Čemu služi ''Nacionalna služba za zapošljavanje''?

gost 361356

Veoma poznat
Poruka
10.647
Kovačević: NSZ ničemu ne služi

Bivši rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević kaže da nikada nije čuo da je NSZ nekome pronašao posao.

- Služba za zapošljavanje ne služi ničemu, nisam čuo da su oni ikada našli nekome posao. Ukoliko osoba ne može da pronađe posao, može da se prekvalifikuje, ali ne u niži rang. Problemom nezaposlenosti treba da se bave sami fakulteti, ali i čitavo društvo i država - kaže Kovačević za „Blic“ i dodaje da neaktivni fakulteti moraju da se prilagode tržištu i da svojim studentima pruže praktično znanje koje se može primeniti odmah.

Neki je zovu Nacionalna služba za zapišavanje. Prava alanfordovska institucija.

Priča mi čovek, zakazali mu razgovor sa Savetnikom za nalaženje posla u NZS. I čekao on 6 meseci da ga njegovo visočanstvo Savetnik primi. Kad je došao na red Savetnik mu reko - pa neću valjda ja d ti tražim posao.

Meni samo nije jasno, zbog čega mi mirno pristajemo da nam tovare ovakve parazitske ustanove na vrat? Pre treba staviti onaj Infostud ili Lako do posla na budžet nego parazite iz NZS. U svakoj njihovoj poslovnici sedi po 200 ljudi i svi oni rade šta? Evidentiraju te da si ostao bez posla u tefter, daju ti evidenciono kartonče i kažu ti - a sada čibe.

Onaj sumanuti Če Gevulin drži vatrene govore gde im mesto nije - na komemeoracijama palim partizanima, usvaja zakone pogubne po radnike i svađa se se Hrvatima umesto da pogleda dom svoj reseorni.

Ovo je stvarno bruka od države.
 
Poslednja izmena:
Зашто ниси копирао цео текст?

Зашто ниси дао наслов, онакав какав је у Блицу?

Пошто си прикрио оно што стоји на линку, а многи форумаши не кликну на линк, већ само прочитају први пост поставићу оно што је на линку, да би форумаши знали о чему се ради и у ком контексту прича бивши ректор.

Diplomu mogu da okačim mačku o rep
Ana Đokić | 16. 05. 2015. - 07:58h | Komentara: 29

Fakultetska diploma u Srbiji vrlo često služi samo kao ukras na zidu. O tome svedoči i putešestvije Beograđanke Sanje Pešić u potrazi za poslom.

Sanja je 2009. završila Filološki fakultet u Beogradu i odmah se prijavila na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), u filijali u Pančevu. Usledio je prvi šok.


- Prvi put kada sam otišla u NSZ rekli su mi: „Mi nismo ovde da vama tražimo posao, već vi sami treba da ga pronađete. Nama ne trebaju fikusi koji će biti na birou 10 do 20 godina“. To me je jako povredilo - priča Sanja za „Blic“.
Nakon prvog, odmah je usledio i drugi šok.


- Rekli su mi još i da se prekvalifikujem u niži rang, da sa diplomom srednje škole mogu da mi nađu posao, ali sa fakultetom ne. Posle toga mi je postalo jasno da diplomu fakulteta mogu samo da okačim mačku o rep - ogorčena je Sanja.
U to vreme tražila se pedijatrijska sestra, a pošto je Sanja završila srednju medicinsku školu, zaposleni u NZS su joj taj posao i ponudili. Sa biografijom u ruci krenula je u filijalu, ali tamo je doživela novo razočaranje.

- Imala sam biografiju napisanu na engleskom, ali su me odbili jer je bilo potrebno da bude na srpskom. Nisam imala kompjuter, pa nisam mogla da ispravim. Tako mi je i taj posao propao - objašnjava Sanja.


Ona tvrdi da se na konkurse redovno prijavljivala, ali i da je slala direktno kompanijama svoju dokumentaciju kako bi je neko zaposlio. Nažalost, niko joj se nije javio. Spas je videla u prekvalifikaciji. Kada je ponovo zakucala na vrata NSZ, doživela je još jedno ružno iznenađenje.


