Ri - sečenje nečim nazubljenim
Prikazujem rezultate 1 do 1 od 1

Tema: Ri - sečenje nečim nazubljenim

Primećen član dublin (avatar)
    Učlanjen
    17.10.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    33

Podrazumevano Ri - sečenje nečim nazubljenim

Ime:  Sickle neolith 1.JPG
Pregleda: 7
Veličina:  121,5 KB

Pre izvesnog vremena sam počeo da se bavim istraživanjem razvoja nazubljenih alata za rezanje i kao i razvoja reči koje se koriste za opisivanje tih oruđa i radnji koje se njima vrše. U početku je istraživanje bilo čisto lingvističko. Zainteresovala me je Hrvatska, zapadno Srbska reč "rista" koja znači "žetelac". Krenuo sam da istražujem njeno poreklo, i ovo istraživanje me je odvelo do grupe reči koja se bazira na korenu "ri", koji znači "nešto oštro i šiljato poput zuba", kao i "rezanje s nečim oštrim i šiljastim poput zuba, režanje, griženje, rezanje (rizanje), dubljenje". Reči ovog klastera nalaze se u mnogim Evropskim jezicima, ali glavna koncentracija tih reči je u Slovenskim jezicima, zatim Germanskim (posebno Severno germanskim) jezicima kao i u Irskom jeziku. Ono sto je interesantno je da se potpuna etimologija svih ovih riječi može dobiti samo korišćenjem osnovnih jezickih blokova i reči koje se nalaze samo Slovenskim jezicima. Distribucija i etimologije ovih "ri" reči ukazuju na mogućnost da ove reči izvorno potiču iz starog jezika I2a populacije i da su ostale nepromenjene od najmanje Neolita a mozda i ranije.

Mislim da je ovaj klaster reči baziran na korenu "ri" pravi jezički fosil.

Moje istraživanje me je takodje dovelo do otkrića kako su ljudi izmislili nazupčena orudja bukvalno imitirajući prirodu i pokušavajući da stvore veštačke čeljusti. Ono što je iznenađujuće je da grupa reči iz Srbskog jezika (Slovenskih jezika), koja se bazira na korenu "ri" u sebi sadrži informaciju koja opisuje način na koji su ovi alati izmišljeni i razvijeni u paleolitu, mezolitu i neolitu, a ta se informacija poklapa sa podacima dobijenim arheološkim istraživanjima.

Na kraju, ova grupa reči takodje daje objašnjenje zašto su u najstarijem sloju iz Blagotina nadjene donje čeljusti jelena. Ovo objašnjenje se potpuno uklapa u sliku Blagotina kao prvog Evropskog poljoprivrednog, ratarskog svetilišta.

Ako vas ova tema zanima, možete pročitati više o svemu ovome ovde:

http://oldeuropeanculture.blogspot.ie/2015/04/ri.html

Izvinjavam se što je tekst na Engleskom.
    Poslednji put ažurirao/la dublin : 02.05.2015. u 17:01
    kod proucavanja istorije je najvaznije znati kad da prestanes da se smejes...

Slične teme

1. Italijanski jezik - učenje, prevodi i ostalo
    Autor devojchica u forumu Jezik
    Odgovora: 103
    Poslednja poruka: 30.04.2014., 19:57
  2. Idol-muzičko takmičenje
    Autor Sandrine u forumu Televizija, radio i novine
    Odgovora: 441
    Poslednja poruka: 19.03.2008., 07:52
  3. Pušenje ili zdravlje?
    Autor Sergej u forumu Zdravlje
    Odgovora: 51