Stomatologija pitanje

U tekstu

  • Dozvolio bih / Dozvolila bih

    glasova: 0 0,0%
  • Rekao/Rekla bi ne i zahtevala da to uradi stariji stomatolog

    glasova: 1 100,0%
  • Dozvolio bih / Dozvilila bi ali me nikad vise ne bi videli

    glasova: 0 0,0%
  • Jako bi se uvradio / uvredila i nikad se vise ne bi vratila

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    1
  • Anketa je zatvorena .

MilgredBulf

Aktivan član
Poruka
1.143
Dakle da vas vas stari stomatolog kod kog idete vec 25 godina vi i vasa porodica a koji ima preko 60 zamoli da vam zube ocisti ili neku jednostavniju intervenciju uradi mladji kolega pocetnik da li bi ste se smrtno uvredili i smatrali to skandalom? Naravno logicno ovaj mladji ne sme da mrdne prstom dok mu ovaj ne odobri. Pri tome znate da je taj vas stariji stomatolog operisan, da nema vise snage da toliko radi i da covek jednostavno mora da napravi kadar koji ce da nastavi da vodi ordinaciju. Da li bi ste i dalje ostali pacijent ili bi ste otisli na drugo mesto?!
 
november child .... vreme je za smenu generacija i cini se da kod nas to pacijenti jako tesko prihvate. Za svog lekara se vezu kao za najboljeg prijatelja i jako tesko prihvataju njegovo povlacenje iz posla ili ne daj boze penziju. Kolega koji radi u Nemackoj kaze da to ljudi tamo mnogo lakse prihvataju, jednostavno otvara se prostor za mlade, smena generacija tj. penzijonisanje jednih i dolazak drugih je normalna pojava koja vuce i neke svoje dobre i neke svoje lose strane ali ne moze se izbeci. Mi genealno na svim nivoima zdravstva imamo problem da podmladimo kadar, iz jednog razloga sto bi stariji da rade do 100-te godine, iz drugog razloga sto su pacijenti skepticni pa misle da ce neko da se vezba na njima....i taj sa 45 godina iskustva se vezbao na njihovim bakama i dekama :D Mislim medicina se i vezba na zivim ljudima da se ne lazemo ostalo su samo bajke. Tu je i ocajna organizacija svega. Umesto da troje mladih lekara bez iskustva u domu zdravlja prima pacijente a da je primarijus sa 40 godina staza nadzorni organ , da ide od jednog do drugog i deli savete, da prenese posao i znaje da neko ostane da ga zameni kad za koju godinu ode , troje mladih lekara nema ni jednog pacijenta, sede besposleni , pisu kafu i cavrljaju dok je ovaj pun. A posle cemo se cuditi kad ovaj ode sto ce pacijenti da nam umiru od kijavice. U svakoj normalno zemlji posle 45 godine ti kao lekar postajes neka vrsta nadzornog organa mladjim kolegama i tvoj zadatak je kontrola njihovog rada i znanja sa ciljem da ostavis jos bolju generaciju iza sebe. Toga ovde nema. Mnogoi jako dobri lekari i u privatnom i u drzavnom sektoru, jako dobri hirurzi nisu ostavili nikoga iza sebe i stvarno je pitaje sta ce da bude kad ih vise ne bude.
 
Poslednja izmena:
Aco, diplomirao si?

tema
neka vezba ko gde hoce, ja nemam nameru da budem nikome materijal za vezbanje
kad se moj stomatolog povuce preci cu kod nekog ko je u zrelim godinama, a ne kod pocetnika

kad citam sta pises, to deluje kao da pacijenti imaju neku vrstu obaveze prema stomatolozima
ne bih se slozila
 
Da li je ovo tema o diplomiranju? Diplomirao sam pre tri godine.

