tko su bili jugoslaveni ?

Jugoslovenstvo je nadnacionalno osjećanje pa se čovjek mogao istovremeno osjećati i Jugoslovenom i Srbinom
ili Jugoslovenom i Hrvatom jer smo svi mi bili svjesni svog porijekla .
Ja sam se izjašnjavao kao Jugosloven a taj osjećaj mi nije ni danas stran . Nacionalistima a posebno šovinistima
je to teško da shvate .
Interesantno je da su neki Srbi i Hrvati sahranjivani u inostranstvu kao Jugosloveni u vrijeme dok još nije postojala Jugoslavija .
 
To su oni,koji su se radi slihtanja hrvatima upropastili sopstveni narod.
Sopstvene narode su upropastili srpski i hrvatski šovinisti . Iskrenim Jugoslavenima zamjeram
što su se pokazali kao kukavice te nisu stavili metak u cijev i rasčistili sa kovnima u svojim redovima .
Da su uradili tako ovo bi i sada bila Jugoslavija sa jačom ekonomijom od mnogih evropskih država .
 
Sopstvene narode su upropastili srpski i hrvatski šovinisti . Iskrenim Jugoslavenima zamjeram
što su se pokazali kao kukavice te nisu stavili metak u cijev i rasčistili sa kovnima u svojim redovima .
Da su uradili tako ovo bi i sada bila Jugoslavija sa jačom ekonomijom od mnogih evropskih država .

To nije tacno,prvo zahvaljujuci tim jugoslovenima,oprosten im je genocid u Jasenovcu,znaci jugosloveni su krivi i ceo taj koncept za svo stradanje i za svo lose sto nam se desilo kao narodu,posle su se neki pokajali kao Ducic npr,jer su videli odraz svoje gluposti,i tako je i nastala ona pesma o Hrvatima ako nisi znao.
 
Sopstvene narode su upropastili srpski i hrvatski šovinisti . Iskrenim Jugoslavenima zamjeram
što su se pokazali kao kukavice te nisu stavili metak u cijev i rasčistili sa kovnima u svojim redovima .
Da su uradili tako ovo bi i sada bila Jugoslavija sa jačom ekonomijom od mnogih evropskih država .


A jaču ekonomiju bi SFEJ postigla pomoću:

a)američkih dolara iskamčenih od MMF-a i tako potonula u još veće dugove u doba kad nije mogla da servisira ni one prethodne?

b)gastarbajterskim doznakama iz inostranstva u vreme kad je već proćerdala deviznu štednju građana?(1983-e)

c)zajmovima - kao onima za prugu BB,autoput BG-NI i uređenja sliva reke Morave,za preporod Srbije ...koje nikad nije vratila...a i da jeste bilo bi bezvredno zbog inflacije...

d)dinarskom štednjom građana kojima je devalvacija pojela i pare u slamaricama...

e)fabrikama ''promašenih investicija'' poput Glinice u Obrovcu,Feronikla,...?

f)fabrikama ''gubitašima'' poput FOB-a,železare u Smederevu...xxx...ne mogu se prebrojati...

g)para od turizma sa Jadrana koje su uglavnom završavale u privatnim džepovima....

h)Bakra i zlata iz Bora i Majdanpeka??Nažalost nedovoljno...

j)izvoza oružja zbog kojih je samo sticala neprijatelje širom sveta...


Dakle,kako bi uspela da ojača ekonomiju??
 
Ко је био национално свестан, утемељен и одређен, никакво "југословенство" му није сметало.

Напротив. Могло је само да обогаћује, као додатак и надградња.

Мада, у ствари, опет, видим, неки бркају појмове, па мешају државно с националним, итд...

И, наравно, није југословенство криво за уништење Југославије, тек то је збрка у главама оних који тако виде...

Врло добро знамо ко је и како, и зашто растурио Југославију. Од споља...

- - - - - - - - - -

Ima jos zivih Jugoslovena i Jugoslovenske kulture.

Југословенска култура ће и даље постојати, јер је шири појам од државе и нације, и јер постоји довољно елемената за то.

И, то заиста нема везе с било каквим државно-политичким пројектима. Нити треба да има, штавише.
 
Evo ja sam korisnik Jugoslovenske kulture ali nisam za Jugoslovensku ideju, bar ne danas ni sutra, ali sam zadovoljan sto je postojala SFRJ jer je vrlo koristan primer da se nista ne gradi na nesvesnom i lako dosegnutom.
SFRJ je pokazala da se mora razdvojiti inteligencija po terenskom ili da kazem teritorijalnom principu...kako se to naslutilo i na zapadu.
Samo se mora i reci i oznaciti...

Ne moze se formirati drustvo i za priglupog i za inteligentnog, za bagru i za pristojnog na istoj teritoriji...

Sa druge strane, mora se primiti kritika da je socijalizam doprineo da kukavice zauzmu vece pozicije nego sto bi trebalo, ne mislim na fotelje.
Jesu produktivniji kukavice, ali su pasiva.

Slicno je i u svakoj hijararhiji, vojska policija fakulteti...Laktasi i kukavice su umerenije i blize mediokritetu, manje zahtevni i manje precizni, manje svesni.
A kad dodju krizna vremena gde treba reagovati, onda su spori, sablonizirani, pasivni.
Tada ako nemas nekog ko je blizu vrha da preuzme, odradi havarijsku intervenciju, sistem pada i dugo ostaje raspadnut.
Da , pricam i o uredjaju i o drzavi i o drustvu...nekad i nesto je slicno...slozenost ga cini slicnim.
 
Оно право југословенство углавном је нестало са настанком Југославије. Скоро све што је после уследило било је мотивисано приземним стварима, нека врста продаје вере за вечеру.
 
jugosloveni? neuspeli projekat,uostalom videlo se na izborima od pre 25 godina koliko ih ima hahaha niko nije glasao za jugoslovena Antu Markovica i savez reformskih snaga
Tačno tako ! Većina je glasala za Miloševića , Tudjmana i Izetbegovića
a vidjeli smo uživo koliko je to dobra donijelo .
Doduše , neki su to gledali pod jorgan planinom a neki iz rovova .
 

Back
Top