Да ли смо заборавили шта је било пре 20 година?

markojunk

Elita
Banovan
Poruka
21.583
Сутра се навршава 20 година од агресије хрватских оружаних снага на западну Славонију, назване „Бљесак“, у којој је 1. и 2. маја 1995. године убијено или нестало 283 Срба, од којих 55 жена и 11 дјеце, саопштио је Документационо-информациони центар „Веритас“.

„Веритас“ подсјећа да је 1. маја 1995. године 16.000 припадника хрватских оружаних снага напало 15.000 житеља западне Славоније са око 4.000 војника, која је била под заштитом УН.

Народ западне Славоније, памтећи страдања Срба у Јасеновцу, злогласном усташком логору из Другог свјетског рата, и у Пакрачкој Пољани, такође злогласном „новоусташком“ логору из 1991. године, кренуо је у егзодус спашавајући животе, подсјећају из „Веритаса“.

На путу према „мосту спаса“ до ријеке Саве сустизале су их авионске бомбе, маљутке из хеликоптера, топовске гранате и снајперски меци, а рањеници су гажени тенковским гусјеницама или докрајчивани ножевима.

По завршетку акције, Хрвати су покупили 168 тијела убијених Срба и покопали их углавном под ознаком „непознат“, од којих су у посљедњих пет година ексхумирани посмртни остаци 145 особа из групних и појединачних гробница, од којих је 86 идентификовано.

Од укупног броја жртава до сада је расвијетљена судбина 127 лица, док се међу несталима води још 156 лица, укључујући 65 цивила, од којих је 27 жена.

У овој акцији највише су страдала два села са претежно српским становништвом, Медари са 22 жртве, укључујући 11 жена и троје дјеце, те Пакленица са 20 жртава, укључујући и брачне парове Ковачић, Пантелију /77/ и Верицу /68/ и Вукотић, Петра /76/ и Десанку /70/.

Најтеже је страдала породица браће Вуковић из Медара, Ранко и његова супруга Анђелија са дјецом Гораном /11/ и Горданом /8/, те Милутин и његова супруга Цвијета и њихова кћерка Драгана /7/.

Око 1.450 припадника Српске Војске Крајине /СВК/ је заробљено, већина на превару уз помоћ заштитних снага УН, наглашавају из „Веритаса“.

Хрватски судови осудили су велики број заробљених Срба на дугогодишње казне затворе за сваковрсне ратне злочине, које су издржавали у злогласном затвору Лепоглава, а неколико десетина заробљеника прошло је вишегодишње специјалне тортуре у логору „Лора“ у Сплиту.

Из „Веритаса“ указују да су хрватски генерали Петар Стипетић, Лука Џанко, Маријан Марековић, Младен Круљац и бригадир Стјепан Гашљевић, који су по налогу Фрање Туђмана, Гојка Шушка, Јанка Бобетка и Имре Аготића, испланирали и извели акцију под звучним називом „Бљесак“, још на слободи, овјенчани славом хрватских националних хероја.

Хашко тужилаштво никада о њима није отворило интензивну истрагу, али је већ 25. јула 1995. године оптужило тадашњег предсједника Републике Српске Крајине Милана Мартића, зато што је 2. и 3. маја гранатирао Загреб усљед чега је погинуло шест цивила.

За непридржавање „закона и обичаја који регулишу вођење рата“, Хашки трибунал осудио је Мартића на 35 година затвора.

У јуну 2006. године хрватско тужилаштво је одбацило кривичну пријаву за ратне злочине почињене у овој акцији против генерала Младена Круљца и војника Томислава Абрамовића, који је по наређењу Круљца снајпером усмртио српског цивила Мирослава Вучковића уз образложење да је то било „уобичајено војно поступању у борбеном дјеловању у ратним операцијама“.

По другој кривичној пријави за ратни злочин почињен над заробљеним припадницима СВК, коју је 2012. поднијела Иницијатива младих за људска права из Загреба, надлежно тужилаштво још прикупља информације о жртвама и почионицима.

