Dete u teretani ?

dujmaso

Početnik
Poruka
37
Pozdrav , da li dete od 12 god. sme da ide u teretanu da radi sa tegovima manje tezine ,onako rekreativno , pitam zato sto sam cuo da ne sme zato sto jos uvek raste pa kao slabije ce da raste od tih vezbi ?
 
Pozdrav , da li dete od 12 god. sme da ide u teretanu da radi sa tegovima manje tezine ,onako rekreativno , pitam zato sto sam cuo da ne sme zato sto jos uvek raste pa kao slabije ce da raste od tih vezbi ?

Bolje ga vodi na gimnastiku i plivanje da razvije kosti kako treba onda mogu tegovi da dođu na red ali opet najbolje od 21 da krene ozbiljno sa teretanom sve pre toga može da uziče na razvoj tela.
 
Naravno da teretana ne moze da utice negativno na razvoj tela kod dece..Na primer u mentalno razvijenim zemljama postoje teretane za decu,sa malim spravama i tezinicama sa kojima deca mogu da rade..Kod nas to je jos uvek mit i babska verovanja da teretana skodi razvoju tela do 18-te godine..
 
Ma jok,nema sanse da deca imaju probleme ako vezbaju vezbe na spravama sa njima prilagodjenim tezinama..Samo ce im ceo skelet biti jaci i zdraviji,kao i misici koji se pravilno razvijaju..Odlazak dece u teretanu ne znaci da deca bilduju vec da rade vezbe radi sopstvenog zdravog napretka..I to nisu teretane gde odlaze stariji kao sto je vec neko ovde od ne edukovanih rekao,to su sprave i objekti za decu...Kod nas na zalost to je jos uvek taboo i neznanje oko toga,kao i to sto ce svako da kaze,ma kakva teretana da te zaustavi u razvoju..To samo glupi i ne edukovani mogu reci..Evo nekoliko slika kako to izgleda u zemljama u kojima je svest mnogo veca nego u Srbiji..


6a00e54ee8553188330120a4feb10d970b-320wi.jpg
628x471.jpg
0918teengym.jpg
gym-for-kids-the-little-gym.jpg
KidsFit-photo1.gif
 
Poslednja izmena:
Ipak ce krenuti na fudbal :) mislim da teretana ne utice na rast ali ipak fudbal vise voli , poz.

Moj sin je išao na košarku trener i treninzi su bili užasni. Nikada nije zagreavao decu pre treninga, nije im govorio ništa o ishrani i sportskoj kulturi. Trening je izgledao tako što su čekali u redu bar 90% treninga. Kao da sve ovo loše nije bilio dovoljno imao je još i višak kilograma, tek kada je napustio treninge i počeo da radi kući sklekove , zgibove itd tek tada je smršao i doveo telo u formu. Nije baš tako prosto kao daš dete na trening i gotovo sve je završeno.Ima puno amatera i diletanata i neznalica moraš sam da proceniš dali ima svrhe da se ide ili da menjaš klub.
 
Moj sin je išao na košarku trener i treninzi su bili užasni. Nikada nije zagreavao decu pre treninga, nije im govorio ništa o ishrani i sportskoj kulturi. Trening je izgledao tako što su čekali u redu bar 90% treninga. Kao da sve ovo loše nije bilio dovoljno imao je još i višak kilograma, tek kada je napustio treninge i počeo da radi kući sklekove , zgibove itd tek tada je smršao i doveo telo u formu. Nije baš tako prosto kao daš dete na trening i gotovo sve je završeno.Ima puno amatera i diletanata i neznalica moraš sam da proceniš dali ima svrhe da se ide ili da menjaš klub.


Potpuno si u pravu. Moja kćerka je trenirala košarku takođe i samo u jednom klubu su tražili pregled sportskog lekara. Sve pre toga je bilo čisto bacanje novca.
U jednom od prvih su nam čak rekli da su devojčice tu samo rekreacije radi, a da se sa dečacima radi ozbiljno. istog trena smo otišli odatle.
Sad, iz ove perspektive, prvo bih dete odvela na sve moguće preglede pre bavljenja bilo kojim sportom. Nikad se ne zna šta u kome čuči i čeka fizički napor pa da bukne u zlo i bolest.
 
