Zbog cega sam vernik?

Svakako govorno, dok Se On Služi i drugim sredstvima (unutrašnjim nadahnućem, ustrojstvom uma i tela, vizijama, snovima, brojevnom i drugom simbolikom i znacima).

To sto si ti rekao ce reci i vernik svake druge religije. Svaki ce reci da se njima obraca bas njihov bog.
Tesko da svi ostali samo umisljaju, i vide sta zele, a da pripadnici tvoje religije vide pravog boga.
 
da to bi verovatno rekao. da li je rekao ili ne značilo bi da svedočim o nečemu što nisam čuo.


nije. još manje za sve.

istinsko dobro je ono što korisno po krajnjim posledicama za sve. istinski dobar izbor u činjenju.
a zlo je ono što je loše i za tebe i za druge. loš izbor i zlo delo.
ima i česta medjufaza. loš izbor koji liči na dobar.

Pa jer postujes bozije reci? On je valjda dao neka pravila kako treba da se ponasaju ljudi a kako ne. Odredio je i rekao nama sta je dobro a sta lose?
 
Беже од одговора јер немају појма.

Imaju itekako pojma. I znaju odgovor. Ali ako ga kazu upadaju u paradok, nelogicnost ili bog ne ispada bas najbolji. Zato je lakse filozofirati, hvatati se za znacenje reci, izbegavati sustinu, govoriti da je moje shvtanje pojmova pogresno...
Otvoricu danas temu gde cu dokazati da bozije sveznanje i sloboda izbora ne mogu da idu zajedno. Pozivam te da dodjes pa da se sam uveris, po ko zna koji put, kako je lako izbegavati odgovor :)
 
Pa jer postujes bozije reci? On je valjda dao neka pravila kako treba da se ponasaju ljudi a kako ne. Odredio je i rekao nama sta je dobro a sta lose?
opet ne razumeš? vidiš rečeeno ti je:
pa jesi. ono što je stvarno dobro jest najbolji izbor i najbolje načelo.
Bog je je mogao znati najbolje izbore za čoveka daleko pre sazrevanja ljudske pameti u fazu u kojoj može sama da ih pronadje.

najbolji izbor i najbolje načelo?

to ti je kao najkraći put izmedju dve tačke. ne zavisi ni od Boga i ni od čoveka. to je stvar po sebi ili moguće stanje...
na pitanje koji je najkraći put izmedju dve tačke Bog i čovek trebaju dati isti odgovor.
a one tvoje predrasude koje nazivaš moralom (bez kriterijuma) bi bilo teturanje izmedju dve tačke.
dakle, Bog je dakako mogao reći ljudima šta im je ispravno činiti.

i šta ja tu ne poštujem?
 
opet ne razumeš? vidiš rečeeno ti je:

dakle, Bog je dakako mogao reći ljudima šta im je ispravno činiti.

i šta ja tu ne poštujem?

Nisam rekao da ista ne postujes.

Posto je bog napravio izbor za ljude, sta je najbolje za njih, sta bi bilo ako bi bog to promenio? Posto je svemoguc, on to moze da uradi.

Odluci odjednom, i objavi nama da je od sada najbolje i ispravno da ubijamo jedni druge, posto je svemoguc on to moze, da li i hoce to niko ne zna. Ali je sigurno da to moze. Da li ti ubijao druge ljude, jer je bog postavio nova pravila i odredio sta je od najbolje za nas, sta je dobro i moralno?
 
To sto si ti rekao ce reci i vernik svake druge religije. Svaki ce reci da se njima obraca bas njihov bog.
Tesko da svi ostali samo umisljaju, i vide sta zele, a da pripadnici tvoje religije vide pravog boga.

Bog je Jedan, te je i prava religija (samo) jedna. Međutim, to svakako ne znači da On ne Komunicira sa iskrenim vernicima drugih veroispovesti, ali je to, ipak, redak slučaj, dok je pitanje spasenja već drugo te će biti spaseni i nevernici koji su živeli pretežno moralno (ali, naravno, pod uslovom da nisu odbili veću svetlost Božje istine, koju pruža prava religija).


Jedan princip

Vasionska sva prostranstva jedan princip veže,
mnogoboštva glave mnoge on k'o sablja reže.
Jer isti je oblik svakog tela nebeskoga,
Univerzum zato slavi Tvorca Velikoga!