У саопштењу се наводи да су хрватски судови били много ефикаснији у парничном поступку по тужби ћерки Милутина Вуковића, Радмиле и Мирјане, за накнаду штете за убиство блиских рођака.

Суд је одбио њихову тужбу уз образложење да убиство њихових родитеља и сестре није ратни злочин већ „ратна штета“, за коју држава не одговара, уз обавезу да оне држави исплате парнични трошак у износу од 24.500 куна /око 3.200 евра/.

Срна

http://iskra.co/srbija/veritas-sutra-dvadeset-godina-bez-kazne-za-ubijene-srbe-u-bljesku/
 
Pa nismo ni uspeli da zaboravimo kada se to za Srbiju nije ni desilo , u vreme Bljeska je cela Srbija pekla roštilj , vrtela jagnjiće i nalivala se mlakim pivom po šumarcima , ledinama i parkovima ,a režimski RTS je puštao prigodan praznični program: Žikinu Dinastiju , Žikinu Šarenicu i ostale Tesne Kože . Slično je bilo i 3 meseca kasnije za vreme Oluje , samo što smo se tada sunčali na Štrandu , Adi i Sutomoru pili ladan jupi i bip zidara , a RTS je puštao Monte karlo Cirkus Show ...Na protestu na Trgu Republike se skupilo ljudi otrprilke kao na koncertu eksperimentalne muzike Taština Praznine , a pojedinci ne tako molobrojni iz zapadnih delova majke Srbije su se istakli po preduzetničkom duhu pa su u duhu bratske pravoslavne solidarnosti valjali izbeglicama sendviče sa margarinom i alpskom za 10 maraka ,a flašu vode za 5 ....
 
Poslednja izmena:
Hebat ga..ne mozes proterivati druge narode, raditi paradrzave i ocekivati da se to odrzi, sustigla ih je karma..pre nego se iko nadao.

Slava svim NEVINIM zrtvama kojih je svakako bilo.

И ја кажем, а ви сте то кроз цели 20и век радили и карма је курба, полако али сигурно долази да наплати усташке и комунистичке злочине.
 
Свака творевина настала на масовном злочину, пљачки, масовној изопаЋености пуЋанства,
на патолошкој мржњи, на Јасеновцима и јамама.... има ограничено трајање!

ТАко ће завршити и та морбидна кифла.... Све у своје време!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa nismo ni uspeki da zaboravimo kada se to za Srbiju nije ni desilo , u vreme Bljeska je cela Srbija pekla roštilj , vrtela jagnjiće i nalivala se pivom po šumarcima , ledinama i parkovima ,a režimski RTS je puštao prigodan praznični program: Žikinu Dinastiju , Žikinu Šarenicu i ostale Tesne Kože . Slično je bilo i 3 meseca kasnije za vreme Oluje , samo što smo se tada sunčali na Štrandu , Adi i Sutomoru pili ladan jupi i bip zidara , a RTS je puštao Monte karlo Cirkus Show ...

Па као за кога друже Банду, како за кога. Неки ждеру и гоје се на туђој несрећи, а поштен свет трпи док може.
 
točno tako.čim je neki megdan..vi se opijate..:

А јес ви на мегдан под америчке сукњице.. Тако сте и у Дубровнику пуцали на Србе .. улазили у заштићено језгро и из њега дејствовали по положајима ЈНА. Потом пуцали из хотела, на горњим спратовима сте намерно смештали избеглице, а ЗНГ би дејствовао са доњих спратова. Немојте ви о мегдану :hahaha:
 
naravno da nismo zaboravili...
oslobođen je privremeno okupirani teritorij zaposjednut od strane srbo-četničkih terorista..vojno-redarstvena..operacija BLJESAK...briljantno odrađeno...za samo 31 sat oslobođeno je preko 500 četvornih km hrvatskog teritorija..
ende.

