RAD I UZIVANJE od malih nogu..:)

gost 189815

Iskusan
Poruka
5.826
koliko vi dajete deci da rade od malih nogu?
bila neka emisija skoro gde je neki doktor pricao da se do 5 godina formira karaker deteta(ajd to je manje bitno)al i da majke cesto govore deci nemoj ti ja cu to da sklanjam a da treba vise da animiraju decu da rade,npr da obrisu sudje,postave sto itd...
isto u japanu deca u vrticima i skolama ciste podove i ostalo....osoji se to zove.nego evo :
Most Japanese schools don't employ janitors, but the point is not to cut costs. Rather, the practice is rooted in Buddhist traditions that associate cleaning with morality-a concept that contrasts sharply with the Greco-Roman notion of cleaning as a menial task best left to the lower classes.

"Education is not only teaching subjects but also cooperation with others, ethics, a sense of responsibility , and public morality. Doing chores contributes to this," says Katsko Takahashi, a member of the Board of Education in Nanae, a suburban town in Hokkaido. "Besides, if students make a mess, they know they will have to clean it up. So naturally, they try to keep things clean."

At lunchtime, the students even don hairnets and help serve and clear away dishes from the midday meal. "Cleaning is just one part of a web of activities that signal to children that they are valued members of a community," says Christopher Bjork, an educational anthropologist at Vassar College.

u svakom sl meni se nekako cini da se nasa deca od malih nogu navikavaju na lenjost,i uzitak kao imperativ,umesto na rad kao nesto normalno...plus jel bi hteli mozda da se ovako nesto uvede i kod nas u skolama?
 
Ideja je dobra.
Mi smo u osnovnoj skoli na fizickom par puta slagali drva za zimu.
U vecoj grupi se i dobije zelja da se radi bolje, sali se pa i posao nije toliko tezak kao sto se cini na prvi pogled.
I sada bih radije radio nesto u vecoj grupi nego sam ili sa par ljudi.
 
slab mi engleski

naravno da treba, mnoge dobre nemacke familije jeos od malena uce decu, da postave svoj pribor na stolu i da skloni
od trece godine sam maze svoj putet i marmeladu na hlebu a ne ko nasoj deci krenuo u skoli a ti mu dajes jos u usta
sobus voju isto mora da pospremi, najbolje svaki dan posle igranja, da nece to perfektno da bude je logicno al mora da se navikne na osnovne stvari
 
Са 4 године је изразила жељу да пребрише подове.

Бриши...

Са 6 је хтела да нам кува кафу.

Кувај...

Сто поставља кад јој се ћефне, али кад то уради. уради ваљано (сваком његов подметач, нож окренут ка унутра, лева страна, десна страна, све по ПС-у :lol:

Прексиноћ хтела да спреми палачинке, али потпуно сама.

Спремај...

Умутила тесто, оставила да одстоји, пржила, окретала, мазала.

Ја сам само сипала тесто у тигањ, јер јој је велики, не успе лепо да разлије.

Све што жели, може.

Кад не жели, не терам је.

И не треба бити психолог да знаш да се дете неће преморити ако нешто уради, или да ћеш изазваати контраефекат ако га тераш да нешто ради.
 
Са 4 године је изразила жељу да пребрише подове.

Бриши...

Са 6 је хтела да нам кува кафу.

Кувај...

Сто поставља кад јој се ћефне, али кад то уради. уради ваљано (сваком његов подметач, нож окренут ка унутра, лева страна, десна страна, све по ПС-у :lol:

Прексиноћ хтела да спреми палачинке, али потпуно сама.

Спремај...

Умутила тесто, оставила да одстоји, пржила, окретала, мазала.

Ја сам само сипала тесто у тигањ, јер јој је велики, не успе лепо да разлије.

Све што жели, може.

Кад не жели, не терам је.

И не треба бити психолог да знаш да се дете неће преморити ако нешто уради, или да ћеш изазваати контраефекат ако га тераш да нешто ради.

sa ovim se ne slazem..zapravo zavisi sta podrazumevas pod teranjem,i kakvo ti je dete(ne tvoje nego generalno) kao karakter posto razlicita deca zahtevaju razlicito vaspitanje...

- - - - - - - - - -

bila tema!
smesta uhapsiti postavljacicu i zabraniti joj dalji pristup racunaru! :lol:

znaci neces kafu,dooobro moram izgleda da je popijem sama:kafa::lol:

- - - - - - - - - -

Kod nas su se deca jedno vreme takmičila ko će sakupiti više novina (novac je išao na neke njihove aktivnosti) pa su nam non-stop zvonili na vrata...ali to beše kratkog daha...

Niko se time ne bavi sistemski...

mi smo to imali u osnovnoj samrali ljude po zgradam da nam daju novine:)),ja mislila da to i dalje traje,skolska reciklaza..

