Истезање кичме!

ForestGreen

Poznat
Poruka
9.541
Овако, пошто с времена на време имам проблема са кичмом, односно, деси ми се да ме ишијас среди. Топлота на тај део и молим се да се живац врати где му је и место. Читао сам на нету шта је добро као превенција а као и одлично за здраву и оштећену кичму. Поента је да се укачиш негде ногама и да висиш неко одређено време. Тиме се постиже да се кичма истеже и то је здраво.
Е сад, ја немам нигде у кући услова да се укачим на пример плафону. Решење се налази на трим стази где има она препрека са шипкама, ту би загавио ноге и висио. Е сад, ја сам на нету гледао како је су људи цели исправљени према поду, да ли ће фалити нешто ако ја будем другачије радио јер да бих се закачио, морам да издвојим ноге до колена и само тај део би био савијен. Да ли може тако?
 
postoji jedan lik u teretani koji ima nekakve specijalne cipele koje imaju neke kuke i okači se tako na mašinu za zgibove i tako visi po 10, 15 minuta...
mada ja ovako laički smatram da može i bez toga, tj. da je dovoljno da ti samo trup visi na dole, a noge negde na stolici šta znam...snađeš se za noge nekako, smisli već
 
Гуглај на тему антигравитационе чизме. Остаје ти још само да нађеш вратило.

Дозирање код виса је важно, као и да се лагано опустиш да би вежба имала ефекта, јер у супротном, мишићи држе чврсто пршљенове који су у лошој позицији.

Иначе, одлична ствар за доњи део кичме, не требају ти никакви лекари ни лекови ако то радиш.
 
Постоји и иваква справа:

apollo.jpg
 
Гуглај на тему антигравитационе чизме. Остаје ти још само да нађеш вратило.

Дозирање код виса је важно, као и да се лагано опустиш да би вежба имала ефекта, јер у супротном, мишићи држе чврсто пршљенове који су у лошој позицији.

Иначе, одлична ствар за доњи део кичме, не требају ти никакви лекари ни лекови ако то радиш.

Знам за те чизме, зато сам питао да ли ће да делује на кичму ако се закачим као што сам напоменуо у првом посту. Радио бих за почетак 2х по 2 минута дневно, то би обично радио када имам трчање. Прошле године 2 дана пред полумаратон мене стрефи ишијас. Туга. Зато хоћу да доњи део кичме ојачам на овај начин. Постоји и оно истеки чудо. То је задња опција. Иначе ово да висим ми препоручио физиотерапеут наше женске рукометне репрезентације.
 
Знам за те чизме, зато сам питао да ли ће да делује на кичму ако се закачим као што сам напоменуо у првом посту. Радио бих за почетак 2х по 2 минута дневно, то би обично радио када имам трчање. Прошле године 2 дана пред полумаратон мене стрефи ишијас. Туга. Зато хоћу да доњи део кичме ојачам на овај начин. Постоји и оно истеки чудо. То је задња опција. Иначе ово да висим ми препоручио физиотерапеут наше женске рукометне репрезентације.

На кичму делује, нуспојава је сливање крви у главу, зато треба пратити шта се дешава и постепено повећавати време виса.
Иначе, сам вис не ојачава кичму, напротив, треба се сасвим опустити да би се мишићи и тетиве разлабавили и допустили да се пршљенови и дискуси врате у оптиманалан положај. За ово је потребно вежбати опуштање и дисање у висећем положају.

Постоје и вежбе које се ради из тог положаја, а то су прегиби, тј. трбушњаци...
 
Па да, наравно, нема цимања у вису. Ништа не иде ако се уплашиш и останеш затегнут. Сва срећа па имам ту контролу. Оно пробам па видим како иде. Верујем да ће бити боље.
 
Skocis na prvu jaku granu uhvatis se rukama da visis,izbrojis do 15 pa ponovo

:)
Stvarno te pitam, prošle godine sam se razbila i izlomila u parčiće :D sad je sve ok, ali sam, zbog 6 meseci ležanja, ispala iz forme, npr. nemam snage da radim ni neke vežbe koje sam ranije smatrala ekstra laganim. Svaki dan vežbam, ali i sedim po čitav dan na poslu, pa mi trebaju neke vežbe da istegnem kičmu (neću ni da mislim na šta ona liči posle 12 dati sedenja) ... Probala sam ići u fitnes centar, ali gde god da odem, tamo ljudi dolaze samo da se druže ili paradiraju mišiće, a ne na rehabilitaciju :) pa sam odustala, vežbam kući.

