Ja jesam.......

Cesto vernici pominju pa pojasnite sta je poenta :think:

to nije religijski već filozofski iskaz i upućuje na svest o sopstvenom postojanju, u Dekartovoj verziji "Mislim, dakle postojim." (u smislu da je jedini dokaz da ja jesam to što ja mislim)
Takođe, ja jesam znači ja jesam kao subjekat, kao svest, ja bistvujem kao individualno bivstvujuće ali i kao deo opšteg bića, svega što jeste, ja sam bistvo sa samosvešću
 
Pa sad pitanje je kako ti karakterišeš ljude, ja kad bih izjavio nešto oko karburatora ti bi možda pomislio da sam ja mehaničar iako nemam blage veze

Evo nadjoh ovo >


Moć izjave ‘Ja Jesam’

U toku vašeg života prošli ste proces u kojem ste kreirali stanje vašeg uma koji razmišlja na način preplavljen izjavama Ja nisam. U školi, kada ste bili klinci, ocena koja nije bila najbolja značila vam je da niste baš pametni, to ste mislili u sebi. Bilo gde, gde niste osvojili prvo mesto, automatski je za vas značilo: Ja nisam talentovana. Kritikovali su vas, I vi ste odmah poverovali: Ja ništa ne valjam. Pogledate sebe u ogledalo I uporedite se sa glamuroznim filmskim modelom, ili misicom I kažete sebi: Ja nisam privlačna. Vaša veza se okonča I vi automatski mislite: Ja nisam voljena, ili Ja nisam vredna ljubavi. Ovakve misli I još mnoge, ponovili ste često u toku svojih godina odrastanja I razvoja ličnosti, I one su konačno postale vaš tvrdokorni koncept o sebi.
 
Evo nadjoh ovo >


Moć izjave ‘Ja Jesam’

U toku vašeg života prošli ste proces u kojem ste kreirali stanje vašeg uma koji razmišlja na način preplavljen izjavama Ja nisam. U školi, kada ste bili klinci, ocena koja nije bila najbolja značila vam je da niste baš pametni, to ste mislili u sebi. Bilo gde, gde niste osvojili prvo mesto, automatski je za vas značilo: Ja nisam talentovana. Kritikovali su vas, I vi ste odmah poverovali: Ja ništa ne valjam. Pogledate sebe u ogledalo I uporedite se sa glamuroznim filmskim modelom, ili misicom I kažete sebi: Ja nisam privlačna. Vaša veza se okonča I vi automatski mislite: Ja nisam voljena, ili Ja nisam vredna ljubavi. Ovakve misli I još mnoge, ponovili ste često u toku svojih godina odrastanja I razvoja ličnosti, I one su konačno postale vaš tvrdokorni koncept o sebi.

Batali ove automotivacijske gluposti
Ja jesam je čisto filozofska izjava i definiše svest kao subjekta saznanja
To su osnovne školske stvari
 
Evo nadjoh ovo >


Moć izjave ‘Ja Jesam’

U toku vašeg života prošli ste proces u kojem ste kreirali stanje vašeg uma koji razmišlja na način preplavljen izjavama Ja nisam. U školi, kada ste bili klinci, ocena koja nije bila najbolja značila vam je da niste baš pametni, to ste mislili u sebi. Bilo gde, gde niste osvojili prvo mesto, automatski je za vas značilo: Ja nisam talentovana. Kritikovali su vas, I vi ste odmah poverovali: Ja ništa ne valjam. Pogledate sebe u ogledalo I uporedite se sa glamuroznim filmskim modelom, ili misicom I kažete sebi: Ja nisam privlačna. Vaša veza se okonča I vi automatski mislite: Ja nisam voljena, ili Ja nisam vredna ljubavi. Ovakve misli I još mnoge, ponovili ste često u toku svojih godina odrastanja I razvoja ličnosti, I one su konačno postale vaš tvrdokorni koncept o sebi.

al ja jesam..ja postojim bez obzira sto sam danas lepa a sutra cu biti ruzna..to jesam se nikad ne menja..do groba i posle groba uvek isto..nit stari nit se mladi..:D
 
Ja jesam ateista :D

Ajn Rend je zagovarala ideju o 3 aksioma: egzistencija, svest, identitet.
Identitet je treći aksiom zato što je smatrala da je nemoguće biti bez nekog određenja, tj. ako ja jesam, ja jesam nešto

...




