BOGUMILI U SREDNJEVEKOVNOJ RASKOJ

hogarius

Elita
Poruka
15.124
U prethodnom razgovoru s jednom mojom sagovornicom, hriscankom, raspravljali smo o velikoj herezi koja je zasnovana na Pavlikanstvu, sagovornica je nadmeno izjavila:
“Cuj, - ja nisam znala za "pavlicane", a zatim tvdi da nije duzna da zna za svaku sektu, kao da sam joj ja rekao da jeste. Sta vise, rece da one, sekte sada ne postoje, pa ne mora da za njih zna. Imajuci u vidu da mnogi ne znaju za najvecu srednjovekovu jeretnicku hriscansku sektu na ovim prostorima, resih da postavim ovu interesantu temu:

BOGUMILI U SREDNJEVOKOVNOJ RASKOJ

Evo kratkog prikaza te dualisticke religije (Encyclopedia Britannica).

Bogumili, clanovi dualisticke religiozne sekte, koja je cvetala na Balknskom poluostvu izmedju 10. i 15. veka, nastala na teritoriji danasnje Bugarske stapanjem dualisticke, neomanicheinske doktrine koju su uvezli pauliciani (pavlikani) izgnani iz Armenije i Male Azije sa lokalnim slovenskim pokretom za reformisanje Ortodoksne crkve. Ime su dobili po svom osnivacu, popu Bogumilu. To je bio prvi protestantski religiozni pokret u okviru hriscanstva.

Bogumislko ucenje se baziralo na dualistickog kosmologiji, prema kojoj je vidljivi, materijalni svet kreiran od strane Sotone. Zato su oni poricali doktrinu inkarnacije i odbijali hriscanski koncept materije kao sredstvo dobrote i zahvalnosti. Odbijali su krstenje, pricesce i kompletnu organizaciju Otrodoksne crkve. Moralno bogumilsko ucenje je bilo konzistentno dualisticko. Osudjivali su one ceremonije i rituale koje su dovodili coveka u bliski kontakt sa materijom, kao sto su brak, konzumiranje mesa i vina, itd. Njihova moralna cvrstina im je priznata cak i od njihovih najljucih protivnika.

Tokom 11. i 12. veka Bogumilstvo se sirio u brojnim evropskim i azijskim provincijama ondasnje Vizjantijske Imperije. Nagli porast pristalica ucenja doveo je do zatvaranja oko 1100 vodecih bogumila i javnom spaljivanju njihovog lidera Basila. U drugoj polovini 12. veka bogumilstvo se naglo siri prema zapadu. Veliki zupan Nemanja i svetac SPC je morao da sazove opstu skupstinu svoje drzave da bi suzbio dalje sirenje sekte. Svaoju drzavu Rasku je od bogumila ocistio ognjem I macem, nemilosredno ih progonio, ubijao, mucio, sakatio i prisvajao njihova imanja. Vrh RKC je bio veoma zabrinut sirenjem jeresi u Dalmaciji i Bosni. Vec u 13. veku dualisticke komune juzne Evrope – sastavljene od Paulicijana i Bogumila na istoku i katara i patarena na zapadu – formirale su povezanu organizovanu mrezu koja se prostirala od obala Crnog mora do Atlantika.

Da li ima danasnjih hriscana koji bi se odrekli crkvene hijerarhije i brojnih neracionalnih rituala i uvazavali Svevisnjega u obicnimn skromno namestenim prostorijama, kao sto su to nekada cinili Bogumili? Kakav je to vas bog koji zahteva ogromne I preskupe hramove?
 
Poslednja izmena od moderatora:
I ranije si otvarao teme o ovim hriscanima. Jel imas fetis na iste ili sta?

- - - - - - - - - -

Pisao je Stajner o njima, jedna od razumnijih hriscanskih sekti. Ali sama bit hriscanstva je protivna zakonima prirode samim tim i zla, ma koliko neki imali dobre namere.
 
