Smrt iz mnogo uglova
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 99

Tema: Smrt iz mnogo uglova

Buduća legenda Dragoljub69 (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    605

Podrazumevano Smrt iz mnogo uglova

Šta sve znamo o smrti?
    Da li je smrt samo nestanak osobe,subjekta,životinje,biljke?
    Biološka smrt da li je i definitivna smrt?
    Šta sve znamo o tom,a šta sami mislimo,pretpostavljamo?
    Za šankom sa zastavom na pola koplja

Drevna Kornjača sanja* (avatar)
    Učlanjen
    25.03.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    169
    Reputaciona moć
    175

Podrazumevano Re: Smrt iz mnogo uglova

Znamo da je smrt najveća promena.
    Sve dalje verujemo ili pretpostavljamo.

Ali to što verujemo nam može odrediti život (a i smrt)
    Čim neko pokuša da mi se uvuče u dupe, ja pomislim da ima neke zadnje namere...

Poznat Vaske (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    825

Znamo da se sa smrću završava ovozemaljski život, a da li putujemo tamo negde daleko na neku drugu planetu, to dok smo živi nećemo saznati

Stara legenda
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    0

Smrt je dijalekticka suprotnost zivotu.

Učlanjen
    25.03.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    169
    Reputaciona moć
    175

Citat Original postavio Vaske Pogledaj poruku
    Znamo da se sa smrću završava ovozemaljski život, a da li putujemo tamo negde daleko na neku drugu planetu, to dok smo živi nećemo saznati
    In fact, ako postoji fenomen vaskrsavanja nakon kliničke smrti, onak ko nakon nje vaskrsne mogao bi nešto bolje znati.

Stara legenda
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio sanja* Pogledaj poruku
    In fact, ako postoji fenomen vaskrsavanja nakon kliničke smrti, onak ko nakon nje vaskrsne mogao bi nešto bolje znati.
    Ko jednom predje "na drugu stranu" - vise se ne vraca.

(Sem ako nije Sin Boziji!)

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    605

Iz sopstvenog ugla ,vidim ,ne znate mnogo ()...Ne znam ni ja baš...
    Hajdmo,u tom slučaju,iz nekog drugog ugla! Nečijeg ko je več to doživeo,pardon-dosmrtio...

Ističe se
    Učlanjen
    01.03.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

smrt? pogase se svetla i kraj. nema trte ni mrte..

samo sto je cojku nedokucivo da postane nista.

bio,stvarao,disao,ziveo i mrak??? nejde to, tesko se vari

Učlanjen
    25.03.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    169
    Reputaciona moć
    175

Citat Original postavio aetherius obscuritas Pogledaj poruku
    smrt? pogase se svetla i kraj. nema trte ni mrte..

samo sto je cojku nedokucivo da postane nista.

bio,stvarao,disao,ziveo i mrak??? nejde to, tesko se vari
    Ovo je verovanje, nije znanje.
    Pitao je šta znamo.

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio BLAJBI Pogledaj poruku
    Ko jednom predje "na drugu stranu" - vise se ne vraca.

(Sem ako nije Sin Boziji!)
    Verovanje, nije znanje.
    Ima verovanja i u reinkarnaciju.
    Ima Disksvet verovanje da ti posle smrti bude baš ono šta si verovao da će ti biti posle smrti.

Iskusan
    Učlanjen
    20.11.2013.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Dragoljub69 Pogledaj poruku
    Šta sve znamo o smrti?
    Ne znamo ništa.
    A vjerujemo ono što želimo vjerovati.

Buduća legenda ccaterpillar (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    783

Не знамо ништа, од нас се све то крије, људима више малтене није ни дозвољено да умру код куће, већ умиру по болницама.

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    605

Ajd da vidimo šta kaže nauka...
    O patologiji bi mogao neko stručniji od mene...
    Nego fizika...
    Sve što postoji se "kupa" u aktuelnosti-aktuelizuje se.
    Prošlost je samo sećanje ,budućnost -pretpostavke produženja sadašnjosti.
    Smrt kao naša pretpostavljen budućnost može biti da nastaje entropijskim dejstvima na naše životne stanice tzv.
    "zamorom materijala" pri čemu je to asimetričan proces pa geknemo zbog sjebavanja prvog organa koji se "pokvari"
    ili "vučemo" taj organ kao boleštinu dok ne drapne još koji i mi s njim...Ybg...
    Drugi slučaj je kad nas pokupi neki šleper ili psihopata yebeni krimos ili već neka pećurka ili ratni vihor...
    Različite smrti,naravno-patološki viđeno.Ali i kao aktuelizacija mogućnosti!
    Nadam se da sam s ovim uvodom bio jasan...Ako nisam -razjasniću...Naravno-koliko znam ili nazirem...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.04.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

smrt je pocetak novog zivota

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    252
    Reputaciona moć
    221

Šta sve znamo o smrti?
    Смрт је трансцeндентно питање што значи изван могућности сaзнaња. Tако да о смрти не знамо много. Али као и у питању "ствaри по себи" aпсoлутно знамо шта смрт није, иако не знамо шта јесте.