Niko ne kaze da pacijenti imaju neku obavezu, ali se postavlja pitanje ako 99% ljudi zaobilazi mlade lekare i medicinare i stomatologe sta ce oni znati da rade kada udju u te zrele godine? Da ne govorimo da sam svojim ocima vidjao kako operisu hirurzi koji nisu na specijalizaciji uzeli skalper u ruku , dobili potpise kao da jesu , na prakticnom delu specijalistickog neko odradio za njih , teoriju naucili i polozili...sve u ime i prezime da se ne vezba na na ljudima! Da li postoji neko drvo gde se beru iskusni hirurzi? Hirurgija se uci i ona se vezba, na zivim ljudima. Sve ostalo su bajke za malu decu. O kvalitetu prakse a posebno na medicinskom fakultatu u Beogradu da ne govorimo, u ime i prezime toga da pacijent moze da bira da li ce da pusti da ga pregleda student ili ne, naravno svako odbije. Nemajuci u vidu da ce sutra taj sada student , da izadje bez trunke prakse i sutra mozda nekoga da ubije. Na kraju krajeva svuda u svetu se zna sta znaci kada se lecite na univerzitetskoj klinici. Ako ne zelite studente oko sebe, postoje privatne bolnice.
 
Da li je ovo tema o diplomiranju? Diplomirao sam pre tri godine.

Niko ne kaze da pacijenti imaju neku obavezu, ali se postavlja pitanje ako 99% ljudi zaobilazi mlade lekare i medicinare i stomatologe sta ce oni znati da rade kada udju u te zrele godine? Da ne govorimo da sam svojim ocima vidjao kako operisu hirurzi koji nisu na specijalizaciji uzeli skalper u ruku , dobili potpise kao da jesu , na prakticnom delu specijalistickog neko odradio za njih , teoriju naucili i polozili...sve u ime i prezime da se ne vezba na na ljudima! Da li postoji neko drvo gde se beru iskusni hirurzi? Hirurgija se uci i ona se vezba, na zivim ljudima. Sve ostalo su bajke za malu decu. O kvalitetu prakse a posebno na medicinskom fakultatu u Beogradu da ne govorimo, u ime i prezime toga da pacijent moze da bira da li ce da pusti da ga pregleda student ili ne, naravno svako odbije. Nemajuci u vidu da ce sutra taj sada student , da izadje bez trunke prakse i sutra mozda nekoga da ubije. Na kraju krajeva svuda u svetu se zna sta znaci kada se lecite na univerzitetskoj klinici. Ako ne zelite studente oko sebe, postoje privatne bolnice.
Ovde si pobrkao babe i zabe.
Fakultet na kome zavrsavaju osnovne i specijalisticke studije JESTE obavezan da im obezbedi praksu za sve sto treba da rade.
Ko zeli da se na njemu vezbaju ili mu to ne smeta, neka ide na fakultet da radi sta mu je potrebno, a ostali pacijenti podrazumevaju da su stomatolozi kada dobiju to zvanje kompetentni za taj posao.
Pacijenti nemaju nikakve potrebe da brinu o tome gde ce se stomatolozi uciti, vec je njihovo da odu kod onoga u koga imaju poverenja.

Tuzno je sto ni u obuku mediciskog osoblja ne mozemo imati poverenje (ako je tacno ovo sto pises), ali me vise nista ne cudi. :neutral:

Da li ti ides kod lekara, advokata, majstora... pocetnika da bi mu obezbedio objekat za vezbanje ili je kvalitet kriterijum za izbor?
 
Poslednja izmena:
ako je tacno ovo sto si napisao, tim pre se ne treba prepustati pocetnicima koji nisu ni osnovnu obuku dobili

PS zanimljivo je da pokreces temu koja se obraca pacijentima koji treba da budu drugaciji, a ne temu kojom upozoravas makar nas forumase kakav je stomatoloski fakultet i da nas upozoris da ni slucajno ne idemo kod pocetnika
 
Tuzno je sto ni u obuku mediciskog osoblja ne mozemo imati poverenje (ako je tacno ovo sto pises), ali me vise nista ne cudi. :neutral:

Da li ti ides kod lekara, advokata, majstora... pocetnika da bi mu obezbedio objekat za vezbanje ili je kvalitet kriterijum za izbor?

