Psiholog, Psihoterapeut?

fkcz

Početnik
Poruka
15
Pozdrav svima, potrebna mi je pomoc.. Patim od depresije ili anksioznosti vec par godina.. Da li ici na psihoterapiju ili kognitivno-bihejvioralnu terapiju? Sta je efikasnije? Jel ima neko iskustva sa tim terapijama? Iiii ako znate nekog dobrog terapeuta da mi predlozite.. iz Beograda..
 
Pa nije sto posto siguran šta je od ta dva, ili su možda oba. Kažem kao neko ko se i sâm borio s oba.

@tema: Ja bih ti preporučio psihoterapiju.

razumem ja sta je znacila recenica, ali mislim da treba da kaze nesto malo detaljnije o tome. ok je da on ne bude siguran, nego sam pitao u smislu da li mu je neko dao dijagnozu.

inace, i kognitivno-bihejvioralna terapija je oblik psihoterapije.
 
@mikelo, meni je 2013. god u septembru konstantovana anksioznost, bio sam neki AD i rivotril, kad sam trebao da smanjujem, meni je pravilo ogromne probleme, bas sam se navukao, na kraju sam sam naglo prekinuo jer mi je pored ovih anksiozno-depresivnih problema i zavisnost postala problem, sada vise nije, vec sam 2 meseca bez lekova.. sve mi se cini da je ova anksioznost prerasla u depresiju, po ceo dan sam bezvoljan, trudim se da se oraspolozim da odem na trcanje bar, ali nema sanse, stalno imam neki strah od buducnosti, od obaveza, od veze sa devojkom(citao poceo sam da se plasim da sam postao *****),imam kao neko gusenje, knedlu u grlu, to je svakodnevno... bio sam kod dva psihologa, jedino sto sam naisao kod njih je nezainteresovanost, a fino su kostali mogu reci.. zanima me sad kakvi su ti psihoterapeuti, kakav im je pristup? ako znas nekog pusti mi PM...

@Dakyorlando, kako si se izborio sa tim?
 
Pozdrav svima, potrebna mi je pomoc.. Patim od depresije ili anksioznosti vec par godina.. Da li ici na psihoterapiju ili kognitivno-bihejvioralnu terapiju? Sta je efikasnije? Jel ima neko iskustva sa tim terapijama? Iiii ako znate nekog dobrog terapeuta da mi predlozite.. iz Beograda..

Ma batali da dajes pare bez veze. Idi trci sat, dva ujutru, onda citaj nesto, pojma ja nemam ( a zaista sam laik) kakve medjusobne veze imaju depresija i anksioznost.
 
@mikelo, meni je 2013. god u septembru konstantovana anksioznost, bio sam neki AD i rivotril, kad sam trebao da smanjujem, meni je pravilo ogromne probleme, bas sam se navukao, na kraju sam sam naglo prekinuo jer mi je pored ovih anksiozno-depresivnih problema i zavisnost postala problem, sada vise nije, vec sam 2 meseca bez lekova.. sve mi se cini da je ova anksioznost prerasla u depresiju, po ceo dan sam bezvoljan, trudim se da se oraspolozim da odem na trcanje bar, ali nema sanse, stalno imam neki strah od buducnosti, od obaveza, od veze sa devojkom(citao poceo sam da se plasim da sam postao *****),imam kao neko gusenje, knedlu u grlu, to je svakodnevno... bio sam kod dva psihologa, jedino sto sam naisao kod njih je nezainteresovanost, a fino su kostali mogu reci.. zanima me sad kakvi su ti psihoterapeuti, kakav im je pristup? ako znas nekog pusti mi PM...

Pazi, ako si zdravstveno osiguran, ti imas pravo na psihijatra. Ne moras da juris privatno i da placas, mozes da odes kod svog lekara opste prakse, pa ce te on uputiti kod psihijatra. Ako to uradis, napomeni da si imao probleme sa lekovima koje si uzimao, pa ce mozda da ti propise neku potpuno drugu vrstu lekova koji ti nece praviti probleme. Ako ipak bas zelis neku vrsti psihoterapije, siguran sam da ce neko od tih psihijatara znati da ti preporuci nekoga dobrog.
 