Ajn Rend je filozofski potpuno neozbiljna i ismejana pojava u ozbiljnoj filozofiji.

Sud "Ja jesam" odnosi se na svest o subjektivnoj egzistenciji nevezano za identitet, tj. ja jesam je conditio sine qua non identiteta
ti ne bi mogao reći "ja jesam ateista" bez da BUDEŠ kao preduslov toga
tj. tvoja mogućnost da budeš ateista ostvarena je tek pošto se ostvari uslov bivanja po sebi, svesti kao takve
 
Ajn Rend je zagovarala ideju o 3 aksioma: egzistencija, svest, identitet.
Identitet je treći aksiom zato što je smatrala da je nemoguće biti bez nekog određenja, tj. ako ja jesam, ja jesam nešto

...




Ajn Rend je filozofski potpuno neozbiljna i ismejana pojava u ozbiljnoj filozofiji.

Sud "Ja jesam" odnosi se na svest o subjektivnoj egzistenciji nevezano za identitet, tj. ja jesam je conditio sine qua non identiteta
ti ne bi mogao reći "ja jesam ateista" bez da BUDEŠ kao preduslov toga
tj. tvoja mogućnost da budeš ateista ostvarena je tek pošto se ostvari uslov bivanja po sebi, svesti kao takve

Filozofija je jedno a realnost je drugo
 
Realnost je produkt tvoje svesti, a ne objektivna stvar

Naravno...
Uz to :fenomeni koji sačinjavaju tvoj pojavni svet formiraju se posredstvom čula kao senzacije koje
kognicija beleži i razmatra upoređujući s prethodnim matricama i deducira-svrstava...Sve to u sećanju,
tako da stalno kasniš za stvarnošću koja je sada i živiš u bliskoj prošlosti (psihološka sekunda!:mrgreen:)
u najboljem slučaju...Kognicija postoji i kao imaginacija kojom pretpostavljaš dalji razvoj "situacije"...
Još je složenije-ovo je uprošćeno,tako da Kleneru mani se tih polupanih tvrdnji koje ti daju utisak da
si nešto pametno izrekao...Utisak vara...:mrgreen:
 
A filozofija je objektivna stvar ?

Filozofija nije stanje svesti tj nesvesti ?

Filozofija je disciplina uma, ne stanje svesti, i putem nje dolaziš do istine o stvarima (npr. da je realnost produkt svesti).
Tako bi to trebalo da funkcioniše, naravno, uvek možemo razmatrati druge modele.

No, ono na čemu ja insistiram ovde ima drugu svrhu, a to je da shvatiš da na loš način kritikuješ religiju. Ja recimo sam isto veliki kritičar religije, ali na skroz drugi način. Ti imaš onaj stav koji se u narodu zove "zdrav razum", a iz kog proizlaze mišljenja tipa

- religija je opijum za mase
- religiju su smislili neki tipovi koji su hteli da kontrolišu druge ljude
- bog je isto što i deda mraz
- ako taj bog postoji, što se ne pojavi i razreši nam nedoumice, nego prc
- crkva služi da otima pare narodu prodajući mu priču

itd itd.

Ovo su plitki stavovi, ne dolaze do suštine, ne razumeju fenomen religije, ne razumeju fenomen vere, vernika, ne razumeju prirodu religijskih tekstova i institucija.
Većina ateista su ateisti iz skroz pogrešnog razloga, a to je jer se postojanje boga ne može dokazati,a s obzirom da je od prosvetiteljstva nadalje nauka preuzela mesto religije, materijalni/logički dokaz postao je ultimativna vrednost, te je uništena mogućnost validacije metafizičkih stavova.
Svi ovakvi ateisti bi pre 300,400 godina bili vernici. Ti bi tad bio vernik. Pravi ateizam je filozofski stav i on nastaje kroz razaranje mogućnosti opravdavanja boga pod pretpostavkom da postoji - to je ateizam Ivana Karamazova kod Dostojevskog (ako nisi, pročiaj Karamazove i biće ti jasnije na šta mislim).
Nemoguće je ONTOLOŠKI negirati boga i nemoguće ga je odbaciti na osnovu nedostatka fizičkog dokaza jer je on per se metafizičko biće. Argument da je boga nemoguće dokazati nije argument, to je logička greška. U metafizičkom prostoru nema dokazivanja.
 

Back
Top