Jer delima Svojim silnim sve o Sebi Piše,
da se samo NJemu klanja sve što vazduh diše.
Jedan oblik svako telo nebesko prožima,
jedan centar kada ukrug omot svoj nadima.

Kao balon u trenu će u loptu izrasti,
na zvezdani put da stupi primiće se vlasti.
Dozvola mu doživotna, registar - takođe,
i tehnički dobro prođe te i spremno pođe!

 
Nisam rekao da ista ne postujes.

Posto je bog napravio izbor za ljude, sta je najbolje za njih, sta bi bilo ako bi bog to promenio? Posto je svemoguc, on to moze da uradi.

Odluci odjednom, i objavi nama da je od sada najbolje i ispravno da ubijamo jedni druge, posto je svemoguc on to moze, da li i hoce to niko ne zna. Ali je sigurno da to moze. Da li ti ubijao druge ljude, jer je bog postavio nova pravila i odredio sta je od najbolje za nas, sta je dobro i moralno?
bog moze da ti otvrdne srce pa da budes jos gori nego sto si bio..tako je faraona sredio..prvo je faraon naseo na to tvrdo sce sto mu ovaj umestio a onda ga boza zbog toga i sredio..:D
 
Posto je bog napravio izbor za ljude, sta je najbolje za njih, sta bi bilo ako bi bog to promenio? Posto je svemoguc, on to moze da uradi.
pa nije napravio izbor za sve i svja. naprimer ne možeš skočiti na mesec.
kada bi Bogo sve odredjivao nebi bilo slobodne volje. pre neko lutkarsko pozorište.
Odluci odjednom, i objavi nama da je od sada najbolje i ispravno da ubijamo jedni druge, posto je svemoguc on to moze, da li i hoce to niko ne zna. Ali je sigurno da to moze. Da li ti ubijao druge ljude, jer je bog postavio nova pravila i odredio sta je od najbolje za nas, sta je dobro i moralno?
jesi ti mirisao bunike. šta ja da odlučim?.

to ako čovek ubije nekoga to je zbog njegove kvarnosti. i njoj će na kraju takav sam platiti cenu.

npr PTSP. ali ima gore. jednostvno čovek ne može pobeći od svog nedela. stići će ga. pa uvek naudi i sebi i drugima.

šta više. drugi mu dodju ko kolateralna šteta.
 
Bog je Jedan, te je i prava religija (samo) jedna. Međutim, to svakako ne znači da On ne Komunicira sa iskrenim vernicima drugih veroispovesti, ali je to, ipak, redak slučaj, dok je pitanje spasenja već drugo te će biti spaseni i nevernici koji su živeli pretežno moralno (ali, naravno, pod uslovom da nisu odbili veću svetlost Božje istine, koju pruža prava religija).


Jedan princip

Vasionska sva prostranstva jedan princip veže,
mnogoboštva glave mnoge on k'o sablja reže.
Jer isti je oblik svakog tela nebeskoga,
Univerzum zato slavi Tvorca Velikoga!

Jer delima Svojim silnim sve o Sebi Piše,
da se samo NJemu klanja sve što vazduh diše.
Jedan oblik svako telo nebesko prožima,
jedan centar kada ukrug omot svoj nadima.

Kao balon u trenu će u loptu izrasti,
na zvezdani put da stupi primiće se vlasti.
Dozvola mu doživotna, registar - takođe,
i tehnički dobro prođe te i spremno pođe!


Znaci kad se jedan Afrikanac moli svetom vepru, i u molitvi kaze: Sveti vepru, javi mi se imam jedno pitanje.

Njemu odgovori Isus?
Sto mi ne kaze, cuj covece ja nisam vepar, ja sam Isus? I lepo mu objasni da je on pravi bog? Sto prilikom molitva muslimana Alahu, Isus ne kaze, kad im odgovara vec, da u njega treba da veruju i time spreci odlazak mnogih ljudi u rat zbog religijskih razloga?
 
pa nije napravio izbor za sve i svja. naprimer ne možeš skočiti na mesec.
kada bi Bogo sve odredjivao nebi bilo slobodne volje. pre neko lutkarsko pozorište.

jesi ti mirisao bunike. šta ja da odlučim?.

to ako čovek ubije nekoga to je zbog njegove kvarnosti. i njoj će na kraju takav sam platiti cenu.

npr PTSP. ali ima gore. jednostvno čovek ne može pobeći od svog nedela. stići će ga. pa uvek naudi i sebi i drugima.

