Сто хиљада јефтиних станова (месечна рата 130 евра, без учешћа)

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
76.358
Vučić: Stanovi za 130 EUR do kraja 2015.

BEOGRAD - Do kraja 2015. mogla bi da bude završena gradnja prvih jeftinih stanova, koji bi koštačli tek četvrtinu cene najjeftinijih stanova koje trenutno gradi država.
SEEbiz petak, 9. maj 2014. | SEEbiz / Tanjug / Blic
SEEbiz: Vučić: Stanovi za 130 EUR do kraja 2015.

To je u intervjuu za Nedeljnik izjavio premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Za jeftine stanove i "kranove po celoj zemlji", predviđen je poseban paket mera, jer to je, ocenjuje premijer, oblast u kojoj imamo najveće probleme, pre svega u gradjevinskoj industriji, koja beleži najveći pad iz godine u godinu.

Kod nas, konstatuje, ne postoji visokogradnja, čak ne postoje više ni firme koje to mogu da rade. Zato ćemo, kako kaže, sada da donesemo odluke da država ima pravo da daje besplatno zemljište, ali da cena kvadrata bude niska.

U tom smislu Vučić pominje da su u toku razgovori sa Araptekom, jednom od najmoćnijih svetskih kompanija, čija vrednost prelazi 220 milijardi dolara.

Oni, objašnjava, rade brzo, dobro, jeftino, a da bismo rešili problem naših policajaca i vojnika, kojih ukupno ima 40.000 sa nerešenim stambenim pitanjem, ulazimo u taj projekat.

"Da ne pričam o mladim ljudima. I računica je čista - ako izgrade 100.000 stambenih objekata to vam je oko 10 miliona kvadrata, pošto oni ne grade stanove manje od 80 kvadrata. Rok za plaćanje bio bi 20-30 godina, sa bankarskom kamatom sa sve euriborom od 3,1-3,2 odsto, što znači da nemate nikakvo učešće. U tom slučaju rata za stan od 80 kvadrata ispada od 120 do 130 evra na mesečnom nivou, što je manje od rentiranja", navodi Vučić, uz napomenu da je ideja da takvo rešnje ne bude samo za Beograd već i za druge gradove.

Premijer je, takođe, za današnji Blic kazao da bi procedure za izgradnju ovih stanova mogle da počnu odmah i ponovio da bi prvi stanovi mogli da budu završeni do kraja 2015. godine.

On je dodao da je od Arapteka dobio ponudu da po ovim povoljnim uslovima grade stanove, a isti uslovi će, prema njegovim rečima, biti ponudjeni i domaćim firmama.

Ministarka građevine, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović kaže za Blic da je država spremna da investitorima ponudi besplatno zemljište za izgradnju stanova.

Građevinsko-industrijska komora Srbije pozdravila je inicijativu vlade da se omogući državi da besplatno daje građevinsko zemljište za izgradnju jeftinih stanova, kako bi građani lakše došli do krova nad glavom, izjavio je potpredsednik komore, Goran Rodić.

Jeftina stanogradnja bi u znatnoj meri zaposlila domaću građevinsku industriju, koja je sada na kolenima, rekao je Rodić.

Prema njegovim rečima, izgradnja velikih stambenih kompleksa uz pomoć države, kao što je bila gradnja voždovačkog naselja "Stepa Stepanović" u Beogradu, mogla bi da spusti cenu stambenih kvadrata toliko da stanovi budu znatno jeftiniji.

Tome bi, kako kaže, doprineli i jeftini krediti sa kamatama koje bi sa svim troškovima iznosile svega tri odsto, ali i druge olakšice od lokalnih samouprava i države. Rodić posebno napominje da bi se stanovi, bez obzira na to što bi bili jeftini, gradili po svim propisima i predviđenim standardima.

http://www.naslovi.net/2014-05-09/seebiz/vucic-stanovi-za-130-eur-do-kraja-2015/9879058

Браво вуЋко!!! Овај пут си превазишао самог себе!!!
 
Па грађевинској индустрији тешко да се исплати да гради тако јефтине станове.

- - - - - - - - - -

Четвртина цене садашњих. Па не сумњам да би многи хтели да купе, али фирмама се не исплати да граде то.
 
Ovo je stvarno depresivno da se država meša u ovako prizemne stvari kao što su stanovi.

Ovo ubija svaku nadu.