NIKO SE NE PITA GDE SU NESTALI TI BOGUMILI,

Srbe i Makedonce Bogumile su istrebili pravoslavci u srednjem veku pa do kraja, kao i mnoge hriscanske pokrete pre njih i posle. O onome sta su verovali su pisali njihovi istrebljivaci. Pa je danas skroz nemoguce znati sta su i kako tacno verovali. Kao ono da je sotona stvorio svet. Ocigledna propaganda njihovih neprijatelja. Veci ostatak Srba Bogumila su danasnji Bosnjaci. Posto im je pretilo konacno potpuno istrebljenje od svojih sunarodnika koje je trajalo jako dugo, u tom trenutku dolaze osmani. Oni nude bogumilima zastitu ako prihvate Islam. Nisu morali potpuno da ga prihvate. Tako su oni prihvatili i bili zasticeni od istrebljenja. Ali su se Osmani predugo zadrzali pa su sledece generacije skroz prihvatile Islam. Tako su vecina Bosnjaka danas potomci Srba Bogumila zahvaljujuci svojoj braci Srbima. Ali progonstva, pljackanja, mucenja i ubijanja koja su pravoslavni Srbi sprovodili nad svojim Srbima Bogumilima a i drugima, nisu prosla nekaznjena. Na zalost ta zlodela su kaznjena 500 godina pod turcima. Iako kazna ne dolazi odmah, ona dodje kad tad. Tako je prolivena krv svoje brace, navukla veliko prokletstvo na nas narod do danas. Problem je sto se crkva do danas nikada nije pokajala i priznala ta svoja dela i molila ponizno za oprostaj, nego cuti o tome pa cak i negira. Tek kada to ucine, ova zemlja ce skinuti sa sebe krv svoje brace i krenuti u napredak. Dotle ce se na zalost potomci pitati, sta se ovo desava sa nama.
 
Poslednja izmena:
Ovo su hriscanski pokreti unutar pravoslavlja kako ih jedan Ruski istoricar opisuje, koje su nasi pravoslavni Srbi istrebili i tako ih danas nema:

OVA IMENA SU IM ONI DAVALI.

Popovci

Auškovci,

Černabiljci

Bespopovci

Teodosijevci

Stranjici

Spelevci

Pastuhovci

Samokreščenci

Akuljinovci

Stefanovci

Srednjaci

Čislenici

Hlisti

Bogumili.

Skopci

Napoleonovci

Subotari tadasnji.

komunisti (hrišćanski ne ovi komunististo su skiro bilu)

Joaniti

Jovanovci

http://www.vjera.net/index.php?optio...gija&Itemid=62

Protestanske sekte kako ih oni nazivaju da bi ih unizili, mnoge i danas postoje iako su ih katolici u srednjem veku istrebljivali, a gde su ove pravoslavne?

Sta su braca uradili sa njima u ime hriscanstva ???
 
Srbe i Makedonce Bogumile su istrebili pravoslavci kao i mnoge hriscanske pokrete pre njih i posle. O onome sta su verovali su pisali njihovi istrebljivaci. Pa je danas skroz nemoguce znati sta su i kako tacno verovali. Kao ono da je sotona stvorio svet. Ocigledna propaganda njihovih neprijatelja. Veci ostatak Srba Bogumila su danasnji Bosnjaci. Posto im je pretilo konacno potpuno istrebljenje od svojih sunarodnika koje je trajalo jako dugo, u tom trenutku dolaze osmani. Oni nude bogumilima zastitu ako prihvate Islam. Nisu morali potpuno da ga prihvate. Tako su oni prihvatili i bili zasticeni od istrebljenja. Ali su se Osmani predugo zadrzali pa su sledece generacije skroz prihvatile Islam. Tako su vecina Bosnjaka danas potomci Srba Bogumila zahvaljujuci svojoj braci Srbima. Ali progonstva, pljackanja, mucenja i ubijanja koja su pravoslavni Srbi sprovodili nad svojim Srbima Bogumilima a i drugima, nisu prosla nekaznjena. Na zalost ta zlodela su kaznjena 500 godina pod turcima. Iako kazna ne dolazi odmah, ona dodje kad tad. Tako je prolivena krv svoje brace, navukla veliko prokletstvo na nas narod do danas. Problem je sto se crkva do danas nikada nije pokajala i priznala ta svoja dela i molila ponizno za oprostaj, nego cuti o tome pa cak i negira. Tek kada to ucine, ova zemlja ce skinuti sa sebe krv svoje brace i krenuti u napredak. Dotle ce se na zalost potomci pitati, sta se ovo desava sa nama.

kako mogu da budu potomci srba kad su dosli iz bugarske da krstenom narodu namecu imbecilnost...sto nemanjic nisu otisli u bugurasku pa njih da odvracaju od njihove vere...posto su stigli s losom namerom sic preko grane...:D
 
kako mogu da budu potomci srba kad su dosli iz bugarske da krstenom narodu namecu imbecilnost...sto nemanjic nisu otisli u bugurasku pa njih da odvracaju od njihove vere...posto su stigli s losom namerom sic preko grane...:D

Evo vam dokaza onog sto sam pisao gore.

Nju niti zanima istorija ili istina.
Ona je odgajena u istoj mrznji kao oni koji su progonili i ubijali Srbe Bogumile i ostale i sa time pokazuje kako smo dalji nosioci tog prokletstva zbog krvi tih neduznih Srba.
Jeste Bogumilstvo na nasem podrucju poteklo iz Bugarske.
Ali ga je mnostvo Srba kod nas prihvatilo.
Bogumilstvo je bilo cistija Hriscanska religija od tadasnjeg pravoslavlja. Naravno, istrebljivaci su posle pisali njihovu istoroju.
 
