освећење икона

Statler and Waldorf

Buduća legenda
Poruka
41.729
''Такво зло учење одбацио је Свети (VII) Сабор овако: ''Нека иконоборци чују истину: Многе од наших ствари које су посвећене не требају свештену молитву, јер већ по себи од самог имена (на Икони/Крсту) испуњене су освећења и благодати, и зато их поштујемо и целивамо као достојне части. Тако, сам образац Животворног Крста, начињен без свештене молитве, од нас је поштован, и задовољавамо се да његовим образом добијамо освећење. Исто је тако и за Икону: исписивањем имена (Светога на њој) преносимо част на оригнал, и целивамо је, почасно се клањајући, и добијамо освећење.'' (Акта 7. Сабора, том 2, стр. 844)
преузето из- еп. Атанасије Јевтић: Христос - Нова Пасха, 3. том, стр. 327, фуснота 17

"Нека они чују истину- Над многим предметима које ми сматрамо светима не чита се свештена молитва, јер су они по самом свом имену пуни светости и благодати (…) На исти начин и сам образ Животворног Крста, мада не постоји посебна молитва за његово освећење, ми сматрамо достојним поштовања и он нам служи као довољно средство да добијемо освећење (…) Исто важи и за икону; називајући је познатим именом, ми је доводимо у везу са првообразом. И целивајући је и са поштовањем јој се клањајући, ми добијамо освећење".

питање гласи - да ли је потребно посебно освећење икона или су оне освећене већ самим ликом (образом) и именом светитеља?
 
Ja bih pitao koji je i kome interes da se ikone osvecuju ?

Sta imas od toga ?

mislim da pare tu nisu primarni cilj , vec ulazenje sto vise u zivot.

kad god nakon toga vidis ikonu ili pricas o ikoni pomislices ,mozda i reci da si je osvestao i gde si to uradio.

a ni parice nisu za bacanje pa se svesta svasta . kuca , plac ,grob ,spomenik i sta god ti padne na pamet.
 
Ja bih pitao koji je i kome interes da se ikone osvecuju ?

Sta imas od toga ?

рецимо да је тај ритуализам у Православну Цркву дошао из тридентинског римокатоличанства, негде у време кијевског митрополита Петра Могиле. латинском духу је страно схватање да је нешто свето без свештеничког consecratio/benedictio.
 
"Икона (грч. είκών, од глагола είκώ - лицима) и значи слика, лик или образ. Православни хришћани одају иконама велико поштовање, јер у њима виде стварно Божје присуство у Цркви, И када се моле пред иконама, они се у ствари моле Богу. Православна црква на иконама после седмог васељенског сабора представља: Господа Исуса Христа, Богородице, анђеле, и светитељу. Икона има свој основ иу религиозној психологији, тако дубок, да се у православљу јавља неопходним елементом богопоштовања. Због тога се иконе стављају у куће, храмове и на друга места. Дом у коме нема иконе за православне је нечист и пусто место. Поштовање се не односи на материју од које је икона израђена: дрво, злато, боја и друге, већ на лик који је представљен на њој. Иконе се освећују посебним чином и кроз то свештену дејство успоставља се веза између оног ко је на икони насликан и саме иконе. Кроз освећење иконе долази до тајанственог сусрета између Господа нашег Исуса Христа и онога који се моли.

Ипак, за верне икона не представља просто уметничко дело или некакву религијске слику. Она се сматра и незаобилазни литургијским сасудом који освештава човека и уводи га у непосредни однос са благодаћу и личношћу која је на њој изображена. Када се, дакле, налазимо пред иконом Христово и целивамо је, ми се, поклањајући се икони, поклањамо Богочовеку, (људској природи) Господњој која је постала равнобожна.

Из тог разлога икона освештава очи оних који је посматрају и води разум ка тајанственом богопознању. Она нам открива ону реалност која је недоступна чулни очима, несагледиве дубину "Онога Који је красан мимо свих смртника".

Православље нам, дакле, помоћу иконе сугерише и поучава нас "не томе како да задржимо Господа и Бога у сопственој убогости, него како да се узнесемо ка Његовом богатству". А разлог томе је тај што се иконом чини прелазак, она има "пасхалну" функцију. "Пасха" значи "прелазак" и кроз њу ми прелазимо, постајемо поклоницима и судеоницима славе Божија. Икона је заиста "нови језик", она је мост који треба да пређемо, како бисмо стигли до "надлика, до апсолутне Лепоте, до надсветле Славе". У православном храму, чак и када се не савршавају свете Тајне, верујући човек осећа снажно присуство Бога и Светих, а томе у великој мери доприноси и постојање светих икона.

Бројна су сведочанства чуда која се догађају код светих икона. Међу највећа чуда спадају мироточиве и крвоточиве иконе.".

Sa:
https://sites.google.com/site/pravoslavnaveronauka/svete-ikone
 
Ja ne vidim da je nek pitao ateiste,coveka zanima ai mene,da nam da neko profesionalno tumacenje,npr neki svestenik,mislim da to nije obavezno nego ako neko izrazi zelju?

пази, ако Седми Васељенски Сабор каже да су иконе освећене самим ликом (образом светитеља) и његовим именом, чему онда свештеничко освећење? зар свештеник има благодат већу од светитеља који је изображен?
 