A gde je BDP imamo pad što to ne sredi,Imamo negativan natalitet što to ne sredi imamo podeljenu i okupiranu zemlju time se bavi Vučiću a ne keramikom i lepkom za gips.

jes vala, za to ima ministra odbrane...:lol:
 
Do sada se svaka inicijativa jeftinih stanova pretvarala u pljacku drzavne kase, nije ovde kao u Britaniji da postoje jeftini stanovi i da se zna red...
Siguran sam da i ako se donese takav plan, da ce nekako da smisle da ja ne mogu da dobijem stanovanje pod takvim uslovima....Do sada su uspesno svaku zvanicnu inicijativu nekim pravilima uspevali da ucine nedostiznom, a nemam niti nekretnine niti zivim sa roditeljima niti roditelji koji zive 250km daleko imaju prihode ukupne vece od 40.000 dinara, dva penzosa...mozda imaju i manje...

- - - - - - - - - -

STepa nije visokogradnja, sve do 7 spratova je niskogradnja...
 
Па грађевинској индустрији тешко да се исплати да гради тако јефтине станове.

- - - - - - - - - -

Четвртина цене садашњих. Па не сумњам да би многи хтели да купе, али фирмама се не исплати да граде то.

Ne znam odakle ti podatak da ce biti cetvrtina sadasnje cene. Realno cena kvadrata moze biti bar duplo manja i da investitori opet zarade. Referenca su mi cene u Beogradu. Pogotovo ako zemljiste dobiju besplatno. Kolega je u Pancevu ozidao nekoliko kuca za prodaju. Cena kvadrata je duplo manja nego u Beogradu i opet ima zaradu. Zemljiste je morao da kupuje. I ne zaboradi da velike kompanije imaju velike popuste na materijal zato sto se radi o velikim kolicinama, kupovace materijal direktno od proizvodjaca ili uvoznika. Imaju svoju tehniku tj dizalice, kranove, kamione... tako da ne moraju da placaju drugome uslugu. Znaci u pitanju su velike ustede u izgradnji.
 
Изгледа да су до њега допрли прави подаци о драстичном паду популарности, када је кренуо са овако јефтиним маркетингом.

Тако је и СПС пред свој пад 2000 рекламирала утопистичке планове и почетак изградње јефтиних станова широм Србије, па су брзо после тога завршили како су завршили.

Дај боже да се и овима исто догоди
 
Ne znam odakle ti podatak da ce biti cetvrtina sadasnje cene. Realno cena kvadrata moze biti bar duplo manja i da investitori opet zarade. Referenca su mi cene u Beogradu. Pogotovo ako zemljiste dobiju besplatno. Kolega je u Pancevu ozidao nekoliko kuca za prodaju. Cena kvadrata je duplo manja nego u Beogradu i opet ima zaradu. Zemljiste je morao da kupuje. I ne zaboradi da velike kompanije imaju velike popuste na materijal zato sto se radi o velikim kolicinama, kupovace materijal direktno od proizvodjaca ili uvoznika. Imaju svoju tehniku tj dizalice, kranove, kamione... tako da ne moraju da placaju drugome uslugu. Znaci u pitanju su velike ustede u izgradnji.

Sam pocetak teksta
Do kraja 2015. mogla bi da bude završena gradnja prvih jeftinih stanova, koji bi koštačli tek četvrtinu cene najjeftinijih stanova koje trenutno gradi država.

- - - - - - - - - -

Само не знам одакле нам људи да покупују све те станове. Само нека градња. Београд на води колико само ту треба да се изгради па још најављују ову велику градњу. Океј, можда буде људи да покупују ко зна, али знам да ни Степа није распродата иако је сада цена квадрата 1000 евра/м2.
 
Sa 30 godina i 130 evra mesecno, to je 46800 evra.
Sa 20 godina i 130 evra mesecno, to je 31200 evra.

To je 585 ili 390 evra po kvadratu.

E sad, ako se uzme u obzir da cena stanova u sebi ima i cenu opremanja zemljsta vodom, strujom, kanalizacijom i kojecim jos - a sto neko mora da uradi - pomenuta cena mi deluje dosta sumnjivo. Mi cemo mozda da imamo jeftine stanove, ali ce komunalne firme da bankrotiraju.
 
Sa 30 godina i 130 evra mesecno, to je 46800 evra.
Sa 20 godina i 130 evra mesecno, to je 31200 evra.

To je 585 ili 390 evra po kvadratu.

