PHP

Ne mozes odmah krenuti na PHP. Ako do sad nisi radio nista od toga, onda za ucenje web programiranja i dizajniranja moras da krenes od HTML-a, pa na CSS, JavuScript, Jquery pa tek onda da predjes na PHP.
Uporedo sa PHP-om treba uciti i MySQL.

Sto ce reci da bi uopste razumeo kako funkcinise PHP, pre toga moras znati barem osnove iz jezika koje sam spomenuo. Dakle, prvi jezik kojim treba da krenes u vode web dizajniranja jeste HTML.
 
Rekao bih da je JavaScript donekle slican Javi, sto se tice kljucnih reci, sintakse donekle. Mada razlike su opet ogromne, Java je staticki tipizirana, dok kod JavaScripta jedna promenljiva moze biti npr tipa String, a kasnije moze da cuva celobrojnu vrednost. Druga veca razlika je u tome sto je java objektno orijentisana, a za JavaScript se ne bi bas moglo reci. Postoji nesto slicno, imas prototipove, mozes npr da kreiras objekte, a ne mozes klase itd. Treca razlika je primena naravno, JavaScript se interpretira od strane browsera, namena joj je da unese dinamicnost na web stranice itd, da ne nabrajam vise. Da ne bude da sam promasio temu ovim poredjenjem Jave i JavaScripta, samo sam naveo te neke slicnosti, cisto da steknes utisak u domenu cega je JavaScript i sa cim bi mogao da ga poredis. JavaScript i JQuery nisu teski, ali nisu ni jednostavni kao CSS, CSS nije programski jezik, pa se ne mogu ni porediti. Nikako ti ne bih preporucio da ti PHP bude prvi programski jezik. Preporucio bih ti C, ako bas zelis da naucis kako treba. Imam dobru skriptu za C, ali nije klasicno ucenje same sintakse, nego je bas ucenje programiranja kroz jezik C. Lako je sintaksu nauciti, ali najvaznije je dobro steci osecaj za sam taj koncept programiranja. Ako ti se bas zuri sa webom, mozes slobodno da pocnes da ucis JavaScript, pogledaj sajt w3schools. Nakon toga mozes pogledati JQuery (to nije zaseban jezik, to je samo jedna od biblioteka funkcija za JavaScript).
 
Poslednja izmena:
A pa dobro, HTML znam poprilicno dobro, CSS znam neke osnove, a kakvi su Javascript i Jquery? Jesu jednostavni, i jesu slicni CSS-u?

Nisu slicni, ko sto kaze miki malo su komplikovaniji od CSS-a. U svakom slucaju mogu biti zanimljivi, zato sto je veliki broj kojekakvih animacija uradjen sa njima, pogotovo kod modernih sajtova. Ja sam njih doduse samo prelistao, ne znam puno pogotovu JavuScript, sta mi treba nadjem na guglu. Mada ja doduse nisam nikakav web dizajner i programer, ja to polako kad imam vremena ucim za sebe da imam neki ''zanat'' pa sutra ako mi zatreba koji evro da zaradim. Korisno je coveku da zna mnogo toga da radi, pogotovo u savremenom svetu.

U svakom slucaju ako znas HTML-a i CSS mozda bi i mogao preci na PHP, koji je uglavnom spona HTML-a i baze podataka, sto znaci da bi trebao sa njim uciti i SQL da bi mogao nesto da radis. Kako ti volja. Jquery i JS ce ti svakako koristiti za sam dizajn i izgled sajta, a PHP ce ti vise koristiti za nekakve funkcije, nema bas mnogo veze sa estetikom. Mogu ti JQ i JS koristiti kao uvod za php, jer su i dosta drugaciji id html-a i css bas zbog toga sto imaju raznorazne funkcije. Ovako su ti html i css vise strebanje, zato tu nema puno logickog razmisljanja osim kako ces lepo div-ove da smestis, koliko piksela je nesto, kolika je margina itd.
 
