Kosovo u sastavu Srbije / pod vlašću srpskih vladara

wizardofOZ

Domaćin
Poruka
4.135
Mene zanima od kada do kada su srbi / srpski vladari / srpsko kraljevstvo / kako god vladali kosovom ?

U kojem je to vremenskim periodima bilo i koliko je sveukupno trajalo ?

Ja ne znam dobro srpsku povijest (istoriju) pa bi mi mozda mobli pomoci.

Po onome sto sam shvatio sa wikipedija

Rimljani (stari rim) su osvojili i ukljucili kosovo u pokrajinu iliriju u doba starog rima

The area was then conquered by Rome in the 160s BC, and incorporated into the Roman province of Illyricum in 59 BC.

Nakon toga nisu dostupni podaci do 850 godine kada su kosovo osvojili bugari

The region was absorbed into the Bulgarian Empire in the 850s, where Christianity and a Byzantine-Slavic culture was cemented in the region.

I pretpostavlja se (nema dokaza) da su srpski vladari (?) preuzeli kontrolu krajem 12 stoljeca.

I izgubili su vlast 1389 godine bitkom na kosovu polju

The Battle of Kosovo (Serbian: Kosovska bitka/Косовска битка, Turkish: Kosova Meydan Muharebesi) took place on 15 June 1389[A] between the army led by the Serbian Prince Lazar Hrebeljanović, and the invading army of the Ottoman Empire under the command of Sultan Murad Hüdavendigâr. The army under Prince Lazar consisted of his own troops, a contingent led by Serbian nobleman Vuk Branković, and a contingent sent from Bosnia by King Tvrtko I, commanded by Vlatko Vuković

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Kosovo

Nakon toga je kosovo pod turskom vlascu (kao i srbija). I vlast traje sve do pobune albanca protiv turske vlasti 1912 i 1913 londonskim sporazumom dio kosova dobija crna gora a dio srbija

The Young Turk movement took control of the Ottoman Empire after a coup in 1912 which disposed of Sultan Abdul Hamid II. The movement supported a centralised form of government and opposed any sort of autonomy desired by the various nationalities of the Ottoman Empire. An allegiance to Ottomanism was promoted instead.[54] An Albanian uprising in 1912 exposed the empire's northern territories in Kosovo and Novi Pazar, which led to an invasion by the Kingdom of Montenegro. The Ottomans suffered a serious defeat at the hands of Albanians in 1912, culminating in the Ottoman loss of most of its Albanian-inhabited lands. The Albanians threatened to march all the way to Salonika and reimpose Abdul Hamid.[55]
A wave of Albanians in the Ottoman army ranks also deserted during this period, refusing to fight their own kin. Two months later in September of the same year, a joint Balkan force made up of Serbian, Montenegrin, Bulgarian and Greek forces drove the Ottomans out of most of their European possessions.
The rise of nationalism unfortunately hampered relations between Albanians and Serbs in Kosovo, due to influence from Russians, Austrians and Ottomans.[56] After the Ottomans' defeat in the First Balkan War, the 1913 Treaty of London was signed with Western Kosovo (Metohija) ceded to the Kingdom of Montenegro and Eastern Kosovo ceded to the Kingdom of Serbia.[57] Soon, there were concerted Serbian colonisation efforts in Kosovo during various periods between Serbia's 1912 takeover of the province and World War II. So the population of Serbs in Kosovo fell after World War II, but it had increased considerably before then


http://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo

Dakle, po onome sto je na wikipediji kosovo je bilo pod srpskom vlascu manje od 100 godina (od kraja 12 stoljeca do kosovske bitke) i nakon toga je bilo u kraljevini SHS (srba, hrvata i slovenaca) i nakon toga u kraljevini jugoslaviji i zatim SFRJ.

Da li je to tocno ? da li je kosovo bilo pod vlascu srbije manje od 100 godina ?
 
Kosovo je od Vizantije preuzeo veliki župan Stefan Nemanja oko 1183. godine.

Račun ti, inače, ima grešku...od kraja dvanaestog stoleća (1183.) pa do kosovske bitke nema "manje od 100" nego 206 godina.

