znači da ne može služi kao "fensi privezak" površnim pomodarcima
 
Poslednja izmena:
Juče u parkiću nesto mi ker pod jako teškom terapijom i sa slomljenim kukovima i ne vidi dobro.
Možete ga zvati Leo koliko god hoćete jer ne čuje uopšte.
Nebojte se da ga uzmete slomljeni mu zubi.
Problemi počeli nakon kastracije, koj će mi štenci.
Nalazaču nagrda jer ko ne voli kerove ne voli ni ljude.

p.s. kako li pobeže ker u ovakvom stanju?

Izgleda, ovi naučnici koristili DNK tvog kera !?
 
Izgleda, ovi naučnici koristili DNK tvog kera !?

Svi smo mi kerovi - idemo samo tamo gde nam lepo
Saće to naučnici da provale, ne boj se ništa...
Ne rekoše nam koji fakultet ima ovaj dokoni naučnik?
Gde, kako, na koju foru?

- - - - - - - - - -

Terorista ker se najviše druži sa teroristima ljudima...!
Skloni su lajanju i razvratu !

zavijaju pet puta dnevno

- - - - - - - - - -

Pripitomili ga neandertalci i nas naučili da to isto radimo. Isto kao što smo od neandertalaca naučili da pravimo prvobitno obrazovanje za najmlađe.

afghanUng1.jpg


na izložbi kerova dobio sam prvu nagradu
samo poslušan ker može biti odobren
i hranjen
 

Back
Top