šta više. drugi mu dodju ko kolateralna šteta.

Nisi razumeo, Bog odjednom odluci i kaze da je od sada ubijati nevine ljude dobro i da, od tog trenutka, to predstavlja dobru moralnu odluku. Da je od tada ubiti coveka, bez ikakvog razloga, dobra, pozeljna i ispravna stvar.
Da li poslusao boga i delovao u skladu sa njegovom odlukom?
 
Nisi razumeo, Bog odjednom odluci i kaze da je od sada ubijati nevine ljude dobro i da, od tog trenutka, to predstavlja dobru moralnu odluku. Da je od tada ubiti coveka, bez ikakvog razloga, dobra, pozeljna i ispravna stvar.
Da li poslusao boga i delovao u skladu sa njegovom odlukom?
pa lepo sam te pitao. jesi li ti mirisao bunike.

kako i zašto Bog tako što može odlučiti?
dobra moralna odluka je istinsko dobro. ista je za Boga i za čoveka. i ne može biti proizvoljna no je najbolji izbor od svih mogućih.
ha. sada poturaš miki mausa a zadržavaš Božje ime.
 
Znaci kad se jedan Afrikanac moli svetom vepru, i u molitvi kaze: Sveti vepru, javi mi se imam jedno pitanje.

Njemu odgovori Isus?
Sto mi ne kaze, cuj covece ja nisam vepar, ja sam Isus? I lepo mu objasni da je on pravi bog? Sto prilikom molitva muslimana Alahu, Isus ne kaze, kad im odgovara vec, da u njega treba da veruju i time spreci odlazak mnogih ljudi u rat zbog religijskih razloga?

Iskreni vernici drugih veroispovesti - koje Bog Može da Primi, jesu, kao što si i sam shvatio, oni koji sprovode osnovna moralna načela (po principu da što ne želiš sebi, ne želiš ni drugima), te koji se, samim tim, ni ljudima (a kamoli, dakle, stoci) neće moliti kao Bogu.
 
pa lepo sam te pitao. jesi li ti mirisao bunike.

kako Bog tako što može odlučiti?
dobra moralna odluka je istinsko dobro. ista je za Boga i za čoveka. i ne može biti proizvoljna no je najbolji izbor od svih mogućih.
sada poturaš miki mausa a zadržavaš Božje ime.

Cuj mirisao? Zvakao.

Znaci po tebi svemoguci bog ne moze da promeni moral? Svemoguci bog?
 
brkaš politiku i religiju.
- - - - - - - - - -
Znaci po tebi svemoguci bog ne moze da promeni moral? Svemoguci bog?
dabome. dinamičke zakone može. a statičke ne može.

ni Bog ne može učiniti da dva i dva nisu četiri. niti da nije bilo ono što je bilo.
ni Bog ne može nemoguće. ali može sve moguće.

ne spajaj ovo sve i moguće i smislenije ćeš pisati.:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Iskreni vernici drugih veroispovesti - koje Bog Može da Primi, jesu, kao što si i sam shvatio, oni koji sprovode osnovna moralna načela (po principu da što ne želiš sebi, ne želiš ni drugima), te koji se, samim tim, ni ljudima (a kamoli, dakle, stoci) neće moliti kao Bogu.

To je u njihovoj kulturi bog. Drugima je to mozda smesno, ali je njima mozda smesno verovati u nevidljivog boga koji je jedan. Al iz tri dela.

To sto si rekao je zlatno pravilo.
Znaci svako ko ga se pridrzava, verovao ili ne u boga, moze da ode u raj?
 
brkaš politiku i religiju.
- - - - - - - - - -

dabomne. dinamičke može. a statičke ne može.

ni Bog ne može učiniti da dva i dva nisu četiri. niti da nije bilo ono što je bilo.
ni Bog ne može nemoguće. ali može sve moguće. ž

ne spajaj ovo sve i moguće i smislenije ćeš pisati.:mrgreen:

Nema to veze sa politikom.

Ajd zamisli ovako, da bog kaze da ce u raj ici samo oni koji ubijaju druge ljude a oni koji im pomazu nece uci u raj. Time ne menja moral, samo menja uslove za ulazak u raj. To, kao svemoguci, moze da uradi. Sta bi u toj situaciji ti radio?
 