Poslednja izmena:
Niko se od vas ne pita gde su ti tadasnji Bogumili iako je to bio neverovatno veliki pokret u to vreme kod nas!

Kao sto sam gore objasnio, veliki deo njih su danasnji Bosnjaci. Jedan deo Makedonaca i Srba Bogumila su danasnji Torbesi ili Goranci vecinom na Kosovu.

I oni su tada prvo formalno prihvatili nadolazeci Islam da bi preziveli. Inace danas ne bi postojali kao ni ovi drugi pokreti.

Goranci bivsi Srbi ili Makedonci i danas se njihova sela nalaze po gorama i zabacenijim selima jer su se tada sklanjali i bezali od svojih sunarodnika Srba pravoslavaca koji su ih ubijalu, gonili, sve im oduzimali. I po gorama su se nastanjivali da bi mogli da praktikuju svoju veru i da bi tamo nalazili zaklon.
Neke od njih su nazvali Torbesima jer da bi preziveli posto im je sve uzeto ili su ostavili bezeci, oni su nosili velike torbe i iduci od mesta do mesto prodavali raznu robu ili svoje rukotvorine i ujedno sirili hriscansku veru koju su prihvatili.
 
Poslednja izmena:
Evo vam dokaza onog sto sam pisao gore.

Nju niti zanima istorija ili istina.
Ona je odgajena u istoj mrznji kao oni koji su progonili i ubijali Srbe Bogumile i ostale.
Jeste Bogumilstvo na nasem podrucju poteklo iz Bugarske.
Ali ga je mnostvo Srba kod nas prihvstilo.
Bogumilstvo je bilo cistija Hriscanska religija od tadasnjeg pravoslavlja. Naravno, istrebljivaci su pisali njihovu istoroju.

a najbolje je ona propoved da su crkva ,porodica i drzava djavolja rabota...
bilo je i onih babuna koji su se odrekli te vere i presli u pravoslavlje da bi opstali ..a zasto im je lako da menjaju veru ko ciga konje..greh u babune se ne vazi ako promenis veru jer savrsenima greh ne moze nista...
ko su potomci babuna u danasnjoj srbiji?:D
 
Bogumili, clanovi dualisticke religiozne sekte, koja je cvetala na Balknskom poluostvu izmedju 10. i 15. veka, nastala na teritoriji danasnje Bugarske stapanjem dualisticke, neomanicheinske doktrine koju su uvezli pauliciani (pavlikani) izgnani iz Armenije i Male Azije sa lokalnim slovenskim pokretom za reformisanje Ortodoksne crkve. Ime su dobili po svom osnivacu, popu Bogumilu. To je bio prvi protestantski religiozni pokret u okviru hriscanstva.
U Banatu postoji etnička grupa koja sebe naziva "palićani". (Srpski nije moguća tačna transkripcija.)
Posle II svetskog rata kada se u dokumentima pisala nacionalnost upisivali su ih kao Bugare iako su sami tvrdili da to nisu. Imaju svoj jezik koji je različit od bugarskog.
U Rumuniji ih ima više pa imaju i svoj radio i novine.
Novosti su svojevremeno pisale o tom jeziku i da odlazi u zaborav jer ga sve manje ljudi koristi.
Nisam siguran da li su ovi naseljenici povezani sa hrišćanskim pokretom o kome se ovde piše ali je sličnost naziva upadljiva.
 
Husiti.
U Ceskoj na primer tokom srednjeg veka imamo pokret Husita.
Taj pokret je pokrenuo Katolicki svestenik Jan Hus. Videvsi nepravilnosti koje je paska ruka cinila i zabranjivala narodu Bibliju. Odlucio je da se bori za Biblijsku veru i da ljudima daje Bibliju. Pokret je bio jako veliki.
Papa je spalio Husa.
Onda je poslao vojsku da istrebe Cehe hriscane zvane Husiti.
Ali su oni taj napad odbili.
Tako nekoliko puta su pokzsavalu i silna paska vojska nije uspela da istrebi Husite.
Oni i danas postoje u Ceskoj i inali su vaznu i oizitivnu ulogu u rszvihanju ceskog naroda i njegove musli.

Slicno je kod nas bilo sa Bogumilima.
Samo sto je crkva uspela veliki deo da istrebi a drugi deo Bogumila je povrsno prihvatio Islam jer su im ovi ponudili zastitu, pre nego budu skroz istrebljeni.
Inace bi smo danas u Srbiji imali veliku populaciju Bogumila hriscana kao u Ceskoj Husite. Svuda po Evropi nalazimo takve pokrete koji su hteli svom narodu da daju Biblijsko hriscanstvo. U to vreme.
Danas ih zovemo Protestanti.
Martin Luter Nemacka. Cvingli Svajcarska. Itd itd.
 