Posle kosovske bitke Srbija je postojala još 70 godina a od toga je Kosovo bilo pod srpskom vlašću 62 godine. (1389.-1441. i 1444.-1454.) Tada su ga Turci osvojili i ostali tamo do 1912.

Znači ukupno oko 270 godina pod srpskom vlašću, u srednjem veku.
 
Na Kosovu imao oko 2000 veoma starih srpskih crkava. Malo je verovatno da se sve to podiglo za manje od 100 godina.

- - - - - - - - - -

Naročito kada govorimo o Srednjem veku.

- - - - - - - - - -

A sigurno postoje podaci o podizanju tih crkava tako da se dosta odatle može zaključiti.

Ima srpskih crkava i u new yorku pa nisu tamo srbi vladali (bila srpska drzava / kako god)

http://stsavanyc.org/

Mene zanima po povijesnim dokumentima koliko je srpska drzava / kraljevstvo / sto god imalo pod kontrolom kosovo ?

Takoder, to sto na kosovu postoji krscanska crkva ne znaci da je to srpska crkva. Siptari su bili krscani prije nego su bili muslimani. Krscanstvo je nastalo oko 0 godine a islam oko 600 godine http://en.wikipedia.org/wiki/Islam. Znaci, siptari su bili krscani prije nego su bili muslimani. Tako da stare krscanske crkve su bile sigurno gradene i prije dolaska islama. A to da li je crkva bila prvo staro krscanska ili srpska pravoslavna je prilicno tesko ustanoviti. Tako da to nista ne znaci...

U krajnjoj liniji to su mogle biti bogumilske crkve

Bogumili ili Patareni su bili pripadnici Bosanske crkve. Bogumilstvo je gnostički religijskopolitički pokret osnovan za vrijeme prvog bugarskog carstva od strane sveštenika Bogumila za vrijeme vladavine cara Petra I u 10. vijeku.[1][2][3] Najvjerovatnije nastaje na današnjem području Makedonije kao odgovor na socijalno raslojavanje koje se dogodilo kao posljedica uvođenja feudalizma i kao oblik političkog pokreta i protivljenja bugarskoj državi i crkvi.[4][5]

Bogumili su pozivali na povratak ranom hrišćanstvu, odbacivanju crkvene hijerarhije, a njihovi glavni politički ciljevi su otpor državnim i crkvenim vlastima. To je pomoglo ovom pokretu da se brzo proširi na Balkanu, polahko se šireći cijelom Vizantijom pa sve do kijevske Rusije, Bosne, Dalmacije, Raške, Italije i Francuske.


http://bs.wikipedia.org/wiki/Bogumili

Dakle, mene zanima po povijesnim dokumentima od kada do kada je srpska drzava / kraljevstvo / sto god vladala kosovom ?

Da li je to samo razdoblje od kraja 12 stoljeca do kosovske bitke ili postoji jos neko razdoblje ?

Jer u 20 stoljecu je kosovo bilo u kraljevini SHS i jugoslaviji. Nije bilo samo pod vlascu srbije. Nego je bilo u sklopu vece drzave.

- - - - - - - - - -

Kosovo je od Vizantije preuzeo veliki župan Stefan Nemanja oko 1183. godine.

Račun ti, inače, ima grešku...od kraja dvanaestog stoleća (1183.) pa do kosovske bitke nema "manje od 100" nego 206 godina.

Posle kosovske bitke Srbija je postojala još 70 godina a od toga je Kosovo bilo pod srpskom vlašću 62 godine. (1389.-1441. i 1444.-1454.) Tada su ga Turci osvojili i ostali tamo do 1912.

Znači ukupno oko 270 godina pod srpskom vlašću, u srednjem veku.

E, hvala..to me zanimalo.

Znaci oko 270 godina.
 
