DONIRANJE KRVI....!

Grof Vronski

Legenda
Poruka
60.495
Pročitah u "Pressu" da je Institut za transfuziju krvi Srbije ZARADIO
u 2008. godini tri ipo miliona evra (!?) na prodaji krvi, koju je prikupio
dobrovoljnim davalaštvom !
Ovo saznanje nuka na razmišljenje...
Izvinite, gospodo, kako je to moguće ?
Mi vama džabe, a vi nama za pare....!

Veoma diskutabilno pitanje se nameće.
Da li plaćati krv ili je, kao do sada, uzimati besplatno ?
Činjenica je da izvestan broj razvijenih zemalja plaća krv !
To implicira da je i krv roba.

Ali, koliko puta smo čuli televizijske apele, kada je bolnicama
krv hitno potrebna za neodložne operacije, a skladišta prazna....

Kako se izjašnjavate ?
Da li plaćati ?
Da li uzimati kao do sada ? Za sendvič i šolju čaja....!?
 
Poslednja izmena:
Коме продају?

Зар то није дефицитарно и бесплатно за пацијенте?

Кад су се моји свекар и свекрва оперисали, морали смо да нађемо по 2 даваоца или ништа од операције.

Ми јуримо људе да дају крв, а смрадови продају уместо да пошаљу болницама.

На томе су нашли да зарађују, а даваоцима дају два слободна дана( каква иронија, они су углавном незапослени) и по један сендвич...
 
Ja sam o prodaji krvi cuo samo glasine, nikad nisam video nijedan dokaz. Zato mislim da to nije istina, ali ne mogu da garantujem. U svakom slucaju, licno ne bih uzimao novcanu nadoknadu za davanje krvi, a dajem je ovako redovno.
 
Ja sam o prodaji krvi cuo samo glasine, nikad nisam video nijedan dokaz. Zato mislim da to nije istina, ali ne mogu da garantujem. U svakom slucaju, licno ne bih uzimao novcanu nadoknadu za davanje krvi, a dajem je ovako redovno.

Neka se stidi novinar "pressa" koji je to napisao kao poseban ćlanak,
ako vest nije istinita.
Ja nemam čega da se stidim, jer sam doslovno preneo....!
 
Posto vidim da bi opet narod da okene naopako , da reagujem...

Krvi treba i zato ko moze treba da da krv, BESPLATNO.

Sa druge strane, ko mulja, taktizira, namerno zastareva zalihe, tog treba OBESITI....inace sam protiv smrtne kazne, ali tu kod zastarevanja zaliha, nema dvosmilsenosti....znaci obesiti zajedno sa okacenim apelom za davanje krvi....em motiv pravde ovima sto daju, em simbol za ove sto se prave pametni...

U vezi sa krvnim zalihama i medicinom uopste, javlja se cudan pristup , obicaj...

Recimo meni lekari specijalisti kazu, necemo da te saljemo na to i to snimanje, iako postoje jasne tegobe i manifestacije po telu, ali nije 100% sigurno , pa cemo da sacekamo ako se situacija mnogo zakomplikuje i ostane tako jos godinu dana, onda cemo da te saljemo na snimanje....
Ocigledno da onda snimanje ne sluzi ni kao prevencija ni kao dijagnostika, vec kao forenzika, dok je odokativnost najvaznija dijagnostika lekara specijalista kome nisi tutnuo u dzep stotku ili dve stoje...

Slicno se verovatno desava i kod operacija...pa lekari traze da bolesnik nadje davaoce, da bi ostalo za VIP bolesnike donatore njihovih neizgradjenih kuca i vila...

Ali oko pitanja krvi stvar bi trebala da bude jasna, bez krvi su hitne intervencije i operacije nemoguce i tu narod ne bi trebalo da napravi jos i taj razlog za nelecenje i losiju medicinsku uslugu.
 
Neka se stidi novinar "pressa" koji je to napisao kao poseban ćlanak,
ako vest nije istinita.
Ja nemam čega da se stidim, jer sam doslovno preneo....!

nisam ja nista ni rekao za tebe, kazem ovako generalno.

- - - - - - - - - -

U ovoj drzavi ne treba davati krv/organe i ostalu pomoc, retko sta ce od toga stvarno otici ljudima kojima je potrebno.

Organi se iskoriste, uvek ih nedostaje i odlaze ljudima kojima su preko potrebni. A lesu sigurno ne trebaju.
 
Nikad nisam donirala krv niti ću, jednom kad sam htela, odbili su me jer sam bila pijana od vina, kao što ne bih volela nikad ni da primim krv jer mislim da bih tako pokupila vajb druge osobe; a i realno Institut za transfuziju se nalazi u ulici poznatog srpskog vampira

( :lol: )
 
Znaci lupetanje, naravno da novinar pressa ima potrebu da svakoj stvari da potrebnu dramaticnost. Posto znate da smo jos u tranziciji, naravno ne svojom voljom jer smo volju pokazali vise puta. To znaci da jos nismo presli na kapitalisticki sistem vrednosti, ali nismo ni odmakli od socijalistickog delimicno komunistickog u toj mutnoj vodi prljave ribe prljaju sve sto dodirnu. Taj prelazak u medicini je jako osetljiv i potrebno je vreme da se ljudi koji su placali svoje zdravstveno osiguranje izadju iz sistema, tacnije poumiru. Tako i u vezi krvi.
Medju bolnicama i transfuzijom se prave ugovori o saradnji, pa ko je u tom ugovoru krv se ne naplacuje, ko nije njemu se naplacuje. Potrebno je dosta novca da se krv preradi u upotrebljiv oblik za cuvanje i tranfuziju, zato se i prodaje onome ko nije u sistemu. Dao sam vise od 20 puta krv, sto tranfuziji, sto za potrebe operacija poznanika i prijatelja i opet cu dati, a kako ce se to regulisati to je stvar organizacije drzave. Potrebna je kontrola javnosti, ali od toga praviti novinske bombe je nemoralno.
 
Znaci lupetanje, naravno da novinar pressa ima potrebu da svakoj stvari da potrebnu dramaticnost. Posto znate da smo jos u tranziciji, naravno ne svojom voljom jer smo volju pokazali vise puta. To znaci da jos nismo presli na kapitalisticki sistem vrednosti, ali nismo ni odmakli od socijalistickog delimicno komunistickog u toj mutnoj vodi prljave ribe prljaju sve sto dodirnu. Taj prelazak u medicini je jako osetljiv i potrebno je vreme da se ljudi koji su placali svoje zdravstveno osiguranje izadju iz sistema, tacnije poumiru. Tako i u vezi krvi.
Medju bolnicama i transfuzijom se prave ugovori o saradnji, pa ko je u tom ugovoru krv se ne naplacuje, ko nije njemu se naplacuje. Potrebno je dosta novca da se krv preradi u upotrebljiv oblik za cuvanje i tranfuziju, zato se i prodaje onome ko nije u sistemu. Dao sam vise od 20 puta krv, sto tranfuziji, sto za potrebe operacija poznanika i prijatelja i opet cu dati, a kako ce se to regulisati to je stvar organizacije drzave. Potrebna je kontrola javnosti, ali od toga praviti novinske bombe je nemoralno.

Hvala za ovo objasnjenje!
 

Back
Top