KAKVA MISLITE DA BI BILA POLITICKA SITUACIJA DA KRALJ. JUGOSLAVIJA NIJE POSTOJALA?

Arkania

Poznat
Poruka
9.069
Ja licno mislim da je formiranje Jugoslavije bio jedan od najgorih poteza u Srpskoj istoriji. Do tada posle uzasa Velikog rata, Srbija je generalno isla uzlaznom putanjom.
Posle rata kao saveznica Antante Srbija je imala punu podrsku zapadnih zemalja, mogla je kako hoce.
Tako da je ovo kljucan momenat, da je napravljena Velika Srbija veliki problemi bi bili izbegnuti.



Dakle da je kralj Aleksandar razumnije prosudjivao i da je umesto Kralj. Jugoslavije napravio Veliku Srbiju, da li bi danas bilo drugacije?:think:
 
Ne. To ste samo vi Hrvati imali tu neku napetost i iluziju o velikoj Srbiji. Kralj je vama stvorio uslov za nezavisnu državu pošto vas je naša vojska oslobodila, a nama je stvorio samo štetu.

Pitanje je bilo: "da je kralj Aleksandar razumnije prosudjivao i da je umesto Kralj. Jugoslavije napravio Veliku Srbiju, da li bi danas bilo drugacije?".
 
Pitanje je bilo: "da je kralj Aleksandar razumnije prosudjivao i da je umesto Kralj. Jugoslavije napravio Veliku Srbiju, da li bi danas bilo drugacije?".

To je bilo realno nakon slavnih pobeda srpske vojske 1918. i tada ne bi bila "Velika Srbija" nego jednostavno Kraljevina Srbija.

Ali hebi ga, Srbija je podlegla velikim lazima o vekovnoj teznji Juznih Slovena za ujedinjenjem.

Hrvati Slovenci i drugi su to pametno iskoristili....
 
Koliko se secam Hrvti su imali neku vrstu autonomije/povlastica?
Ali koliko se secam poceli su da se bune koliko sutra.

Par godina po stvaranju drzave krenule su svadje i prepucavanja itd....

Ne sjecam se da su Hrvati imali neku vrstu autonomije/povlastice (Banovina Hrvatska je uspostavljena tek 1939 i zbog rata nikad nije sazivjela) a to da su se poceli buniti "sutra",to je istina,
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da je postavljac mislio da je Srbija ostala u granicama oko 1900 godine.Pa to je Srbija od BGD do Nisa

fr_1900_nord-ouest.html
 
Ja licno mislim da je formiranje Jugoslavije bio jedan od najgorih poteza u Srpskoj istoriji. Do tada posle uzasa Velikog rata, Srbija je generalno isla uzlaznom putanjom.
Posle rata kao saveznica Antante Srbija je imala punu podrsku zapadnih zemalja, mogla je kako hoce.
Tako da je ovo kljucan momenat, da je napravljena Velika Srbija veliki problemi bi bili izbegnuti.



Dakle da je kralj Aleksandar razumnije prosudjivao i da je umesto Kralj. Jugoslavije napravio Veliku Srbiju, da li bi danas bilo drugacije?:think:

није краљ александар правио југославију него енглези.
а да се нису умешали, данас би имали јаку и велику краљевину србију.
 
Pretpostavljam da je postavljac mislio da je Srbija ostala u granicama oko 1900 godine.Pa to je Srbija od BGD do Nisa

Meni deluje da postavljac nije toliko lud,zato sto valjda razmislja da ono sto tvoji preci osvoje da na to imas pravo,zna se na sta se misli,danasnja Srbija,Bosna plus jadranska obala a hrvatima sta ostane.
 
није краљ александар правио југославију него енглези.
а да се нису умешали, данас би имали јаку и велику краљевину србију.

I Englezi i Amerikanci. Vudrou Vilson je crtao granice. Tako je Srbija dobila Vojvodinu.Posto tu Srbi nisu bili apsolutna vecina vec relativna oko 40 %.Imali smo u sastavu danasnju Makedoniju .Ono kada se uporedi mislim da je bolje Vojvodina nego Makedonija.Inace u to vreme Srbi su bili vecina i u BIH.Preko 60%.Nikako se ne bi dozvolila velika Srbija ,kako god da obrnes,
 
Pitanje je bilo: "da je kralj Aleksandar razumnije prosudjivao i da je umesto Kralj. Jugoslavije napravio Veliku Srbiju, da li bi danas bilo drugacije?".

