Biblijski bukvalizam

Da li je Biblija metafora ili istorijski izveštaj?

  • DA

  • ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Biblija tumaci samu sebe ne mi.
Mi smo samo tu da iznesemo informacije koje ona daje, jer ona nema usta.
I na osnovu tih informacija da vidimo o cemu je rec.
Kao kada kriminlana policija prikupi dokaze nekog opljackanog objekta i dokazi govore sta se tu desilo i oni treba da ih odvedu do pocinioca.
U Bibliji nalazimo i metafore i to je jasno kada je nesto metafora a kada je nesto bukvalno.
Nalazimo i simboliku, itd itd.
Vazno je poznavati jevrejksu misao i sta su oni hteli da kazu nekim izrazom, jer je cesto kod nas drugacije shvatanje nekog izraza, i slicno.
Ali za to postoje i pomocna sredstva.
 
Ја постављам анкете само особама које имају јасне ставове. Опције типа не знам и слично не стављам.

- - - - - - - - - -

Biblija tumaci samu sebe ne mi.
Mi smo samo tu da iznesemo informacije koje ona daje, jer ona nema usta.
I na osnovu tih informacija da vidimo o cemu je rec.
Kao kada kriminlana policija prikupi dokaze nekog opljackanog objekta i dokazi govore sta se tu desilo i oni treba da ih odvedu do pocinioca.
U Bibliji nalazimo i metafore i to je jasno kada je nesto metafora a kada je nesto bukvalno.
Nalazimo i simboliku, itd itd.
Vazno je poznavati jevrejksu misao i sta su oni hteli da kazu nekim izrazom, jer je cesto kod nas drugacije shvatanje nekog izraza, i slicno.
Ali za to postoje i pomocna sredstva.
Библија је литерално дело, а не божја реч. Зато има алегорија и метафора и бајковитих елемената.
 
Ја постављам анкете само особама које имају јасне ставове. Опције типа не знам и слично не стављам.

- - - - - - - - - -


Библија је литерално дело, а не божја реч. Зато има алегорија и метафора и бајковитих елемената.

Zasto pitas kad zelis da pokazes da sve znas i to navodno bolje?
Biblija je spoj ljudskog i Bozanskog.
Bozja volja opisana ljudskim jezikom, misljenjem i nacinom.
Kada ne zelis da nesto naucis.
Ne postavljaj pitanja jer nema logike.
 
Zasto pitas kad zelis da pokazes da sve znas i to navodno bolje?
Biblija je spoj ljudskog i Bozanskog.
Bozja volja opisana ljudskim jezikom, misljenjem i nacinom.
Kada ne zelis da nesto naucis.
Ne postavljaj pitanja jer nema logike.

Мене интересује да видим колико ви знате када фанатично браните вашу веру.
 
sve nešto razmišljam...šta u bibliji ne može baš bukvalno?

molim, ako neko zna šta je to, da to lepo citira i da izvor bude pouzdan...

(da ne bude zabune. nisam čitao bibliju ali me baš me zanima šta bi to moglo biti da u bibliji piše. a može samo metaforom biti.)
 
Poslednja izmena:
Да ли причу о Адмау и Еви треба схватити буквално или као метафору?
a što nebi bukvalno. pravi se prototip.čiji dalji razvoj zavisi od procesa reprodukcije. to bi se zvala epigenetika. iskustva roditelja nasledjuju potomci. karakteristike novih generacija ljudi sve više se udaljavaju od izvorne krecije i zavise od istorije samih ljudi i njihovog sveta.

uz bukvalno može i metafiorično. a što bi Gospod posadio drvo saznanja ispred zidina raja ako nije želeo i znao da će se u ljudi pojaviti želja za saznanjem. da svaka zidina saznajućem biću postaje pretesna. pa i zidina samoga raja,
 

Back
Top