Па тако, апсолутно знамо да изван свести нема објeктивног спољашњег света. Самим тим, та наивна представа о свести која нестаје и спољашњем свету који остаје није тачна. Тачно је да са свешћу нестаје и спољашњи свет а оно што остаје зовемо "ствар по себи" која је нешто другачије од свега што познајемо.

Даље, знамо да је субјективна егзистенција континуитет. Да нити настаје нити нестаје Већ се ради о нечем потпуно совјеврсном,

"život je psihološkog reda, a u suštini psihičkog je da sadrži nejasnu množinu članova koji se prožimaju. Bez svake sumnje, u prostoru, i jedino u prostoru, moguća je razgovetna mnogostrukost, gde bi svaka tačka bila apsolutno spoljna prema svakoj tačci. Isto tako, čisto i prazno jedinstvo susreće se samo u prostoru: to je jedinstvo matematičke tačke. Apstraktno jedinstvo i apstraktna množina jesu, kako se hoće, odredbe prostora ili kategorije razuma, jer prostornost i intelektualnost su precrtane jedna s druge. Ali, ono što je psihološke prirode ne bi se moglo tačno primeniti na prostor, niti potpuno ući u okvire razuma. Moje ja, u jednom datom momentu, je li jedno ili mnogostruko? Ako ga oglasim za jedno, odmah se diže unutarnji glas i protestuje, glas osećaja, osećanja, predstava na koje se moje ja deli. Ali, ako ga odlučno oglasim za mnogostruko, moja svest se isto tako jako buni, ona tvrdi da su moji osećaji, moja osećanja, moje misli samo apstrakcije koje ja izvodim na samom sebi i da svako moje stanje sadrži sva ostala. Ja sam, dakle, - treba usvojiti jezik razuma, jer razum jedini ima jezik - mnogostruko jedinstvo i jednostavna mnogostrukost; ali, jedinstvo i mnogostrukost su samo pogledi moga razuma na moju ličnost, razuma koji je uperio svoje kategorije na mene. Ali, ja ne ulazim ni u jednu ni u drugu, ni u obe u isti mah, mada obe udružene mogu dati jednu približnu imitaciju ovog uzajamnog prožimanja i ove neprekidnosti koju ja nalazim u osnovi sebe. Takav je unutarnji život, takav je takođe život uopšte."

Бергсон
    Самим тим са нестанком ове егзистенције где имамо сазнајући субјекат наспрам кога је представа, знамо да то замењује егзистенција која не познаје нити настајање нити нестајање. Нити простор, нити време, нити каузалитет.

Dakle, jedino u odnosu na pojave pojmovi prestanka i trajanja nalaze svoju primenu, a ne u odnosu na ono što se u pojavama manifestuje, to jest u odnosu na suštinu-po-sebi stvari; zato, primenjeni na tu suštinu, ti pojmovi više nemaju nikakvog smisla. To se vidi i u činjenici da je nemoguće odgovoriti na pitanje koje polazi od tih vremenskih pojmova, i da je svaka tvrdnja u davanju takvog odgovora, svejedno s koje strane dolazila, izložena ubedljivim prigovorima. Mogli bismo, doduše, tvrditi da naša suština-po-sebi traje i posle smrti, zato što bi bilo pogrešno reći da ona propada; ali, mogli bismo isto tako da tvrdimo kako ona propada, zato što bi bilo pogrešno reći da ona traje i posle smrti; u stvari, tačno je i jedno i drugo. Tu bi se, dakle, moglo postaviti nešto nalik antinomiji. Međutim, ta bi antinomija počivala isključivo na negacijama. U njoj bi se subjektu suda odricala dva kontradiktorno suprotna predikata, ali samo zato što cela kategorija tih predikata ne bi bila primenljiva na taj subjekt. Ako se, međutim, njemu ta dva predikata odriču ne zajedno već pojedinačno, stiče se utisak da se kod njega dokazuje predikat kontradiktoran predikatu koji mu se odriče u tom trenutku. A to se zasniva na činjenici da se tu porede nesamerljive veličine, ukoliko nas problem premešta na teren koji ukida vreme, a ipak nam postavlja pitanje o vremenskim odrednicama, koje je, dakle, jednako pogrešno i pripisati i odreći subjektu; to upravo znači: problem je transcendentan. U tom smislu smrt ostaje tajna.