Poslednja izmena:
a najbolje je ona propoved da su crkva ,porodica i drzava djavolja rabota...
bilo je i onih babuna koji su se odrekli te vere i presli u pravoslavlje da bi opstali ..a zasto im je lako da menjaju veru ko ciga konje..greh u babune se ne vazi ako promenis veru jer savrsenima greh ne moze nista...
ko su potomci babuna u danasnjoj srbiji?:D

To Bogumili nisu propovedali o porodici.
Vec su pravoslavne duhovne vodje lagale narod da bi opravdavali istrebljenje tih Srba.
Njihov opstanak danas, iako pod drugacijim uslivima jeste takodje i zahvaljujuci jakoj porodici.
A to menjanje vere mogu da zahvale svojim sunarodnicima.
Crkva ih je istrebljivala takvom zestinom i brutalnoscu da je Islamska najezda bila smejurija za nacin kako je crkva istrebljivsla svoje Srbe Bogumile.
Tako su ih oterali u ruke Islama.
Da su Osmani bili tako brutalni kao Srbi pravoslavci, danas ne bi bilo ni jednog pravoslavca kod nas.
A proliti nebinu krv brsta, i to tako mnogobrjnu?
Ne ostavlja nebo ravnodusnim.
TI SI SAMO POKAZATELJ DA SI NOSIOC TOG PROKLETSTVA I MRZNJE ZBOG KOJE NAS NAROD JOS PATI I SVI MI.

I sve dok se ne pokajemo, ne priznamo, ne molimo za oprostaj zbog toga, i sve dok opravdavamo taj zlocin nad svojim narodom, sunaslednici smo i nosioci tog prokletdtva.
I kao zemlja cemo patiti i dalje.
Onoga dana kada se kao cecina jacno pokajemo i to svojim recina i delima pijazemo.
Nasa zemlja Srbija ce krenuti u napredak.
NEMOGUCE JE PROLITI NEVINU KRV A DA ZLO NE STIGNE...
 
Poslednja izmena:
Draga braco moja Srbi.

Bog i nas danas pita kao tada Kaina.
Gde su vam braca Bogumili i ostali, jovanci i svi kako se zovu?

Postanak 4,9
Tada upita Gospod Kaina: "Gdje ti je brat Abel?" On odgovori: "Ne znam; zar sam ja čuvar brata svojega?"Postanak 4,10Tada reče Gospodin: "Što si učinio? Glasno viče sa zemlje k meni krv brata tvojega.

Priznajmo krivicu, molimo za oprosraj, pokajmo se iskreno.
I skinucemo prokletstvo iz proslisti koje svojim ponasanjem jos uvek odrzavamo.

Nevina prolivnba krv svog brata, nikada nije bez posledica.
 
Poslednja izmena:
To Bogumili nisu propovedali o porodici.
Vec su pravoslavne duhovne vodje lagale narod da bi opravdavali istrebljenje tih Srba.
Njihov opstanak danas, iako pod drugacijim uslivima jeste takodje i zahvaljujuci jakoj porodici.
A to menjanje vere mogu da zahvale svojim sunarodnicima.
Crkva ih je istrebljivala takvom zestinom i brutalnoscu da je Islamska najezda bila smejurija za nacin kako je crkva istrebljivsla svoje Srbe Bogumile.
Tako su ih oterali u ruke Islama.
Da su Osmani bili tako brutalni kao Srbi pravoslavci, danas ne bi bilo ni jednog pravoslavca kod nas.
A proliti nebinu krv brsta, i to tako mnogobrjnu?
Ne ostavlja nebo ravnodusnim.
TI SI SAMO POKAZATELJ DA SI NOSIOC TOG PROKLETSTVA I MRZNJE ZBOG KOJE NAS NAROD JOS PATI I SVI MI.

I sve dok se ne pokajemo, ne priznamo, ne molimo za oprostaj zbog toga, i sve dok opravdavamo taj zlocin nad svojim narodom, sunaslednici smo i nosioci tog prokletdtva.
I kao zemlja cemo patiti i dalje.
Onoga dana kada se kao cecina jacno pokajemo i to svojim recina i delima pijazemo.
Nasa zemlja Srbija ce krenuti u napredak.
NEMOGUCE JE PROLITI NEVINU KRV A DA ZLO NE STIGNE...
nemoj to da naglasvas da su srbi torbari..jadna ti je propaganda...usli bre u srbiju i jeres propovedali..
a naravno da su poricali porodicu...kako bi se inace s babom mamom i unucicima formirala bilo koja sekta..mozda , da su uspeli drzavu da formiraju ili da im je nemanjic dao drzavljanstvo..a kako da poganima...more sic iz srbije..:D
 