Ipak mislim da ne bi trebalo da pocinje PHP kao prvi programski jezik, ima on dosta zackoljica, i nudi vecu slobodu oko nekih stvari, sto mislim da moze da bude opasno ako ne zna kako da koristi to. Opasno u smislu sto ce kad-tad sigurno poceti da uci neki striktniji programski jezik, npr. poput C-a recimo, i tad ce prilagodjavanje ici jako tesko. C je recimo mnogo striktan po pitanju konverzije, sadrzi pokazivace koji mogu da zadaju glavobolje ako ih ne naucis kako treba itd. Mislim da bi prilagodjavanje u drugom smeru islo mnogo lakse (bar je tako u mom slucaju), tj. da zapocne od C-a recimo koji je mnogo striktniji i uz standardnu biblioteku ne dobija bas nesto mnogo funkcija, tako da je sam programer prinudjen da napise funkciju koja mu treba, i na sam taj nacin ce zapravo i steci taj neki osecaj za programiranje. A kasnije ce se vrlo lako prilagoditi PHP-u koji nudi dosta vecu slobodu, i pregrst funkcija koje moze da koristi. Ja sam se posle C-a vrlo lako prilagodio PHP-u, JavaScriptu i Javi. Recimo mozda ces nekada pozeleti da ucis Javu (zbog njene ogromne primene), a tamo ce ti biti kljucno razumevanje sta je referenca (sto ti zapravo nece predstavljati problem ako znas npr sta su pokazivaci u C-u), i jos gomila drugih stvari. Naravno to ne znaci da ti moras da postupis tako, mozes da krenes da ucis PHP, nece ti predstavljati bas neki veliki problem, ali on jednostavno nudi preveliku slobodu i nudi zaista mnogo funkcija. Razmisljajmo malo unapred, ako bi sa takvog jezika presao na neki koji ti to ne nudi, koji je dosta nizeg nivoa, mislim da bi to islo tesko, pogotovo posto si vec navikao na jezik koji ti je sve nudio.

Ali ako vec planiras da se drzis samo web-a, posto vec znas HTML & CSS, prvo pocni da radis JavaScript & JQuery, pa tek onda predji na PHP&MySql, posto od samog PHP-a nemas nista. JavaScript je klijentski skriptni jezik. Klijentski je zato sto ga korisnik sa servera dovlaci na svoj racunar zajedno za CSS & HTML, i onda se izvrsava na klijentskom racunaru, tacnije tvoj browser ga interpretira (nema nikakve kompilacije). Za razliku od JavaScripta, PHP je server-side jezik, tj. izvrsava se na serveru, a korisniku daje samo podatke koji su obradjeni na serveru. Dakle on interaguje sa klijentima i bazom podataka.
 
Hvala vam obojici, stvarno ste mi dosta pomogli. Mogao bi da poslusam mikija, pa da pocnem od C-a. Samo jel za C treba neko predznanje ili moze odmah ovako da se pocne?
 
Hvala vam obojici, stvarno ste mi dosta pomogli. Mogao bi da poslusam mikija, pa da pocnem od C-a. Samo jel za C treba neko predznanje ili moze odmah ovako da se pocne?

Ni za JavaScript, ni za C nije potrebno nikakvo predznanje ukoliko nadjes dobru literaturu za pocetnika. Mozes odmah da pocnes, sve sto ti treba je kompajler i neki tekst editor. Ukoliko na kraju ipak odlucis da krenes od JavaScripta, tu je sajt w3schools. Ova skripta za C je super. Prvi deo mozes da preskocis ako te ne interesuje, a drugi deo pocinje da obradjuje C jezik.
 
Rekao bih da je JavaScript donekle slican Javi, sto se tice kljucnih reci, sintakse donekle. Mada razlike su opet ogromne, Java je staticki tipizirana, dok kod JavaScripta jedna promenljiva moze biti npr tipa String, a kasnije moze da cuva celobrojnu vrednost. Druga veca razlika je u tome sto je java objektno orijentisana, a za JavaScript se ne bi bas moglo reci. Postoji nesto slicno, imas prototipove, mozes npr da kreiras objekte, a ne mozes klase itd. Treca razlika je primena naravno, JavaScript se interpretira od strane browsera, namena joj je da unese dinamicnost na web stranice itd, da ne nabrajam vise. Da ne bude da sam promasio temu ovim poredjenjem Jave i JavaScripta, samo sam naveo te neke slicnosti, cisto da steknes utisak u domenu cega je JavaScript i sa cim bi mogao da ga poredis. JavaScript i JQuery nisu teski, ali nisu ni jednostavni kao CSS, CSS nije programski jezik, pa se ne mogu ni porediti. Nikako ti ne bih preporucio da ti PHP bude prvi programski jezik. Preporucio bih ti C, ako bas zelis da naucis kako treba. Imam dobru skriptu za C, ali nije klasicno ucenje same sintakse, nego je bas ucenje programiranja kroz jezik C. Lako je sintaksu nauciti, ali najvaznije je dobro steci osecaj za sam taj koncept programiranja. Ako ti se bas zuri sa webom, mozes slobodno da pocnes da ucis JavaScript, pogledaj sajt w3schools. Nakon toga mozes pogledati JQuery (to nije zaseban jezik, to je samo jedna od biblioteka funkcija za JavaScript).

miki moze li jedan savet u dilemi sam u odabiru izmedju php-a & jave...apsulutan sam pocetnik u programiranju,upisao sam it academy za programera koji bi mi jezik bio laksi za pocetak ima jos svasta nesto nije samo java & php to je samo oblast http://www.it-akademija.com/ITAkademija-Programming-Department_43_2_77_
pls help :)
 
Šta će mu C ako želi da se bavi internet programiranjem i dizajnom?