Zavisi sta smatras pod vladavinom.. Srbi su od dolaska na Balkan bili prisutni na teritoriji kosova. Znaci prvo je nasa teritorija obuhvatala i dobar deo danasnje hrvatske, onda smo potisnuti na teritoriju kosova i okoline gde se i stvara prva srpska kraljevina.
Ako gledas koliko su srbi imali (vrstu) drzave na kosovu mozes poceti od Vukana pa do pada smedereva, to je oko 400 godina
Znaci to je bukvalno kolevka srpske drzave.. Koliko su prastarih objekata albanci srusili dole je uzas :S

- - - - - - - - - -

Takoder, to sto na kosovu postoji krscanska crkva ne znaci da je to srpska crkva. Siptari su bili krscani prije nego su bili muslimani. Krscanstvo je nastalo oko 0 godine a islam oko 600 godine http://en.wikipedia.org/wiki/Islam. Znaci, siptari su bili krscani prije nego su bili muslimani. Tako da stare krscanske crkve su bile sigurno gradene i prije dolaska islama. A to da li je crkva bila prvo staro krscanska ili srpska pravoslavna je prilicno tesko ustanoviti. Tako da to nista ne znaci...

U krajnjoj liniji to su mogle biti bogumilske crkve
Imas problem posto su srbi zapisivali svoju istoriju i tacno se zna ko je i kada gradio odredjene gradjevine :)
Molim te politicka sranja ostavi na politici
 
Zavisi sta smatras pod vladavinom.. Srbi su od dolaska na Balkan bili prisutni na teritoriji kosova.

Dobro, kada su i od kuda srbi dosli na podrucje ilirije / SFRJ. Jer balkan je planina u bugarskoj. tamo su bili bugari..ne srbi. Koliko sam shvatio. Mozda grijesim ?

Dakle, ja jesam ucio srpsku povijest (nesto malo) tako da se ne sjecam i vecina toga je promjenjena u meduvremenu. Ja pitam jer ne znam. Pa se ispricavam ako sam nesto krivo napisao / shvatio..nesto.

Znaci prvo je nasa teritorija obuhvatala i dobar deo danasnje hrvatske, onda smo potisnuti na teritoriju kosova i okoline gde se i stvara prva srpska kraljevina.

ne razumijem, gdje ? u kojem vremenu ? Koje godine ? i na kojem dijelu ?

Ako gledas koliko su srbi imali (vrstu) drzave na kosovu mozes poceti od Vukana pa do pada smedereva, to je oko 400 godina

Ne znam sto je "vukan" niti kad je palo smederevo ? to je u sadasnjim granicama srbije ili u granicama kosova ?

Znaci to je bukvalno kolevka srpske drzave.. Koliko su prastarih objekata albanci srusili dole je uzas :S

kako moze biti koljevka srpske drzave ako su srbi tamo dosli ? i drzali teritorij manje nego rimsko carstvo, osmanlijsko carstvo..i naravno ilirisko kraljevstvo.

Znaci, koljevka se smatra nesto od kuda je sve krenulo. Srbi su u nekom trenutku (nakon bugara) osvojili kosovo. Nisu srbi krenuli sa kosova i osvojili danasnju srbiju nego su iz danasnje srbije osvojili kosovo ? Jel to tocno ?

Mislim, jesam to dobro shvatio...srbi nisu krenuli sa kosova i onda osvojili srbiju ?

Imas problem posto su srbi zapisivali svoju istoriju i tacno se zna ko je i kada gradio odredjene gradjevine :)
Molim te politicka sranja ostavi na politici

Super, i tko je gdje i kada gradio gradevine ?

To me upravo i zanima. Znaci po tim podacima kad je koja crkva sagradena..koje godine ?

- - - - - - - - - -

Bogumilske crkve na Kosovu :hahaha:

Vi razumijete da postoje stare krscanske crkve koje nisu ni katolicke ni pravoslavne ?

Rano hrišćanstvo obuhvata početno razdoblje hrišćanstva od smrti osnivača Isusa Hrista u 30-im godinama 1. vijeka, do postajanja državnom religijom u 4. vijeku, kada je legalizovano (313), dogmatizovano (325) te konačno etatizovano (380).

Rano hrišćanstvo je nastalo kao verski pokret, odnosno sekta unutar judaizma, da bi se tokom 1. veka od njega potpuno odvojilo. Središte nove religije je u početku bio u Jerusalimu, ali nakon uništenja Hrama u jevrejsko-rimskom ratu 70. godine, jevrejski hrišćani gube prvenstvo. Rim, kao prestonica Carstva, postaje glavno sedište hrišćanstva, a rimski episkop postaje dominantni episkop, koji kasnije uzima titulu pape.


http://sh.wikipedia.org/wiki/Rano_hri%C5%A1%C4%87anstvo

Rano hrišćanstvo je pojam kojim se označava hrišćanstvo u razdoblju od Isusove smrti i vaskrsenja, u ranim 30-im godinama n. e. do Prvog vaseljenskog sabora u Nikeji 325. godine.