To Bogumili nisu propovedali o porodici.
Vec su pravoslavne duhovne vodje lagale narod da bi opravdavali istrebljenje tih Srba.
Njihov opstanak danas, iako pod drugacijim uslivima jeste takodje i zahvaljujuci jakoj porodici.
A to menjanje vere mogu da zahvale svojim sunarodnicima.
Crkva ih je istrebljivala takvom zestinom i brutalnoscu da je Islamska najezda bila smejurija za nacin kako je crkva istrebljivsla svoje Srbe Bogumile.
Tako su ih oterali u ruke Islama.
Da su Osmani bili tako brutalni kao Srbi pravoslavci, danas ne bi bilo ni jednog pravoslavca kod nas.
A proliti nebinu krv brsta, i to tako mnogobrjnu?
Ne ostavlja nebo ravnodusnim.
TI SI SAMO POKAZATELJ DA SI NOSIOC TOG PROKLETSTVA I MRZNJE ZBOG KOJE NAS NAROD JOS PATI I SVI MI.

I sve dok se ne pokajemo, ne priznamo, ne molimo za oprostaj zbog toga, i sve dok opravdavamo taj zlocin nad svojim narodom, sunaslednici smo i nosioci tog prokletdtva.
I kao zemlja cemo patiti i dalje.
Onoga dana kada se kao cecina jacno pokajemo i to svojim recina i delima pijazemo.
Nasa zemlja Srbija ce krenuti u napredak.
NEMOGUCE JE PROLITI NEVINU KRV A DA ZLO NE STIGNE...
sve ono sto babuni poricu ja blagosiljam..isto ko nemanja..a to je temelj drustva...drzava,crkva i porodica..:D
 
Oni su imali jake porodice.
Sto znaci da to sto pricas protiv porodice o njims nije istina. A kako bi bili tako jaki da su bili protiv porodice?

A to li je ratlog da istrebite svoje Srbe jer samo drugacije veruju?

Ne vidis li da ste vi takvi kao ti kao i Kain, koji jos uvek vice sta mene briga za mog brata kojeg je ubio jer je drugacije verovao.
Ali krv brata vice ka nebu moja Vilaret.
Sve dok se kao narod ne pokajemo...
Ali kako vidim, crkva se potrudila da ne dodje do pokajanja vec da odrzi isti taj duh mrznje.
Tako na zalost i prokletstvo ostaje.


Samo bam pruzas dokaz zasto smo basledilu prokletstvo koje lbrai kada se prolije nevina krv brnta.

- - - - - - - - - -

Villaret. Srbi nisu torbari. Zasto iskrivljujes moje reci?
Srbe Bogumile na Kosovu su nazvali Torbesima a druge Gorancima.
Oni su danas muslimani jer ste ih oterali
tamo.
Objasnio sam o tome unazad
 
Oni su imali jake porodice.
Sto znaci da to sto pricas protiv porodice o njims nije istina. A kako bi bili tako jaki da su bili protiv porodice?

A to li je ratlog da istrebite svoje Srbe jer samo drugacije veruju?

Ne vidis li da ste vi takvi kao ti kao i Kain, koji jos uvek vice sta mene briga za mog brata kojeg je ubio jer je drugacije verovao.
Ali krv brata vice ka nebu moja Vilaret.
Sve dok se kao narod ne pokajemo...
Ali kako vidim, crkva se potrudila da ne dodje do pokajanja vec da odrzi isti taj duh mrznje.
Tako na zalost i prokletstvo ostaje.


Samo bam pruzas dokaz zasto smo basledilu prokletstvo koje lbrai kada se prolije nevina krv brnta.

- - - - - - - - - -

Villaret. Srbi nisu torbari. Zasto iskrivljujes moje reci?
Srbe Bogumile na Kosovu su nazvali Torbesima a druge Gorancima.
Oni su danas muslimani jer ste ih oterali
tamo.
Objasnio sam o tome unazad
kakav druh mrznje..udje ti djavo u kucu i sad djavo oce te istera iz svoje sopstvene kuce ..sta da mu radis,,da mu lizes jaja ebo mu pas mater bezobraznu..isteras govnance sa svu torbu i jos jednu punu slatkisa obesis mu oko vrata..i mrs..:D
 
U prethodnom razgovoru s jednom mojom sagovornicom, hriscankom, raspravljali smo o velikoj herezi koja je zasnovana na Pavlikanstvu, sagovornica je nadmeno izjavila:
“Cuj, - ja nisam znala za "pavlicane", a zatim tvdi da nije duzna da zna za svaku sektu, kao da sam joj ja rekao da jeste. Sta vise, rece da one, sekte sada ne postoje, pa ne mora da za njih zna. Imajuci u vidu da mnogi ne znaju za najvecu srednjovekovu jeretnicku hriscansku sektu na ovim prostorima, resih da postavim ovu interesantu temu:

BOGUMILI U SREDNJEVOKOVNOJ RASKOJ

Evo kratkog prikaza te dualisticke religije (Encyclopedia Britannica).