Evo ja da ti kazem, obuka medicinskog osoblja je ravna NULI. Naravno da za 2 godine koliko ima prakse na fakultetu , ne moze da se stekne ono iskustvo koje ima neko ko radi 30 i kusur godina. I naravno da niko pametan to ne ocekuje. Ali se ocekuje ono sto moze da se dobije za te dve godine, a ni to se ne dobije. U domu zdravlja na stazu nece da daju pacijente zato sto pacijenti placaju. I tako luda kuca. Kad sam bio na stazu, moja plomba ili neka intervencija i isto to da uradi osoba sa dve specijalizacije u istom tom domu zdravlja kosta isto!!! I onda se pitas sto nam lekari nista ne znaju, pa naravno da ce da iste pare da ode kod tog sa dve spec. nego kod staziste. Na fakultetu isto, students plomba i profesorska cena 100 din razlike, pa kod koga ce pre pacijent za 100 dinara razlike?! I sta cemo sutra kada nam svi iskusni iz stare garde zavrse u penziji? Da se uvatimo za usi i igramo?! O tome ko ce da nas leci....ja ne bi. Ali par hiljada evra u steku za lecenej u inostranstvu bi svakome preporucio.

Kolega otisao u Nemacku da radi, i pitam ja jega kako se tamo pacijenti ne bune protiv mladih lekara. Pa kaze on meni ovako....moje skidanje kamenca je 100 eur , a kad to radi moj gazda koji na sat uzima 1000 eur onda mora da mu se plati taj sat dakle 1000 eur. Tamo kaze za sve ima cena i sve se placa. Ne mozes ako nije neophodno na klinici da dobijes da te pregleda profesor ako to nije neophodno, ili mozes ali to kosta jako mnogo. Ako je neophodno pokrice osiguranje. Ali ne mozes ti doci i zahtevati nesto kao kod nas. Kaze kad se razbolis , prvo te primi neki tehnicar ako on moze da ti sredi problem ides kuci, ako ne moze onda se krece od najmanje iskusnog kad najvise iskusnom. Sem naravno ako nije neko jako tesko staje. Sve je sistemu da ti osiguranje moras da kostas sto manje a da briga o tebi bude adekvatna. Ako ti pocetnik resi problem, eksta, ako ne dolazi sledeci. Uglavnom sve je oko para.
 
PS zanimljivo je da pokreces temu koja se obraca pacijentima koji treba da budu drugaciji, a ne temu kojom upozoravas makar nas forumase kakav je stomatoloski fakultet i da nas upozoris da ni slucajno ne idemo kod pocetnika

Nemam nista protiv odlaska kod pocetnika dokle god znam u cijim je on rukama i ko ga nadgleda i da ne moze da mrdne a da mu gazda ne dozvoli. Prema tome da je moj stari stomatolog u pitanju i da mi on kaze da mi nesto uradi neko mladji, naravno da bi pristao. Sigurno on covek ne bi uzeo i dao nekome ko ne zna da radi. Ako on ima poverenje imam i ja. Svi smo nekad bili pocetnici u svom poslu i niko se nije iskusan rodio. Naravno podrazumevam da zna teoriju i da zna sta treba da radi, ne da krlja bez smisla i logike. A to sto ce da traje 1 sat , umesto 30 minta to je do rutine koja se stice godinama. Vazno da je posao odradjen kako treba. I naravno ocekujem da ce gazda da proveri rad svog zaposlenog u delovima kao u svakom drugom poslu.

Praksa bi se rasila raslojavanjem cena kao u Americi, pocetnicka plomba besplatna , iskusnog doktora 100 dolara , docenta 500 dilara , profesora 1000 dolara, pa biraj bato. Dokle god bude kod nas kao sto jeste da je promba staziste ista kao plomba primarijusa tj. da kosta isto pisi propalo od toga nista nema.
 
Ja san skoro kod pocetnika vadila zub,pre nekoliko meseci.Decko je vrhunski odradio od pristupa do vadjenja i sve je ok proslo.Inace zbog njega i jos jedne mladje zenske osobe sam opet redovna kod zubara. :) Pa vi vidite :)
 
Ja nikad u zivotu nisam otisla 2x kod istog zubara/zubarke, jos nisam naisla na nekoga ko me je zadovoljio svojom uslugom, ili mozda svako ima pravo jednom da me boli :mrgreen:
tako da nemam pojma kako izgleda imati stalnog stomatologa, pretpostavljam da to onda znaci da u njega imate poverenje, da zna svoj posao itd... a to bi onda dalje znacilo imate poverenja u njegov izbor i da on za svog naslednika nije izabrao nekog levog kolegu vec nekog od koga ocekuje da moze nastaviti posao, i ako je vec on tu i kontrolise svaki pokret - zasto ne dozvoliti?
 

Slične teme


Back
Top