HTML>CSS>JS(JQuery)>PHP ili ASP ili Python itd.
PHP je najkorišćeniji jezik za internet server side programiranje, prilično je jednostavan kada se gleda naspram C porodice, a prilično težak kada se gleda sa markap(HTML,XML) i stajlšit(CSS) porodice.
 
ne znam kakve veze ima C za web programiranjem...

slazem se da je redosled: html pa css pa javascript pa php. mada moze i pre javascript ali svakako moze da se uci i python ali to ne znaci da ce umeti da ga primeni. u svakom slicaju, ima milion dizajnera, bolje je odabrati nesto sto ne radi svako, animacije, 3D, ili nesto deseto, ali web programiranje radi milion ljudi a evropljani nema sanse da pariraju indijcima sa cenama, tako da se covek cima dzabe. rumun ce da napravi sajt ili animaciju za 20 evra a Srbin bi trazio bar 200.
ucenje se isplati jedino ako imas veze da dobije sposao da radis za drzavu pa dobijes 30 000 evra za jedan vebsajt :) gomila ljudi instaliram joomla ili wordpress i bas ih briga da placaju web programera, ne kazem da nemaju posao, ali imaju ogromnu konkurenciju pa samim tim treba imati veze sa firmama da ti plate da im pravis sajtove, sve to ide preo licnih poznanstava a ne preko znanja i umeca.
 
Ali ukoliko covek ne zeli da se bavi iskljucivo web programiranjem, C bi bio dobra podloga za C++ i Javu npr. Sve sto je potrebno je da se posle toga navikne na OOP paradigmu.

PHP je najkorišćeniji jezik za internet server side programiranje, prilično je jednostavan kada se gleda naspram C porodice, a prilično težak kada se gleda sa markap(HTML,XML) i stajlšit(CSS) porodice.

Slazem se da je mogao da se drzi samo PHP i JS. A sta ako ne zeli da se bavi iskljucivo web-om? Mislim da je mnogo bolje obraditi nesto dosta teze, pa je posle lako prilagoditi se necemu sto nudi dosta bogatije biblioteke funkcija i veliku slobodu sto se tice sintakse. Ali kad naviknes na to, mnogo teze ce pasti ta prica o pokazivacima, itd ukoliko bi zeleo da se kasnije bavi necim drugim. Ja sam krenuo od C++-a, posle mi ni najmanje ni Java, ni PHP nisu pravili ni najmanji problem (a JavaScript necu ni da pominjem), vrlo lako sam se prilagodio.

Hteo sam samo da kazem da ukoliko ne planira da se drzi iskljucivo samo toga, mnogo bolje bi prosao ukoliko bi naucio nesto teze, pa se kasnije prilagodio necemu sto je lakse, tj vreme potrebno da sve to savlada bi sigurno bilo dosta manje. Ali naravno, ukoliko nista drugo osim web-a nisi planirao, ili zelis da se kasnije zezas sa ovim tezim stvarima ukoliko ti zatrebaju, mozes da ucis redosledom JavaScript->PHP.

miki moze li jedan savet u dilemi sam u odabiru izmedju php-a & jave...apsulutan sam pocetnik u programiranju,upisao sam it academy za programera koji bi mi jezik bio laksi za pocetak ima jos svasta nesto nije samo java & php to je samo oblast http://www.it-akademija.com/ITAkademija-Programming-Department_43_2_77_
pls help :)

Sve zavisi sta bi tebi vise odgovaralo. PHP ti je jezik za server-side programiranje, dok kod Jave (koja je multiplatformska) imas mnogo vecu primenu. :)
Kada bih ja birao izmedju ta dva, mislim da bih odabrao Javu, ali kao sto kazem, sve zavisi od toga sta bi tebi odgovaralo da naucis
 
Poslednja izmena:
Ali ukoliko covek ne zeli da se bavi iskljucivo web programiranjem, C bi bio dobra podloga za C++ i Javu npr. Sve sto je potrebno je da se posle toga navikne na OOP paradigmu.



