Noam Čomski povlači po blatu Sama Harrisa

Ne bi nama ništa falilo da imamo takvog filozofa kao Naom Čomski...
Inače,koliko sam ja ,nabrzinu shvatio,Sam Haris polazi od nekog krajnjeg morala,dok Naom Čomski,
inače ponajveći kritičar spoljne politike USA,moguće da iz tog američkog rakursa i ne može sagledati baš sve...
Mada sumnjam jer poseduje takvu analitićnost kojoj teško da šta može promaći...
U pitanju su ,ipak,subjektivne kvalifikacije američkog surovog intervencionizma koji se i ne može sasvim izjednačiti s primitivnim terorizmom.
Mada,naizgled:ubijanje na višem civilizacijskom nivou i ubijanje na nižem imaju samo različite atribute.
Ovde filozof,ali i politikolog,može sagledati da postignuće ubijanjem biva bitno različito,baš kakvi su i ciljevi!
Pobuna kategoričkog moralnog imperativa protiv sredstava koja ne mogu opravdati ciljevi nije bliska amerikancima,ali spreman sam uočiti-
ni liderima drugih velikih sila i njihovim vojnim i obaveštajno-analitičkim vrhovima...
Živimo u svetu u kom su bogovi ustuknuli pred rigidnom vojnom silom i licemerjem i surovošću vodećih ličnosti planete!
Samo se nadam da vanzemaljci kontrolišu upotrebu nuklearnog arsenala jer uzludelim raptorima neće biti strano posezanje za krajnjim oružjem uništenja!
 
Možemo to Sanja i ja i bez vas...
Ovo nije đabe objavljeno!
U pitanju su podeljene emocije većine ljudi na planeti u vezi 11 oktobra...
Prvi put je to javno rečeno! Kao da se čekala ova vremenska distanca!
oktobar=septembar :D

Ali nije stvar u tome.

Stvar je u tome da imaš jednog od najžešćih religijskih fanatika današnjice, koji se predstavlja kao borac protiv religijskog fanatizma, i čije je osnovno delovanje usmereno na ono što je i inače osnovno delovanje religijskih fanatika: postavljanje tapije na moralnost.

Uzmi bilo koje njegovo pisanije i naći ćeš makar jedan hvalospev sebi, o, moralnom.
Dok je realnost sledeća: za Sam Harrisa je moralnost isto ono što su za limenka, lava i strašilo iz Oza medalja umesto hrabrosti, sat umesto srca i diploma umesto pameti: spoljno obeležje nepopstojećih unutrašnjih kvaliteta koje se nosi kao maska, kako bi se kod posmatrača stvorila iluzija posedovanja tih kvaliteta.

Činjenica da mu je Čomski četiri (4) puta ponovio analogiju s mravima na ulici, i da je ovaj preko nje u svakom sledećem odgovoru prešao kao da nije izrečena, čini da o Samu harrisu možemo da zaključimo da je:
a) debilan pa nije uspeo da shvati napisano
b) gnusni ljigavi licemer s odsustvom bilo kakve ljudske karakteristike. Osim licemerja, naravno, jer životinje ne mogu da budu licemerne.

No Čomski ga je toliko utabao, da bi bilo koja druga razumna osoba, da je na mestu Harrisa, počela da nosi burku, kako je ne bi prepoznali u javnosti.

SH verovatno neće početi da nosi burku, jer njemu su bitni jedino fanatični ideološki sledbenici, a takvi svakako neće shvatiti svu težinu njegovo moralnog sunovrata u diskusiji s Čomskim.
 
Ne bi nama ništa falilo da imamo takvog filozofa kao Naom Čomski...
Inače,koliko sam ja ,nabrzinu shvatio,Sam Haris polazi od nekog krajnjeg morala,dok Naom Čomski,

Već sam gore objasnila da Sam Harris nema nikakve veze s moralom, niti shvata šta je moral, niti poseduje bilo kakve ljudske karakteristike od onih zbog kojih nekoga nazivamo "humanim".

Osnovna poenta cele diskusije je sledeća:

Sam The Slimy Poop, koji optužuje Čomskog za emotivne izlive zbog vrlo preciznog određivanja njegovog licemerja kao sramotnog, lično koristi Fox News spin retoriku koja je ništa drugo do manipulacija upravo najnižim ljudskim porivima i "emocionalizovanje" javnosti u svrhu manipulacije tom javnošću.