Trebalo bi mi da se vratim u formu, ali ne znam odakle ni da počnem :)
 
Moju komsinicu kad je bila u banji terali su da se rukama uhvati za vratilo i visi koliko moze. Znaci nema veze da li visis naglavacke ili uspravno - samo nece da te bole ruke ako se okacis nogama To je da se prsljeni vrate u normalan polozaj, tj. da se istegli hrskavica izmedju njih i tako oslobodi ukljesten zivac. A jedini nacin da posle toga kicma ostane prava su vezbe za kicmu - trbusni i ledjni misici moraju tako da ojacaju da kao korset stegnu kicmu ( reci hirurga koji operise kicmu i kod kog su me slali za isto) i ne daju da se prsljen dislocira i prikljesti zivac pa dolazi do ukocenosti i bolova. A vezbe je naravno najbolje da ti prepise fizijatar.
 
:)
Stvarno te pitam, prošle godine sam se razbila i izlomila u parčiće :D sad je sve ok, ali sam, zbog 6 meseci ležanja, ispala iz forme, npr. nemam snage da radim ni neke vežbe koje sam ranije smatrala ekstra laganim. Svaki dan vežbam, ali i sedim po čitav dan na poslu, pa mi trebaju neke vežbe da istegnem kičmu (neću ni da mislim na šta ona liči posle 12 dati sedenja) ... Probala sam ići u fitnes centar, ali gde god da odem, tamo ljudi dolaze samo da se druže ili paradiraju mišiće, a ne na rehabilitaciju :) pa sam odustala, vežbam kući.

Trebalo bi mi da se vratim u formu, ali ne znam odakle ni da počnem :)

najozbiljnije sam ti rekao sta su meni rekli.I ja redovno kad setam ,cak sam i provalio drvece koje mi odgovara ,kao veverica hop i visim koliko mogu ,pa opet... ne zgibovi nista napinjanje samo se otegnes visis i moze nogama lagano tresenje ... pa nastavis ubrzani hod i uzivas
 
Овако, пробао једном да висим и умало нисам пао јер сам пробао на месту где су шипке 2.5 метра у вис. Будала, има на стреет воркоуту исто као у школама, На ово мислим
ripstol_proizvodnja.jpg

Да ли је исто добро да ноге закачим и да висим наопачке 45-60 секунде, 2 х у размаку од 10 минута дневно. На овим мердевинама док се виси, кичма има потпору па ме занима да ли је добро за истезање.

Хтео бих да додам да сам кренуо радити вежбе за доњи део леђа, да ојачам. Вежбе трају око 20 минута, радим после доручка и пре вечере. Види се помак, кичма мање боли. Уз то избегавам много да седим. Лежим на равној поврсини и тако ми је кичма равна. Ех сад, забринут сам за једну ствар. Када желим да истегнем добро, значи оно истезање кад стојите усправно и онда рукама желите да дотакнете прсте на ногама. Ја имам жељу да их дотакнем и знам док сам тренирао фудбал да сам то могао. Сада када то радим, баш тамо где ме ударио ишијас, као да има нешто што кочи кичму. Нормално ходам, активно трчим, нема болова.
Морам додати да се ове вежбе исплатиле јер пре нисам могао нека истезања због бола у кичми, сад могу и ноге сад екстра релаксирам. Значи, све се своди на два питања. Да ли ове мердевине могу помоћи мени и да ли треба да се бринем за ово истезање?
 
najozbiljnije sam ti rekao sta su meni rekli.I ja redovno kad setam ,cak sam i provalio drvece koje mi odgovara ,kao veverica hop i visim koliko mogu ,pa opet... ne zgibovi nista napinjanje samo se otegnes visis i moze nogama lagano tresenje ... pa nastavis ubrzani hod i uzivas

Probala, doduše ne na drvetu, nego na nadstrešnici od garaže (da me komšiluk ne vidi kako se kačim :) ), ali to je to :) lepo je "iskrckalo" i imam utisak da sam čak malo porasla :) Sad još da malo izvežbam ruke, da mogu duže da se držim na tom kroviću :)
Dobra vežba, hvala :)
 
Овако, пробао једном да висим и умало нисам пао јер сам пробао на месту где су шипке 2.5 метра у вис. Будала, има на стреет воркоуту исто као у школама, На ово мислим
ripstol_proizvodnja.jpg

Да ли је исто добро да ноге закачим и да висим наопачке 45-60 секунде, 2 х у размаку од 10 минута дневно. На овим мердевинама док се виси, кичма има потпору па ме занима да ли је добро за истезање.

Хтео бих да додам да сам кренуо радити вежбе за доњи део леђа, да ојачам. Вежбе трају око 20 минута, радим после доручка и пре вечере. Види се помак, кичма мање боли. Уз то избегавам много да седим. Лежим на равној поврсини и тако ми је кичма равна. Ех сад, забринут сам за једну ствар. Када желим да истегнем добро, значи оно истезање кад стојите усправно и онда рукама желите да дотакнете прсте на ногама. Ја имам жељу да их дотакнем и знам док сам тренирао фудбал да сам то могао. Сада када то радим, баш тамо где ме ударио ишијас, као да има нешто што кочи кичму. Нормално ходам, активно трчим, нема болова.
Морам додати да се ове вежбе исплатиле јер пре нисам могао нека истезања због бола у кичми, сад могу и ноге сад екстра релаксирам. Значи, све се своди на два питања. Да ли ове мердевине могу помоћи мени и да ли треба да се бринем за ово истезање?