Slazem se da je mogao da se drzi samo PHP i JS. A sta ako ne zeli da se bavi iskljucivo web-om? Mislim da je mnogo bolje obraditi nesto dosta teze, pa je posle lako prilagoditi se necemu sto nudi dosta bogatije biblioteke funkcija i veliku slobodu sto se tice sintakse. Ali kad naviknes na to, mnogo teze ce pasti ta prica o pokazivacima, itd ukoliko bi zeleo da se kasnije bavi necim drugim. Ja sam krenuo od C++-a, posle mi ni najmanje ni Java, ni PHP nisu pravili ni najmanji problem (a JavaScript necu ni da pominjem), vrlo lako sam se prilagodio.

Hteo sam samo da kazem da ukoliko ne planira da se drzi iskljucivo samo toga, mnogo bolje bi prosao ukoliko bi naucio nesto teze, pa se kasnije prilagodio necemu sto je lakse, tj vreme potrebno da sve to savlada bi sigurno bilo dosta manje. Ali naravno, ukoliko nista drugo osim web-a nisi planirao, ili zelis da se kasnije zezas sa ovim tezim stvarima ukoliko ti zatrebaju, mozes da ucis redosledom JavaScript->PHP.



Sve zavisi sta bi tebi vise odgovaralo. PHP ti je jezik za server-side programiranje, dok kod Jave (koja je multiplatformska) imas mnogo vecu primenu. :)
Kada bih ja birao izmedju ta dva, mislim da bih odabrao Javu, ali kao sto kazem, sve zavisi od toga sta bi tebi odgovaralo da naucis

Rekao je da ga uglavnom zanima pravljenje veb sajtova, a to sa tezeg na lakseg je apsolutna istina, kada se naviknes na nesto tesko, ovo lakse dodje kao decija igra.
Uglavnom kada se razvije logika programiranja prilagoditi se na svaki jezik nije neki problem...
Ja sam sa mesec dana iskustva u PHP uradio primitivnu CMS platfomu za unos edit i brisanje kategorija, slika, vesti itd.
 
Znam da je tema dosta stara, ali pošto sam koristio dosta web tehnologija da dam neki svoj sud, a možda će ovo i pomoći nekom ko počne da se bavi web razvojem.

1. Bilo kakav vid web razvoja zahteva bar osnovno poznavanje HTML5 i CSS3 kao novih standarda (treba obratiti pažnju na ovo jer ima i literature koja objašnjava starije standarde u kojim ima dosta nepodržanih i zastarelih elemenata). To je neka osnova koja se kasnije može nadograđivati upotrebom Bootstrap i Foundation radnih okvira kao i Sass/Less preprocesora za CSS.

2. Na početku je potrebno izabrati kojim poljem web razvoja neko želi da se bavi - front-end ili back-end.

Front-end razvoj

Front-end podrazumeva tehnologije za web dizajn i razvoj na klijentskoj strani, bez izvršavanja na serveru i upotrebe baza podataka. Za front-end je pored HTML-a i CSS-a potrebno barem fundamentalno poznavanje JavaScript-a kako bi se kasnije to znanje proširilo za korišćenje JS biblioteka i okvira (jQuery, AngularJS, Ember.js, Backbone.js ...). Nakon toga, ukoliko korisnik odluči da ide na napredniji nivo:

  • Pokretači zadataka: Grunt, Gulp ...
  • Upravljanje zavisnostima: Browserify, Webpack, Require.js ...
  • Unit testiranje: Mocha, Jasmine, Karma ...
  • MV* JavaScript radni okviri: Reactive, Clojurescript, Angular.js, Ember.js, Backbone.js, Mithril, React.js / Flux ...

Ovo naravno nije obavezno sve učiti, ali što više tehnologija poznajete lakše ćete nalaziti posao, a i olakšaćete sebi rad na većim projektima. Ovo početnicima obično ne kažu na početku i mnogi budu u zabludi da su ućenjem HTML, CSS i JavaScript naučili web dizajn, a to je zapravo samo temelj. Front-end razvoj napreduje i sve više novih tehnologija se razvija tako da treba ići u korak sa vremenom ukoliko se odluči za tu granu.

Back-end razvoj

Back-end razvoj je podrazumeva tehnologije koje se izvršavaju na serveru kao i poznavanje web platformi za njihovo izvršavanje, upravljača bazama podataka (najpoznatiji MySQL), aplikacione programske interfejse, bezbednost, servisno-orijentisanu arhitekturu (SOA), websockets itd. To je u suštini sve ono što daje punu dimaničnost web sajtovima da ažuriraju sadržaj, unose podatke u bazu, dopremaju podatke do korisnika ili ih brišu i ostalo, što bi se reklo ispod haube.

