Srpski obicaji?

Frank1e

Aktivan član
Poruka
1.226
Sta mislite o srpskim obicajima?
Koji vas iritiraju a koji su vam simpaticni? :lol:
Evo ja da pocnem...
Jako me nervira nosenje hrane na groblje i ostale propratne aktivnosti.
Zatim tradicionalna srpska svadba :dash: :ljutko: :pop2:
Turbo folk, trubaci, crkva... :bljak: Ako se nekad zenim, ni u ludilu necu pristati na to iako ce verujem biti pritiska...

Trenutno ne mogu da se setim ima sigurno jos...
 
To što si naveo je najiritantnije, ali ima još.

Rakija i kafa meni najviše smetaju. Ako to ne piješ, ti si čudan i posle pola sata nagovaranja vrte glavom i gledaju te belo.

Ako kažeš da nisi gladan hvataju te, vezuju i silom sipaju sva predjela i sva jela u tebe. Nema veze što je u biološkom pogledu tvoj želudac četiri puta manji od količine hrane koju moraš da primiš.

Promaja i nervna baza su najčešći uzroci bolesti kod nas. Možeš da se kuvaš, znojiš, dobiješ toplotni udar... sve je to zdravije od otvorenog prozora.
 
Evo jednog suludog običaja u okolini Malog Zvornika.Kada se obeležava 40 dana od kada je pokojnik umro sva bliža rodbina donosi prase ili jagnje, rakiju, pogaču, tortu ili baklavu i valjda pitu, a komšije umesto praseta donose kokošku koja je samo skuvana

Domaćin mora da uzme onaj šator da bi svi seli ko na svadbi i onda onaj ko sedi napred u čelo (valjda se tako kaže) on čita šta je ko doneo a domaćin mora sve to da iznese i stavi na sto...to potraje dosta dugo...a kad pođu kući posle ručka ili to bude i kasna večera onda se svakom u torbu stavlja deo onoga što je doneo

Samo fali muzika pa da bude prava seoska svadba,....a i domaćin treba da pripremi sve za toliki broj ljudi iako oni donose, domaćinsko mora da se vidi.
 
Lapot mi je simpa
i onaj običaj da kad smrdi iz kupatila odmah govorimo kako će padati kiša :mrgreen:
Pa nošenje petla na svadbi, bacanje jastuka na krov, pucanje na svatove.... To mi je nekako aut

E da... Neposredno u mojoj okolini u par sela imaju običaj da konstantno daju preminulom 40 dana.... u periodu od 7 godina. :eek:
 
Poslednja izmena:
Svadbe, sahrane, krstenja, slabe, ovako, onako, ovako se ne valja, treba ovako, mi to ne radimo tako....i lista ide.
Preterivanje, sve to moze daleko skromnije i manje da se obelezi.

Ovo gostoprimstvo je ok, ne sada da se pokidas, i kafa, i rakija, i ratluk i pogaca sa malo soli, i slatko od visnje, a onda rucak za dva gosta, sve po redu.
Ponudis cime imas, ako nemas jaka mustra.

A i obicaje smo menjali kroz vekove, prilagodjavali ih, neke smo potpuno napustili i nikom nista.
Mi imamo taj kult predaka, da radimo kao nasi stari, a mozda i malo se bojimo da ne izgubimo identitet, pa se slepo drzimo nekih obicaja.
 
Evo jednog suludog običaja u okolini Malog Zvornika.Kada se obeležava 40 dana od kada je pokojnik umro sva bliža rodbina donosi prase ili jagnje, rakiju, pogaču, tortu ili baklavu i valjda pitu, a komšije umesto praseta donose kokošku koja je samo skuvana

Domaćin mora da uzme onaj šator da bi svi seli ko na svadbi i onda onaj ko sedi napred u čelo (valjda se tako kaže) on čita šta je ko doneo a domaćin mora sve to da iznese i stavi na sto...to potraje dosta dugo...a kad pođu kući posle ručka ili to bude i kasna večera onda se svakom u torbu stavlja deo onoga što je doneo

Samo fali muzika pa da bude prava seoska svadba,....a i domaćin treba da pripremi sve za toliki broj ljudi iako oni donose, domaćinsko mora da se vidi.
cuo sam da se donosi al da je takav cirkus nisam znao
 
cuo sam da se donosi al da je takav cirkus nisam znao

To sam videla prvi put kada mi je umrla baba i pitala sam dedu da to izbacimo ili bar da nekako skratimo to sve...odgovor je bio da bi to bila sramota da nismo u stanju da to obeležimo kako treba pa da nam se smeje selo. Kada je deda umro nagovorila sam tatu i stričeve i tetke da se sve to svede na neki minimum ali bilo je izuzetno teško dok sam pokušavala.
 
Evo jednog suludog običaja u okolini Malog Zvornika.Kada se obeležava 40 dana od kada je pokojnik umro sva bliža rodbina donosi prase ili jagnje, rakiju, pogaču, tortu ili baklavu i valjda pitu, a komšije umesto praseta donose kokošku koja je samo skuvana

Domaćin mora da uzme onaj šator da bi svi seli ko na svadbi i onda onaj ko sedi napred u čelo (valjda se tako kaže) on čita šta je ko doneo a domaćin mora sve to da iznese i stavi na sto...to potraje dosta dugo...a kad pođu kući posle ručka ili to bude i kasna večera onda se svakom u torbu stavlja deo onoga što je doneo

Samo fali muzika pa da bude prava seoska svadba,....a i domaćin treba da pripremi sve za toliki broj ljudi iako oni donose, domaćinsko mora da se vidi.