Добро је истезање на шведским лествама, није то нека потпора за кичму, најбитније је да се полагано опустиш и да дозволиш да мишићи око кичме дозволе да се кичма "развуче".

Што се додиривања ножних прстију тиче, није нека брига, али што си еластичнији, то је боље...
 
Пошто сам ишијас имао око 6 марта, опоравак је у зависности 2-4 месеца. Можда чак и шест. Ја радим ове вежбе и боље ми је. Узео сам од космодиска оне вежбе, као и неколико са нета, гледао на јутубе и могу рећи да ми је боље од њих. Е сад, нешто што мене копка. Када легнем скроз на леђа и испружим се, када кренем да дижем десну ногу из кука, одвојим је од земље неких 80 цм до метар а онда када хоћу више, јавља се бол на доњем делу леђа. Баш где ме болело кад ме ишијас средио. Шта чинити? Да не покушавам то више док се све не смири или ћу са овим имати проблема увек? Да ли стављати флашу са топлом водом на место где треба? .
 
Пошто сам ишијас имао око 6 марта, опоравак је у зависности 2-4 месеца. Можда чак и шест. Ја радим ове вежбе и боље ми је. Узео сам од космодиска оне вежбе, као и неколико са нета, гледао на јутубе и могу рећи да ми је боље од њих. Е сад, нешто што мене копка. Када легнем скроз на леђа и испружим се, када кренем да дижем десну ногу из кука, одвојим је од земље неких 80 цм до метар а онда када хоћу више, јавља се бол на доњем делу леђа. Баш где ме болело кад ме ишијас средио. Шта чинити? Да не покушавам то више док се све не смири или ћу са овим имати проблема увек? Да ли стављати флашу са топлом водом на место где треба? .

Прогуглај мало на тему ileopsoas. То су мишићи, ilacius и psoas, psoas се качи на кичму и учествује у прегибању ноге у куку. Кичма ти се није опоравила и отуд бол, на твом месту ја бих изводио тај покрет до границе бола, која би временом требало да се помера, то је најбољи пут ка санирању порвреде.
 
Kičma se najefikasnije isteže preko karlice,jer je karlica nateži segment u telu pa je samim tim i opterećenje koje isteže meka medjupršljenska tkiva najveće.Poprilično je (izvinite na izrazu) besmisleno visiti naglavačke jer težina glave je toliko zanemarljiva da je efekat ovog položaja samo povećana mogućnost da padnete u nesvest.
Ukoliko možete da nabavite Tigar (Pirot) traku opterećenja (3 m -980 din) ili original DEUSER Band okačite je na vratilo ili ripstol ,uhvatite se rukama za nju i jednostavno čučnite okačeni na svoje ruke.Teško je ruke bole ,ali efikasnijeg metoda nema.Lakša varijanta je da se rukama uhvatite za prečku u visini očiju i čučnete puštajući celo telo da visi na rukama.
-Ugao izmedju nad i podkolenice mora biti 90
-ledja moraju da zadrže sve svoje krivine (kifozu,lordozu...)
-karlica sve vreme mora da "vuče" i da jasno osećate istezanje duž kičmenog stuba.
-min zadržavanja u vežbi 30 sec.

Srećno
 
Kičma se najefikasnije isteže preko karlice,jer je karlica nateži segment u telu pa je samim tim i opterećenje koje isteže meka medjupršljenska tkiva najveće.Poprilično je (izvinite na izrazu) besmisleno visiti naglavačke jer težina glave je toliko zanemarljiva da je efekat ovog položaja samo povećana mogućnost da padnete u nesvest.
Ukoliko možete da nabavite Tigar (Pirot) traku opterećenja (3 m -980 din) ili original DEUSER Band okačite je na vratilo ili ripstol ,uhvatite se rukama za nju i jednostavno čučnite okačeni na svoje ruke.Teško je ruke bole ,ali efikasnijeg metoda nema.Lakša varijanta je da se rukama uhvatite za prečku u visini očiju i čučnete puštajući celo telo da visi na rukama.
-Ugao izmedju nad i podkolenice mora biti 90
-ledja moraju da zadrže sve svoje krivine (kifozu,lordozu...)
-karlica sve vreme mora da "vuče" i da jasno osećate istezanje duž kičmenog stuba.
-min zadržavanja u vežbi 30 sec.

Srećno

Ако се истеже доњи део кичме онда уопште није бесмислено висити наглавачке, јер тада о доњем делу кичме висе труп и глава.
 

Back
Top