Osmišljanje nove srpske ekonomije

Dragoljub69

Buduća legenda
Poruka
26.825
Živi smo svedoci procesa razgradnje srpske ekonomije i gozbe strvinara na njenim lešinama
ubijenih firmi iz vremena socijalizma!
Takođe smo svedoci procesa tajkunizacije ekonomije!
Zagovaranje dovođenja stranih investitora kao spasa za srpsku ekonomiju niko nije do sada
proglasio veleizdajom Srbije iako je jasno da se insistira na stranim investicijama zbog provizija
i korumpiranja! (To što su Srbi na dnu lestvice IQ je direktna zaglupljujuća "zasluga" svih vlasti do sada!)
I imamo recesiju!
Prvo i osnovno,a to je i početni stav:iz recesije se ne izlazi restriktivnim merama!
Kad sam i na ovom forumu pisao da su neophodne podsticajne mere i to i proizvodnje i potrošnje ,a posebno bankarskog sektora za izlaženje iz recesije imao sam u vidu i ove Tejlorove postulate
dobrog upravljanja:

развој науке о менаџменту, као скупа знања који ће помоћи да се научно дефинишу најбољи методи за обављање одређеног посла;
научна селекција радника, како би се постигла сагласност између карактеристика и захтева посла, с једне, и квалификованости и способности радника, с друге стране, тако да свако ради посао који му највише одговара;
научно образовање и усавршавање радника и руководилаца, како би и једни и други разумели проблеме са којима се суочавају у процесу обављања посла;
успостављање присне сарадње руководилаца и радника, како би се створила клима обостране заинтересованости за већу организациону ефикасност, јер радници и руководство као чланови исте организације имају исту тежину.


Američka ekonomija je, zahvaljujući tejlorizmu,imala poznati procvat i još uvek na istim principima je vodeća ekonomija !
Međutim,Srbija se razlikuje i po veličini i po okruženju značajno od USA te ovaj tejlorizam nije ovako doslovan moguć...
Ali da je neophodna nova ekonomska doktrina-to je više nego očigledno! (Ova Vučićeva restriktivna ekonomija je filozofija
sa sve manje gloginja i zaduživanja radi otplate dugova! )
Ima li mudrosti koja ovakvu seljačku ekonomsku politiku može prevesti u modernu naučnu ekonomiju!
 
Pa mudrac dodje na zurku doceka nove godine i onda vidi resenje.

Razdvojeni muski od zenskih, zene stalno gletkaju u smartfonove....
Seljacka atmosfera, seljacko ponasanje, duvanje, otimanje iz tanjira, jede se kao da je poslednje, pije kao u pustinji...

A onda se podsetis Montane u USA.
Veliki rancevi, broj stanovnika koji moze da podrzi takvu ekonomiju i restriktivni zakoni prema promeni vlasnistva nekretnina.
U curecem drustvu kako je Srpsko, nastavak je poznat...

Opljackano je vec postalo legalno.
Narod se vec ruga i pljuje onog ko nema da pokaze lovu bez obzira kako ju je stekao.
Negativna selekcija za zaposljavanje je dovela do postavljanja novih "strucnjaka" i sad oni imaju referale, tj drze kriterijume.
Jos malo dok omatore, lopovi ce svoje vlasnistvo prebaciti menadzerima, a ovi ce smanjivati cenu proizvodnje bez nekih velikih strateskih proboja i planova, po ideji, istorija se ponavlja i sve ide u krug...
Tako da se ocekuje spustanje cene rada i nastanak manjeg broja srednje strucnih firmi koje ce vrsiti povremene usluge postavljanja novih sistema.
Tipicna ekonomija male zemlje u kapitalizmu.

Moguci su i drugaciji planovi kad bi se postovao kapital.
Ali u Srbiji se nikad nece postovati kapital na taj nacin.Znaci Srbija je evolutivno svesna zemlja i narod...Uvek bili...To im se nikad ne moze prebaciti da ne shvataju animalizam i evoluciju.
Tako nastaju cuvene srpske specijalnosti...
-svakog gosta tri dana dosta, jer preko tri je vec komsija, a njemu se dabogda ocrnilo sve, jer je konkurencija
-treba to ubiti dok je malo, posle je mnogo teze
-cutanje je zlato, mutavo je prijateljski, u tajnosti je sigurica
-ko ti kaze prijatelju, znaj da ti radi o novcaniku , a ko ti kaze kume, radi ti o glavi
-ko strci ostaje bez glave
-mora da se vidi ko para ima
-moc nije moc ako je svakodnevno ne upraznjavas i zloupotrebljavas
-samo strah stvara iskrena prijateljstva

Tako da ko god da pocne da izranja iz seljacke ekonomije na nekom drugom principu mora da ocekuje da ce biti napadnut i rastrgnut ako nije ugradio principe seljacke logike...

Probaj da proizvodis zdravu hranu koja je jeftinija od klasicne zatrovane hrane.
Ima da se umesa i drzava da zastiti proizvodjace nezdrave hrane....zakonima...
 
Pa hajdmo Patak onda da činimo svi sve gore! Što bi neko činio nešto bolje kad su svi gomna?
Neće biti da je baš tako loše! I da nema nade za nas,da smo ološ balkanska najgora!
Jeste se ološ namnožila ko pacovi...
Samo Patak,ko ima decu taj ne želi ni da misli da će deca posle njega pomreti od gladi umesto od starosti!
Baš taj Tejlor je preporučio da u državi treba želja za bogatstvom da nadvlada strah od siromaštva!
Takva pozitivna struja je potrebna Srbima ( i nama koji to nismo,a tu smo;))-a to je šansa i nada u uspeh!
To što smo okruženi gadovima i ološem-nije li to još bolji izazov za nas koji smo sposobni i odvažni da uspemo!?
 
Ej Montano moja rano............

Tamo nema smartfonova i bilmeza.
***** im miriše na pomorandže, a ne ko ova naša srpska .

Da se mi manemo iluzija da su igde na planeti ljudi drugačiji nego što je homo sapiens koji je porazio neandertalskog čoveka.
Vrsta je nastala zahvaljujući osobinama koje ustvari i nisu predmet ove teme.

Ekonomija je kad kupuješ manje nego što prodaješ.
Kad jedna država manje troši nego što stvori to se može zvati ekonomijom. Ostalo su eufemizmi za propalice i raspikuće.

Bog nam dao klimu i resurse , al nam isto tako time privuko i parazite i predatore.

Tako da ekonomija koja podrazumeva puna sela, pune štale i kočine uz prazne biroe za zapošljavanje i ugostiteljske objekte koji se otvaraju posle završetka radnog vremena a zatvaraju u ponoć, može da bude dobar početak
 
(To što su Srbi na dnu lestvice IQ je direktna zaglupljujuća "zasluga" svih vlasti do sada!)
Mali off:

Nisu Srbi na dnu lestvice, nego Srbija.
A Srbija je na dnu lestvice zbog verovatno najvećeg odliva mozgova u regionu.

Američka ekonomija je bazirana na ratnoj industriji. Tako da mislim da si mašio fudbal.

Što se tiče ekonomije, evo filmić:

 
U čemu je razlika?
Dragaš bar nudi rešenje-ukidanje političara kao profesije i uvođenje digitalne demokratije!
To podrazumeva (moja primedba) digitalizovanje rada i etalone istog te reazmenu digitalno!
Utopija? Jeste,kao i kerac za babe! Nije utopija ako se potrude!:hahaha:
Znaš Sanja:genijalna rešenja odlikuje jednostavnost (osim u Ajnštajnovom ,Hilbertovom,Šredingerovom i još nekolicini
slučajeva "opaljenih":mrgreen:),a takvo je Dragaševo,a evo,naslonjeno ,sa znojem svog truda i moje malo rešenjce...;)

Ali je baš zaista indikativan taj put Branka u kom ga stalno te službe drže za gušu...Stalno im "sumnjiv" da je iz CIA,a
on preveliki Srbin i za pok.Jovu Deretića...:mrgreen:
 
Jbote Dragoljube ti ko da si autističan.

Šta ti znači "u čemu je razlika"? Razlika između čega, Dragoljube?
Između endea/gezela i dragaša?

Pa kad već voliš filmiće, pogledaj taj koji sam stavila pa probaj da shvatiš razliku, nije mala, a nije ni beznačajna..

Razlika je razlika između kapitalizma i anti-kapitalizma, dragoljube.

Zbog čega Dragaša intervjuiše najveći srpski medijski manipulant posle vučića?
 
trebas proizvoditi ono sta mozes .podici poljoprivredu i preradjivati sve poljoprivredne proizvode .

ne izvoziti jabuke nego sok od jabuka ili pitu od jabuka ili nesto trece od jabuka sto ce biti konkurentno.

moramo se suociti da se od industrije kakvu smo imali do sada necemo leba najesti.
 
trebas proizvoditi ono sta mozes .podici poljoprivredu i preradjivati sve poljoprivredne proizvode .

ne izvoziti jabuke nego sok od jabuka ili pitu od jabuka ili nesto trece od jabuka sto ce biti konkurentno.

moramo se suociti da se od industrije kakvu smo imali do sada necemo leba najesti.
Najisplativije je štampati novac (ne šalim se),zatim finansijske transakcije,bankarstvo,berzansko trgovanje,
trgovina oružjem i lekovima,proizvodnja oružja i lekova,trgovina,kačenje svojih etiketa na naručene proizvode,
sklapanje i prodaja gotovih uređaja (šrafciger industrija),energetika,saobraćaj,turizam,usluge,proizvodnja ,rudarstvo,prehrambena industrija,
metalurgija,proizvodnja prehrambenih sirovina...
Izaberi šta ti isplativo...Merila su rentabilnost,koeficijent obrta ,profit-profitna stopa,što manja angažovana sredstva...
 
Negde početkom osamdesetih godina državna uprava ondašnje Jugoslavije ovde je izdala knjigu jednog Japanca o upravljanju proizvodnjom i postizanju visoke efikasnosti. Uz to su ga doveli da bi u nekoliko preduzeća održao predavanja a sve u nadi da će se postići bolja efikasnost.
Akcija je unapred propala zato što niko nije shvatio da se znanje upravljanja proizvodnjom ne stiče na studijama niti kroz teorije već je to jedno unutarnje stanje osobe koje je ona sticala i razvijala kroz mnoge prethodne živote. Niko nije hteo da sagleda, baš kao ni sada, da se za vođenje društva i preduzeća treba da traže ljudi sa tim umećem baš kao što je slučaj sa umetnicima, sportistima, muzičarima i sličnim. Teorijsko obrazovanje je potrebno ali nikako nije dovoljno.
Zato i na ovim, baš kao i na svim drugim poljima čovek današnice mora baciti akcenat na dublje razumevanje sebe kao kompletnog bića kako bi počeo da shvata da je današnjem trenutku, više no ikada potreban aktivan rad na spoznaji sebe i svoh duhovnog procesa. Na taj način će podizati svoju svest a to znači i etičnost. Bez etičnosti kao prirodnog kvaliteta nema poboljšanja društva a ni proizvodnje.
Drugačije rečeno, potrebni su domaćini koji će shvatiti da se najviše dobija kada se vodi računa o svakom članu jedne zajednice.
Zajednica u kojoj živimo vapi za ozbiljnijim obrazovanjem a obrazovanje nije intelektualni već je duhovni proces.Zato je školovanje ništa drugo do li učenje veština rada u određenoj oblasti i ništa više.
Kako god okrenemo uvek čoveku najpre treba viši stadijum SVESTI pa onda sve drugo.
IKz Svesti rezultira svaka aktivnost i svaki rezultat.
 
Alime, novi čovek se dobija podizanjem svesti a to je duhovni proces. Da bi se trenutno pronašao neko sa kvalitetima potrtebno je da zajednica ume da sagleda te kvalitet. Nažalost, čovek nikako da dosegne taj neophodni prag kada to može i kada se želi svesno založiti na samorazvoju.
 
Alim hoće svecki,a to je isto što i ništa...Meni je dovoljno problem srpska ekonomija-eno mu Dragaš pa nek rešava s njim svecke
probleme...A i on bi da filozofira umesto da preduzme nešto...Takvih ima ovde na tone...Nema kafića u kom se ne rešavaju svecki problemi...:mrgreen:

Znas, Drakce, prvo bi morao da budes dosledan pa da se izjasnis da li smo mi Srbi ( kao narod - rekao bih, kao i svaki drugi narod ) glupi ( sa malim IQ ) ili pametni ?

I za jedno i drugo ti se moze odgovoriti.

Mada, licno mislim da argumentovani odgovor sigurno nije u skladu sa tvojom prvom tezom.:)

Dobro, tako.

Inace mislim da si u pravu kada potezes pitanja politicke ekonomije na ovom pdf-u. To sam danas, ako si razumeo, na svojoj temi, sa Zizekom, pokusavao da te podrzim.

Elem, ne samo Dragas, nego svi ekonomisti, vrteci se jednako sve u krug, stidljivo danas podrzavaju Marksove ideje.

I svi se oni vracaju na njegov Kapital.

No, kada su ekonomisti u pitanju, vecina, velika, nije obratila paznju na Marksov(e) Grundrisse ( Osnove...) , a rekao bih i nisu razumeli to njegovo delo. Za razliku od filozofa.

Jos je Gajo Petrovic, u svom predgovoru tom Marksovom delu, isticao vaznost tog dela. No, neki ekonomisti ( opet, vecina ! ) nisu citali ni razumeli filozofe. Prvenstveno, nisu ni Marksa razumeli kao filozofa.

I tako onda dolazimo do Zizekovih zakljucaka.

Jednako ekonomisti i filozofi.:(
Nista ne mozemo, zakljucuju. Svet ide svojim tokom. A, onda...ipak hoce da nesto menjaju.

Sve u tom neprevladanom dualizmu, kao i metafizika i metafizicari, uostalom.:)
 
.Umesto da nešto ozbiljnije pokušamo u ovoj temi predložiti,mogli bismo se vratiti na Marksovu teoriju vrednosti i ispočetka
izfilozofirati racionalnim ,ali i iracionalnim alatima i metodama bi zemljišnu rentu i sam rad i tzv "višak rada" te njegovo otuđenje itd.
"Daleko" bi nas to odvelo!
Umesto toga ću radije preduzeti mere da 1.očuvam i 2.uvećam svoj i moje porodice imetak! Pri tom ću koristiti svu svoju veštinu i znanje
da to i uspem!
Pri tom,na godišnjem nivou,leva ,prihodna strana ,mora biti veća od desne strane (angažovana sredstva +troškovi)u realnom neinflatornom iznosu kako
bih poslovao rentabilno!
Napominjem da nije dovoljno samo ekonomićno poslovanje koje ne podrazumeva angažovana sredstva već samo prihode u odnosu na troškove...
Ovakav stav se mora rehabilitovati-on je bio zakonski obavezan u SFRJ za pravna lica,a napušten je pod vladom Slobodana Miloševića u vreme nekontrolisane inflacije.Do dana današnjeg taj koncept razgradnje ekonomije koji podrazumeva "jedenje
bazne supstance" nije napušten!
 
Poslednja izmena:
Pa hajdmo Patak onda da činimo svi sve gore! Što bi neko činio nešto bolje kad su svi gomna?
Neće biti da je baš tako loše! I da nema nade za nas,da smo ološ balkanska najgora!
Jeste se ološ namnožila ko pacovi...
Samo Patak,ko ima decu taj ne želi ni da misli da će deca posle njega pomreti od gladi umesto od starosti!
Baš taj Tejlor je preporučio da u državi treba želja za bogatstvom da nadvlada strah od siromaštva!
Takva pozitivna struja je potrebna Srbima ( i nama koji to nismo,a tu smo;))-a to je šansa i nada u uspeh!
To što smo okruženi gadovima i ološem-nije li to još bolji izazov za nas koji smo sposobni i odvažni da uspemo!?

Koliko se ja secam tvoj osnovni pristup je ---vazno je da je meni i mojima dobro....
Tako da ti je sve sprdnja i ruganje i uzivanje dokle god to mislis, a sve aktivnosti su ti samo u pravcu da to obezbedis.
Nikakva kolektivna dobrota i kolektivni interes.
A takva je i vecina samo sa manje menadzerske vestine i govornistva.

Zelja za bogatstvom postoji jako izrazena i kod tebe i kod tvojih, zar ne?
Dakle vazi Tejlorov obrazac.
Tako je i kod vecine koju ja posmatram.
Bogatstvo mozes da generises na dva nacina u osnovi, konstruktivno i destruktivno.
A izvor (strelice gde zavrsava tvoje dejstvo) moze biti unutrasnji i spoljasni.
Vecini nije bitno prvo...a kod drugog funkcionisu na principu lokalnog trzista i pogleda...sto znaci otimacina se lokalizuje...
Mozes ti i da izvozis proizvod, ali ako ovako razmisljas tvoje dejstvo se zavrsava na "biti prvi u selu" a to je moras priznati tvoja osnovna ideologija.

Imas previse lepo misljenje o sebi, a na meni je samo da te podsetim do cega je dovelo tvoje odgovorno ponasanje na forumu filozofija na krstarici.
Naravno da nije sve do tebe, ali upravo to i kazem, ti volis da budes predvodnik sitnoseljacke ideologije jer se tu najbolje prolazi, cast a i korist.
Tako da rec gadovi i olos ne bih usmerio ka drugima a zaobisao tebe.
Previse je slicnosti u pristupu tebe i tih drugih da bi to ucinio. A nije mi zelja da vredjam ni te druge ni tebe.
Niti ciganina koji skine osigurace sa kuce nekog gastarbajtera, niti onog ko prodaje za nekog sa tajnom proizvodnjom, niti prodavacicu koja te mrzi zato sto udjes u prodavnicu i ne kupis nista nego vidis da su im cene malo vise nego u komsiluku.Niti fensera i snoba koji se zaposlio u izvikanoj privatnoj firmi pa vidi da mu pichetina odjednom dolazi na tanjir pa misli da se prolepsao ili postao kulturiska. Niti onog koji je zauzeo poziciju u drzavnim ili drustvenim organima i politickoj strukturi pa cenzurise sve sto moze da ne bi nesto ispalo tudj trud a ne njegovo organizovanje i umesnost.
Sve je to isti mentalni pristup kao i tvoj....uzdizanje svog polozaja i tvrdo cuvanje pozicije.

Sa druge strane ni ja nisam blenta pa da ne znam da sta god zeleo da ucinim moram da radim sa takvima, bilo da uzimam od njih moc i novac , usput im odradim nesto od njihovih interesa i zahteva , bilo da radim na podrsci od takvih cisto da mi ne bi trosili snagu i zagorcavali zivot jer imaju obavezno sujetu i samoodbranu svojih pozicija skoro svim sredstvima, retko kad imaju nivo iznad pojasa.
Jedno je raditi zajedno a drugo raditi sa nekim...

Ovde je okruzenje nepovoljno da bih ja aktivirao svoje sposobnosti iako se one gube, jer zivot je kratak...
Ne bi bio prvi koji je umro od gladi a posle mu se slike prodaju po basnoslovnim cenama, zar ne...
Tako da ovu temu shvatam da je promasila podforum, tj nije za filozofiju nego za politiku....
Mora jos puno ljudi da izumre i iseli se da bi ovde bila jasna zajednicka politika a onda i nece trebati neko da povede ka toj zajednickoj politici...

- - - - - - - - - -
 
Poslednja izmena:
Da možda nije problem u neodgovarajućem i neprikladnom društvenom i ekonomskom poretku? Evo šta jedan Hrvat o tome misli. Ovaj tekst sam pronašao na Internetu - ne znam ko je autor.

"U komunizmu su lopovi krali toalet papir, sapun, olovke;

U kapitalizmu lopovi kradu tvornice toalet papira, tvornice sapuna, tvornice olovaka.

U komunizmu su radnici dobivali viškove;

U kapitalizmu su radnici višak.

U komunizmu je puno ljudi kralo malo,

U kapitalizmu malo ljudi krade puno.

U komunizmu su lopovi bili u crnoj kronici.

U kapitalizmu su lopovi u žutom tisku.

U komunizmu u Saboru su sjedili nepoznati amateri.

U kapitalizmu u Saboru sjede zvijezde sapunice.

U komunizmu smo po mišljenje morali ići u Beograd ;

U kapitalizmu po mišljenje moramo ići u Brisel.

U komunizmu se radilo malo i još su radnike nazivali herojima rada,

U kapitalizmu se radi puno i još te nazivaju neradnikom, lijenčinom, parazitom.

U komunizmu, ako si htio dobar posao ili stan nisi trebao reći koje si nacije;

U kapitalizmu možeš govoriti što god hoćeš, ionako nećeš dobiti ni dobar posao ni stan.

U komunizmu je bilo besplatno obrazovanje, zdravstvo, sigurno radno mjesto, ali isto tako i male plaće
te ružne i kvalitetne proizvode koji nikako da se pokvare.

U kapitalizmu uz male plaće, te lijepe i nekvalitetne proizvode koji se brzo kvare, nema ni besplatnog obrazovanja, zdravstva ni sigurnih radnih mjesta.

U sedamdesetima 30 godina nakon pobjede komunizma svatko je mogao naći tri posla istovremeno.

U desetima 20 godina nakon pobjede kapitalizma svatko može birati između tri zanimanja: pastir, konobar i sobarica.

U komunizmu nije bilo slobode izbora, ljudi su se bojali partije.

U kapitalizmu postoji sloboda i mnogo više izbora. Ne moraš se bojati samo partije, možeš se bojati i za svoje radno mjesto, za svoju plaću, hoće li se rate kredita dizati, kako ćeš otplaćivati kredit ako se razboliš, hoćeš li moći platiti liječenje ako se razboliš, možeš li priuštiti djeci školovanje.

Dakle ima puno više izbora od čega ćeš strahovati, a i dolaskom kapitalizma došla je i sloboda.
Kapitalisti su rekli: konačno ste slobodni, slobodni, slobodni! Evo uzmite radne knjižice i slobodni ste!"
 
Koliko se ja secam tvoj osnovni pristup je ---vazno je da je meni i mojima dobro....


Imas previse lepo misljenje o sebi, a na meni je samo da te podsetim do cega je dovelo tvoje odgovorno ponasanje na forumu filozofija na krstarici.
Naravno da nije sve do tebe, ali upravo to i kazem, ti volis da budes predvodnik sitnoseljacke ideologije jer se tu najbolje prolazi, cast a i korist.
Tako da rec gadovi i olos ne bih usmerio ka drugima a zaobisao tebe.

Previse je slicnosti u pristupu tebe i tih drugih da bi to ucinio. A nije mi zelja da vredjam ni te druge ni tebe.

- - - - - - - - - -
Koliko nisi u pravu govori i pokretanje ove teme koju sam pokrenuo ja,a ne ti! Naime,šta će meni Bentli ako su ulice
i putevi kao kaldrma i šta će meni pare,ako oko mene dečurlija ide gladna u školu! Nisi ti sav pod vinklu...
A osim toga vređaš za nešto za šta si sam najvećim delom kriv-kriv si za svoj neuspeh!
Ja i sebe smatram neuspešnim jer svoju bližu okolinu nisam uspeo kao društvenu zajednicu da izdignem iznad
dosega te idiotske beogradske ekonomske politike,ako se privredni kriminal uopšte može zvati ekonomijom...
Neću da te prijavljujem jer imaš prava na tu ogorčenost!
A što se tiče foruma...Izvini,ali je filozofija bar dobila svoju pravu fizionomiju,doduše prilično je prisutna postmoderna,
ali to je tako i u svetu još uvek...
Ne brini,okrenem ja ranije teme i vidim kako ste se ranije nalupavali-baš seljački!:mrgreen:
Bilo je nekoliko učenijih učesnika,ali ti su batalili forum dosta pre početka mog učešća...
Ako sam ja neke "počistio" kao "filozofe" to bi mi bio samo kompliment!:hahaha::mrgreen:
Ali,svakako ja nisam toliko moćan filozof (jer to i nisam!) da bih to i mogao!
 
Alime, novi čovek se dobija podizanjem svesti a to je duhovni proces. Da bi se trenutno pronašao neko sa kvalitetima potrtebno je da zajednica ume da sagleda te kvalitet. Nažalost, čovek nikako da dosegne taj neophodni prag kada to može i kada se želi svesno založiti na samorazvoju.

.. mislim da je to stvar pojedinca .. njegove svijesti ..
.. vjerujem da ima ljudi koji značajno nadilaze .. prosjek .. svijesti .. koji je .. norma .. za današnjeg čovjeka ..
.. mislim da bi oni mogli napredovati .. ubrzati .. ali da je .. veza na komšiluk .. njihova kočnica ..
.. veza na košnicu komšiluka je veoma jaka .. u principu zato što je to veza .. leba .. preživljavanja .. .. tako da je .. razvoj svijesti .. veoma usko vezana uz .. svijest o smrti .. svojoj smrtnosti ..
 

Back
Top