[ko to kaze, ko to laze!] Srbija mala da bi samostalno kreirala spoljnu politiku
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: [ko to kaze, ko to laze!] Srbija mala da bi samostalno kreirala spoljnu politiku

Aktivan član
    Učlanjen
    02.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Exclamation [ko to kaze, ko to laze!] Srbija mala da bi samostalno kreirala spoljnu politiku

Citat Original postavio ko to kaze, ko to laze!
    Srbija mala da bi samostalno kreirala spoljnu politiku

http://vesti.krstarica.com/vesti-dana/srbija-mala-da-bi-samostalno-kreirala-spoljnu-politiku/

Srbija je mala zemlja da bi mogla samostalno da kreira politiku, a nalazi se na raskrsnici interesa velikih sila, rečeno je danas na skupu "Geopolitički položaj i tradicija kao determinante politike u Srbiji".

Profesor Dragoljub Mićunović kaže da je Srbija na Balkanu i da je činjenica da su se zbog takvog geopolitičkog faktora i veze između Evrope i Azije ovde oduvek prelamali uticaji različitih sfera i borba za moć.

"Kao što je svaki čovek kovač svoje sreće i nesreće, ali mu pomažu i drugi, tako nijedan narod nije sam kovač svoje istorije", rekao je Mićunović.

On je rekao da je Srbija imala ogroman potencijal da se razvija u modernu zemlju i podsetio da su Dositej Obradović i Vuk Karadzić u 19. veku donosili u Srbiju ono najmodernije iz Evrope.

Delovala je, međutim, i druga tradicija koja je od epova stvarala mitove, a od mitova politiku, kao u slučaju Kosova, rekao je Mićunović.

I istoričar Predrag Marković navodi da je Srbija mala zemlja koja ne može mnogo da bira i vodi samostalno spoljnu politiku i ocenjuje da geopolitička situacija nikad nije bila gora, ne računajući devedesete godine.

To je zato, dodaje, što nijedna velika sila nema naročit interes za Srbiju, ali ima za nase susede, koji nam, kako kaže, i nisu baš naklonjeni.

Profesor FPN Vukašin Pavlović podseća da se često, kad se govori o slobodarskoj tradiciji Srbije, zaboravlja da kod nas postoji i kult vođe, i da su "uvek bolje uspevali autoritarni načini vladavine nego demokratski".

"Svaka vlast, i ovde i bilo gde, koja ne podnosi opoziciju i kritičko mišljenje radi sama protiv sebe", rekao je Pavlović.

Govoreći o spoljnoj politici Srbije, istoričar Slobodan Marković rekao je da je Srbija izgubila mogućnost "koju je eventualno imala" da samostalno vodi spoljnu i bezbednosnu politiku, posebno zbog toga što je posle ulaska Bugarske okružena članicama NATO.

"Srbija nema nikakvu drugu mogućnost nego da sa NATO postigne dogovor, ne mora da uđe u pakt, ali bez dogovora će se naći kao crna rupa u moru članica NATO", rekao je Marković.

Bivši ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić ocenio je da to što se Srbija nalazi "na raskrsnici" treba da bude prednost, te da je takva situacija bila dobro iskorišćena za vreme Tita.

On smatra da Obamina administracija nije preterano zainteresovana za Evropu, osim za ukrajinsku krizu i krizu evrozone, ali i da im je u interesu da region zapadnog Balkana bude stabilan i da Kosovo, koje su gurali ka nezavisnosti, ne bude problem.

Vujačić ocenjuje i da su stvorena velika očekivanja od odnosa Rusije prema Srbiji i dodaje da će Srbija, ako bude želela da uđe u EU, voditi politiku postepenog distanciranja od Rusije.

Bivša ambasadorka u Rusiji Jelica Kurjak navodi da male zemlje ne mogu da vode samostalnu spoljnu politiku, ali da ne moraju da se ponašaju servilno i podanički.