- - - - - - - - - -


namamicemo ga vrelim burekom:lol:
 
sa ovim se ne slazem..zapravo zavisi sta podrazumevas pod teranjem,i kakvo ti je dete(ne tvoje nego generalno) kao karakter posto razlicita deca zahtevaju razlicito vaspitanje...

Мораш да поставиш сто, мораш да наместиш кревет, мораш да опереш судове...

То је терање.

Једно је да дете научи да нешто ради, друго је терати га да нешто ради свакодневно.

И мени се смучи да свакодневно радим исте ствари, камоли детету.

И теорија да ће дете бити лењо кад одрасте, јер није радило као мало, апсолутно не стоји.

Ја никада ништа нисам радила до удаје (оно на факултету и не рачунам много), сада морам да радим све и научила сам све.

Не волим, али радим.

Исто то раде и моје сестре, које су морале све о чему ја нисам ни размишљала.

У чему је онда разлика и зашто дете нешто мора да ради?
 
namamicemo ga vrelim burekom:lol:

Mozda namamimo nekog drugog pa mi bude zao :rumenko:

Мораш да поставиш сто, мораш да наместиш кревет, мораш да опереш судове...

То је терање.

Једно је да дете научи да нешто ради, друго је терати га да нешто ради свакодневно.

И мени се смучи да свакодневно радим исте ствари, камоли детету.

И теорија да ће дете бити лењо кад одрасте, јер није радило као мало, апсолутно не стоји.

Ја никада ништа нисам радила до удаје (оно на факултету и не рачунам много), сада морам да радим све и научила сам све.

Не волим, али радим.

Исто то раде и моје сестре, које су морале све о чему ја нисам ни размишљала.

У чему је онда разлика и зашто дете нешто мора да ради?

To moze i nepovoljno da deluje.

Meni cale uvek prica "moras" pa sada gledam da se sklonim sto dalje od njega.
Na pitanja "zasto mora" nikada nisam dobio smislen odgovor.

Mislim da objasnjenje zasto se nesto radi moze da pomogne kako se najbolje radi.
 
Mozda namamimo nekog drugog pa mi bude zao :rumenko:



To moze i nepovoljno da deluje.

Meni cale uvek prica "moras" pa sada gledam da se sklonim sto dalje od njega.
Na pitanja "zasto mora" nikada nisam dobio smislen odgovor.

Mislim da objasnjenje zasto se nesto radi moze da pomogne kako se najbolje radi.

Управо тако.

Постиже се контраефекат.

Дете треба само да учи, чак ни то не мора.
 
znaci neces kafu,dooobro moram izgleda da je popijem sama:kafa::lol:

kakav si ucenjivac to je strasno!
ne mogu da verujem!
a mislio sam da si kul...
definitivno ste sve iste! :P

- - - - - - - - - -

Моје је да је научим да хода, не могу да корачам уместо ње...

more ima da je nosis na plecima i da joj zvaces hranu da se ne muci bre! :lol:
 
Мораш да поставиш сто, мораш да наместиш кревет, мораш да опереш судове...

То је терање.

Једно је да дете научи да нешто ради, друго је терати га да нешто ради свакодневно.

И мени се смучи да свакодневно радим исте ствари, камоли детету.

И теорија да ће дете бити лењо кад одрасте, јер није радило као мало, апсолутно не стоји.

Ја никада ништа нисам радила до удаје (оно на факултету и не рачунам много), сада морам да радим све и научила сам све.

Не волим, али радим.

Исто то раде и моје сестре, које су морале све о чему ја нисам ни размишљала.

У чему је онда разлика и зашто дете нешто мора да ради?
a kad mu kazes,aj uradi to pomozi mi(il kome god)a ono kaze necu i ti mu podwiknes da se nacrta owog trena i pomogne braci i sestrama da ociste sto jer nije u redu da samo oni ciste zajednicki swinjac,to po tebi nije ok?

donekle ti i o tome pricam ti ne wolis al radis.
ja ne wolim da perem sudje al ih perem preko k****:)
a da sam recimo ceo ziwot prala swoje sudowe odma posle jela ne bi imala toliku averziju prema tome.to bi mi bilo nesto prirodno ko pranje ruku,zuba..

drugo nisu swa deca ista,imas one koji najradije nista ne bi radili i samo se ígrali..i da im lepo objasnis bas ih briga.kod takwih za neke stwari treba da podwikes i da im swojim autoritetom i nezadowojstom ukazes na greske u ponasanju..i time utices na njihow sistem razm.í morala...
ko sto rekoh po meni waspitanje dosta zawisi od tipa deteta dal woli da se inati,dal je tiho i osetljiwo..al swakako bi imali wise koristi u zivotu da im je rad blizi i ne nesto opterecujuce;)a to se postize kroz nawiku..

i znam za ozbiljne primere razmazenosti(tipa mala je bila extra bezobrazna..) gde je strogoca urodila.a i glupe primere tipa:ja sam ko mala zewala i nikad stawljala ruku na usta,a tetka je pocela da me tera i to me je tesko nerwiralo al je na kraju uslo u nawiku,i sad mi je cak ruzno kad widim nekog tako da zewa nepokriwen:lol:

a za snowa:sta god cimali dete da radi taj zahtew treba da je pracen walidnim i isprawnim razlogom i da detetu uwek bude objasnjeno zasto..