- Otišla sam da se prijavim na kurs za poslovnu sekretaricu. Njihovi uslovi bili su da imam osnovni nivo znanja engleskog, kompjutera, koji nisam imala, i da sam mlađa od 35 godina. Uradila sam ponuđene testove opšte informisanosti i inteligencije, nakon čega sam saznala da nisam dobila pravo na kurs - objašnjava Sanja, koja i dalje ne gubi nadu i planira da se prijavi na kurs za knjigovođu.
Sanjin slučaj nije usamljen. Slično su prošle i dve dame koje smo ovih dana sreli na Sajmu zapošljavanja. I one imaju fakultetske diplome, a u NSZ su im predložili da se prekvalifikuju u - pica-majstore.


U NSZ kažu da Sanjine tvrdnje nisu tačne.


- Mi ne razgovaramo tako sa našim strankama. Ponudimo svima ono što trenutno ima od poslova, a na njima je hoće li to prihvatiti ili ne - kaže za „Blic“ Nadežda Sladojević, šef filijale u Pančevu.
 
Зашто ниси копирао цео текст? Зашто ниси дао наслов, онакав какав је у Блицу? Пошто си прикрио оно што стоји на линку, а многи форумаши не кликну на линк, већ само прочитају први пост поставићу оно што је на линку, да би форумаши знали о чему се ради и у ком контексту прича бивши ректор.

Баш зато да би такви као ти научили да отворе линк.


U NSZ kažu da Sanjine tvrdnje nisu tačne.
- Mi ne razgovaramo tako sa našim strankama. Ponudimo svima ono što trenutno ima od poslova, a na njima je hoće li to prihvatiti ili ne - kaže za „Blic“ Nadežda Sladojević, šef filijale u Pančevu. [/I]

Значи не да не говоре истину него лажу као пси. Никада ником они нису нудили никакве послове, нису ни у каквом контакту са евидентираним незапосленим лицима, не одржавају контакте са послодавцима а ови им се више и не обраћају, портал им је крајње формално склепан, чисто да замаже очи, дакле велика нула.
 
kako cemu sluzi...
to je jedan od delova sistema za uhlebljavanje partijskih kadrova...
imaju dobre plate, ne rade nista i sto je najvaznije, zajebavaju narod!
recimo, da bi imao "besplatnu" zdravstvenu zastitu, moras da budes kod njih na evidenciji...
i da se redovno javljas, da vide da se nisi zaposlio, inace gubis pravo na knjizicu...
dakle, dolazis kod njih, gubis vreme ali imas zdravstvenu...
a mozda ti i nadju posao...mozda...:lol:
 
Зашто ниси копирао цео текст?

Зашто ниси дао наслов, онакав какав је у Блицу?

Пошто си прикрио оно што стоји на линку, а многи форумаши не кликну на линк, већ само прочитају први пост поставићу оно што је на линку, да би форумаши знали о чему се ради и у ком контексту прича бивши ректор.

Diplomu mogu da okačim mačku o rep
Ana Đokić | 16. 05. 2015. - 07:58h | Komentara: 29

Fakultetska diploma u Srbiji vrlo često služi samo kao ukras na zidu. O tome svedoči i putešestvije Beograđanke Sanje Pešić u potrazi za poslom.

Sanja je 2009. završila Filološki fakultet u Beogradu i odmah se prijavila na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), u filijali u Pančevu. Usledio je prvi šok.


- Prvi put kada sam otišla u NSZ rekli su mi: „Mi nismo ovde da vama tražimo posao, već vi sami treba da ga pronađete. Nama ne trebaju fikusi koji će biti na birou 10 do 20 godina“. To me je jako povredilo - priča Sanja za „Blic“.
Nakon prvog, odmah je usledio i drugi šok.


- Rekli su mi još i da se prekvalifikujem u niži rang, da sa diplomom srednje škole mogu da mi nađu posao, ali sa fakultetom ne. Posle toga mi je postalo jasno da diplomu fakulteta mogu samo da okačim mačku o rep - ogorčena je Sanja.
U to vreme tražila se pedijatrijska sestra, a pošto je Sanja završila srednju medicinsku školu, zaposleni u NZS su joj taj posao i ponudili. Sa biografijom u ruci krenula je u filijalu, ali tamo je doživela novo razočaranje.

- Imala sam biografiju napisanu na engleskom, ali su me odbili jer je bilo potrebno da bude na srpskom. Nisam imala kompjuter, pa nisam mogla da ispravim. Tako mi je i taj posao propao - objašnjava Sanja.