Bogumili, clanovi dualisticke religiozne sekte, koja je cvetala na Balknskom poluostvu izmedju 10. i 15. veka, nastala na teritoriji danasnje Bugarske stapanjem dualisticke, neomanicheinske doktrine koju su uvezli pauliciani (pavlikani) izgnani iz Armenije i Male Azije sa lokalnim slovenskim pokretom za reformisanje Ortodoksne crkve. Ime su dobili po svom osnivacu, popu Bogumilu. To je bio prvi protestantski religiozni pokret u okviru hriscanstva.

Bogumislko ucenje se baziralo na dualistickog kosmologiji, prema kojoj je vidljivi, materijalni svet kreiran od strane Sotone. Zato su oni poricali doktrinu inkarnacije i odbijali hriscanski koncept materije kao sredstvo dobrote i zahvalnosti. Odbijali su krstenje, pricesce i kompletnu organizaciju Otrodoksne crkve. Moralno bogumilsko ucenje je bilo konzistentno dualisticko. Osudjivali su one ceremonije i rituale koje su dovodili coveka u bliski kontakt sa materijom, kao sto su brak, konzumiranje mesa i vina, itd. Njihova moralna cvrstina im je priznata cak i od njihovih najljucih protivnika.

Tokom 11. i 12. veka Bogumilstvo se sirio u brojnim evropskim i azijskim provincijama ondasnje Vizjantijske Imperije. Nagli porast pristalica ucenja doveo je do zatvaranja oko 1100 vodecih bogumila i javnom spaljivanju njihovog lidera Basila. U drugoj polovini 12. veka bogumilstvo se naglo siri prema zapadu. Veliki zupan Nemanja i svetac SPC je morao da sazove opstu skupstinu svoje drzave da bi suzbio dalje sirenje sekte. Svaoju drzavu Rasku je od bogumila ocistio ognjem I macem, nemilosredno ih progonio, ubijao, mucio, sakatio i prisvajao njihova imanja. Vrh RKC je bio veoma zabrinut sirenjem jeresi u Dalmaciji i Bosni. Vec u 13. veku dualisticke komune juzne Evrope – sastavljene od Paulicijana i Bogumila na istoku i katara i patarena na zapadu – formirale su povezanu organizovanu mrezu koja se prostirala od obala Crnog mora do Atlantika.

Da li ima danasnjih hriscana koji bi se odrekli crkvene hijerarhije i brojnih neracionalnih rituala i uvazavali Svevisnjega u obicnimn skromno namestenim prostorijama, kao sto su to nekada cinili Bogumili? Kakav je to vas bog koji zahteva ogromne I preskupe hramove?

Posto ocigledno moderacija nije reagovala na ovakve lazi, ja sam u pitanju i demantovacu ove tvoje pogrsne interpretacije. Ovako sam rekla:

'Ajde polako jos jednom - ja nisam znala za "pavlicane" i to je istina, kao sto ne znam niti sam duzna da znam za svaku sektu i jeres hriscanstva ni sada ni u proslosti.

Ali pavlicani su bili nesto drugo i niti sam ja, niti je korisnik mislio na njih, vec na sadasnje vreme, jer oni sada i ne postoje, a i da jos postoje ne verujem da je iko (cuo) za njih, ja ponajmanje. Kad dajem primer sta je napisao apostol Pavle, dajem ga u sklopu Novog zaveta, tj. Biblije i to je jasno, da ne vidim kakve veze ima ono sto se pojavilo i postojalo pre 13 vekova sa ovom diskusijom, narocito sto je i osudjeno od crkve.

Drugi put prati malo pazljivije predmet diskusije.

http://forum.krstarica.com/showthre...посне-дане?p=30291413&viewfull=1#post30291413

Dakle, potpuno autisticno shvatanje da sam rekla da sekte ne postoje, vec da TAKVE sekte vise ne postoje danas, i tacno je, nisam duzna da znam za sve sekte u proslosi ni danasnjici jer ih je bilo mnogo i ionako su proglasene za jeresod strane SPC. Sto se tice sadasnjih, uglavnom ih znam, ali svaki dan nicu nove ili one koje pretenduju na to da budu nekakve religije, pa koliko samo ima nepoznatih protstantskih sekti? Nisam ni duzna ni u mogucnosti da to znam, niti zelim.

Prema tome, 'ajde sto je tema provokativno postavljena jer je na lazima zasnovana iliti "nadahnuta", nego sto ti je vec detaljno objasnjeno, takodje u toj ili nekoj slicnoj tadasnjoj temi, sta je i kako bilo sa bogumilima (koje si nekako doveo u vezu sa pavlicanima), uglavnom se postupalo po Dusanovom zakoniku i to je deo proslosti.

A nastavis li da promovises sekte prijavicu te za to jer je pravilnikom zabranjeno sektasenje.

I odgovor: ne ne bih bila ni u jednoj sekti, ako mi se i ne dopada (S)PC, ne bih bila nigde.