Ma batali da dajes pare bez veze. Idi trci sat, dva ujutru, onda citaj nesto, pojma ja nemam ( a zaista sam laik) kakve medjusobne veze imaju depresija i anksioznost.

Pod jedan IMAJU VEZE ITEKAKO jer jedno vuce drugo tj anksioznost vuce depresiju samim ispoljavanjem istog,aj slobodnim recima cu.Subjekt u najmanju ruku postaje ranjiv i "cudan" za okolinu i naravno posto smo mi u srbiji i takvo je "sta ce ko da kaze drustvo" i prece nam je dobro se udati ili sprcati nekome dete i biti "normalan" nego se izleciti i time izbeci neke mnogo gore stvari,navescu primer onih masovnih ubistava sto su se desavala svake godine skoro.I samim tim posto postaje takav subjekt se izoluje iz sveta jer boze moj otkud bi neko pomogao i/ili uputio na strucno lice nego jos i noz u ledja ubadaju.Tako da ima znacajne veze i depresija i anksioznost i dodacu da je prvi stepen posle toga socijalna fobija da ne kazem i sociopatske crte tj razvijanje istih.
Ja podrzavam lecenje svakoga ko se razboleo sto se kaze od zivota od toga(smrtni slucaj u porodici,neka bolest,neki tezak period itd.) ali nikako ne podrzavam narkomane koji su se "malo zezali" pa im se malo izaktivirao i iziritirao centar u mozgu koji ne treba.
A sto se tice navedenih naziva terapija ja ne znam gde to ima i prvi put cujem za to,i vise bih preporucila razgovor sa nekom poverljivom osobom nego pricanje u tancine nekom kretenu koji ce ti dati dijagnozu jer boze moj se ne uklapas u opste prihvacen sablon ponasanja.
Prosla sam sve to i imam jos neke ostatke od toga ali zajebite lekare tj one koji ne znaju cast izuzecima na trudu,nego poverljiva osoba i da obaveze i radne navike su jako bitne.
Izvinite na duzem postu ali morala sam iritira me kad neko tako lupi gde nema veze sa vezom,razumem i neupucenost ali morala sam.
 
Poslednja izmena:
@Angelsholms videcu da odem kod nje :)

@mikelo problem je sto psihijatar misli da moze da mi bude i psiholog, jedino sto mi kaze: nemoj tako da razmisljas, nije nista strasno, preguraces ti to, samo misli pozitivno.. I tako svaki put kad odem na kontrolu.. Zato bih hteo da probam kod psihoterapeuta, jer ne bih bas da se trujem lekovima, ako nije neophodno.. Valjda su dobre one kognitivno-bihejvioralne terapije, samo ne znam nikoga ko se bavi tom oblascu, zato sam se i obratio ovde vama, ako znate nekog
 
Prvo, ako lik misli da ima problema sa anxioznoscu i depresijom - najverovatnije i da ima. Mnogi ljudi koji pate od depresije i ne znaju da pate od depresije. Danas je kriv predsednik zemlje sto se on oseca lose, sutra prijatelji, prekosutra kolege sa posla, nakosutra nedovoljno grejanje sunca.

Depresija se ne mora ispolajvati stereotipno kako vecina ljudi misli. Isto i anxioznost. Mali milion telesnih senzacija mogu ukazivati na to a da se cak osoba psihicki oseca dobro, ili pak da misli da je to njeno "dobro" jer za bolje i ne zna i zaboravila je kako je to. Moze se raditi i o distimiji, ako se radi o duuugom periodu zivotarenja a ne zivljenja.

Zvezdas, da ti olaksam neke nedoumice - kognitivno-bihejvioralna terapija je isto psihoterapija, samo sto se ne kaze kognitivno bihejvioralna psihoterapija.