Hrvatski teroristi su napali i razbali SFRJ. NA toj teritoriji je bilo lokalno stanovništvo, koje je po ustavu organizovalo TO , a kad je JNA napustila tu teritoriju, ostala je vojska RSK. To je priznato u UN. Nakon Dejtona je došlo do dogovrene razmene teritorija, tako da borbi nije bilo, osim zločina tada regularnih snaga Hrvatske. Zločin na zločin, pa opet zločin i novi zločin, to je jedina istorija koju Hrvatska poznaje, u bilo kom obliku. Jedini vaš problem je što se istorija pamti, a ovo i nije previše stabilno područje.
 
Pa nismo ni uspeli da zaboravimo kada se to za Srbiju nije ni desilo , u vreme Bljeska je cela Srbija pekla roštilj , vrtela jagnjiće i nalivala se mlakim pivom po šumarcima , ledinama i parkovima ,a režimski RTS je puštao prigodan praznični program: Žikinu Dinastiju , Žikinu Šarenicu i ostale Tesne Kože . Slično je bilo i 3 meseca kasnije za vreme Oluje , samo što smo se tada sunčali na Štrandu , Adi i Sutomoru pili ladan jupi i bip zidara , a RTS je puštao Monte karlo Cirkus Show ...Na protestu na Trgu Republike se skupilo ljudi otrprilke kao na koncertu eksperimentalne muzike Taština Praznine , a pojedinci ne tako moloborni zapadnih delova majke Srbije su se istakli po preduzetničkom duhu pa su u duhu bratske pravoslavne solidarnosti valjali izbeglicama sendviče sa margarinom i alpskom za 10 maraka ,a flašu vode za 5 ....

Не лупај, говори у своје и име осталих другосрбијанаца.
 
Sad kada se nesto kao secam,mislim da to nije ni bilo nigde objavljeno u medijima.Pa kao da se nije ni dogodilo. Toliko da mediji nisu vazni ni onda ni sada. Jedina vest koju se secam je da kada je pao KNIN ,nismo mogli da verujemo jer su bila uveravanja da su Hrvati nule od boraca i da ce ih ovi lagano pocistiti bez obira na mali broj boraca. Posle su poceli da pustaju snimke kolona u zbegu .
 
Ратко Младић : Господо официри, мене је срамота због свега што се овде дешава. Ја сам синоћ дошао са ратишта, нама тамо гину људи, ми немамо довољно бораца, пара, хране и муниције. Посебно за артиљеријска оруђа. На критичној смо граници кад је тенковска муниција у питању. Али, све би то наши борци поднели, чак и глад и сиротињу.Но, данас сам прошао поред Аде, тамо се сунча и купа 300.000 људи. Рат је у близини,читав један братски народ гине и пати, а Београд је у гаћама, и купа се. Господо то је срамота, и на тај начин се не помаже свом народу у невољи.

........................
 
Не лупај, говори у своје и име осталих другосрбијанаца.
Svi smo ovde živeli i videli smo ,nije to bilo u mezozoiku pa da se ne sećamo ili da nemo egzaktnih podaka i izvora . Inače tad sam imao 12 godina pa me još tad nije ni zadojilo Soroševo vozdajničko mlijeko i drugosrbijanština ,al sam video šta je bilo i kako .
Uostalom imate li vi cenjena gospodjo neke druge podatke o reakciji Srbadije iz matice na pomenute tragične dogadjaje zapadnije , ne mislim tu na pojedinačne pozitivne primere , nego na celokupnu reakciju države i atmosferu u narodu ,masovne manifestacije , akcije i reakcije ,pa ću onda priznati da lupetam i da sam jadan ,čemeran i upadljivo glup .
 
А јес ви на мегдан под америчке сукњице.. Тако сте и у Дубровнику пуцали на Србе .. улазили у заштићено језгро и из њега дејствовали по положајима ЈНА. Потом пуцали из хотела, на горњим спратовима сте намерно смештали избеглице, а ЗНГ би дејствовао са доњих спратова. Немојте ви о мегдану :hahaha:

Немају они у речнику то значење; мегдан, окршај. Разумљиво сасвим јер су кроз историју увек, као што си написао, ишли уз скуте већег, а примери јунаштва су им злочини над нејачи. Уосталом Хрватска је једина држава на свету која је имала логор за мучење и убијање деце, ЈЕДИНА.
И још нешто, Јасеновац је био под патронатом Степинца кога ће ускоро канонизовати. Ту је сва прича о њима завршена.