Sam The Slimy Poop je apologeta američkih zločina.
Noam ga proziva da uvidi da je, s moralne tačke gledišta, daleko gore ubiti s namerom nekoga koga smatraš čovekom, nego ubiti gomile ljudi ne s prvenstvenom namerom da ih ubiješ, ali sa izvesnušću da ćeš ih ubiti i potpunom indiferentnošću spram te činjenice, jer u prvom slučaju počinilac u sebi ima trun humanog (barem percipira žrtvu kao ljudsku), dok u drugom slučaju nikakve humanosti nema, jer počinilac na pobijene ljude ne gleda kao na ljude, nego im odriče ljudskost, tretirajući ih kao mrave koje gazi dok hoda po ulici.


Svakome ko ima bilo kakav unutrašnji moralni oslonac je jasna razlika između prvog i drugog.

Samu Harrisu nije.
Ili jeste, ali ga nije briga, što ga svrstava u istu kategoriju s počiniocem broj 2.
 
Poslednja izmena:
Još jedna stvar za koju ga Čomski proziva nekoliko puta (četiri ili pet, mislim, da ne tražim sad) je činjenica da The Slimy Poop proziva alkaidaše kao monstrume jer su ubijali vođeni religijskim fanatizmom, a potpuno ignoriše činjenicu da je konačna komanda za napad na Irak išla uz predsednikovu izjavu da mu je bog dao zeleno svetlo da satre neprijatelje.
Sam The Slimy Poop, inače, opravdava invaziju na Irak koja je izvršena pod lažnom optužbom za posedovanje oružja za masovno uništenje.

Noam čomski ga četiri ili pet puta pita - a šta misliš o monstrumu koji je uništio irak jer mu je bog rekao da satre neprijatelje?

Ignorisao ga je, svaki put.
The Slimy Poop.
 
Ako niste primetili, Sam Harris je ateista. Fanatik jeste, ali ne religiozni.
Da,samo što ga Sanja tretira kao verskog fanatika zbog fanatične moralnosti-krajnjeg morala Isusa Hrista ili
kategoričkog moralnog imperativa I.Kanta što je blaža varijanta...
Mene to ne interesuje...
Ono što je u toj prepisci prvi put pomenuto je da je USA (jastrebovi Pentagona i Vajt hausa tačnije)prosto
prizivala takav teroristički akt koji joj se dogodio 11 oktobra. To je značajna procena koja je lebdela iznad pojma tog događaja
u celom svetu!
Osim toga-s pomešanim osećanjima je van USA doživljen taj događaj-da budemo iskreni!
Pokušaj racionalnog shvatanja i govori da se takav odgovor Alkaide mogao očekivati i čak ga je De Mehiko i predvideo
u Lengliju algoritmima verovatnoće ,samo nisu dobro reagovali na taj izveštaj!
Moralni stav koji razmatra iracionalnu pozadinu,Naom Čomski vrlo sledstveno jasnom filozofskom mišljenju iznosi kao teško oborivu moralnu činjenicu.
Tačno je psihopatski učiniti takav akt masovnog ubistva kao odmazdu jer tu nedostaju ljudske emocije i slažem se s Čomskim u tom,ali...
Po meni su svi generali psihopate jer isključuju emocije kad primenjuju vojnu silu!
A nisam vođen tim krajnjim moralom Isusa Hrista (Beseda na gori) ili Kategoričkim moralnim imperativom,već sam vođen idejom da je velika šteta i zčočin lišavanje života svakog živog bića u svemiru i svestan predatorske psihe čoveka iz koje i potiću svi njegovi zločini...
Nadam se da ćemo stvarati jednom drukčije hranu i ostaviti druga bića na miru...
 
A inače demonizacija religija S.Harisa je jednostrana i racionalna što je školska greška.
Filozof zna da se religija ne može razmatrati racionalno već iracionalnom logikom.
Na sreću ,ni to nije problem jer čovek nije samo razumno već i emotivno i intuitivno i
osetilno i imaginativno biće...Noam Čomski to, očigledno, dobro zna...
 