Nije sad psihoterapija jedno, a terapija drugo nesto izvan psihoterapije. Psihoanaliza si mozda mislio....Tu si i transakciona analiza, i gestalt terapija, i REBT i porodicna sistemska terapija, ima ih puno neke su bolje za ove probleme neke za one. Neke su bolje kod starijih ljudi neke kod adolescenata i dece. Neke su bolje kada se sporvode na jednom solo osobom, a neke su bolje kada se radi o grupi ljudi ili o celoj disfunkcionalnoj porodici.

Za tvoje stanje najbrza i najprimenjivija psihoterapija po meni je - KBT (kognitivno bihejvioralna terapija).

Moras naci obucenog terapeuta i raditi sa njima, veruj mi da se isplati, ali u isto vreme moras biti i na farmakoterapiji (sto bi znacilo da uzimas lekove psihijatra (koji nije psihoterapeut) kako bi ti dala organsku potporu i snagu da se izboris sa onim sto ces raditi kod psihoterapeuta/

Anxiozni poremecaji, depresija, panicni napadi koji se ucvrste u panicni poremecaj, fobijice na celu sa agorafobijom i socijalnom fobijom - sve je to jedan veliki kos pa kako kada koga zahvati.

Nekada se dijagnoze pisu i tek reda radi jer mora tako zbog administracije i propisivanja lekova, a osoba moze imati mali milion simptoma iz vise poremecaja.....

Ali sve je to povezano i sve je to neurozica jedna. I dobro je dok je tako, jer se moze izleciti manje vise uspesno, samo da ne predje u psihoze.

:D Pozz
 
P.s. Nemoj da ti analiziras psihologe i psihoterapeute.

Ti imas veoma nestabilne emocije i hipervigilnu paznju, iracionalno rzmisljanje, sto je sve posledica poremecaja koje imas.

Nekada je to zapravo PROFESIONALNI pristup strucnjaka, ne sme da dopusti da mu pacijent preda emocije i da se saoseca sa njim na takvom nivou kako bi ocekivali ljudi. Takav strucnjak bi oboleo posle 2-3 godine rada, i ne bi mogao dalje da pomaze ljudima, jer niej dovoljno jak.

Biti jak, sposoban i profesionalan u obavljanju takvog posla se moze ljudima na prvi pogled ciniti kao "namrgodjen, nezainteresovan neki dr mr bez emocija i motiva da mi pomogne".

Zato nasi prijatelji i nisu sposobni dugo da nam pomazu i daju podrsku, a da ne govorimo sto nisu kompetentni i strucni, nemaju alate kojima bi nam pomogli. Hoce, oni trude se ali - ne mogu, ne znaju i ne umeju.
Zato posle odr vremena prsnu, emotivno explodiraju i ne mogu nam vise biti rame za plakanje.

I upravo zato sluze strucnjaci - da pomognu strucno, da ne bi emocionalno i psihicki ostetiti svoje prijatelje. Prijatelji su za prijateljstvo i za druzenje a ne za lecenje psihicko-organskog zivota coveka. Kao sto nisu ni za projektovanje kuce koju bi mi sagradili za sebe, ili kao sto nisu za popravku zuba kada nas zaboli zub pa odemo kod njih.

Ne ocekuj od strucnjaka da se ponasa kao tvoj licni projatelj, i ako se ne ponasa tako ne znaci da nije zainteresovan za tvoj problem i resavanje istog.
Jer sujetnima (a ima ih puno) je uprvo to i kontra-motiv - taman posla da on kao strucnjak u svojim ocima vidi neuspeh u necijem lecenju....

Ovo sve pricam uopsteno kako je i kako bi trebalo biti.... Naravno da postoje izuzeci, pa promeni strucnjaka ako je bas to tacno problem, ali pretpostavljam da nije. Neko ko se zali na 2-3 strucnjaka ce se zaliti i na 50 narednih i imati neka svoja iracionalna uverenja emocionalno obojena iz ko zna kog razloga.

Tako je i sa hirurzmima, spasili su hiljade zivota od sigurne smrti, ali im je dosta pacijenata i umrlo. Kladim se da porodice umrlih misle da su njihovi voljeni umrli zato sto hirurg nije "dovoljno ozbiljno" shvatio njihovog voljenog i poklonio mu 100% svojih napora.