- - - - - - - - - -

Svi smo ovde živeli i videli smo ,nije to bilo u mezozoiku pa da se ne sećamo ili da nemo egzaktnih podaka i izvora . Inače tad sam imao 12 godina pa me još tad nije ni zadojilo Soroševo vozdajničko mlijeko i drugosrbijanština ,al sam video šta je bilo i kako .
Uostalom imate li vi cenjena gospodjo neke druge podatke o reakciji Srbadije iz matice na pomenute tragične dogadjaje zapadnije , ne mislim tu na pojedinačne pozitivne primere , nego na celokupnu reakciju države i atmosferu u narodu ,masovne manifestacije , akcije i reakcije ,pa ću onda priznati da lupetam i da sam jadan ,čemeran i upadljivo glup .


Наравно да имам. Стотине људи је дочекивало протеран народ. Делило храну, помагало у смештају избеглих. Организовало лекарску помоћ...
 
Svi smo ovde živeli i videli smo ,nije to bilo u mezozoiku pa da se ne sećamo ili da nemo egzaktnih podaka i izvora . Inače tad sam imao 12 godina pa me još tad nije ni zadojilo Soroševo vozdajničko mlijeko i drugosrbijanština ,al sam video šta je bilo i kako .
Uostalom imate li vi cenjena gospodjo neke druge podatke o reakciji Srbadije iz matice na pomenute tragične dogadjaje zapadnije , ne mislim tu na pojedinačne pozitivne primere , nego na celokupnu reakciju države i atmosferu u narodu ,masovne manifestacije , akcije i reakcije ,pa ću onda priznati da lupetam i da sam jadan ,čemeran i upadljivo glup .

Ти си један напредни омладинац, али тада ниси био свестан утицаја масовних медија на популацију. Сада си свестан другосрбијанац који влада материјом. Браво друже Бунду, добићеш значку и плакету за Титин рођендан.
 
Pa nismo ni uspeli da zaboravimo kada se to za Srbiju nije ni desilo , u vreme Bljeska je cela Srbija pekla roštilj , vrtela jagnjiće i nalivala se mlakim pivom po šumarcima , ledinama i parkovima ,a režimski RTS je puštao prigodan praznični program: Žikinu Dinastiju , Žikinu Šarenicu i ostale Tesne Kože . Slično je bilo i 3 meseca kasnije za vreme Oluje , samo što smo se tada sunčali na Štrandu , Adi i Sutomoru pili ladan jupi i bip zidara , a RTS je puštao Monte karlo Cirkus Show ...Na protestu na Trgu Republike se skupilo ljudi otrprilke kao na koncertu eksperimentalne muzike Taština Praznine , a pojedinci ne tako molobrojni iz zapadnih delova majke Srbije su se istakli po preduzetničkom duhu pa su u duhu bratske pravoslavne solidarnosti valjali izbeglicama sendviče sa margarinom i alpskom za 10 maraka ,a flašu vode za 5 ....

:ok: .....
И онда неког тобоже треба чудити зашто нам се све дешава?

Рањеници из Француске су превезени до Дубровника ђе су отпраћени од Француза уз највеће војне почасти... Чим су Србима пали у руке, одма у сточне вагоне ДА СЕ НЕ ВИДЕ И НЕ ПЛАШЕ ДИВАН НАРОД. Није им дозвољено да уђу у "престолницу" - ИСТОВАРЕНИ СУ КО СТОКА на некој сеоској станици пред Београдом.
Није им дозвољен улаз у град да не РУЖЕ ПРЕСТОЛНИЦУ.

И то се код Срба понавља у циклусима....

Још је у Лазино вријеме "Све ће то народ позлатити", било и добро, како је било сваки пут посље.
 

Back
Top