Ako niste primetili, Sam Harris je ateista. Fanatik jeste, ali ne religiozni.

Postoje i religije čiji sledbenici nisu vernici - Sam Harris se, recimo, tripuje na budizam.
Ne zato što je budista, nego zato što želi svojim infantilnim i neukim sledbenicima da se prikaže kao "spiritualan".

Njegova ideologija ima sve odlike organizovane religije: društvenu komponentu (okuplja stado), moralizatorsku komponentu (on će da odredi vaskolikom čovečanstvu šta je moralno a šta ne), tendencija da se upliće u politiku vlasti (koga sve treba bombardovati i ko je sve zaslužio da na njega izvrše invaziju), pravi debilne crno-bele podele na dobre i loše momke, ima set dogmi koje nije u stanju dovesti u pitanje, isl.

Osim toga, ako ti nije jasno šta znači religija vlasti ili verništvo u državni aparat (čija se benevolentnost, kao vrhovnog bića, ne dovodi u pitanje - to jest, on je ne dovodi, pošto je fanatični religijac), možeš više o tome pročitati ovde.
 
Da,samo što ga Sanja tretira kao verskog fanatika zbog fanatične moralnosti-krajnjeg morala Isusa Hrista ili
kategoričkog moralnog imperativa I.Kanta što je blaža varijanta.
..
Odakle ti ideja da ovo boldovano ima ikakve veze sa njim?
Jesi li čitao njegovu budalaštinu "The moral landskape"?

Sam Harris nije fanatično moralan.
Naprotiv, on je izrazito nemoralan - već sam navela da je ljigavi licemer. Da je apologeta zločina.
Da nema humane kvalitete.
Dakle, on jeste fanatik, on fanatično nameće koncept moralnosti, koji se, realno, svodi na poslušništvo zapovestima koje je on "naučno" utvrdio (posle ili negde drugde možemo o metodološkim manjkavostima njegovog naučnog rada na osnovu kojeg je stekao phd zvanje - kod nas studente obaraju na regularnim ispitima zbog tako katastrofalnih metodoloških grešaka, a kamoli da zarade zvanje), a koje se, gle čuda, savršeno poklapaju sa ratnom politikom SAD-a.


Mene to ne interesuje...
Ono što je u toj prepisci prvi put pomenuto je da je USA (jastrebovi Pentagona i Vajt hausa tačnije)prosto
prizivala takav teroristički akt koji joj se dogodio 11 oktobra. To je značajna procena koja je lebdela iznad pojma tog događaja
u celom svetu!
Jesi ti uopšte čitao prepisku koju sam linkovala?
Kakav 11. oktobar?
Gde se u prepisci koju sam linkovala pominje 11. oktobar?

Govorimo li mi o istoj prepisci, uopšte?

- - - - - - - - - -

r čovek nije samo razumno već i emotivno i intuitivno i
osetilno i imaginativno biće...Noam Čomski to, očigledno, dobro zna...

znao - ne znao, o tome se u prepisci koju sam linkovala uopšte ne raspravlja.
 
Pre svega ovoj temi je mesto na potforumu Politika a ne ovde :D

Cenim i Čomskog i Harisa ali njihovi politički stavovi su mi najmanje zanimljivi delovi celokupnog opusa kojim obojica barataju.
Jasno je da obojica čvrsto drže svoj politički ugao gledanja i brane ga svim raspoloživim retoričkim sredstvima.
Iskreno u nekim trenucima rezgovor dobija ton prepucavanja dva nadobudna genijalca :D

Ono što Haris potencira najbolje se iskazuje njegovom rečenicom: "It is time for us to admit that not all cultures are at the same stage of moral development."
S tim da on upravo Ameriku i njene političke poteze doživljava kao moralno besprekorne. Sa druge strane Amerika zaslužuje mnogo veći stepen kritičnosti i
njie ni blizu nekakvog savršenog društva za kakvo ga on smatra. Štaviše, podložna je raznim lobijima, korupcijama, mitu i svim stvarima koje ne bi smele
postojati ako bi se država smatrala moralnom istancom.

Opet, jasno je da verski fundamentalizam igra inicijalnu kapislu u glavama mnogih muslimana, i jasno je da je
taj faktor dominantan, ali jednostavno nije i jedini, kako to Haris često plastično prezentuje.

