Da li bi svet bio bolji da postoji samo jedna religija ?

Па у свету постоји само једна религија и то православна,све остало су секте,и ту нема расправе.

То сви тврде за себе да су баш они прави.

- - - - - - - - - -

Naravno!


Na tome radi NSP.

Bice MNOGO bolje, nece vise biti ratova.

Не лупетај Биће рата око других ствари.
 
juče sam od jednog ustaše na index,hr proćitao da nema ništa od hrvatske dok još ima nehrvata. e takav duhovni nivo bi dostigao svet s jednom religijom.

religija je učenje. i po pravilu nekritičko. jer je eto zatvoreno tematski. dalo odgovore. dogmatski osnovano. što može imati delimično opravdanja za istinite dogme. a za pogrešne nikako.

iz nesavršenosti religioznih učenja proističe i potreba za drugačijom misli u ljudi. bilo religioznih bilo svetovnih.
 
Što se tiče ratova, moramo se prvo zapitati je li rat zapravo prirodno ljudsko stanje. Je li destrukcija u ljudskoj srži?

Ratovi se vode iz više razloga, ne samo zbog religijskih neslaganja. Bi li stanju pomogla činjenica da postoji samo jedna religija? Ne vjerujem. Određeni broj sukoba se ne bi nikada dogodio, no to ne znači da čovjek i dalje ne bi bio krvoločna životinja iz mnogih drugih razloga (ubijanje zbog različite nacionalnosti, boje kože, seksualne orijentacije itd.).
Možda jednog dana stupanj empatije i morala evoluira do te mjere da ovaj svijet postane bolje mjesto, ali to su milijuni godina.

Kako smo krenuli, naša civilizacija tada neće ni postojati; a svemir će biti puno ljepše mjesto.

Žalosno je što bi upravo religije trebale smirivati niske strasti, a one ih potenciraju.

Dakle, zaključio bih; svijet ne bi bio bolje mjesto da postoji samo jedna religija. Rat je prirodno stanje ljudske zajednice. Bolesne ljudske zajednice. :kafa:
 
Poslednja izmena:
Знаш како... И сами знамо да имамо доста религија, и многи атеисти воле да кажу (што их разумијем): "Па ако Бог постоји, што не покаже народу која је религија права?!" или: "Видиш да постоји много религија, замисли да је једна тачна, то би значило да су све остале нетачне, и замисли ту ситуацију..."

Ако ћемо да гледамо са овог аспекта мора се мало проучавати о осталим религијама. Дакле, није толико тешко да неко проучи другу религију, нема везе што он није припадник те религије, али је може проучити. Ја сам неке проучио и закључио сам доста ствари. Исто као што сам, морам да признам, мало проучио ислам, али то ми је било довољно да знам да је Куран/Кур'ан настао после Библије, и одмах се долази до јасног закључка, знамо и којег.

Укратко, ја сматрам да је само православље (прав. хришћанство) - (ПРАВОславље) једина права религија. Наравно да ће и остали рећи за своју исто, али имамо и чињенице.

Сад ће ми неко рећи: "Па зашто се Бог не покаже и не каже да је само православље исправна религија?"... Једноставно је, на нама је да вјерујемо, а Бог нам је дао земљу од које ћемо да стварамо, исто тако не утиче на наш избор, па тако није ни утицао на то да неки измишљају друге религије, исто као што није утицао на Адама да се одвоји од Бога, јер га је створио да има оно основно - слободу и свој избор. Као што данас сви имамо...
 
Знаш како... И сами знамо да имамо доста религија, и многи атеисти воле да кажу (што их разумијем): "Па ако Бог постоји, што не покаже народу која је религија права?!" или: "Видиш да постоји много религија, замисли да је једна тачна, то би значило да су све остале нетачне, и замисли ту ситуацију..."

Ако ћемо да гледамо са овог аспекта мора се мало проучавати о осталим религијама. Дакле, није толико тешко да неко проучи другу религију, нема везе што он није припадник те религије, али је може проучити. Ја сам неке проучио и закључио сам доста ствари. Исто као што сам, морам да признам, мало проучио ислам, али то ми је било довољно да знам да је Куран/Кур'ан настао после Библије, и одмах се долази до јасног закључка, знамо и којег.

Укратко, ја сматрам да је само православље (прав. хришћанство) - (ПРАВОславље) једина права религија. Наравно да ће и остали рећи за своју исто, али имамо и чињенице.