E sad, ako se uzme u obzir da cena stanova u sebi ima i cenu opremanja zemljsta vodom, strujom, kanalizacijom i kojecim jos - a sto neko mora da uradi - pomenuta cena mi deluje dosta sumnjivo. Mi cemo mozda da imamo jeftine stanove, ali ce komunalne firme da bankrotiraju.

to on pravi konkurenciju "Beogradu na vodi",ova laz deluje primamljivije poklonicima parceta salame izmedju dve kriske hleba
 
Pa za 390 e po kvadratu mozes da napravis zgradu i stanove....nije da ne moze i to dobro.

A kad bi drzava radila kao u Britaniji, pa ja bih placao tih 130e i bolelo bi me uvo da prestanem na pola , sa pola otkupljenim stanom...nego bi otisao i resetovao...
To je tek plus zarada drzave...Ako das sirotinji ili normalnima zakup stana po 130e, nece svi otkupljivati stan, kao sto to ne rade ni u Britaniji...
Kako doslo tako proslo...

A ima tu jos pluseva, samo cim se setim pluseva, odmah ne verujem da ce ovo da se odradi...
A plusevi su sto prilikom vracanja stanova se dotadasnji stanar obavezuje da renovira stan, tj vrati ga u primljeno stanje, sto bi podiglo kulturu stanovanja u Srbiji.
Ono sto se desavalo i desava se sa jeftinim stanovima danas, koji su negde bogu iza nogu, pa cigani i ostali skinu radijatore i slavine i lavaboe i sve ostalo , pa mora komsija da zakljucava i osigurace da ne bi skinuli i osigurace....to je stvar derviskog nacina zivota roma i to uvaliti romskim udruzenjima....ako vec ne moze drzava da ih nadje...
Mene svuda nadju, uvek nadju....ne mogu da se setim zadnje sto je bilo, ali nasli su me na totalno desetom mestu, nije dug, nego neka obaveza i nadju me...
 
Па грађевинској индустрији тешко да се исплати да гради тако јефтине станове.

- - - - - - - - - -

Четвртина цене садашњих. Па не сумњам да би многи хтели да купе, али фирмама се не исплати да граде то.

не бре, 130 еврића месечно па пута 20 годиница. значи стан од 60 квадрата изађе око 500 и кусур евра по квадрату. реално ти треба око 350 да саградиш. ако зграда има 4000 квадрата и те како имаш зараду :cool:

- - - - - - - - - -

U prevari na vodi ce kvadrat da bude jedno 2000 evra.

који квадрат? :lol:
 
Sa 30 godina i 130 evra mesecno, to je 46800 evra.
Sa 20 godina i 130 evra mesecno, to je 31200 evra.

To je 585 ili 390 evra po kvadratu.

E sad, ako se uzme u obzir da cena stanova u sebi ima i cenu opremanja zemljsta vodom, strujom, kanalizacijom i kojecim jos - a sto neko mora da uradi - pomenuta cena mi deluje dosta sumnjivo. Mi cemo mozda da imamo jeftine stanove, ali ce komunalne firme da bankrotiraju.

ali ovo je cena sa kamatom. a banka na ime kamata na 20 godina naplati skoro duplo tako da bi cena bez kamata bila ne 31200 nego 16200
 
ali ovo je cena sa kamatom. a banka na ime kamata na 20 godina naplati skoro duplo tako da bi cena bez kamata bila ne 31200 nego 16200

Баш тако. Значи за тричавих 16.000 евра неко може да купи стан у БГ од 60 квадрата.

- - - - - - - - - -

не бре, 130 еврића месечно па пута 20 годиница. значи стан од 60 квадрата изађе око 500 и кусур евра по квадрату. реално ти треба око 350 да саградиш. ако зграда има 4000 квадрата и те како имаш зараду :cool:
Нисам баш информисан колика је цена коштања изградње, али ако ти кажеш да је 350 океј, мада сам негде на нету читао да је преко 500 евра или можда још више.
 
Баш тако. Значи за тричавих 16.000 евра неко може да купи стан у БГ од 60 квадрата.
Нисам баш информисан колика је цена коштања изградње, али ако ти кажеш да је 350 океј, мада сам негде на нету читао да је преко 500 евра или можда још више.

па ако немаш искуства, мож да кошта и 5000 по квадрату. мсм то је зграда, бира се све просечно и јефтино, тако да је 350 сууупер цифра. може и ниже.
 
па ако немаш искуства, мож да кошта и 5000 по квадрату. мсм то је зграда, бира се све просечно и јефтино, тако да је 350 сууупер цифра. може и ниже.

Океј, али је другачије од онога што сам пре читао и чуо, мада ко зна, могуће је да си ти у праву и да је све друго мазање очију.
 

Back
Top