U ovoj prepisci, kada se zanemare prepucavanja, Čomski ima daleko obrazloženije stavove i ono što je bitnije problemu prilazi sa više uglova.
Haris sa druge strane pokušava da odbrani svoj stav ne dozvoljavajući sebi da misli van mehura u kom se nalazi.
 
Poslednja izmena:
majkumu, jes ti pročitao prepisku?

tema je religijski fanatisam SH, pa je, time, ovoj temi mesto ovde.

Da, pročitao sam. Ali u prepisci su sukobljena filozofska pitanja etike i morala kroz prizmu politike, religija je ostala po strani.
Ako je tema Harisov religijski, odnosno antireligijski, fanatizam neki drugi citati, odeljci ili snimci bi bili prikladniji.
 
Mit ju...:mrgreen: Ali ne baš pažljivo...
Njihov sukob nije oko religijskih pitanja,već oko moralnosti američkog intervencionizma koji je
nastao oko terorističkog akta 11 oktobra...
S.Haris je , istina,tenkre koji opravdava kretenizam američkog ratovanja u ime "misionarskog" širenja demokratije,
a u stvari ekonomskog koncepta ratnog profita,ali ni Čomski iz te bare ne vidi baš sve! I pored sve analitićnosti i
mudrosti!
On, jednostavno ,ne vidi da je ljudskoj civilizaciji neophodna Kangrgina reevolucija i da smo u debelom zaostatku u
razvoju kao rasa!
Tačno-to i nije religijsko pitanje,mada se može razmatrati i s aspekta religije recimo kao pitanje Sodome i Gomore...;)
 
Da, pročitao sam. Ali u prepisci su sukobljena filozofska pitanja etike i morala kroz prizmu politike
Pa ne, nisu sukobljeni njihovi filozofski pogledi jer, SH ne iznosi filozofski pogled na moral i etiku, on se sve vreme bavi izbegavanjem odgovora na pitanje koje je sam postavio, a na koje ga Čomsi kontinuirano opominje.

Odbrana filozofskog stava, i apologetika zločina grčevitim držanjem za dogmu i manevar izbegavanja odgovora, nisu isto.

religija je ostala po strani.
Ako je tema Harisov religijski, odnosno antireligijski, fanatizam neki drugi citati, odeljci ili snimci bi bili prikladniji.

ovde:

sanja*:
Osim toga, ako ti nije jasno šta znači religija vlasti ili verništvo u državni aparat (čija se benevolentnost, kao vrhovnog bića, ne dovodi u pitanje - to jest, on je ne dovodi, pošto je fanatični religijac), možeš više o tome pročitati ovde.

- - - - - - - - - -

Mit ju...:mrgreen: Ali ne baš pažljivo...
Njihov sukob nije oko religijskih pitanja,već oko moralnosti američkog intervencionizma koji je
nastao oko terorističkog akta 11 oktobra...
Možeš li konkretno navesti o kom se terorističkom aktu radi?
 
Član Ateista Srbije?
To bi objasnilo citat.

Ovaj covek je ateista, a ne religiozan.

Iato kao sto si lagala za bogumile i "genocid" koju su sprovodili Nemanjici. U najmanju ruku cudna su tvoja shvatanja sveta cak i kad su uprkos cinjenicama.

Геноцид (гр. генос, род, народ, и л. аццидере, убити), међународни злочин намерног потпуног или делимичног уништавања националних, етничких, расних и религијских група. Спада у најтежу врсту злочина против човечанства (в. нирнбершка пресуда). Термин Геноцид усвојен је на и заседању Генералне скупштине УН (1946). За разлику од етничког чишћења, где је циљ да се дата територија „очисти“ од одређене групе људи (нагласак је на протеривању, мада је обично заступљено и физичко уништење), код геноцида је циљ физичко истребљење.

http://sr.wikipedia.org/sr/Геноцид

Progonstvo je predviđeno u dva slučaja — ako katolik uzme „hristijanku”, a ne pokrsti se, i ako se nađe jeretik da živi među hrišćanima (čl. 9 i 10).

http://sh.wikipedia.org/wiki/Dušanov_zakonik
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top