Сад ће ми неко рећи: "Па зашто се Бог не покаже и не каже да је само православље исправна религија?"... Једноставно је, на нама је да вјерујемо, а Бог нам је дао земљу од које ћемо да стварамо, исто тако не утиче на наш избор, па тако није ни утицао на то да неки измишљају друге религије, исто као што није утицао на Адама да се одвоји од Бога, јер га је створио да има оно основно - слободу и свој избор. Као што данас сви имамо...
O kom praavoslavlju se odnosi tvoja tvrdnja da je samo pravoslavlje jedina prava religija. Koja je to pravoslavna crkva jedino isopravna. Ima ih cetrnaest, sekte Istocno-ortodoksnog hriscanstva ili kako ti neargumentovano kaze PRAVOslavlje. Uz to, nisi pomislio da verujes u jevrejskog boga i da je osnov tvog ucenja jevrejska Tora, odnosno Stari zavet.
 
90% svih ratova koji su u istoriji vodjeni su imali na ovaj ili onaj nacin religioznu komponentu, iako nekada ne jasno izrazenu.

A 100% su imali političku pozadinu, tako da kad bi ukinuli politiku imali bi osetno smanjenje nasilja kroz ratove u svetu.
Ima jedna dobra knjiga na tu temu, zove se Politička ponerologija, a napisao je Andrew M. Lobaczewski.
To je ustvari naučna studija o prirodi zla prilagođenog za političke svrhe.
Politika je mnogo opasnija od religije kad je nasilje u pitanju, ali i jedni i drugi koriste ljudske psihološke slabosti u ostvarenju svojih mračnih ciljeva, često se uzajamno pomažući.
 
Politika je mnogo opasnija od religije kad je nasilje u pitanju, ali i jedni i drugi koriste ljudske psihološke slabosti u ostvarenju svojih mračnih ciljeva, često se uzajamno pomažući.

Nisu religija i politika razlog nasilja, jer politika kao i religija nije losa sami po sebi.

U pitanju su pojedinci koji iste koriste za svoje licne interese.

- - - - - - - - - -

Da li bi svet bio bolji da postoji samo jedna religija ?
Da je samo jedna religija, da nema nikavih frakcija i da svi koji su vernici veruju na isti nacin ?
:think:

To se nikada nece desiti jer je neizvodljivo sve ljude (vernike) staviti pod kontrolom jednog sistema.

- - - - - - - - - -

*** *** ***
 
Poslednja izmena od moderatora:
O kom praavoslavlju se odnosi tvoja tvrdnja da je samo pravoslavlje jedina prava religija. Koja je to pravoslavna crkva jedino isopravna. Ima ih cetrnaest, sekte Istocno-ortodoksnog hriscanstva ili kako ti neargumentovano kaze PRAVOslavlje. Uz to, nisi pomislio da verujes u jevrejskog boga i da je osnov tvog ucenja jevrejska Tora, odnosno Stari zavet.

Ја бих прије рекао да си ти секташ...

"Uz to, nisi pomislio da verujes u jevrejskog boga i da je osnov tvog ucenja jevrejska Tora, odnosno Stari zavet.", а ко то каже?

Ја сам нешто јасно закључио, а то је: Да си ти направио овај профил на форуму како би "ударао" по вјерницима гдје стигнеш. Видим да ти и у опису профила стоји то као главно "занимање". Очигледно да немаш шта да радиш у животу, па дођеш овдје и просипаш своје приче. Дечко, нагледао сам се ја таквих лично, а не преко форума...

Можеш ти мени причат' доста тога, али ја сам се доста увјерио у то да је православље чиста религија. Највише кад пођем под Острог.
 
Ја бих прије рекао да си ти секташ...
Ti bi se, vidim svadjao. Neurotican si jer nemas valjan, odnosno, bilo kakav odgovor.

"Uz to, nisi pomislio da verujes u jevrejskog boga i da je osnov tvog ucenja jevrejska Tora, odnosno Stari zavet.", а ко то каже?
Ne da kazem, vec ja tvrdim. I ti ne mozes da dokazes suprotno.

Ја сам нешто јасно закључио, а то је: Да си ти направио овај профил на форуму како би "ударао" по вјерницима гдје стигнеш.
Ti nisi sposoban da nesto jasno zakljucis, to je "Nemoguca msija". Ne udaram po vernicima, nego po neodraslim i neobrazovanim poput tebe.

Видим да ти и у опису профила стоји то као главно "занимање". Очигледно да немаш шта да радиш у животу, па дођеш овдје и просипаш своје приче. Дечко, нагледао сам се ја таквих лично, а не преко форума...
Ti, po svoj prilici, imas veoma solidno i malih dimenzija uramljen IQ, a bubanj ti je africki - lupetas kao poslednja kamenjarska.

Можеш ти мени причат' доста тога, али ја сам се доста увјерио у то да је православље чиста религија. Највише кад пођем под Острог.
Znam, u to sam se ubedio vec pri tvom prvom postu, vido sam da imam pred sobom striktno, u ram malih dimenza uramljenu pamet koju nista iz tog mitoloskog jednoumlja ne moze pomeriti.

I, na kraju, o kom pravoslavlju ti zboris, co'ce? Razumes li ti srpski ili moram da pisem na tvom "materinjem" jeziku.
 

Back
Top