*i jos nesto nije ista lenjost prema sebi i drugima.jer ja recimo da imam kidowa ono cistila bi redowno.to ne znaci da nisam lenja wec da mi je bitnije blagost. deteta od mog zadow.a do tada soba ponekad u haosu i gomíla na stolici,zwacemo je magicni breg jer se nikad ne zna sta moze da izroni.
a inace lakse je ljudima da se brinu i podsticu dr nego sebe zato se ta samodisciplina treba podsticati od malena.time se jaca wolja i karakter i stwaraju radne nawike..

- - - - - - - - - -

Mozda namamimo nekog drugog pa mi bude zao :rumenko:



To moze i nepovoljno da deluje.

Meni cale uvek prica "moras" pa sada gledam da se sklonim sto dalje od njega.
Na pitanja "zasto mora" nikada nisam dobio smislen odgovor.

Mislim da objasnjenje zasto se nesto radi moze da pomogne kako se najbolje radi.

ma ja bi pojela sopstweni mamac:lol:i samnw widis snow oklagijom po glawi:rotf:
 
koliko vi dajete deci da rade od malih nogu?
bila neka emisija skoro gde je neki doktor pricao da se do 5 godina formira karaker deteta(ajd to je manje bitno)al i da majke cesto govore deci nemoj ti ja cu to da sklanjam a da treba vise da animiraju decu da rade,npr da obrisu sudje,postave sto itd...
isto u japanu deca u vrticima i skolama ciste podove i ostalo....osoji se to zove.nego evo :
Most Japanese schools don't employ janitors, but the point is not to cut costs. Rather, the practice is rooted in Buddhist traditions that associate cleaning with morality-a concept that contrasts sharply with the Greco-Roman notion of cleaning as a menial task best left to the lower classes.

"Education is not only teaching subjects but also cooperation with others, ethics, a sense of responsibility , and public morality. Doing chores contributes to this," says Katsko Takahashi, a member of the Board of Education in Nanae, a suburban town in Hokkaido. "Besides, if students make a mess, they know they will have to clean it up. So naturally, they try to keep things clean."

At lunchtime, the students even don hairnets and help serve and clear away dishes from the midday meal. "Cleaning is just one part of a web of activities that signal to children that they are valued members of a community," says Christopher Bjork, an educational anthropologist at Vassar College.

u svakom sl meni se nekako cini da se nasa deca od malih nogu navikavaju na lenjost,i uzitak kao imperativ,umesto na rad kao nesto normalno...plus jel bi hteli mozda da se ovako nesto uvede i kod nas u skolama?

Treba decu vaspitavati da rade
Sređivanje sobe, brisanje prašine i učestvovanje u kućnim poslovima jer je to ogledalo domacinstva i navikavanje na redovnost i stabilnost u radu
 
slab mi engleski

naravno da treba, mnoge dobre nemacke familije jeos od malena uce decu, da postave svoj pribor na stolu i da skloni
od trece godine sam maze svoj putet i marmeladu na hlebu a ne ko nasoj deci krenuo u skoli a ti mu dajes jos u usta
sobus voju isto mora da pospremi, najbolje svaki dan posle igranja, da nece to perfektno da bude je logicno al mora da se navikne na osnovne stvari

Pa i kod moje majke je tako bilo, a nismo Nemci :D Sve je stvar kucnog vaspitanja i volje roditelja - da li je roditeljima cilj da im deca postanu ljudi ili imbecili.
Nazalost, cesce srecem drugi primer.
 
У овој емисији можете чути о дјеци која су била принуђена да буду домаћини од малих ногу...


Kvadratura kruga: Deca

Tačno pre deset godina na Božić 2007. u Kvadraturi kruga je emitovana priča o Dejanu i Svetozaru Dikiću sa Kosova kojima je život uskratio mnogo toga, pre svega detinjstvo kakvo imaju druga deca u Srbiji.Gde su danas braća Dikići, šta rade i od čega žive saznaćete u Božićnom izdanju Kvadrature kruga u kome ćete videti i priče o drugoj deci kojima je uz pomoć dobrih ljudi promenjen život i ulepšano detinjstvo, pre svega o Miliji i Milici Jelić iz sela Radobić kod Mionice, Davidu Jovanoviću iz Obrenovca, Jasmini Nikolić iz Gruže, Jeleni, Petru i Milanu Marjanoviću sa Zlatibora.Neki od njih danas su već postali punoletni i zaposlili se, neki su postali uspešni domaćini koji obrađuju po nekoliko hektara zemlje, neki još uvek studiraju, a svi oni opravdali su sve ono što je u njih do sada uloženo.
 

Back
Top