Rano hrišćanstvo je nastalo kao verski pokret, odnosno sekta unutar judaizma Drugog hrama, da bi se tokom 1. veka od njega potpuno odvojilo. Središte nove religije je u početku bilo u Jerusalimu, ali nakon neuspeha ustanka Bar Kohbe i uništenja Hrama 70. godine, jerusalimska crkva biva oslabljena. U međuvremenu Rim, kao prestonica Carstva, postaje glavno sedište hrišćanstva, a rimski episkop postaje dominantni episkop, koji kasnije dobija titulu pape.


http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0%D0%B0%D0%BD%D0%BE_%D1%85%D1%80%D0%B8%D1%88%D1%9B%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

Rano kršćanstvo ili rana Kršćanska crkva je pojam kojim se označava kršćanstvo u razdoblju od Isusove smrti do prvoga ekumenskog crkvenog sabora, u Niceji, 325. godine.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Rano_kr%C5%A1%C4%87anstvo

Postojale su crkve prije katolicizma i pravoslavlja. Crkva se razdvojila na katolicku i pravoslavnu tek 1054


Dana, 16. srpnja 1054. kulminirao je raskol između Istočne i Zapadne crkve. Ovu kulminaciju neki nazivaju veliki raskol, odnosno velika šizma.

Crkveni raskol 1054. koji je podijelio crkvu na na Katoličku i Pravoslavnu, dogodio se za vrijeme vladavine carigradskoga patrijarha Mihajla I. Celularija i pape Lava IX.


http://hr.wikipedia.org/wiki/Crkveni_raskol

jer ima puno crkava u hrvatskoj koje su rano krscanske. Ne katolicke.

- - - - - - - - - -

bogumilske crkve uopste :hahaha:

Ja ti ne znam o tome puno zato i pitam. Ja sam na pocetku rekao da ne znam..i vidljivo je iz mojih pitanja da o tome ne znam. Mene zanima nauciti a ucinilo mi se logicno da pitam na istoriji jer pretpostavljam da ovdje ima ljudi koji vise znaju pa mogu nauciti.

Dakle, unaprijed se ispricavam ako kazem nesto pogresno. Ne znam o tome puno..ucim i zato vas pitam jer ucim
 
Побогу, људи, не одговарајте му, видите ваљда да провоцира. Наводно "непознавање теме" користи као прилику да вређа, и после може да се правда како није знао и није хтео да вређа. Мислим, реално, да је хтео нешто да научи, могао је да отвори Википедију или нешто слично.
 
Mene zanima od kada do kada su srbi / srpski vladari / srpsko kraljevstvo / kako god vladali kosovom ?

U kojem je to vremenskim periodima bilo i koliko je sveukupno trajalo ?

Ja ne znam dobro srpsku povijest (istoriju) pa bi mi mozda mobli pomoci.

Po onome sto sam shvatio sa wikipedija

Rimljani (stari rim) su osvojili i ukljucili kosovo u pokrajinu iliriju u doba starog rima

The area was then conquered by Rome in the 160s BC, and incorporated into the Roman province of Illyricum in 59 BC.

Nakon toga nisu dostupni podaci do 850 godine kada su kosovo osvojili bugari

The region was absorbed into the Bulgarian Empire in the 850s, where Christianity and a Byzantine-Slavic culture was cemented in the region.

I pretpostavlja se (nema dokaza) da su srpski vladari (?) preuzeli kontrolu krajem 12 stoljeca.