Kurjak je, podsetivši da se stalno pominje da Srbija ekonomski i energetski zavisi od Rusije, dodala da naša zemlja "ne može da napuni tri sprata jednog tržnog centra u Rusiji".

_niemand_

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    237

Podrazumevano Re: [ko to kaze, ko to laze!] Srbija mala da bi samostalno kreirala spoljnu politiku

Ebes matorog potmulog...
    Nego Srbija nije mala ako ides peske....

Za biciklu vec je tu , taman....

Aktivan član MidHealer (avatar)
    Učlanjen
    08.10.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    34

Podrazumevano Re: [ko to kaze, ko to laze!] Srbija mala da bi samostalno kreirala spoljnu politiku

Citat Original postavio _niemand_ Pogledaj poruku
    [...]
    Profesor Dragoljub Mićunović kaže da je Srbija na Balkanu i da je činjenica da su se zbog takvog geopolitičkog faktora i veze između Evrope i Azije ovde oduvek prelamali uticaji različitih sfera i borba za moć.
    [...]
    To je zato, dodaje, što nijedna velika sila nema naročit interes za Srbiju, ali ima za nase susede, koji nam, kako kaže, i nisu baš naklonjeni.
    [...]
    _niemand_

Čekaj malo, - ovamo, kao, Srbija ima super važan geopolitički položaj i kao mesto je gde se lome "uticaji sfera i borba za moć" velikih, a onda istovremeno "nijedna sila nema interesa" za Srbiju.

Pa ne može i jedno i drugo, u jedno rečenici ispada da smo super važni, u drugoj rečenici se, u prevodu, svima **** za nas. Srpska geopolitička šizofrenija?

Buduća legenda Alter_Ego_ (avatar)
    Učlanjen
    02.12.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    504

Citat Original postavio MidHealer Pogledaj poruku
    Čekaj malo, - ovamo, kao, Srbija ima super važan geopolitički položaj i kao mesto je gde se lome "uticaji sfera i borba za moć" velikih, a onda istovremeno "nijedna sila nema interesa" za Srbiju.

Pa ne može i jedno i drugo, u jedno rečenici ispada da smo super važni, u drugoj rečenici se, u prevodu, svima **** za nas. Srpska geopolitička šizofrenija?
    На трибини се износе различита мишљења. Прва реченица је мићуновићева глупост а друга реченица је паметна ствар коју је изговорио Марковић.

Шта је нејасно?

Aktivan član MidHealer (avatar)
    Učlanjen
    08.10.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    34

Citat Original postavio Alter_Ego_ Pogledaj poruku
    На трибини се износе различита мишљења. Прва реченица је мићуновићева глупост а друга реченица је паметна ствар коју је изговорио Марковић.

Шта је нејасно?
    Ma znam, nego mi je zabavno da vidim tako dijametralno suprotna mišljenja u svega par rečenica. Retko gde u svetu se može sresti takva dihotomija, i to sa značajnim (= netrivijalnim) brojem pristalica na obe strane. Istina je verovatno negde između ove dve pozicije, a za raspravu je otvoreno koliko je bliska jednom ili drugom ekstremu...
    Poslednji put ažurirao/la MidHealer : 15.05.2015. u 16:49

Buduća legenda
    Učlanjen
    14.04.2015.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    44
    Reputaciona moć
    0

Ja sam čitao u istoriji da smo mi na nekom jako prometnom putu i da tu mnogi prolaze.
    Nit su mi jasni naši nit su mi jasni njihovi.
    Što malo ne skrenemo s puta pa ovi što žure nek prolaze
    a i ti što prolaze, jel imaju oni svoju kuću ili samo šetaju ko Luda Mara?

Legenda Grof Vronski (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2635

Citat Original postavio Umri_muski Pogledaj poruku
    Ebes matorog potmulog...

Moje je mišljenje da je tek, onako, knap,
    ako ideš tramvajem !

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio Umri_muski Pogledaj poruku
    Ebes matorog potmulog...