PHP se forsira kod početnika najviše zbog toga što je otvorenog koda, relativno je lak za učenje, poseduje veliku slobodu kao što reče miki (što je mač sa dve oštrice) i na Internetu ima pregršt literature, kako dobre tako i loše zbog same popularnosti jezika - osim toga, PHP je i razvijen za primenu na web-u, iako postoji mogućnost za korišćenje u aplikativnom programiranju za desktop. Ipak, on nije jedini, tu su i:


Neke tehnologije donose dosta plaćen posao (Java, ASP.NET, Ruby on Rails), ali ni PHP nije loš, mada, prestao sam da ga koristim iz razloga što mi ne odgovara kada radim na nekim većim projektima. Što se početnika tiče slažem se da treba početi sa PHP-om jer nije teško podesiti radno okruženje i nije potrebno cimati se oko nekih stvari kao što je potrebno kod RoR ili Django-a. Opet kažem, ima i on mane, a navešću nešto što me najviše nervira:

  • Užasna sintaksa - to se malo popravilo u novijim verzijama i polako se uvode neki standardi pisanja , ali je loše razvijen pa početnici često pišu teško čitljiv kod
  • Užasasno upravljanje greškama - postoje ugrađena funkcija za prikazivanje grešaka (error_reporting()) koju sam ja koristio uz argument E_ALL da bi mi se prikazivale sve greške u razvojnom delu, ali je opet potrebno podešavati to i u config fajlovima, a za početnike je to noćna mora (Django recimo ima odlično upravljanje greškama)
  • Spori radni okviri - ovo nema toliko veze sa PHP-om već sa razvojnim timovima koji prave te radne okvire (Laravel, Symfoni ...), ali je u benchmark testovima utvrđeno da su svi oni dosta sporiji od Ruby on Rails radnog okvira koji je inače dosta sporiji od čistog PHP-a.

Naravno i dalje je on jedan od najboljih izbora za početnike jer hosting nije toliko skup kao za neke konkurentske tehnologije i generalno je lakše naći PHP programere. Što se ostalih stvari tiče, onaj koji se bavi back-end razvojom treba dobro da poznaje i sledeće stvari:

  • Upravljači bazama podataka: MySQL, MongoDB, PostgreSQL, SQLite, Cassandra ...
  • Keširanje: nginx, Apache ...
  • Bezbednost
  • Autorizacija/identifikacija: OAUTH2, JSON WebToken ...
  • Web platforme: Heroku, Digital Ocean, Rackspace, Azure, OpenShift, Google App Engine ...
  • Upravljanje serverom: Salt, Puppet, Chef, Ansible, Docker, Linux ...
  • Radni procesi: Vagrant, Capistrano (Ruby), Fabric (Python), FlightPlan (Node.js), strategije razvoja ...

Pored ovoga, za bilo koji vid razvoja (front-end ili back-end, aplikativno programiranje, sistemsko programiranje...) poželjno je poznavati neki sistem za verzionisanje, a najcenjenije je poznavanje Git-a. Sad sam se ja malo više raspričao, ali opet kažem, verujem da će ovo nekom pomoći da bolje odluči čime će da se bavi, a za obe stvari je potrebno puno vremena, radnih sati, literature, eksperimentisanja... Za šta god da se odlučite od ova dva nećete pogrešiti ;)
 
Ako hoces da se bavis programiranje nauci lepo Javu nju mozes koristiti za veb i tamo je lepo sve prikazano sta se desava. Bice ti teze da naucis ali ako to savladas posle ces lako preci na php i ostale jezike. Ako naucis PHP kao prvi jezik bice ti tesko posle da se prebacis na drugi jezik. I moj savet ti je da se za pocetak drzis samo jednog programskog jezika i da neistrazujes okolo dok jedan jezik nesavadas u potpunosti. I nemoj da zuris i da srljas za programiranje je potrebno dosta vremena strpljenje je tu najveca vrelina.
 
Neka prvo savlada koncept proceduralnog i OOP programiranja u nekom malo striktnijem jeziku, eto npr. moze Java, lako ces se snaci sa sintaksom drugog jezika kasnije.
Samo nemoj da zapocinjes sa PHP-om npr, ili JS-om, jer imaju mnogo slobodniju sintaksu i dinamicki su tipizirani, sto ti moze napraviti glavobolju kasnije kad pocnes da ucis staticki tipiziran jezik koji ima striktniju sintaksu, tesko ces se privici. Ili ako ces da koristis JS npr, preporucljivo je koristiti "use strict" direktivu, ili jos bolje TypeScript.
 

Back
Top