To je već patologija.

A to da nove generacije ne prekidaju sa nečim što je besmisleno govori koliko je narod prost i neinteligentan.

Više slavimo smrt ukućana, nego što smo mu pružali dok je bio živ. Kao da imamo religiju smrti, a ne života.

- - - - - - - - - -

To sam videla prvi put kada mi je umrla baba i pitala sam dedu da to izbacimo ili bar da nekako skratimo to sve...odgovor je bio da bi to bila sramota da nismo u stanju da to obeležimo kako treba pa da nam se smeje selo. Kada je deda umro nagovorila sam tatu i stričeve i tetke da se sve to svede na neki minimum ali bilo je izuzetno teško dok sam pokušavala.

Sve se svodi na "šta će drugi da kažu". A kad se ti isti domaćini opijaju, tuku žene i švalerišu, to je nešto drugo. Žalosno.
 
To je već patologija.

A to da nove generacije ne prekidaju sa nečim što je besmisleno govori koliko je narod prost i neinteligentan.

Više slavimo smrt ukućana, nego što smo mu pružali dok je bio živ. Kao da imamo religiju smrti, a ne života.

- - - - - - - - - -



Sve se svodi na "šta će drugi da kažu". A kad se ti isti domaćini opijaju, tuku žene i švalerišu, to je nešto drugo. Žalosno.

pa zar nije u pravoslavlje ono da ides u raj?
sto onda ne bi slavio?
 
E pa kada neko kaze,sto vec nismo primljeni u EU.Pa zar sa ovakvim primitiviznom,da udjemo u EU. Pa mi nismo ni za Uniju sa Africkim plemenima.

Aha. A Rumuni su zreliji od nas. Ne mešaj EU u ovo. U EU ulazi onaj ko njima treba, a ne onaj kome oni trebaju.

- - - - - - - - - -

pa zar nije u pravoslavlje ono da ides u raj?
sto onda ne bi slavio?

Pa slavi ti što si otišao u raj, a ne ovi jadnici na zemlji što uopšte i ne znaju gde si otišao.
 
pa sad, ne moze mrtav covek nista vise

ja bi voleo da moji budu srecni veseli a ne da tuguju, nose crninu i sta ja znam sta

a ako me nisu voleli i postovali za vreme zivota, boli me uco sta ce rade posle moje smrti
 
Sta mislite o srpskim obicajima?
Koji vas iritiraju a koji su vam simpaticni? :lol:
Evo ja da pocnem...
Jako me nervira nosenje hrane na groblje i ostale propratne aktivnosti.
Zatim tradicionalna srpska svadba :dash: :ljutko: :pop2:
Turbo folk, trubaci, crkva... :bljak: Ako se nekad zenim, ni u ludilu necu pristati na to iako ce verujem biti pritiska...

Trenutno ne mogu da se setim ima sigurno jos...

Paganizam je medju nama....samo se lepo infiltriro u "naprednijoj" religiji.
 
Da navedemo nesto sto ima u tvojoj porodici...


Srpski obicaj da se skuplja podrska vecine. Nesto kao lobiranje, samo ne za odluke nego za etiketiranje aktivnosti ili stava.
To je obicaj glupih i lukavih ljudi (lukavost je mimikrija , imitacija inteligencije kod glupih).

Taj obicaj je zestoko eksploatisan u demokratiji i tranziciji od sluzbi i lopova tako da imamo procvat napujdanih glupaka svuda, u javnosti, medijima, forumima.
Njihova "obicajna" uloga je da osvoje prostor i pripreme teren za neko ponasanje i odluku.

Ono sto ostaje nezabelezeno su mnoge divne misli, mudrosti i ideje od pametnih i inteligentnih ljudi koje se nece cuti niti napisati u okruzenju u kojem caruje glupost, bilo od najglasnijih ili od najmanipulativnijih.
Koliko divnih detalja koje pojasnjavaju i razotkrivaju veze izmedju srece, duhovnosti, dushevnog, psihopatologije, morala, postenja nece biti napisano ne samo zato sto bi pokvarile trasiranje odluke ili ponasanja jednog trenda i trenutka, vec zauvek...a nece biti prilike da se dodje nadomak ili do tih saznanja u buducnosti...


Moze se reci da vam srecu kroje oni koji vam otimaju znanja o detaljima koji vode do nje...
 
Crnina. Smrt je prelaz i tada se treba veseliti a ne tugovati.

Danas sto se praktikuje od obicaja je slava, sahrane i vencanja. Malo je ostalo izvornog, slava se modifikuje do neprepoznatljivosti, cuo sam za slucaj djurdjevdan - trebala biti posna, ljudi koji slavili spremili na trpezu iseceno meso ajkule, kao, ajkula nije meso.
 
To što si naveo je najiritantnije, ali ima još.

Rakija i kafa meni najviše smetaju. Ako to ne piješ, ti si čudan i posle pola sata nagovaranja vrte glavom i gledaju te belo.

Ako kažeš da nisi gladan hvataju te, vezuju i silom sipaju sva predjela i sva jela u tebe. Nema veze što je u biološkom pogledu tvoj želudac četiri puta manji od količine hrane koju moraš da primiš.

Promaja i nervna baza su najčešći uzroci bolesti kod nas. Možeš da se kuvaš, znojiš, dobiješ toplotni udar... sve je to zdravije od otvorenog prozora.

ti se ondak seli u nemacku. tamo te niko ne nutka :cool:
 

Back
Top