I izgubili su vlast 1389 godine bitkom na kosovu polju

The Battle of Kosovo (Serbian: Kosovska bitka/Косовска битка, Turkish: Kosova Meydan Muharebesi) took place on 15 June 1389[A] between the army led by the Serbian Prince Lazar Hrebeljanović, and the invading army of the Ottoman Empire under the command of Sultan Murad Hüdavendigâr. The army under Prince Lazar consisted of his own troops, a contingent led by Serbian nobleman Vuk Branković, and a contingent sent from Bosnia by King Tvrtko I, commanded by Vlatko Vuković

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Kosovo

Nakon toga je kosovo pod turskom vlascu (kao i srbija). I vlast traje sve do pobune albanca protiv turske vlasti 1912 i 1913 londonskim sporazumom dio kosova dobija crna gora a dio srbija

The Young Turk movement took control of the Ottoman Empire after a coup in 1912 which disposed of Sultan Abdul Hamid II. The movement supported a centralised form of government and opposed any sort of autonomy desired by the various nationalities of the Ottoman Empire. An allegiance to Ottomanism was promoted instead.[54] An Albanian uprising in 1912 exposed the empire's northern territories in Kosovo and Novi Pazar, which led to an invasion by the Kingdom of Montenegro. The Ottomans suffered a serious defeat at the hands of Albanians in 1912, culminating in the Ottoman loss of most of its Albanian-inhabited lands. The Albanians threatened to march all the way to Salonika and reimpose Abdul Hamid.[55]
A wave of Albanians in the Ottoman army ranks also deserted during this period, refusing to fight their own kin. Two months later in September of the same year, a joint Balkan force made up of Serbian, Montenegrin, Bulgarian and Greek forces drove the Ottomans out of most of their European possessions.
The rise of nationalism unfortunately hampered relations between Albanians and Serbs in Kosovo, due to influence from Russians, Austrians and Ottomans.[56] After the Ottomans' defeat in the First Balkan War, the 1913 Treaty of London was signed with Western Kosovo (Metohija) ceded to the Kingdom of Montenegro and Eastern Kosovo ceded to the Kingdom of Serbia.[57] Soon, there were concerted Serbian colonisation efforts in Kosovo during various periods between Serbia's 1912 takeover of the province and World War II. So the population of Serbs in Kosovo fell after World War II, but it had increased considerably before then


http://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo

Dakle, po onome sto je na wikipediji kosovo je bilo pod srpskom vlascu manje od 100 godina (od kraja 12 stoljeca do kosovske bitke) i nakon toga je bilo u kraljevini SHS (srba, hrvata i slovenaca) i nakon toga u kraljevini jugoslaviji i zatim SFRJ.

Da li je to tocno ? da li je kosovo bilo pod vlascu srbije manje od 100 godina ?

Kosovo nije prestalo biti srpsko poslije Kosovske bitke 1389. godine.

Njega su Turci od Srba oteli 1455. godine.
 
Je li bi mogao netko nešto pouzdano napisati o onome što se relativno često može čuti, a to je da je Broz "uvezao" oko 200.000 Albanaca iz Albanije. Ja o tome nikada nisam niti čuo niti vidio neku relevantnu potvrdu toga? Ne tvrdim niti da je niti da nije istina, ali ono što mi je nelogično u toj prići je što kod tih takvih "prebjega" se obično zna generacijama kasnije tko su potomci ti doseljenika!? Npr. kao što se zna za Makedonce iz Grčke pedesetih godina kako su kao izbjeglice boravili od Zagreba, preko Čehoslovačke, Istočne Njemačke do Rumunjske, pa slična priča o doseljenim Njemaca u Njemački iz Sudeta i tadašnje jugoslavije, također i Talijana iz Istre i Dalmacije, ima takvih primjera kad se zna manje više migracijski tok i stari zavičaj. E sad, meni to nije jasno, gdje i koji su ti Albanci o kojima se priča da su doseljeni na kosovo u vrijeme Broza?

Jedino što sam našao što sugerira je ogroman porast albanskog stanovinštava na kosovu u periodu između 1961 i 1981. Tada je njihov udio u stanovništuv kosova rapidno narastao (mislim preko 20% ako ne i više; mislim da ih 1961 bilo ispod 60%). E sad, je li netko zna nešto konkretnije o tome? Je li ima kavih relevantnih podataka o tome, koji bi mogli potkrijepiti te tvrdnje? Da li se o tome vodila kakva evidencija, pa je čuvano kao vojna tajna ili ? I na kraju krajeva, nepojmljivo mi je da ljudi mogu biti "odrezani" baš totalno od svog zavičaja!? Ima li možda kakvih podataka o tome u izvorima Albanije?
 

Back
Top