U Banatu postoji etnička grupa koja sebe naziva "palićani". (Srpski nije moguća tačna transkripcija.)
Posle II svetskog rata kada se u dokumentima pisala nacionalnost upisivali su ih kao Bugare iako su sami tvrdili da to nisu. Imaju svoj jezik koji je različit od bugarskog.
U Rumuniji ih ima više pa imaju i svoj radio i novine.
Novosti su svojevremeno pisale o tom jeziku i da odlazi u zaborav jer ga sve manje ljudi koristi.
Nisam siguran da li su ovi naseljenici povezani sa hrišćanskim pokretom o kome se ovde piše ali je sličnost naziva upadljiva.

Mozda etnicka, ali ne i verska grupa a to su 2 razlicita pojma.
 
Poslednja izmena:
Koje licemerstvo?

Nazvati kobajagi Srbe torbarima sto nisam, naglasava nesto kao jako lose?
A ubijanje Srba zbog drugacijeg Hriscanskog verovanja opravdava?
I onda se cudite sto neki nece ni da poveruju u Boga a neki nece da pripadaju takvoj organizaciji?
Poniznost i ljubav je hriscanstvo a ne tiranija.

- - - - - - - - - -

kakav druh mrznje..udje ti djavo u kucu i sad djavo oce te istera iz svoje sopstvene kuce ..sta da mu radis,,da mu lizes jaja ebo mu pas mater bezobraznu..isteras govnance sa svu torbu i jos jednu punu slatkisa obesis mu oko vrata..i mrs..:D

Prvo ovo sto si pokazala, pokazuje da organizacija kojoj pripadas nema nista hriscanskog osim ime.
Drugo.
Ovde nije rec o isterivanju nekoga izvan kuce, vec ubijanje stotine hiljada Srba i guranhe u ruke Islama.
A to sto ti zelis sada da iskrivis situaciju jeste bas razlog naseg Srpskog prokletstva.
I sve dok se tako ponasamo krv nase brace Srvs i dalje vice i vice a prokletstvo radi svoj posao nad nasom zemljom.Ja samo pokusavam da ga otklonim.
To ne mogu sam vec moramo svi zajedno.
Ovako kako se ti ponasas, pokazuje stav vecine.
A on mora da se promeni ako hocemo da krenemo kao zrmlja napred.
U protivnom gledaj dalje sta ce se desavati.
 
Poslednja izmena:
Koje licemerstvo?

Nazvati kobajagi Srbe torbarima sto nisam, naglasava nesto kao jako lose?
A ubijanje Srba zbog drugacijeg Hriscanskog verovanja opravdava?
I onda se cudite sto neki nece ni da poveruju u Boga a neki nece da pripadaju takvoj organizaciji?
Poniznost i ljubav je hriscanstvo a ne tiranija.

Mnogo vas "svrbe" Srbi i njihova istorija, a ne pogledaste u istorije drugih naroda koje su u krvi iznikle.

Pravoslavlje je odbrambena religija, pa i od sekti.
 
sve ono sto babuni poricu ja blagosiljam..isto ko nemanja..a to je temelj drustva...drzava,crkva i porodica..:D
Država i crkva su atak na slobodu i materijalni status čoveka kao jedinke!
Deklaracija o ljudskim pravima OUN postavlja prava pojedinca ispred države i crkve! ! !
Prirodnija porodica od ove koje diktiraju nezajažljive religije je komuna,kibuc i sl.
Posebno je pravoslavna crkva srebroljubna i vlastohlepna i bogumilstvo sa svojim protestantskim
povratkom čistoj veri koja odbacuje srebroljublje i vlastohleplje je bilo osuđeno na propast jer je opasno
ugrožavalo interese Nemanje kao svetovnog i crkvenog vlastodršca...
Inače,moram reči da su pojedini kanoni SPC u koliziji s Deklaracijom o ljudskim pravima,te po mom skromnom
mišljenju ti kanoni su nehumani i upereni protiv slobode ljudi! Tako da nemam poštovanja prema njima!Najblaže
rečeno...:evil:
! !
 
Mnogo vas "svrbe" Srbi i njihova istorija, a ne pogledaste u istorije drugih naroda koje su u krvi iznikle.