Nema to veze sa politikom.
u smislu da se ponašaš kao političar. taj im je dar od slobodne volje. hrpa budala prevlada u demokratiji i izglasa ovaj tvoj predlog.

Ajd zamisli ovako, da bog kaze da ce u raj ici samo oni koji ubijaju druge ljude a oni koji im pomazu nece uci u raj. Time ne menja moral, samo menja uslove za ulazak u raj. To, kao svemoguci, moze da uradi. Sta bi u toj situaciji ti radio?
već sam ti odgovorio. ne može i neće tako što Bog. Bog je najviši um a ne tvoja loša mašta.
 
To je u njihovoj kulturi bog. Drugima je to mozda smesno, ali je njima mozda smesno verovati u nevidljivog boga koji je jedan. Al iz tri dela.

To sto si rekao je zlatno pravilo.
Znaci svako ko ga se pridrzava, verovao ili ne u boga, moze da ode u raj?

Da, ali, kao što sam rekao, pod uslovom da svesno ne odbija veću svetlost istine (ukoliko se, naravno, sa njom suočio).

 
u smislu da se ponašaš kao političar. taj im je dar od slobodne volje. hrpa budala prevlada u demokratiji i izglasa ovaj tvoj predlog.


već sam ti odgovorio. ne može i neće tako što Bog. Bog je najviši um a ne tvoja loša mašta.

Kako ne moze? Ne moze da promeni svoju odluku? A promenom te odluke ne krsi ni logiku, niti cini nesto nemoguce.

Moze on to ali ti kazes da on to nece uraditi.
 
To sto si ti rekao ce reci i vernik svake druge religije. Svaki ce reci da se njima obraca bas njihov bog.
Tesko da svi ostali samo umisljaju, i vide sta zele, a da pripadnici tvoje religije vide pravog boga.

giphy.gif


Imaš li ti ikakvog pojma o transcedentnom?
Ili to spada u ono što si "čitao, al odavno, pa se ne sećam, pa nećemo o tome", te nam preostaju samo trening-pitanja sa seminara ateističkih svedoka?
 
giphy.gif


Imaš li ti ikakvog pojma o transcedentnom?
Ili to spada u ono što si "čitao, al odavno, pa se ne sećam, pa nećemo o tome", te nam preostaju samo trening-pitanja sa seminara ateističkih svedoka?

Nisam citao nista o metafizici.
Po tebi je bitno samo verovati u boga, nije bitno u kojoj se religiji, ili sekti pronalazim, jer svi na drugaciji nacim veruju u istog boga?
 
kako i zašto Bog tako što može odlučiti?
Bog je omnipotentan, dakle, može sve.
"Moći" znači potencijal, a potencijal ne mora biti ostvaren.

No, stvar je u tome da ovaj ne kapira da bog ne "daje" moral.
Dodatni je problem što ti koristiš sličnu antropocentričnu terminologiju dok mu odgovaraš (a njegova predstava o bogu čak nije ni antropocentrična nego je egocentrična), pa on ima utisak da sa vi razgovarate, dok je, u stvari, s njegove strane to i dalje monolog, a s tvoje neuspeo pokušaj objašnjenja (nisi precizan, brljaš s terminologijom)

- - - - - - - - - -

Nisam citao nista o metafizici.
Po tebi je bitno samo verovati u boga, nije bitno u kojoj se religiji, ili sekti pronalazim, jer svi na drugaciji nacim veruju u istog boga?

Gore si govorio o "viđenju" a sad govoriš o "verovanju".
Viđenje (metaforički) nije isto što i verovanje.

Verovanje (ponekad) podrazumeva mentalnu obradu viđenog - time viđeno postaje nešto drugo od onoga u šta se veruje, jer se onome u šta se veruje prilikom obrade dodaju ili oduzimaju kvaliteti (najčešće).

S druge strane, treba razlikovati viđenje od viđenog.
Tako da je moj odgovor: ono što je viđeno je svugde isto, iako nije svako jednako video, a još manje njih je usaglašeno u verovanju.

Što se tiče metafizike: šteta. Hajzenberg je napisao "Fiziku i metafiziku". Odlična knjiga.
 

Back
Top