No, to nije istina, nego je zivot nazalost takav, nekada je kisni dan, nekada suncan.
 
@Dakyorlando, kako si se izborio sa tim?

Najviše razgovorom sa ljudima. I ne mislim na psihologe i prihijatre, nego na ljude sa kojima sam nalazio zajednički jezik i vremenom sklapao prijateljstva. Naravno, traženje devojke i poboljša(va)nje ljubavnog života je veoma pomoglo. Više od bilo kakvih medikamenata. Ali nisam se u potpunosti izborio s tim, još uvek se batrgam da se rešim depresije.
 
Pozdrav svima, potrebna mi je pomoc.. Patim od depresije ili anksioznosti vec par godina.. Da li ici na psihoterapiju ili kognitivno-bihejvioralnu terapiju? Sta je efikasnije? Jel ima neko iskustva sa tim terapijama? Iiii ako znate nekog dobrog terapeuta da mi predlozite.. iz Beograda..

najbolje sto mozes da ucinis je da posetis vise ljudi razlicitih opredeljenja pa da sam ocenis sa kim se osecas najkomotnije ...pitaj ih o teorijama koje koriste, ceni i svemu drugom sto ti moze izgledati vazno ...naravno pitaj ih i koliko dugo misle da ce tretman trajati ...postoji mnogo efikasnih metoda za oslobadjanje od anksioznog osecanja osim lekova ali samo neko ko te licno vidi i sa tobom porazgovara moze tacno da odluci sta je za tebe najbolje

promenom nacina ishrane takodje mozes da utices na svoju depresiju - pokusaj da jedes manje proteina i masnoce a vise skroba, voca i povrca...neki lekovi takodje mogu doprineti depresiji ...droga, alkohol ili kafa mogu je pogorsati....budisticka filozofija na depresiju gleda kao na neizbeznu posledicu traganja za preteranim stimulacijama i uci nas da gajimo emocionalnu ravnotezu u zivotu umesto da uvek trazimo vise pa onda zalimo zbog depresije koja usledi - recept je svakodnevna meditacija sto ujedno moze biti i najbolji nacin da dopres do korena depresije i promenis to
 
P.s. Nemoj da ti analiziras psihologe i psihoterapeute.

Ti imas veoma nestabilne emocije i hipervigilnu paznju, iracionalno rzmisljanje, sto je sve posledica poremecaja koje imas.

Nekada je to zapravo PROFESIONALNI pristup strucnjaka, ne sme da dopusti da mu pacijent preda emocije i da se saoseca sa njim na takvom nivou kako bi ocekivali ljudi. Takav strucnjak bi oboleo posle 2-3 godine rada, i ne bi mogao dalje da pomaze ljudima, jer niej dovoljno jak.

Biti jak, sposoban i profesionalan u obavljanju takvog posla se moze ljudima na prvi pogled ciniti kao "namrgodjen, nezainteresovan neki dr mr bez emocija i motiva da mi pomogne".

Zato nasi prijatelji i nisu sposobni dugo da nam pomazu i daju podrsku, a da ne govorimo sto nisu kompetentni i strucni, nemaju alate kojima bi nam pomogli. Hoce, oni trude se ali - ne mogu, ne znaju i ne umeju.
Zato posle odr vremena prsnu, emotivno explodiraju i ne mogu nam vise biti rame za plakanje.

I upravo zato sluze strucnjaci - da pomognu strucno, da ne bi emocionalno i psihicki ostetiti svoje prijatelje. Prijatelji su za prijateljstvo i za druzenje a ne za lecenje psihicko-organskog zivota coveka. Kao sto nisu ni za projektovanje kuce koju bi mi sagradili za sebe, ili kao sto nisu za popravku zuba kada nas zaboli zub pa odemo kod njih.