Шопенхауер
    (То је оно што смета овим богомољцима. Јер ако наша најунтрашњија суштина нити је настала нити може нестати, где је онда место за творца. За бога љубезног. Господара њиховог).

Уопште, све се мења у погледу на живот и свет када поставимо своје мишљење на праве темеље. А то је да оно што зовемо "реалност" јесте представа у свести. То нам даје сасвим друго полазиште за сасвим другачије закључке о смрти.

U beskonačnom prostoru bezbrojne svetleće lopte, i oko svake kruži dvanaestak manjih osvetljenih lopti, užarenih iznutra i pokrivenih tvrdom, hladnom korom, na kojoj je sloj plesni proizveo živa i stvaralačka bića: to je empirijska istina, realnost, svet. Pa ipak, biću koje misli nije ugodno da stoji na jednoj od tih bezbrojnih lopti što slobodno lebde u bezgraničnom prostoru, a da ne zna ni otkuda su one ni kud idu, i da bude samo jedno od nebrojenih bića koja se tiskaju, komešaju i zlopate, stalno i brzo nastajući i nestajući u bespočetnom i beskonačnom vremenu.
    Ali najzad se filozofija novijeg doba, pogotovo zahvaljujući radovima Berklija i Kanta, dosetila da je, ipak, sav svet samo moždani fenomen i da je povezan s tako važnim, mnogobrojnim i različitim subjektivnim uslovima da njegova tobožnja apsolutna realnost iščezava prepuštajući mesto jednom sasvim drugačijem poretku sveta, poretku koji leži u osnovi tog fenomena, drugim recima: koji se odnosi prema njemu kao stvar po sebi prema pukoj pojavi. Ili drugacije receno „Svet je moja predstava"

Artur Sopenhaeur

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    605

U beskonačnom prostoru bezbrojne svetleće lopte, i oko svake kruži dvanaestak manjih osvetljenih lopti, užarenih iznutra i pokrivenih tvrdom, hladnom korom, na kojoj je sloj plesni proizveo živa i stvaralačka bića: to je empirijska istina, realnost, svet. Pa ipak, biću koje misli nije ugodno da stoji na jednoj od tih bezbrojnih lopti što slobodno lebde u bezgraničnom prostoru, a da ne zna ni otkuda su one ni kud idu, i da bude samo jedno od nebrojenih bića koja se tiskaju, komešaju i zlopate, stalno i brzo nastajući i nestajući u bespočetnom i beskonačnom vremenu.
    Ali najzad se filozofija novijeg doba, pogotovo zahvaljujući radovima Berklija i Kanta, dosetila da je, ipak, sav svet samo moždani fenomen i da je povezan s tako važnim, mnogobrojnim i različitim subjektivnim uslovima da njegova tobožnja apsolutna realnost iščezava prepuštajući mesto jednom sasvim drugačijem poretku sveta, poretku koji leži u osnovi tog fenomena, drugim recima: koji se odnosi prema njemu kao stvar po sebi prema pukoj pojavi. Ili drugacije receno „Svet je moja predstava"

Artur Sopenhaeur

Boldovano,a naročito crveno:Otkud je Šopi znao da je svet samo moždani fenomen-nigde on to nije dokazao! Tako da je
    verovao da je svet samo u umu predstava...Ybg,možemo i mi s istim pravom i jačim jer imamo povratni dokaz prakse,
    da je svet realan-stvaran a da su doživljaji našeg mozga refleksije nadražaja tog realnog sveta!
    Ali ne čudi Šopijeva konstrukcija-ona mu obezbeđuje besmrtnost pa ma kakvu... Kao i svaka religija...