Nije odgovoran !
    Kako stari - podetinjuje.
    On je sada, tu,negde, u pretškolskom dobu !
    Za sve njegove prekršaje odgovoraju roditelji,
    eventualno, deda i baba !
    Kada bi se ljudi odrekli lepog govora o sebi i lošeg govora o drugima -
    većina čovečanstva bi postala nema...

Buduća legenda
    Učlanjen
    14.04.2015.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    44
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Grof Vronski Pogledaj poruku
    Moje je mišljenje da je tek, onako, knap,
    ako ideš tramvajem !

[/B]
    Na koji tramvaj misliš? Jel na broj 7?
    Ustanička - Novi Beograd
    od seljačkog kraja kroz grad pa do novokomponovanih
    cela Srbija nema šta, linija koja obilazi sve mentalitete

Legenda Победоносцев (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1338

Те приче о 'мосту истока и запада' где се 'срећу оријент и Европа' су само део наше тужне митоманије.
    no longer at ease here, in the old dispensation

Legenda Grof Vronski (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2635

Citat Original postavio Rasejani Prorok Pogledaj poruku
    Na koji tramvaj misliš? Jel na broj 7?
    Ustanička - Novi Beograd
    od seljačkog kraja kroz grad pa do novokomponovanih
    cela Srbija nema šta, linija koja obilazi sve mentalitete
    Upravo taj !
    Sedmica, Ustanička - blok 45.
    Njim se prevezeš i smatraj da si proputovao frtalj Srbije !
    Kada bi se ljudi odrekli lepog govora o sebi i lošeg govora o drugima -
    većina čovečanstva bi postala nema...

Domaćin oralni terorista (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2012.
    Pol
    muški
    Kraljevina Srbozemska (Königreich Serbenland)
    Reputaciona moć
    88

Oduvek je tako i bilo.
    Samo naše tzv elite to nikako da shvate, a bogami i dobar deo naroda.
    I tako lutamo evo već vekovima...do konačnok smaknuća, verovatno.
    Dno bez dna!

Aktivan član
    Učlanjen
    02.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Question Re: [ko to kaze, ko to laze!] Srbija mala da bi samostalno kreirala spoljnu politiku

Citat Original postavio Rasejani Prorok Pogledaj poruku
    Ja sam čitao u istoriji da smo mi na nekom jako prometnom putu i da tu mnogi prolaze. Nit su mi jasni naši nit su mi jasni njihovi.
    Ko su to nasi, a ko njihovi? Meni to nikako da se razjasni... Sve mi to mutnije, kako vreme odmice?!

_niemand_
    Poslednji put ažurirao/la đavolčić : 16.05.2015. u 15:44

Domaćin oralni terorista (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2012.
    Pol
    muški
    Kraljevina Srbozemska (Königreich Serbenland)
    Reputaciona moć
    88

Citat Original postavio Победоносцев Pogledaj poruku
    Те приче о 'мосту истока и запада' где се 'срећу оријент и Европа' су само део наше тужне митоманије.
    Plus naše nezrelosti i nesposobnosti da se prilagodimo situaciji i izvučemo max koji se može izvući.
    Dno bez dna!

Veoma poznat Mickie (avatar)
    Učlanjen
    14.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    520

Citat Original postavio Победоносцев Pogledaj poruku
    Jeste, vasa engleska mitomanija je tuzna i jadna i bedna, ali sta se to nas tice?
    Верить в наше время нельзя никому, порой даже самому себе. Мне - можно.

Slične teme

1. Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 08.06.2014., 15:13
  2. Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 16.11.2012., 17:17
  3. Ko to kaze ko to laze
    Autor Parra-Bellum u forumu Politika
    Odgovora: 395
    Poslednja poruka: 21.06.2010., 22:49
  4. Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 08.01.2010., 09:16
  5. POLITIKA I PRIJATELJI-KO TO KAZE KO TO LAZE?
    Autor tacy u forumu Politika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 21.08.2007., 23:36

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •