Domaci Rock`n`Roll?

stasa649

Zainteresovan član
Poruka
130
Ima li ga?Ili su Azra,Haustor,Atomci,Smak...................bili kratka varka tadasnjeg vremena,nesto neponovljivo,da se peva decenijama.........I da opstaje kod pojedinaca..............Nasa muzika je tuzna i zalosna.........nema rokera,laznih[ili pravih]buntovnika?Valjda i nas normalne neko pita.........sta ce jadni turbo-folk klinci i tinejdzeri ne znaju svi za bolje.......vec sve objasnjavaju "balkanskim mentalitetom",gde je taj mentalitet bio u doba pomenutih rokera...............
 
sharlo akrobata
ekv
haustor
prljavo kazalishte (prva 3 albuma!)
el orgazam
pekinshka patka
paraf
pankrti
luna

to otprilike ja gotivim od tog domacjeg matorog rocka :) mislim vishe vuche na pank ali... ono, nevermind.
 
O ovoj temi je nedavno diskutovano........sta reci, skoro i da ga nema a i to malo sto se kao svira je sve nekako traljavo , nema vise pravih velikih bendova, na zalost. Pink je bukvalno razvalio domaci r`n`r u poslednjih 15 godina, tesko da ce se iscupati iz krize. Odavno ga vise i ne slusam.
 
Naravno da ga ima i danas samo sto niko nece da vidi kvalitet sadasnjih bendova nego se odmah svi hvataju Corbe,Haustora,Akrobate......kao da je danasnji rock manje kvalitetan nego ti stariji bandovi.
Rock postoji,samo ne u tolikoj meri kao osamdesetih,a i za razliku od tog doba,danasnji muzicari,uglavnom mladji pruzaju mnogo vise i na inventivnom i tehnickom planu.
Primer treba pogledati u Fuzzbox bandu.Momci rasturaju kako sviraju i niko od starije garde ne moze da im parira jer su se ljudi posvetili zvuku,radu,tehnici,a ne dobrom provodu i jurenjem riba kao sto je to nekada bio slucaj.Projekat koji su uradili sa fantasticnim Djordje Davidom je remek delo ali to se ne priznaje jer je to samo jedan projekat,nedostaje mu podrska,sami su to uradili.
Alogia,prica za sebe.Napravili su svetski band.
Neverne Bebe - ko se jos usudio od starih rockera da zaista iskreno onako prospe emocije ne krijuci svoju bol.Sve su pesme autobiografske,prosto pokose svojom iskrenoscu i daju mnogo jaci utisak nego one balade Prljavog kazalista ili naricaljki Bore Djordjevica.
Ali ne,to se ne gleda.Ne ceni se trud pomenutih bandova jer je zvuk malo vise komplikovan za domaci rock,zar ne?Pa nije ni cudo sto ja ne mogu da nadjem pristojne ljude za band a da ne kopiraju nekoga iako mogu da imaju svoj stil.Ali nece,plase se svoje inventivnosti,sta ako zazvuce originalno,e onda je pitanje sta dalje.
Lako je kukati o tome kako rock ne postoji vise kao nekad.To samo tvrde one kukavice koje nisu spremne da tu istu tradiciju razviju u jedan bolji,kvalitetniji zvuk.
 
Dont_Break_The_Oath:
Neverne Bebe - ko se jos usudio od starih rockera da zaista iskreno onako prospe emocije ne krijuci svoju bol.Sve su pesme autobiografske,prosto pokose svojom iskrenoscu i daju mnogo jaci utisak nego one balade Prljavog kazalista ili naricaljki Bore Djordjevica.

Lepo je to. Samo da nisu od 500 pevacica u 3K duru uzeli dve najgore. Ovu prvu uopshte ne razumem kad peva. A 3K dur su upropastili zbog one druge. Toliko su je gurali da je to stvarno postalo smeshno i besmisleno. I posle kao oni ne jure ribe nego su kao posveceni muzici. Ma hau jes nou.
 
Dont_Break_The_Oath:
Naravno da ga ima i danas samo sto niko nece da vidi kvalitet sadasnjih bendova nego se odmah svi hvataju Corbe,Haustora,Akrobate......kao da je danasnji rock manje kvalitetan nego ti stariji bandovi.
Rock postoji,samo ne u tolikoj meri kao osamdesetih,a i za razliku od tog doba,danasnji muzicari,uglavnom mladji pruzaju mnogo vise i na inventivnom i tehnickom planu.
Primer treba pogledati u Fuzzbox bandu.Momci rasturaju kako sviraju i niko od starije garde ne moze da im parira jer su se ljudi posvetili zvuku,radu,tehnici,a ne dobrom provodu i jurenjem riba kao sto je to nekada bio slucaj.Projekat koji su uradili sa fantasticnim Djordje Davidom je remek delo ali to se ne priznaje jer je to samo jedan projekat,nedostaje mu podrska,sami su to uradili.
Alogia,prica za sebe.Napravili su svetski band.
Neverne Bebe - ko se jos usudio od starih rockera da zaista iskreno onako prospe emocije ne krijuci svoju bol.Sve su pesme autobiografske,prosto pokose svojom iskrenoscu i daju mnogo jaci utisak nego one balade Prljavog kazalista ili naricaljki Bore Djordjevica.
Ali ne,to se ne gleda.Ne ceni se trud pomenutih bandova jer je zvuk malo vise komplikovan za domaci rock,zar ne?Pa nije ni cudo sto ja ne mogu da nadjem pristojne ljude za band a da ne kopiraju nekoga iako mogu da imaju svoj stil.Ali nece,plase se svoje inventivnosti,sta ako zazvuce originalno,e onda je pitanje sta dalje.
Lako je kukati o tome kako rock ne postoji vise kao nekad.To samo tvrde one kukavice koje nisu spremne da tu istu tradiciju razviju u jedan bolji,kvalitetniji zvuk.
Dobro,ali ne promovisuse ti bendovi pa niko ne cuje za njih......Pink je toliko unazadio muziku i kvalitet zivota mladih toliko da se ono zlatno doba R`N`R,ne verujem ikada ponoviti i biti toliko buntovno isjajno u dusama tinejdzera....to kazem kao sesnaestogodisnjak......
 
od onog shto se mozhe nazvati domacjim u nas, slusham samo azru, ekv i block out..... pre sam se lozhio i na brejkerse, gobline i van gog, al ljudi smaraju (:
a danas, od aktivnih bendova, samo block out.
siguran sam da postoji potencijal... mada, koliko ja vidim po andergraundu u nas (ne zalazim tu previshe pa me ne uzimajte za 100% tachnog) ... sve se vrti oko istog, istroshenih formula, fura se ili neka naduvana psihodelija poput darkvud daba, obojenog programa, ili neki rok koji tezhi mejnstrimu. ne pamtim da sam otishao negde na neku svirku a da sam chuo neshto originalno.
od nashih danashnjih bendova....
svi su sranje sada. brejkersi jebeno smaraju.... van gog takodje... neverne bebe su smarachki tezgaroshi, udavili su se u tehnici, a textovi su... bezveze? nekad sam voleo i balashevicja da chujem, al tip ne da se proljigavio nego ne znam. riblju chorbu da i ne spominjem. bajaga takodje.
Djordja Plavushu i da ne spominjem.

shto se mladih talenata tiche, neki moji frendovi su uchestvovali na zajecharskoj dzitrijadi ove godine, pa su mi prichali...... od audicije pa do kraja, glavna je bila metal furka... oni su jedini bili originalni. a nisu originalni, vrte se izmedju mejnstrim roka i ovog nasheg vojvodjanskog trip-popa... eva braun, obojeni program, tako te fore (:
 
Pa vidi se po televiziji Pink sta se radi i kako se radi,truju decu od malena narodnom muzikom,cak su ih sada i pustali u neku deciju audiciju ili sta je vec bilo da pevaju neke glupe pesme.........sta reci drugo,osvojise pola Srbije ovim nekim glupim Grand paradama i ku...ma,a i .......ma ne mogu vise da pisem odmah se nerviram.
Citav svet pravi dobru muziku samo mi imamo plagijatore i oni kao napravili hit,ma daj uzmu muziku i naprave neke odvratne tekstove i kao to je to,ali dzaba po splavovima je to tipa:vristanje,penjanje po stolovima,razbijanje casa,flasa i naravno prica jesam se sinoc napio.......
 
Keeper:
od onog shto se mozhe nazvati domacjim u nas, slusham samo azru, ekv i block out..... pre sam se lozhio i na brejkerse, gobline i van gog, al ljudi smaraju (:
a danas, od aktivnih bendova, samo block out.
siguran sam da postoji potencijal... mada, koliko ja vidim po andergraundu u nas (ne zalazim tu previshe pa me ne uzimajte za 100% tachnog) ... sve se vrti oko istog, istroshenih formula, fura se ili neka naduvana psihodelija poput darkvud daba, obojenog programa, ili neki rok koji tezhi mejnstrimu. ne pamtim da sam otishao negde na neku svirku a da sam chuo neshto originalno.
od nashih danashnjih bendova....
svi su sranje sada. brejkersi jebeno smaraju.... van gog takodje... neverne bebe su smarachki tezgaroshi, udavili su se u tehnici, a textovi su... bezveze? nekad sam voleo i balashevicja da chujem, al tip ne da se proljigavio nego ne znam. riblju chorbu da i ne spominjem. bajaga takodje.
Djordja Plavushu i da ne spominjem.

shto se mladih talenata tiche, neki moji frendovi su uchestvovali na zajecharskoj dzitrijadi ove godine, pa su mi prichali...... od audicije pa do kraja, glavna je bila metal furka... oni su jedini bili originalni. a nisu originalni, vrte se izmedju mejnstrim roka i ovog nasheg vojvodjanskog trip-popa... eva braun, obojeni program, tako te fore (:


E pa ako nam je Block Out pravi reprezent rocka onda prelazim u narodnjake....
 
ja to nisam rekao, samo sam rekao da oni jedino neshto valjaju danas kod nas, a da se radi o relativno poznatim bendovima koji prodaju cd-ove, imaju reklamu i spotove na tv-u.
a ti predji u narodnjake (:
 
Stanislava:
ti stasa nisi ni rodjena kada smo mi to slusali.od kuda da se ti u to razumes.a?

A sta to treba da znaci? :confused: Nisam ni ja tada bila rodjena, ali se vise nalazim u tom, nego u ovom sadasnjem vremenu (sto se tice muzike).


A sto se tice N.Beba i pevacica....e tu se potpuno slazem! Nista ih ne razumem i zvuce mi kao da kukaju. Volim ja neke njihove pesme, ali stvarno su mogli od toliko pevacica da izaberu neke bolje... :roll:
 
Tekstovi Nevernih Beba su sve bolji i bolji.To sto neko nema ukusa za poetsku umetnost na srpskom jeziku to je njegov problem.
Milan,covek koga sam imao prilike da upoznam i da dugo,dugo pricam sa njim sve izvlaci iz SRCA,zato i pise tako "bezveze" tekstove koje si zapravo zasnovani na njegovom zivotu.Malo citajte njegove intervjue i videcete o cemu pricam.
Keeper je ovde pomenu Neverne Bebe u kontekstu savrsene tehnike.E pa to moram odmah da osporim jer bas Randja ima nepremostiv problem sa svojim sviranjem i covek je prosto ogranicen na spore solaze,na pozadinske gitare i na totalno odsustvo legata,sestozicanih arppegia i skala.Ali on je u bandu isto kao i nove peavacice,ne zbog tehnickog savrsenstva,nego zbog toga sto razumeju filozofiju banda.A da su tezgarosi...pa sad,zamislite takav band u jednoj Frnacuskoj,tamo ne bi bili tezgarosi nego veliki,gigantski band.
Citam ovde da ne razumete sta pevaju Jana i Jelena.Sofisticirani glasovi kakve samo pozeleti mozes u svom bandu.Prosto,ogroman opseg glasa plus sto znaju da prenesu emocije,i da fantasticno se uklapaju bez ikakvih odskakanja od samog ritma pesama.
Zatim,istina je da ima mnogo metal bandova,ali samo Alogia je uspela od kompletnog tvrdjeg zvuka da ostane unikatan band.Ljudi bre imaju harizmu i znaju da sviraju.Ne moze svako da svira metal,tako da nije cudo sto Alogia sije sve ostale domace metal bandove.
Slazem se za Eva Braun i ostale pop bandove da su krajnje smesni i ne razumem postojanje takvih bandova.
A sto se tice Block out,to je prica za sebe.Taj band uvek slusam najezen,prosto ne mogu da prepoznam nijednu crtu "domace muzike" kod njih koliko mi zapravo zvuce univerzalno.Naravno,sve zahvaljujuci Nikoli koji savrseno radi svoj posao.

I nikako ne moze da bude tacno da je Pink,narodnjaci i ostali da su krivi za "propast" rocka.
Krivi su oni koji su prestali da ga slusaju i sviraju vadeci se na to kako od toga ne moze da se zivi,pa se okrenuli nekim unosnijim poslovima.To za mene prosto nisu muzicari.
Shvatite,nema Pink veze sa deficitom rocka,naprotiv,to je samo jedna struja kojoj su se mnogi koji "dok su bili mladi slusali rock i rado ga se secaju".E oni su krivi za uspon Pinka i ostalih kretenskih gluposti koje se naziva,,,kako?moderna muzika?pop muzika?muzika uopste?
 
bleach:
nisam sigurna da sam razumela?...


slusham samo EKV od od ~starih. poneku pesmu/album od ostalih ne rachunam.


Licno nemam nista protiv njih ali jadan nam je onda taj rock ako je Block Out neko najvece dostignuce......., znas kako , ja spadam u malo stariju generaciju od vecine ovde prisutnih i pamtim vremena iz pocetka `80 i tog zlatnog vremena yu rock muzike, da sada ne nabrajam sve izvodjace od Sarla, Discipline, Orgazma, Idola, P. Kazalista, Filma, Brejkersa, EKV, i jos mnogo toga.......

Od `90-tih se sve to raspalo i cela diskografija je upala u neke mracne vode. Iz licnog iskustva govorim jer sam pocetkom `90-tih imao bend i izdao neku kasetu za jednu manju izdavacku kucu kojoj ni ime ne zelim da spomenem, sve su to u pricipu bili prevarantske igre i sve je to u neku ruku unistilo i prosto odgurnulo sve one mlade snage koje su jos uvek u ona losa vremena imali i snage i entuzijazma da nesto urade.
Da ne duzim jer je tema siroka, ali ja sam izasao iz te price jer sam vrlo brzo shvatio kako funkcionise taj sistem.
To na zalost funkcionise i do danasnjih dana, mozda ne u toj meri kao pre 10-tak godina. Ne znam da li neko ovde slusa Veliki Prezir, izdali su sada i treci album, e pa pevac grupe, Kole mi je dugogodisnji prijatelj sa kojim sa o ono vreme i svirao, no to nije sada bitno, hocu da kazem da znam kako funkcionise ceo taj sistem i u sadasnje vreme jer sam cesto u njegovom kucnom studiju i cesto pricamo bas na ovu temu.

Na zalost, rock diskografija nije bila na nivou profesionalizma Pink produkcije, ja sam Pink ovde u prethodnom postu oznacio kao krivca koji je ostavio uzasno veliki uticaj, naravno negativan, na mladje generacije koje su odrastale pocetkom `90-tih, a svakako veliki deo krivice za stanje u srpskom rocku upravo snose na svi oni koje sam gore pomenuo i njihov amaterski pristup celom poslu.

Kao sto rekoh, tema je suvise siroka i kompleksna da bi se objasnila u par recenica.
 

Back
Top