Domaćin
    Učlanjen
    01.05.2012.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    101

tren kad covek umre su terazije.
    spoznaja o zivotu tog jednog trena jednaka je svom nasem ucenju O ZIVOTU u toku zivota.
    .
    pupcana vrpca u nekoj (licno sagledanoj) sagitalnoj ravni izmedju ideje o meni i onoga sto sam mislila da jesam. i na toj "vrpci" ispisan kompletan proces.
    i da, smrt je za mene trenutak kad onu deciju krznenu "bundicu" prestanete vise da nocite na "lice" i pocnete da je nosite na nalicje, odnosno, drugo lice zivota
    .
    eksterno, sta se desava? sve vise je onih koji javno govore o dozivljajima za vreme svoje klinicke smrti, jednako kao i onih koji to isto sa naucnog stanovista opovrgavaju.
    ko je u pravu?
    licno sam imala kontakte sa osobama koje su prezivele klinicku smrt i to sto se ponavlja jesu, dve vrste ambijenta: prvi je "zlatni", drugi pocinje tunelom, ljubicastim svetlom, stepenicama koje vode do gvozdene kapije na kojoj su par svetaca, bele odore i duge sede brade. neki od njih su dalje otisli put nezno zelenih prostranstava i ocaravajuce flore, da bi se tek nekad, bez jasnog razloga, vratili nazad, "u svoje telo". nekima od njih su tih par ljudi, koje su doziveli kao svece, saopstili da "za njih jos nije vreme".
    .
    neki od naucnika su uspeli da "izmere" coveka na samrti i nakon toga, govoreci o toj razlici u tezini kao o tezini ljudske duse u trenu kad napusta telo; drugi su navodno uspeli rendgenski da snime proces "izlaska iz tela".
    .
    kako god, zasigurno je da smrt predstavlja samo veliku promenu u nepreglednom protoku, otisao na nebo ili postao hrana crvima, covek i dalje zivi u tome necemu.
    jedini svedok citavog tog procesa na zemlji su covekove kosti i kada bi one umele da saopste pravu istinu o tome sta se desava sa onom energijom koja ih je othranila i nosila, a prezentovala je coveka, onda bi smo puno toga vise mogli znati, iz prve ruke.
    .
    "Ne branimo se od tuđeg zla, zlom u sebi."

Patrijarh Pavle

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    252
    Reputaciona moć
    221

Artur Sopenhaeur

Boldovano,a naročito crveno:Otkud je Šopi znao da je svet samo moždani fenomen-nigde on to nije dokazao! Tako da je
    verovao da je svet samo u umu predstava...Ybg,možemo i mi s istim pravom i jačim jer imamo povratni dokaz prakse,
    da je svet realan-stvaran a da su doživljaji našeg mozga refleksije nadražaja tog realnog sveta!
    Ali ne čudi Šopijeva konstrukcija-ona mu obezbeđuje besmrtnost pa ma kakvu... Kao i svaka religija...
    To da се "свет у глави", (тј тај скуп сликa наспрам тебе које се мeњају обликом и величином како се помераш а које зовеш "реалан свет"), да се тај "свет у глави" и оно што га изазива суштински разликује, доказао је Баркли откривши корелативност субјекта и објекта. То је аподиктички апсолутни доказ суштинске разлике појаве и ствари по себи.

Jer to da je objektivno postojanje stvari uslovljeno jednim predstavljajucim subjektom, i da, prema tome, objektivni svet postoji samo kao predstava, nije nikakva hipoteza, a još manje odluka bez opoziva, ili cak nekakav paradokson uzet radi diskusije, vec je to najsigurnija i najednostavnija istina, cije je saznanje otezano samo time što je ona cak i suvise jednostavna, a svi ljudi nisu dovoljno razboriti da bi posli od prvih elemenata svoje svesti o stvarima."
    Шопенхауер

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    605

I apodiktiči stav je samo verovanje da je to nepobitna istina...
    Ozi verujeda je svet samo()njegova predstava...

- - - - - - - - - -

A inače,što reče Forum Romanum:
    https://youtu.be/_7W7Jk6zz90

Primećen član
    Učlanjen
    09.09.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    34
    Reputaciona moć
    64

Ja znam šta je smrt iz mog ugla,
    zato izbegavam uglove!

Učlanjen
    25.03.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    169
    Reputaciona moć
    175

Ajd da vidimo šta kaže nauka...
    Domen nauke se proteže onoliko koliko i živo(s)t naučnika.
    Nauka nema pristup smrti, osim sa one strane sa koje je posmatra živ čovek.

To je kao da živiš u zatvorenoj sobi bez prozora i sve što je u sobi ispituješ pipanjem; a o onome što je izvan sobe zaključuješ na osnovu pipanja zida, jer je zid granica između sobe i onog izvan.

Pa zaključuješ da je kraj sobe zid, da je zid čvrst, da kad dođeš do zida ne možeš dalje da se krećeš isl.

što je sve tačno, što se tiče zida.
    Ali ne i što se tiče onog izvan.