Mnogi vrhunski sportisti su svoju karijeru okončali u teretani,jer ovaj vid treninga smanjuje elastičnost mišića,a samim tim utiče na brzinu i eleganciju pokreta, preko potrebnih u svakodnevnom životu.Mislite o tome....
 
Mnogi vrhunski sportisti su svoju karijeru okončali u teretani,jer ovaj vid treninga smanjuje elastičnost mišića,a samim tim utiče na brzinu i eleganciju pokreta, preko potrebnih u svakodnevnom životu.Mislite o tome....

Ovo amateri misle oni koji se nikada nisu bavili sportom.
Probaj pa onda piši.Ovo je samo delimična istina koju si napisao.
Istina je da se elastičnost izgubi ali na kratko sve se povrati posle par nedelja od prestanka bavljenja teretanom.Ali ti ostaje mišićna masa koja je nezamenjljiva i neophodna u bavljenju sportom.
Bez teretane nema svrhe baljenje sportom.
 
Odakle stvarno ovaj mit o tome da dete neće da raste zbog teretane? To su i meni govorili dok sam odrastao. Po svakoj logici ne samo da će da raste, nego će bolje da raste zbog veće količine hormona rasta koju okidaju klasične vežbe za snagu. Takođe se slažem da je moguće u kućnim uslovima da se radi sve vezano za snagu, evo ovde npr. postoji sjajan program, osnovnih 6 vežbi plus progresije kako snaga bude napredovala:

https://drive.google.com/file/d/0B2oknZg-EI8xenpWUWFidDc1aDQ/edit
 
Ovo amateri misle oni koji se nikada nisu bavili sportom.
Probaj pa onda piši.Ovo je samo delimična istina koju si napisao.
Istina je da se elastičnost izgubi ali na kratko sve se povrati posle par nedelja od prestanka bavljenja teretanom.Ali ti ostaje mišićna masa koja je nezamenjljiva i neophodna u bavljenju sportom.
Bez teretane nema svrhe baljenje sportom.

Amater/ka upravo leci dete od 16 godina sa dve diskus hernije i cetir Smorlove kao posledicu teretane,a trend dete u teretani je doveo do porasta broja ozbiljnih problema sa kicmenim stubom adolescenata u poslednjih 10 godina....
 
Amater/ka upravo leci dete od 16 godina sa dve diskus hernije i cetir Smorlove kao posledicu teretane,a trend dete u teretani je doveo do porasta broja ozbiljnih problema sa kicmenim stubom adolescenata u poslednjih 10 godina....

Pa čudno da se ti buniš kada ima više posla za tebe i više dece koje ćeš da lečiš.
Od čega bi živela da nije toga?
A ako se to dete od 16 godina stvarno povredilo u teretani onda je to usled nepravilnog rada i sportskog neobrazovanja i nedostatka sportske kulture.

Ipak mislim da ne bavljenje sportom dovodi do porasta tvojih pacijenata a ne bavljenje.
Uostalom u teretani ima mnogo vežbi koje mogu da se rade a da se kičma ne nabije ili povredi.
 
Mnogi vrhunski sportisti su svoju karijeru okončali u teretani,jer ovaj vid treninga smanjuje elastičnost mišića,a samim tim utiče na brzinu i eleganciju pokreta, preko potrebnih u svakodnevnom životu.Mislite o tome....

Ovo je vrhunska laz i neistina osobe koja nije upucena u materiju...Nije mi jasno ko ti je dao posao u toj ustanovi gde lecis decu i kako si zavrsila skolu za to..Po svemu sudeci nisi ni zavrsila jer na osnovu ovog posta se vidi tvoje znanje i obucenost..Da li si nekad videla vrhunskog bodibildera gde radi spagu,a ima obim butine preko 90cm a kilaza mu je oko 130kg??Elasticnost i istegnutost misica mu je izgleda losija strana po tebi?Ali gle cuda radi spagu kao Vandam..Sramota je da se upustas u nesto i da tvrdis a da pri tom nisi obradila tu istu tvrdnju..Tvoj mntalitet je upravo onaj koji sam spominjao u gore mojim postovima...Sreca pa vas je malo takvih koji lupetate gluposti i niko vas ne uzima za ozbiljno..
 
A ako se to dete od 16 godina stvarno povredilo u teretani onda je to usled nepravilnog rada i sportskog neobrazovanja i nedostatka sportske kulture.

