Odakle uciti ?

Fortune

Primećen član
Banovan
Poruka
646
Treca sam godina gimnazije ( smjer - opsti ),zelim pitati,posto zelim ucit o internetu i internet mrezama i kompletnom nacinu funkcionisanja. Znaci zanima me profesija Mrezni Administrator. Zainteresovan i za Cisco sertfiikate,ali to je daleko od mene,ja sam tek na pocetku. Treba mi pomoc oko toga,odakle poceti uciti i iz koje literature???? U Srbiji koliko vidim,nema adekvatnih studija da bi se ta profesija ucila ( a prakse jos 100 puta manje ) .
 
da sam ja na tvom mestu, kupio bih knjige ili pozajmio od nekog ko studira ETF, FON ili neki drugi fakultet na kome postoji odsek za racunarske mreze.
mozes i da kupis knjige neke privatne skole koja organizuje kurs od dva semestra za admina mreze.
pogledaj ovde tipican program nastave i sta ti treba od literature, skola moze biti shit, ali knjige vredi procitati: http://www.it-akademija.com/ITAkademija-Network-Administration_1227__76_246

elitesecurity ti je forum kompjuterasa i imas tamo verovatno odeljak o studijama, ja smatram da je najbolji nas elektro tehnicki fakultet u beogradu ali ... sve je to stvar licnog ukusa, koliko tamo ima teorije a koliko prakse to znaju samo oni koji su to i studirali. imas i kurseve ali se placa, 600 evra za cisco: http://projekti.rc.etf.bg.ac.rs/kursevi-i-obrazovanje/cisco/

u svakom slucaju, profesori su tamo da ti nesto objasne, moras sam da procitas knjige i da vidis da li ima nesto sto ti nije jasno.
kupi 3 propala kompjutera i switch i sta ti treba i vezbaj. koliko znam danas postoje i softveri koji simuliraju mrezu (vise racunara) tako da bi teoretski mogao na svom kompjuteru da vezbas umrezavanje, ali se ne secam kako se zove taj program to sam video na internetu pre godinu, dve.

inace, meni bi bio problem da ucim na srpskom jer nemam pojma kako se prevode kompjuterske komponente na nas jezik (switch, i mnogi drugi).

ovo je mozda zastarelo gradivo ali mozes da probas da li ima nesto interesantno: http://tutoriali.org/Mreze_i_Umrezavanje.html
http://www.knowledge-banks.org/racunarske_aplikacije_10_nfps_2_i_06/lekcije/lekcija4.pdf

u svakom slucaju, moras da ucis gomilu stvari a na kraju ... cela mustra ti je da imas dobar softver za nadgledanje mreze i da znas da ga koristis, ostalo je korisno s vremena na vreme kad se desi neki kvar na mrezi ili neki komp ne radi kako treba, ali opet, za sve psotoji softver.

ja sam gledao na fakultetu u kopenhagenu, dodje sa laptopom, prikljuci ga na kompjuter i softver analizira sve, njegovo je samo da zna da koristi softver, koji parametri su bitni, itd. isto je i kad sede u kancelariji, imaju jedan monitor da citaju vesti na internetu i drugi monitor pokazuje nadgledanje mreze, softver sve radi automatski, posao ti je da ubijes dosadu tako sto ces da radis nesto drugo sa drugim kompjuterom.

a na 10 metara od njihove kancelarije, 2 kompjutera u studenstskim sobama nisu radila 8 meseci, mrzi ih da pomere guzicu 10 metra i da se drndaju oko kompjutera, ako im posaljes poruku da skener ne radi i komp ga ne prepoznaje, oni se ljute sto moraju da se cimaju da to popravljaju.

dakle, imas da se otkines od ucenja a na kraju sve sto treba da znas je koji je najbolji softver za nadgledanje mreze, koaj pravila vaze u organizaciji u kojoj radis, da primenjujes ta pravila a softver nadgleda sve automatski. i naravno, kad nesto crkne, moras da se cimas da popravis. inace na fakultetu ima gomila sistem i mreznih admina za svaki odeljak faksa, sve se to zaposljava preko veze, i ne rade nista po ceo dan :) dakle, ima po 100 admina u jednom kampusu ali ima dosta zaposlenih i studenata, pa dolaze i pitaju sta im nije jasno. a ti moras da im objasnis. ali postoji podela poslova, network admin i tehnicka podrska mogu biti odvojeni. ali to nije odvojeno na faksu koji sam posecivao. evo poseti link ividi koliko ih ima, lista je samo za jedan odsek, ima ih 5: http://www.science.ku.dk/english/contact/employees/science-it/

a moras biti spreman da se prilagodis organizaciji, ako dobijes posao na fakultetu mozda ce da traze od tebe da koristis softver da spijuniras studente, naucnike, itd, tako da... mrezni admin ima veze i sa ulazenjem u komp kada ga neko koristi, gledas sta radi i time mozes da krsis privatnost i zakon, ali ako to radis po nalogu vlasti, nece nista da ti fali. tako da, moras da odlucis koliko ces biti moralan a koliko ces da trcis za karijerom i parama. koliko ces raditi kako vlastima treba. tako je i ako se zaposlis u data centru, telekom kompaniji, sve sto je vezano za telekomunikacije, spada u domen tajne sluzbe. a oni vole da nemaju ogranicenja i mrzi ih da pitaju sudiju da nekog nadgledaju.

sad znas malo vise o profesiji kojom zelis da se bavis. internet i umrezavanje spada u telekomunikacije a tu se drzava mesa sa svojom politikom.
 
Poslednja izmena:
U redu. Hvala na odgovoru. Vidio sam ovu IT Academy,uglavnom na ES pricaju sve dobro o njoj. Kontao sam nju da upisem sada kada krene cetvrta godine ( e-learning) , ali i to kosta. Novca nema,to je opste poznata cinjenica,mada mozda bi se moglo naci za ovu IT Academy. Kada se zavrsi vidim polaze se za Microsoft sertifikate. Ja sam licno mislio znaci Adminisrtation Department,ovaj odsjek Microsoft Administration. Znam da se u USA zaradjuju ogroman novac za Microsfot sertifikatima,i Cisco,tj profil mrezni administrator,dok kod nas ne znam kakve su sanse? Imam rodbine u Svajcarskoj,Njemackoj i Ceskoj ( mada...) pa gledam ikako pobjeci sto prije odavde. Na ES mi "Marcony" preporuci Visoku ICT skolu u Beogradu,kaze da ima dosta prakse i da skoluje profil Mreznog Administratora. Ja ne znam koliko ona valja,da li je to neka sprdnja ( ima li iko ko radi ozbiljno u ovoj drzavi? ),ali cu provjerit jos. Gimnazija u koju idem je glupost. Treba me uhapist jer "kradem Bogu dane" u ovoj skoli. Inace,ucim kuci Web Dizajn iz knjiga Amerikanaca.Trazim nesto sa brdo prakse,gdje ce se naucit zaista,a ne teorije more,ali izgleda da to ne postoji u Srbiji. Znaci ti preporucujes da uzmem knjige sa ETF i FON-a o racunarskim mrezama. O.o Pokusacu i to,da vidim gdje mogu naci. Kontam preko ljeta se uvesti u to. Pa nekako da vidim tu IT Academy :think: ...da upisem. Nasao sam jednu knjigu na Mikro Knjiga.rs o racunarskim mrezama ( uvod , 994 strane ) . Reci mi,koliko zaradjuju ti u Kopenhagenu ???
 
Poslednja izmena:

Back
Top