Ona tvrdi da se na konkurse redovno prijavljivala, ali i da je slala direktno kompanijama svoju dokumentaciju kako bi je neko zaposlio. Nažalost, niko joj se nije javio. Spas je videla u prekvalifikaciji. Kada je ponovo zakucala na vrata NSZ, doživela je još jedno ružno iznenađenje.


- Otišla sam da se prijavim na kurs za poslovnu sekretaricu. Njihovi uslovi bili su da imam osnovni nivo znanja engleskog, kompjutera, koji nisam imala, i da sam mlađa od 35 godina. Uradila sam ponuđene testove opšte informisanosti i inteligencije, nakon čega sam saznala da nisam dobila pravo na kurs - objašnjava Sanja, koja i dalje ne gubi nadu i planira da se prijavi na kurs za knjigovođu.
Sanjin slučaj nije usamljen. Slično su prošle i dve dame koje smo ovih dana sreli na Sajmu zapošljavanja. I one imaju fakultetske diplome, a u NSZ su im predložili da se prekvalifikuju u - pica-majstore.


U NSZ kažu da Sanjine tvrdnje nisu tačne.


- Mi ne razgovaramo tako sa našim strankama. Ponudimo svima ono što trenutno ima od poslova, a na njima je hoće li to prihvatiti ili ne - kaže za „Blic“ Nadežda Sladojević, šef filijale u Pančevu.

Bljuc voli na mesec-dva da izbaci sličnu žalopojku bivših studenata koji su se obrazovali za obično suficitarne pozicije
A nisi iskopirao bitan deo teksta, gde spominje kako je slala CV na engleskom, jer nije imala komp da prevede :confused: meni ona deluje prilično nesposobno, ali to ovde nije ni tema

Ali odgovor na pitanje iz naslova je-ne služi ničemu
Svako ko ima nameru da se zaposli prosto mora uzeti stvar u svoje ruke, slati mejlove, zvati telefonom, dolaziti na lice mesta, dosađivati
 
Bljuc voli na mesec-dva da izbaci sličnu žalopojku bivših studenata koji su se obrazovali za obično suficitarne pozicije
A nisi iskopirao bitan deo teksta, gde spominje kako je slala CV na engleskom, jer nije imala komp da prevede :confused: meni ona deluje prilično nesposobno, ali to ovde nije ni tema

Ali odgovor na pitanje iz naslova je-ne služi ničemu
Svako ko ima nameru da se zaposli prosto mora uzeti stvar u svoje ruke, slati mejlove, zvati telefonom, dolaziti na lice mesta, dosađivati

Наравно да сам ископирао.

Погледај мало боље.
 
Ali odgovor na pitanje iz naslova je-ne služi ničemu
Svako ko ima nameru da se zaposli prosto mora uzeti stvar u svoje ruke, slati mejlove, zvati telefonom, dolaziti na lice mesta, dosađivati

To je sve regularno što ti kažeš ali ostaje pitanje zašto se iz budžeta finansira služba koja ne služi ničemu pošto smo konstatovali da posao moraš da nađeš posve sam.
 
A nisi iskopirao bitan deo teksta, gde spominje kako je slala CV na engleskom, jer nije imala komp da prevede :confused: meni ona deluje prilično nesposobno, ali to ovde nije ni tema
Ne mora svako da ima kompjuter.
Poneko ko nema bi i mogao, ali mu to nije vazno.

U svakom slucaju bi Sluzba za zamajavanje mogla da bude toliko ljubazna da ima kompjutere na kojima bi nezaposleni mogli da zavrse poneki posao u tom smislu.
 
Ne mora svako da ima kompjuter.
Poneko ko nema bi i mogao, ali mu to nije vazno.

U svakom slucaju bi Sluzba za zamajavanje mogla da bude toliko ljubazna da ima kompjutere na kojima bi nezaposleni mogli da zavrse poneki posao u tom smislu.

Poenta je da se ona nije ni potrudila da se snađe. Nema ona-ima drugarica, rodbina, ko god.
Prosto ne mogu da razumem. Ja imam CV i na srpskom, i na engleskom, ako je već pravila jedan, ne znam kako kao dipl.filolog nije uspela da izdvoji vreme da napravi i drugu verziju
Ne branim NSZ, ali ona mi nije najbistriji potok u dolini
 
Ова није прошла на конкурсу за пословну секретарицу.

А колико ми овде на крсти имамо стручњака који знају енглески језик (ниво - парадајз туризам), плус знају да раде на рачунару (интернет, мејл, можда ворд и ексел за напредније крстине стручњаке).