Ne ocekuj od strucnjaka da se ponasa kao tvoj licni projatelj, i ako se ne ponasa tako ne znaci da nije zainteresovan za tvoj problem i resavanje istog.
Jer sujetnima (a ima ih puno) je uprvo to i kontra-motiv - taman posla da on kao strucnjak u svojim ocima vidi neuspeh u necijem lecenju....

Ovo sve pricam uopsteno kako je i kako bi trebalo biti.... Naravno da postoje izuzeci, pa promeni strucnjaka ako je bas to tacno problem, ali pretpostavljam da nije. Neko ko se zali na 2-3 strucnjaka ce se zaliti i na 50 narednih i imati neka svoja iracionalna uverenja emocionalno obojena iz ko zna kog razloga.

Tako je i sa hirurzmima, spasili su hiljade zivota od sigurne smrti, ali im je dosta pacijenata i umrlo. Kladim se da porodice umrlih misle da su njihovi voljeni umrli zato sto hirurg nije "dovoljno ozbiljno" shvatio njihovog voljenog i poklonio mu 100% svojih napora.

No, to nije istina, nego je zivot nazalost takav, nekada je kisni dan, nekada suncan.
Ja kao prvo ne analiziram psihologe i psihoterapeute,cak sam i pitala koja je koja terapija i sta je to.Za analizu moje dijagnoze se slazem i postujem to cak te i hvalim zato sto su ovaj put izostale predrasude na moj racun sto se tice toga(bravo ti ga bravo za ucenje empatije u tim godinama).Ne bih se slozila sa tobom sto se tice distance izmedju pacijenta i lekara.Hteo ti to da priznas ili ne svi na kraju naberu kozu na siljak,pacijent usled nestrucnog lecenja(?) i doktori koji kao i svaka ljudska bica daju i primaju energiju.Za stit se slazem ali retki su oni koji to postignu,to su uglavnom ozbiljni ljudi i istrazivaci oni koji se ne drze knjige vec imaju ozbiljne "experimente" iza sebe.Da si ziv i zdrav jedno je teorija a drugo praxa,ja i ti ne shvatamo podrsku prijatelja na isti nacin.Verovatno si usamljeni i nesigurni slucaj koji je nekada bio odbacivan od strane drustva pa se trudis uklopiti se i steci postovanje diplomom(hoce to ali kod nepismenih ljudi).Ne pricam o ramenu za plakanje vec o vodicu i duhovnoj pripadnosti nekome i veri bez pogovora.Takvi ljudi su neko i takvi ljudi uspevaju nebitno da li su zavrsili fax ili ne.I naravno briga ih za isti,to im je samo maska za krdo da urade nesto vise.Po tvom shvatanju prijateljstva rekla bih da ti uopste nemas prijatelje vec da ih samo koristis po potrebi sto je tuzno.Da tuzno je i zalim te mali covece.Ne ocekujem ja od "strucnjaka" kakve ti volis da se ponasaju kao licni prijatelj,i ja to shvatam,dok ti ne shvatas neke dublje medjuljudske odnose i sve tumacis ponovicu prema knjizi a zivot i svojim recima ne umes nista.Ja nemam iracionalna uverenja zbog 2-3 doktora vec zato sto sam gulila klupu godinama i jednostavno znam kako funkcionise sistem.
Ne poredi hirurge sa psihijatrima leba ti nisi im ni za mali prst,to je drugacije i napisao si to tek da bi nesto napisao.
Inace hvala za besplatnu analizu i :cmok: za to sto me pratis.Ti ces mnogo godina uciti ali neces nista nauciti.

- - - - - - - - - -

Najviše razgovorom sa ljudima. I ne mislim na psihologe i prihijatre, nego na ljude sa kojima sam nalazio zajednički jezik i vremenom sklapao prijateljstva. Naravno, traženje devojke i poboljša(va)nje ljubavnog života je veoma pomoglo. Više od bilo kakvih medikamenata. Ali nisam se u potpunosti izborio s tim, još uvek se batrgam da se rešim depresije.

bravo!sve se moze kad se hoce i kad si bistre glave!
nije da sam protiv medikamenata ali sto manje i ako bas mora a ne zato sto neko nema muda da se suoci sa istim.
ja sam se od moje boljke lecila prvo lekovima sto nije uspelo a onda suocavanjem sa strahovima sto ce NEKO staviti kao neku usputnu metodu a to je najbitnije u celoj prici.
 