Domaćin mekflaj (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    175

smrt je kraj individualne egzistencije.
    osoba služi vrsti neko vreme, a onda se kod te jedinke (ako izbegne spoljašnje opasnosti i malo više poživi) aktivira proces za samouništenje, tj jedinika počne da stari i onda crkne diktatom iznutra, iz svoje same suštine.
    taj genetski program zvan starenje pokazuje hladnoću volje prema konkretnoj jedinki. njenu hladnoću i okrutnost vidimo i u neprekidnom klanju između živih bića.

dakle, ta sila zvana slepa volja za životom na ograničenom resursu zvanom planeta otvara prostor za nove modele, naprednije forme života na krajnje brutalan način prema konkretnim jedinkama.
    takva volja je poslednje nešto u čemu bih ja kao jedinka očekivao spas i u koju bi se kao nadao da će mi nešto pružiti kad mi ovozemaljsko životarenje prođe. Ne, mislim da u ovakvoj postavci stvari nešto najviše što možemo izvući je da smrt bude konačni kraj. Shvatite da smo potrošna roba.

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    252
    Reputaciona moć
    221

Citat Original postavio mekflaj Pogledaj poruku
    smrt je kraj individualne egzistencije.
    osoba služi vrsti neko vreme, a onda se kod te jedinke (ako izbegne spoljašnje opasnosti i malo više poživi) aktivira proces za samouništenje, tj jedinika počne da stari i onda crkne diktatom iznutra, iz svoje same suštine.
    taj genetski program zvan starenje pokazuje hladnoću volje prema konkretnoj jedinki. njenu hladnoću i okrutnost vidimo i u neprekidnom klanju između živih bića.

dakle, ta sila zvana slepa volja za životom na ograničenom resursu zvanom planeta otvara prostor za nove modele, naprednije forme života na krajnje brutalan način prema konkretnim jedinkama.
    takva volja je poslednje nešto u čemu bih ja kao jedinka očekivao spas i u koju bi se kao nadao da će mi nešto pružiti kad mi ovozemaljsko životarenje prođe. Ne, mislim da u ovakvoj postavci stvari nešto najviše što možemo izvući je da smrt bude konačni kraj. Shvatite da smo potrošna roba.
    Оно што је интересантно је да је та воља о којој говориш заправо твоја сопствена.

"Kao sto je svako potajni pozorisni direktor svojih snova, da isto tako i ona sudbina koja vlada nasim stvarnim zivotom u krajnjoj liniji polazi od volje koja je nasa sopstvena , ali koja je medjutim ipak ovde gde nastupa kao sudbina , delovala iz jednog regiona koji lezi visoko iznad nase predstavljacke svesti."

Ta druga istina, koja je vrIo opora i koja svakom coveku mora biti ako ne stravicna a ono navesti ga na razmisljanje, istina koju svaki covek moze i mora reci, glasi: "Svet je moja volja".

Sopenhauer

Zainteresovan član rabindrant123 (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Sav svet je samo mozdani fenomen. Hmm cudno da Sopenhauer ovakvom materijalistickom terminologijom govori o idealizmu!

Mozak je opazaj u svesti kao i svaki drugi...kao i klupa u parku, ptica na grani, crvena ograda, govor coveka, miris cveca itd. Medjutim manipulisanjem na odgovarajuci nacin opazajem pod imenom "mozak" mi menjamo sve ostale opazaje bili oni "klupa", "ptica" itd. Ako secnemo odgovarajuce mesto na opazaju "mozak" gubimo moc da razlikujemo boje na primer ili da imamo ikakvo vizuelno iskustvo. Ako secnemo drugo mesto gubimo moc da razlikujemo znacenje reci itd. Izgleda da se taj opazaj "mozak" sustinski razlikuje od svih drugih opazaja i na izvestan nacih in "drzi u saci" ...

Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    605

Citat Original postavio Timosten Pogledaj poruku
    Ja znam šta je smrt iz mog ugla,
    zato izbegavam uglove!
    Senovita mesta...brrrr...

Iskusan coco bill (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    149
    Reputaciona moć
    558

Smrt je tačka na kraju rečenice.
    Pritom nije važna dužina rečenice nego njen kvalitet.
    Tišina je početak mudrosti.

Slične teme

1. smrt sam , a i znak sam , shta sam?
    Autor kokosh u forumu Zdravlje
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 17.01.2017., 16:06
  2. SMRT KRZNENIM BUNDAMA!!!
    Autor Mladen_VR u forumu Nauka
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 23.02.2004., 16:25
  3. Smrt Rajka Zizica
    Autor snaja u forumu Košarka