Upravo je ovo problem kod klinaca da ih nazovem "usijane glave" koje misle da ce porasti preko noci,pa kupe steroide i natovare na sipku pa vuci..a nemaju spremne ligamente,misice,tetive,sopstvenu telesnu tezinu i naravno,neminovno dolazi do povrede..i takav klinac nikada nece priznati da je uzimao steroide,vec njegovi bliznji ce uvek okriviti teretanu i vezbe u njoj kao glavnog krivca a ne njihovu usijanu glavu koja je pocela sa treninzima par meseci pre toga uzela steroide a nije naucila ni pravilno vezbe da izvodi...nije to usamljen slucaj,mnogo povreda nastaje usled nepravilnog rada na spravama jer se to ucenje preskace na samom pocetku bavljenja ovim sportom..oblikovanje tela je duzi proces nego sto se misli..ima tu drugih prioritetnih stvari koje se moraju ispostovati da bi se tegovima oblikovalo telo...tako da price da vezbe u teretani unistavaju kicmu,ometaju ljude u razvoju i sta znam sta jos ne piju vodu i mogu biti izrecene od strane neupucenih i needukovanih ljudi koji misle da su najpametniji a u stvari na ovaj nacin pokazuju koliko su u stvari glupi..
 
Nisam bas zainteresovana za raspravu sa prostackim argumentima.Ukoliko imate sta pametno reci i to dokumentovati strucnim istrazivanjima mozemo pricati,ovako primitivno NE.

Strength training is safe and can be very beneficial if done correctly. Before beginning a program, the child should have a medical evaluation and clearance from a physician. Make sure that the physician is knowledgeable about exercise for children. Special attention should be paid to the form and execution of each exercise. It is not vital that each exercise session be more intense than the last, as long as the child is progressing. The most important thing of all it that the child is having fun. This should be enjoyable, not a forced task.

A,koliko dece je pregledano pre odlaska u teretanu prosudite sami.Kao sto nije svako dete za fudbal tako nije ni za teretanu,ali ovde je sve pausalno,pa i kvalitet zivota nase dece....
 
Nisi zainteresovana jer nisi ni edukovana i apsolutno nisi u pravu..Tvoje tvrdnje su poput onih tracara koje abrovisu uz kaficu..Nisi kompetentna za raspravku o ovom a navodo se predstavljas da lecis decu koja se povredila u teretani..Ti kao navodno "strucno" lice trebalo bi da znas da su te price kako vezbe u teretani unistavaju kicmu i smetaju pri rastu dece i ljudi nikako nisu tacne..Pazi ovo sta ti trazis,naucnu studiju da bi se potkrepile tvrdnje da vezbe u teretani ne uticu negativno??Jel si ti svesna sta trazis??Pa svako ko radi nepravilno i ko trpa tezine povredice se u to nema sumnje..Mislim da si ti jedna sarlatanka koja se predstavlja kao merodavna osoba koja moze govoriti u ime nauke,a po tvojim postovima se zakljucuje sasvim drugacije..Ima mnogo takvih poput tebe..
 
Nisam bas zainteresovana za raspravu sa prostackim argumentima.Ukoliko imate sta pametno reci i to dokumentovati strucnim istrazivanjima mozemo pricati,ovako primitivno NE.

Strength training is safe and can be very beneficial if done correctly. Before beginning a program, the child should have a medical evaluation and clearance from a physician. Make sure that the physician is knowledgeable about exercise for children. Special attention should be paid to the form and execution of each exercise. It is not vital that each exercise session be more intense than the last, as long as the child is progressing. The most important thing of all it that the child is having fun. This should be enjoyable, not a forced task.

A,koliko dece je pregledano pre odlaska u teretanu prosudite sami.Kao sto nije svako dete za fudbal tako nije ni za teretanu,ali ovde je sve pausalno,pa i kvalitet zivota nase dece....

Auuu. Ti si all over the place. Prvo si govorila o tome kako se u teretani gubi elastičnost mišića, pa onda kako teretana uništava kičmu deci, pa onda si sama postavila suprotno mišljenje od prethodnog posta gde kažeš da je teretana dobra ako se prethodno urade medicinski pregledi.

Sami mi kaži gde radiš da zaobilazim tu ustanovu u širokom luku.

Inače ako si doktor odakle ti pravo da govoriš o sportu i treningu i to sa stručne strane.??Valjda ti je jasno da to nije isto.

Definitivno ti si all over the place.
 

Back
Top