Bilo je, pa si ti odgovorio pitanjem na koje sam ostavila komentar :)

Vezano za temu, zahvaljujući toj ideji o ujedinjenju južnih slovena (što je bilo apsolutno nemoguće da te neko mrzi a da ti stvaraš državu s njim) mi smo tu gde jesmo danas.. ili tačnije zahvaljujući nesposobnim vladarima koji su bili marionete Engleza i Amerikanaca.
Kad smo bili ludi da odlobađamo Hrvate koji nas mrze, pa da se oni sutra već pobune, tako nam i treba.
Kad smo bili budale da nakon pokolja stvaramo Jugoslaviju s njima,a tako nam i treba.
Isto važi i za sve druge gluposti koje smo napravili na svoju štetu.
Od tada do sad niko sposoban na vlasti nam nije bio, sve same merionete.
 
Sa tom "babarogom od velike Srbije" Engleska se pobrinula da za duze vreme drzi Srbiju na "kratkom kanapu" i da to "balkansko bure baruta" drzi aktivno i da fitilj polako tinja , sve dokle god joj ne zatreba da ga aktivira ...
"Partija saha" jos uvek traje , a kada ce da svira kraj , jos se ne zna ...

Mislim da bi da je stvorena Srbija od svih Srba koji zive na Balkanu neki drugi narodi bili asimilovani.Ne bi postojali narodi id 250 000 ljiudi ,od 1,900000 .Makedonce je stvorio Tito ,vec su bili vidjenio kao Bugari i Srbi.Crnogorci i danas nisu nacisto,Bosnjaci necu ni da pricam.narod oko Dubrovnika.
 
Nezamislivo povoljna za srpski korpus !
Na Balkanu se ne bi toliko tumbalo.


- - - - - - - - - -

Ja licno mislim da je formiranje Jugoslavije bio jedan od najgorih poteza u Srpskoj istoriji. Do tada posle uzasa Velikog rata, Srbija je generalno isla uzlaznom putanjom.
Posle rata kao saveznica Antante Srbija je imala punu podrsku zapadnih zemalja, mogla je kako hoce.
Tako da je ovo kljucan momenat, da je napravljena Velika Srbija veliki problemi bi bili izbegnuti.



Dakle da je kralj Aleksandar razumnije prosudjivao i da je umesto Kralj. Jugoslavije napravio Veliku Srbiju, da li bi danas bilo drugacije?:think:

Bilo je istorijskih perioda kada je za srpski dinar trebalo izdvojiti 3,5 $ !
Ali, tada su se u Evropi konzumirale srpske krmenadle....


- - - - - - - - - -

није краљ александар правио југославију него енглези.
а да се нису умешали, данас би имали јаку и велику краљевину србију.

Aj' se složim sa tobom !
:ok:
 
Mislim da bi da je stvorena Srbija od svih Srba koji zive na Balkanu neki drugi narodi bili asimilovani.Ne bi postojali narodi id 250 000 ljiudi ,od 1,900000 .Makedonce je stvorio Tito ,vec su bili vidjenio kao Bugari i Srbi.Crnogorci i danas nisu nacisto,Bosnjaci necu ni da pricam.narod oko Dubrovnika.

Ubo si moju poentu koju nisam hteo da predstavim u uvodnom postu.
Da je stvorena Velika Srbija danasnji narodi tipa Bosnjaci, Makedonci,Crnogorci a mozda cak i Hrvati ne bi postojali.
Samim tim ratovi 90-ih se ne bi ni dogodili.....
 
Ja licno mislim da je formiranje Jugoslavije bio jedan od najgorih poteza u Srpskoj istoriji. Do tada posle uzasa Velikog rata, Srbija je generalno isla uzlaznom putanjom.
Posle rata kao saveznica Antante Srbija je imala punu podrsku zapadnih zemalja, mogla je kako hoce.
Tako da je ovo kljucan momenat, da je napravljena Velika Srbija veliki problemi bi bili izbegnuti.



Dakle da je kralj Aleksandar razumnije prosudjivao i da je umesto Kralj. Jugoslavije napravio Veliku Srbiju, da li bi danas bilo drugacije?:think:
Опет празна наклапања у стилу "шббдјб", и бесмислена накнадна памет, без дубљег познавања контекста и историјских прилика.
 

Back
Top