Sakupljanje gljiva i lekovitog bilja

Tracer

Zainteresovan član
Poruka
294
Da li moze da se zaradi novac sakupljanjem sumskih gljiva i lekovitog bilja, divljih malina i sl.?

Da li se neko bavi time, kako to izgleda?

Posroje li neki otkupljivaci, delovi Srbije gde toga ima vise, na koji nacin bi neko ko nije odatle mogao da se snadje, ako je pored bivstvovanja i uzivanja u prirodi i divljini resio i da nesto unovci:D?
 
Svojevremeno sam razmišljao o tome, i još mi ponekad padne na pamet tako nešto.

Teoretski, ti ili ja kao građani možemo da sakupljamo biljke i da ih prodajemo institutima. U Nemačkoj (to znam provereno) stvari tako i funkcionišu - sakupim minimalno 500g neke lekovite biljke i propisno osušim i prodam Institutu (plate ti tek nakon njihove kontrole kvaliteta). Sveže biljke takođe uzimaju ali se vrednuju manje.

Mislim da ne moram da ti govorim da u Srbiji to ne funkcioniše tako. Prvo moraš da poznaješ nekoga u institutu, pod tim podrazumevam bolje poznanstvo. Svi oni sa instituta (npr. Institut Josif Pančić) imaju svoje ljude koji rade taj posao, tako da im ti i li ja ne bi sigurno trebali za tako nešto, a još i da nas plaćaju..pa smešno.. Fakulteti na kojima se izučava botanika i farmakognozija uglavnom imaju svoje ljude, jednog ili dvojicu koji im dobavljaju sav biljni materijal po dogoverenim cenama i to ne svake godine, nego po potrebi i to je to.

A možeš da prodaješ po pijaci, mislim da je to jedino što preostaje, ali je zarada nikakva.

kakogod, ako imaš kakvu ideju i treba ti neko kao pomoć, kontaktiraj me :D
 
Svojevremeno sam razmišljao o tome, i još mi ponekad padne na pamet tako nešto.

Teoretski, ti ili ja kao građani možemo da sakupljamo biljke i da ih prodajemo institutima. U Nemačkoj (to znam provereno) stvari tako i funkcionišu - sakupim minimalno 500g neke lekovite biljke i propisno osušim i prodam Institutu (plate ti tek nakon njihove kontrole kvaliteta). Sveže biljke takođe uzimaju ali se vrednuju manje.

Mislim da ne moram da ti govorim da u Srbiji to ne funkcioniše tako. Prvo moraš da poznaješ nekoga u institutu, pod tim podrazumevam bolje poznanstvo. Svi oni sa instituta (npr. Institut Josif Pančić) imaju svoje ljude koji rade taj posao, tako da im ti i li ja ne bi sigurno trebali za tako nešto, a još i da nas plaćaju..pa smešno.. Fakulteti na kojima se izučava botanika i farmakognozija uglavnom imaju svoje ljude, jednog ili dvojicu koji im dobavljaju sav biljni materijal po dogoverenim cenama i to ne svake godine, nego po potrebi i to je to.

A možeš da prodaješ po pijaci, mislim da je to jedino što preostaje, ali je zarada nikakva.

kakogod, ako imaš kakvu ideju i treba ti neko kao pomoć, kontaktiraj me :D
Na primer u mom rodnom selu, koje je u Sremu, su mestani ili ljudi iz okoline sakuplajli dve lekovite biljke i prodavali nakupcima, koji su svracali jednom nedeljno, danas tih biljaka ima manje, a i vrednost im je opala.
Citao sam novinski clanak, gde pise da se u rudnicko-takovskom kraju bere cvet zove, cak je nekad bilo i organizovanije pa su trazili i berace, valjda kad je povoljnija sezona
Takodje sam citao da u okolini Cacka sakupljaju gljive po sumama, ali uglavnom mestani i poznavaoci predela i da mogu i lepo da zarade, kome ih prodaju , nasao sam sajtu jednog preduzeca gde izmedju ostalog stoji: "bavimo se otkupom sumskih plodova", pa mozda njima prodaju, takodje ima i sajt: http://www.sumskiplodovisrbije.com gde je napisao o udrizenju, izmedju ostalog tu je i preduzece koje sam pomenuo. Citao sam na netu da su dolazili i ljudi sa strane, zakupljivali brvnare i sakupljali i prodavali , kako su prolazili ne znam, jel im nemam kontakt, niti su mediji detaljnije opisali.
Ja sam to zamislio odem tamo, sam ili jos nekog nadjem, i onad uzivam u prirodi, bilo da kao prezivljavanje ili da isto zakupim neku kolibu, a uz sve to uspem da nadjem dosta biljaka i dobijem visoku cenu, zaradim dosta vise nego da npr. berem necije maline , kao u bajci:D, al verovatno nece da moze to, kao i ostalo u Srbiji, isto msm to mi je zanimljivije od npr. konobarisanja.
 
Da li moze da se zaradi novac sakupljanjem sumskih gljiva i lekovitog bilja, divljih malina i sl.?

Da li se neko bavi time, kako to izgleda?

Posroje li neki otkupljivaci, delovi Srbije gde toga ima vise, na koji nacin bi neko ko nije odatle mogao da se snadje, ako je pored bivstvovanja i uzivanja u prirodi i divljini resio i da nesto unovci:D?

Na gljivama bi verovatno zaradio. Kilo vrganja na pijaci je 1000 dinara. E sad da li dovoljno dobro poznajes gljive da ih prvo ti pojedes?
 
152589153950526676_1.jpg


Ne sakupljam ih. Danas sam naisao na ovu, verovatno vocarka. Konzumiram samo sampinjone, braon su bolje od belih, duze ostanu sveze.
 

Back
Top