пази, ако Седми Васељенски Сабор каже да су иконе освећене самим ликом (образом светитеља) и његовим именом, чему онда свештеничко освећење? зар свештеник има благодат већу од светитеља који је изображен?

mozda zele potvrdu u formi pecata
 
.. Иконе се освећују посебним чином и кроз то свештену дејство успоставља се веза између оног ко је на икони насликан и саме иконе. Кроз освећење иконе долази до тајанственог сусрета између Господа нашег Исуса Христа и онога који се моли.

Sa:
https://sites.google.com/site/pravoslavnaveronauka/svete-ikone

ето, а на Светој Гори нема никаквог посебног чина освећења икона. шта више, такав чин сматрају одразом јеретичког (читај- иконоборачког) схватања.
 
пази, ако Седми Васељенски Сабор каже да су иконе освећене самим ликом (образом светитеља) и његовим именом, чему онда свештеничко освећење? зар свештеник има благодат већу од светитеља који је изображен?

naci ce popovi neko objasnjenje , nije to problem nikad bio.

objasnice bilo sta , sto im odgovara.
 
пази, ако Седми Васељенски Сабор каже да су иконе освећене самим ликом (образом светитеља) и његовим именом, чему онда свештеничко освећење? зар свештеник има благодат већу од светитеља који је изображен?

Dobro koji je zvanican stav SPC-a?
 
да, то је тачно. светост иконе не долази од материје на којој је лик, него од пралика.

kada sam bio na malti, u valeti u nasoj crkvi st. george video sam rusku ikonu velicine sta znam, 20 puta 30 cm. nisam mogao da odvojim pogled od nje.... vracao sam se nekoliko dana i sedeo kao idiot i bio totalno opcinjen njom...nit znam odakle je tu, niti koji je svetac bio... jos uvek trazim na netu fotografiju ali ne mogu je naci....

nekada za duhovni mir je bolje ne razmisljati o necemu zasto je tako
 
naci ce popovi neko objasnjenje , nije to problem nikad bio.

objasnice bilo sta , sto im odgovara.

ниси дорастао теми. прошетај мало.

- - - - - - - - - -

Dobro koji je zvanican stav SPC-a?

званично признају Седми Васељенски Сабор и његове догмате, али имају требнике у којима су молитве за освећење икона. неки опет практикују да се икона унесе у олтар у току Литургије и тако прихвати и призна од Цркве као веродостојна.
 
ниси дорастао теми. прошетај мало.

- - - - - - - - - -



званично признају Седми Васељенски Сабор и његове догмате, али имају требнике у којима су молитве за освећење икона. неки опет практикују да се икона унесе у олтар у току Литургије и тако прихвати и призна од Цркве као веродостојна.

prosetaj ti. kazes da nisam dorastao temi

a zatim dokazes ono sto sam rekao , time sto neki popovi unose ikonu i tako prizna a sta je to nego pokusaj da se legalizuje i kanonizuje svecenje ikona
 
prosetaj ti. kazes da nisam dorastao temi

a zatim dokazes ono sto sam rekao , time sto neki popovi unose ikonu i tako prizna a sta je to nego pokusaj da se legalizuje i kanonizuje svecenje ikona

да ме је занимало шта мисле попови, ја бих то питао некога у цркви. а сваки би рекао нешто друго. међутим, мене занима теологија иконе, зато боље доведи неког зилота/зурлота расколника, као нпр. брата Сергијана.. уместо што се заебаваш и спамујеш тему :lol:
 
пази, ако Седми Васељенски Сабор каже да су иконе освећене самим ликом (образом светитеља) и његовим именом, чему онда свештеничко освећење? зар свештеник има благодат већу од светитеља који је изображен?
Чему уопште било шта - свештеничко?

Није ли довољан директан однос с Богом?

Не, није потребно свештеничко освећење.

Али, ако ти имаш потребу за њим, онда, неће ни да шкоди...
 
да ме је занимало шта мисле попови, ја бих то питао некога у цркви. а сваки би рекао нешто друго. међутим, мене занима теологија иконе, зато боље доведи неког зилота/зурлота расколника, као нпр. брата Сергијана.. уместо што се заебаваш и спамујеш тему :lol:

pardoniram , bankai je postavila pitanje sta misle svestenici o tome , veze su se pomesale i :sad2:
 
Чему уопште било шта - свештеничко?

Није ли довољан директан однос с Богом?

Не, није потребно свештеничко освећење.

Али, ако ти имаш потребу за њим, онда, неће ни да шкоди...

ствар је у томе да икона не може добити никакво освећење споља. она је света већ због самог лика (образа) светитеља који је на њој живописан и имена којим је ''крштена''. то је православно вероисповедање. њена светост не долази од некаквог светог дрвета или светих боја, него од прволика (праобраза) и имена светитеља. освећење иконе може да се односи само на метерију од које је сачињена, никако и на лик (јер је он већ свет). међутим, икону не чини иконом материја, него управо тај ''именовани лик, реч-лик, име-лик'' (што рече Сергије Булгаков). зато је освећење иконе теолошки пуцањ у празно, и самим тим врло блиско исповедању јереси.

Међутим, Булгаков каже још нешто: ''Да прида пак именовању силу Божанске стварности, није у власти човека, већ то може само Црква, која сама - силом Духа Светога - именује икону.'' е сад, како, на који начин?
 

Back
Top