- - - - - - - - - -

Ne mora svako da ima kompjuter.
Poneko ko nema bi i mogao, ali mu to nije vazno.

U svakom slucaju bi Sluzba za zamajavanje mogla da bude toliko ljubazna da ima kompjutere na kojima bi nezaposleni mogli da zavrse poneki posao u tom smislu.

Да ли си прочитао део текста у коме млада госпођица каже да не зна да ради на компјутеру.



Какав би јој ти посао понудио?

- - - - - - - - - -

А ту је и Бранко Ковачевић. Професор на факултету.


Професор на факултету нашао да прича о тржишту рада?

:hahaha:
 
Poenta je da se ona nije ni potrudila da se snađe. Nema ona-ima drugarica, rodbina, ko god.
Prosto ne mogu da razumem. Ja imam CV i na srpskom, i na engleskom, ako je već pravila jedan, ne znam kako kao dipl.filolog nije uspela da izdvoji vreme da napravi i drugu verziju
Ne branim NSZ, ali ona mi nije najbistriji potok u dolini

Ja ga imam i na kineskom ali poenta je u nečemu drugom.

U kojoj meri se ta služba potrudila da makar one nesnalažljive uputi u veštine zakazivanja kastinga? Čak ni to ne rade iako bi to trebala da bude manje bitna i podrazumevajuća delatnost NSZ.

- - - - - - - - - -

Сиријци и Афганистанци протрче, а ти остајеш.

:sad2:

Idi bre cmizdri negde drugde.
 
Вас у ствари збуњује назив те институције.

Јесте да се она зове Национална служба за запошњавање, али тјо је само њено име. Као што се неко од вас зове Жарко, а не жари, као што се неко зове Јасмина а не мирише на Јасмин.

То је Национална служба за евиденцију незапослених и они уредно воде евиденцију незапослених. Али у људској природи је да више поклања пажњу форми уместо да поклања пажњу суштини. Зато ви читате назив институције и мислите да јој је посао да запошљава. И зато водимо овај разлговор.

Истина је да тој институцији није посао да тражи посао људима, већ да води евиденцију о незапосленима а све остале делатности су споредне. Загребите мало по површини, одбаците форму и мислите о суштини. Суштина је евиденција незапослених.
 
Poenta je da se ona nije ni potrudila da se snađe. Nema ona-ima drugarica, rodbina, ko god.
Prosto ne mogu da razumem. Ja imam CV i na srpskom, i na engleskom, ako je već pravila jedan, ne znam kako kao dipl.filolog nije uspela da izdvoji vreme da napravi i drugu verziju
Ne branim NSZ, ali ona mi nije najbistriji potok u dolini

Ne znamo dovoljno da bismo sa sigurnoscu mogli da pisemo...

Inace sam protiv veza jer nas je to i dovelo ovde gde jesmo. Za mene su ovi sluzba koja bi trebalo da da objektivnost celom procesu, da zaista odgovarajuci ljude dolaze na prava mesta.
 
Ja ga imam i na kineskom ali poenta je u nečemu drugom.

U kojoj meri se ta služba potrudila da makar one nesnalažljive uputi u veštine zakazivanja kastinga? Čak ni to ne rade iako bi to trebala da bude manje bitna i podrazumevajuća delatnost NSZ.

- - - - - - - - - -

Imaju neki kao klub za aktivno traženje posla :p
Traje nekih nedelju dana

Možda ja mašim poentu. Ali takvi ljudi i kada uspeju da zakažu razgovor, ne pokažu se dobro. Ima tu i lične odgovornosti.
 
Imaju neki kao klub za aktivno traženje posla :p
Traje nekih nedelju dana

Možda ja mašim poentu. Ali takvi ljudi i kada uspeju da zakažu razgovor, ne pokažu se dobro. Ima tu i lične odgovornosti.

Naravno, ali slične sližbe moraju da pokažu mnogo veću agilnost i inicijativu.

Tamo gde je rad bitan službe za zapošljavanje bukvalno jure nezaposlene, nude im prakse, volonterstva, organizuju ih, vode kod poslodavaca, uče koječemu, omogućavaju prekvalifikacije, ukratko podstiču i podržavaju čoveka, ukazuju mu na mogućnosti i rade sve da ga osposobe čak i ako je potpuno nesposoban.

To je odgovornost države prema građanima.

Ovde kao da se sve institucije trude da te shebu što više mogu a jedna od tih je i NZS.
 

Back
Top