Malenano, Malenano...... Kakav cirkus.... Zasto si pomislila da sam se tebi obratio majke ti? Napisa celu filozofiju mene :D

Jeste da je moja krivica da nisam precizno naglasio kome ide odgovor, ali s obzirom da sam pisao ovom liku Zvezdasu pod nickom "fkcz" napisao sam i sledeci odgovor misleci da ce da se podrazumeva da se obracam njemu i dalje a ne tebi.

Ironija je da cak nisam ni procitao sta si ti napisala a kamoli da sam tebi odgovorio.

Sve sto sam uradio je bio pokusaj da njemu odgovorim o njegovom vidjenju nezainteresovanosti strucnjaka da mu pomognu kako on to zeli i voli da vidi :

"bio sam kod dva psihologa, jedino sto sam naisao kod njih je nezainteresovanost, a fino su kostali mogu reci. "

Na osnovu ovoga sam napisao ono sto sam na pisao a ne tebi da bih nesto prebacivao.
 
Ne znam da li u drzavnim ustanovama rade psihoteraiju (pa i KBT) ali raspitaj se...mozda ima u Dragisi Misovic..

- - - - - - - - - -

Malenano, Malenano...... Kakav cirkus.... Zasto si pomislila da sam se tebi obratio majke ti? Napisa celu filozofiju mene :D

Jeste da je moja krivica da nisam precizno naglasio kome ide odgovor, ali s obzirom da sam pisao ovom liku Zvezdasu pod nickom "fkcz" napisao sam i sledeci odgovor misleci da ce da se podrazumeva da se obracam njemu i dalje a ne tebi.

Ironija je da cak nisam ni procitao sta si ti napisala a kamoli da sam tebi odgovorio.

Sve sto sam uradio je bio pokusaj da njemu odgovorim o njegovom vidjenju nezainteresovanosti strucnjaka da mu pomognu kako on to zeli i voli da vidi :

"bio sam kod dva psihologa, jedino sto sam naisao kod njih je nezainteresovanost, a fino su kostali mogu reci. "

Na osnovu ovoga sam napisao ono sto sam na pisao a ne tebi da bih nesto prebacivao.

I to je moguce. sto da ne? Nisu svi psiholozi savesni i dobri, ne mora da znaci da je decko lose procenio..
 
Ja imam jedan problem za koji se nadam da neko od vas ima resenje.Vec dvije godine osjecam ogroman strah za zivote svojih bliznjih.Sve je pocelo prije 2 godine kad mi se brat razbolio naprasno.Bolest je bila akutna i przo je sanirana ali se sve to lose odrazilo na mene.Pocela sam da strahujem da cu ostati bez njih.Da bi pokusala da se izlijecim otisla sam van zemlje na studije i problemi su se smanjili.Nedugo zatim otac mi je preminuo i moji problemi su se intenzivirali.Kad god majka udje u auto,maja braca podju cak i na obliznje igraliste hvata me panika,strah i nervoza koja me paralizuje (cak sam i povracala jednom) . Jako sam mlada i ovo mi upropastava zivot u potpunosti.Molim sve one koje misle da znaju nesto o ovome da mi pomognu.
 
Cao svima:) Skoro sam pisala o mom problemu i dobila savjete da se javim psihijatru sto sam juce posle mnogo oklijevanja obavila..Dobila sam terapiju xanax 0.25 mg 2x1 i ciraplex 10mg 1/2 tbl uvece. Htjela sam da vas pitam da li ima neko ko je koristio ovu terapiju i kakva su mu iskustva..znam da terapija drugacije djeluje na sve,ali eto voljela bih da cujem neka iskustva,jer sam jako mlada (19 godina) i sve je ovo novo za mene i pokusavam sve lakse da prihvatim:)
 

Back
Top