Pravoslavlje je odbrambena religija, pa i od sekti.
e znas u cemu je stvar...babuni bi hteli da postanu srbi a srbe da proglase babune..u tome je stvar..oteti drzavu i crkvu..preoteti tron..:D

- - - - - - - - - -

Država i crkva su atak na slobodu i materijalni status čoveka kao jedinke!
Deklaracija o ljudskim pravima OUN postavlja prava pojedinca ispred države i crkve! ! !
Prirodnija porodica od ove koje diktiraju nezajažljive religije je komuna,kibuc i sl.
Posebno je pravoslavna crkva srebroljubna i vlastohlepna i bogumilstvo sa svojim protestantskim
povratkom čistoj veri koja odbacuje srebroljublje i vlastohleplje je bilo osuđeno na propast jer je opasno
ugrožavalo interese Nemanje kao svetovnog i crkvenog vlastodršca...
Inače,moram reči da su pojedini kanoni SPC u koliziji s Deklaracijom o ljudskim pravima,te po mom skromnom
mišljenju ti kanoni su nehumani i upereni protiv slobode ljudi! Tako da nemam poštovanja prema njima!Najblaže
rečeno...:evil:
! !
dragce malo sam se vratila u proslost..imam onu masinu sto ide malo napred malo nazad..pusti me da zaebavam babune..:D
 
Mnogo vas "svrbe" Srbi i njihova istorija, a ne pogledaste u istorije drugih naroda koje su u krvi iznikle.

Pravoslavlje je odbrambena religija, pa i od sekti.

A kako to odbrambena?
Istrebljenjem hiljadama Srba kroz srednji vek, jel tako?

Ta odbrana je navukla osnance na nas kao odgovor na prolivenu Srpsku krv.
Mene kao Srbina zanima istorija mog naroda.
I to je normalno.
A pomenuo sam gore i istoriju drugih naroda, zasto ne citas a hoces da sudis?
A o krvavoj istoriji drugih naroda vec pisem od kako sam ovde na forumu i opominjen.
A tek sada o nasoj.

To nisi hteo da primetis?

Realan si nema sta?
Bas i kako pisem na ovoj temi.
Neznam ja gde je moj brat Kain.

Krv nase brace Srba visi nad nama sve dok tu stvar ne resimo kao narod.
A ako vam prokletstva nije dovoljno, onda nastavite dalje braco.
 
e znas u cemu je stvar...babuni bi hteli da postanu srbi a srbe da proglase babune..u tome je stvar..oteti drzavu i crkvu..preoteti tron..:D

.:D

Pa mnogi su zavidni kako je nastala ova drzava, pa i crkva, i to od roda plemenitog, zao mi je sto se ne osecaju delom tog i takvog roda.

Ne bih se čudio da je etnički naziv nastao po religiji. (Toga imamo i u najnovijoj istoriji.)
Prema usmenom predanju u tim krajevima, pošto su bili proganjani, priklanjali su se većinskoj religiji tamo gde su ih prihvatali.

Da ali ipak je to etnicka zajednica i nema svojstvo verske.

A kako to odbrambena?
Istrebljenjem hiljadama Srba kroz srednji vek, jel tako?

Ta odbrana je navukla osnance na nas kao odgovor na prolivenu Srpsku krv.
Mene kao Srbina zanima istorija mog naroda.
I to je normalno.
A pomenuo sam gore i istoriju drugih naroda, zasto ne citas a hoces da sudis?
A o krvavoj istoriji drugih naroda vec pisem od kako sam ovde na forumu i opominjen.
A tek sada o nasoj.

To nisi hteo da primetis?

Realan si nema sta?
Bas i kako pisem na ovoj temi.
Neznam ja gde je moj brat Kain.

Krv nase brace Srba visi nad nama sve dok tu stvar ne resimo kao narod.
A ako vam prokletstva nije dovoljno, onda nastavite dalje braco.

Bilo je proterivanja bogumila mada je i to pitanje, ne i istrebljenja.

Samo zavidnici pripisuju neko istrebljenje u nadi da ce krivotvoriti istoriju i okaljati Srbe i njihovu (pravoslavnu) proslost, a Dusanov zakonik je jasan i ne jedanput sam postavljala odredbe sto se tice jeretika iz njega ovde na forumu - ni u jednom delu nije receno niti naredjeno istrebljenje.

Kad vec pisete, prvo se obrazujte, pa kasnije diskutujte.
 
A kako to odbrambena?
Istrebljenjem hiljadama Srba kroz srednji vek, jel tako?

Ta odbrana je navukla osnance na nas kao odgovor na prolivenu Srpsku krv.
Mene kao Srbina zanima istorija mog naroda.
I to je normalno.
A pomenuo sam gore i istoriju drugih naroda, zasto ne citas a hoces da sudis?
A o krvavoj istoriji drugih naroda vec pisem od kako sam ovde na forumu i opominjen.
A tek sada o nasoj.

To nisi hteo da primetis?

Realan si nema sta?
Bas i kako pisem na ovoj temi.
Neznam ja gde je moj brat Kain.

Krv nase brace Srba visi nad nama sve dok tu stvar ne resimo kao narod.
A ako vam prokletstva nije dovoljno, onda nastavite dalje braco.

ko bi primio alaha da ih je istrebio aj sad to mi reci..a odsecao jezik jeste,barem tako pise..da im poganluk ne izlazi iz usta..ali torbu nije im diro..natovareni su bili ko magarci kad su begali..:D
 

Back
Top